kolmapäev, 3. veebruar 2016

Kenderi protsess ja Keskerakond

Ma kohe ei suuda jätta tõstatamata veel üht Kaur Kenderi täna alanud protsessiga seotud küsimust  - nimelt ütles kirjanik ja kirjandusteadlane Rein Veidemann Postimehele, et on äärmiselt nördinud, et teda kisti Kenderi protsessi. Lugu on iseenesest pikantne: Kenderi kaitsja toetub oma prokurör Pähkli taandamise taotluses sellele, et keskerakondlane Oudekki Loone kuulis Tallinna Ülikooli kohvikus pealt, kuidas Pähkel Veidemanni Kenderi vastu tunnistama kallutas. Ja tegi sellest järelduse, et Pähkel on erapoolik.

Nii. Minul tekib kõigepealt küsimus, miks Loone teiste inimeste kõnelust, mis ilmselgelt ei olnud mõeldud tervele Tallinna Ülikooli kohvikule, pealt kuulas. Viisakas inimene, isegi kui ta midagi pealt kuuleb, jätab selle enda teada. Kuna ta ei taha jätta muljet, et tal on teiste järele luuramine kombeks. Sellest aspektist võib Veidemanni nördimust isegi mõista. Tema järele luurati, tema kõnelust kuulati pealt. Arusaadav, et see lugupeetud professorit häiris. Võin kohtuda, kellega tahan, põrutas ta Postimehele pahaselt.

Teine huvitav asjaolu on see, et kui Loone on praegune keskerakondlane, siis nii Veidemann kui tema naine Andra on endised keskerakondlased, kes Savisaarega tülli pööranud. Rein Veidemann on väljendanud arvamust, et Keskerakond on kui ümberpiiratud sekt, kus alatasa tekivad paranoilised olukorrad, ja Andra Veidemann, kes oli kunagi Keskerakonna juht, leidis alles läinud aasta septembris, et Savisaar võiks uurimise ajaks ametist taanduda. Seega selgelt ei ole Veidemannid Savisaare sõbrad. Kender aga on viimasel ajal vägagi palju Keskerakonnaga flirtinud, näiteks soovitades valida Yana Toomi. Yana Toom ei jäänud Kenderile võlgu - ta taunis alles nüüdsama, jaanuaris Kenderi kohtu ette toomist, võrreldes tema teost Nabokovi ja Milleri omadega (olen mõlemat lugenud ja Kender erineb neist kui aiaauk Aadamast).

Aga mida ma tahan öelda - sel kriminaalprotsessil on keskerakondlik maik man. Võimalik, et Kenderile saigi saatuslikuks liigne flirt Keskerakonnaga. Ja nüüd on sedasi, et Savisaarele truud keskerakondlased on tema poolt ja Savisaarega tülli pööranud keskerakondlased tema vastu. Kuna Loone toetab samuti Savisaart, siis on loomulik, et ta kasutas nähtud ja kuuldud olukorda oma sõbra - Kenderi - huvides ära.  Veidemann on ilmselt jällegi nördinud eelkõige seepärast, et tunneb end Keskerakonna poolt „ümberpiiratuna”.

Nii et sellised poliitilised seosed sellel protsessil. Loodame siiski, et õigus võidab ja lex on endiselt rex. 

Kommentaare ei ole: