laupäev, 4. veebruar 2017

Sõnajalgade hukkunud poeg oli samuti alkoholiga kimpus

Alari Sõnajalg, väljavõte Facebooki veebist.

Ilmselt imestavad paljud, mis küll juhtus Siiri ja Andres Sõnajala 32-aastase poja Alariga, kes esmaspäeval traagiliselt hukkus. Vanemate sõnul kukkus poeg alla oma Tallinna-kodu viienda korruse aknast ning tegemist ei olnud kuriteo, vaid õnnetusjuhtumiga.

Tegemist on kurva looga, kus noor inimene sureb kaugelt enne aega. Üks järjekordne elamata jäänud elu ja kadunud perspektiiv. Tundub kuidagi kummaline leppida selgitusega, et kukkus lihtsalt aknast alla.

Kui Alari Sõnajala nimi internetti toksida, siis saab selgeks, mis noormehele saatuslikuks võis saada. 2010. aasta 4. augusti Postimees annab kiretul toonil teada, et „tuntud ärimehe Andres Sõnajala poeg Alari Sõnajalg sai esmaspäeval Harju maakohtus purjuspäi autojuhtimise eest kiirmenetluse korras karistuseks pooleteise kuu pikkuse tingimisi vanglakaristuse.” Politsei sõnul tuvastati toona 25-aastasel noormehel sedavõrd suur joove, et oli põhjust alustada kriminaalmenetlust, ja lisaks sellele märgitakse, et tegemist on liikluspolitseile vana tuttavaga, kelle suhtes algatati 2006. aastal kriminaalmenetlus politseinike solvamise eest.

Kõnealune intsident juhtus 2006. aastal Saaremaal, kus politseinikud kontrollisid vihje peale kraavi sõitnud sõiduautot, mille ümber askeldas kamp noormehi, nende seas Alari Sõnajalg ja Oleg Sõnajala poeg Mikk Sõnajalg. Politseinikud leidsid auto tagant põllult lahtiselt jahirelva ning auto salongist padruneid. Kuna noormehed keeldusid alkomeetrisse puhumast, siis toimetas politsei nad haiglasse ekspertiisi, kus neil tuvastati alkoholijoove. „Sõnajalgade suust kostnud sõnad politseinike aadressil andsid aluse kriminaalmenetluse alustamiseks,” vahendab Saarlane.ee.

Veel üks huvitav seik - 2012. aastal tulid Siiri ja Andres Sõnajalg oma pojale lausa helikopteriga appi, kui too Tallinna-Tartu-Võru-Luhamaa maantee 135. kilomeetril Neanurme külas autoõnnetusse sattus. Toona põrutas Sõnajalgade 27-aastase poja juhitav Lexus tagant sisse 22-aastase Marise juhitavale Ford Focusele. Kokkupõrke tagajärjel paiskus Ford vastassuunavööndisse ning kiirabi toimetas kergelt viga saanud Marise haiglasse tervisekontrolli.

Purjuspäi sõitmine ja selle eest kriminaalkorras süüdi mõistmine, politseinike solvamine, relvad, teisele tagant sisse sõitmine. Noormees elas ohtlikku elu ning kõige selle juures oli läbivaks jooneks alkohol.

Kui küsida, kas sellest on ikka vaja rääkida, siis minu meelest on küll vaja. Nimelt näitab Sõnajalgade lugu ehedalt, kuidas mõjub vanemate alkoholism lastele. Alkohoolikutest vanemate lapsed käituvad kaht moodi: muutuvad ka ise alkohoolikuteks või hakkavad alkoholi põlgama. Alari Sõnajalg võttis emast eeskuju ja temast sai roolijoodik, kes oleks võinud inimese surnuks sõita.

Kõige selle juures on veel huvitav, et materiaalselt, rahaliselt oli ju Sõnajalgadel kõik kõige paremas korras. Tohutud majad ja varad, isegi helikopterid. Ringi sõideti Lexustega. Aga ometigi tunti vajadust ohjeldamatult juua. Nagu õed Sõnajalad ise 2015. aastal ajakirjanduses möönsid, olid nad alkoholiga nii hädas, et vajasid viinakuradist võitusaamiseks korduvalt haiglaravi ja mitut verepuhastust.

Me ei tea, kas Sõnajalgade poja hukkumine oli samuti seotud alkoholi kuritarvitamisega, kuid küsimusi selline hukkumise viis tekitab. 32-aastane noormees kukub viienda korruse aknast alla?

Selge, et seda noormeest ei too enam miski tagasi, aga ma arvan, et juhtunust ja selle põhjustest tuleb rääkida. Kasvõi sellepärast, et jõuaks lõpuks ometi kohale: alkohol ON Eestis suur probleem. Ja vanemate joomine mõjutab lapsi - isegi siis, kui juuakse enda arvates vähe, mõned pitsid-mõned klaasid. Võib ju öelda, et paar pitsi-klaasi sinna-tänna, mis see ikka teeb, aga sellest paarist pitsist-paarist klaasist saab märkamatult veel paar pitsi ja klaasi ning nii ta läheb. Ilmselt jõudsid ka õed Sõnajalad alkoholi kuritarvitamiseni paarist pitsist ja klaasist.

Seega - me peame alkoholist rääkima. Ja mitte ainult rääkima, vaid ka tegutsema. Liiga palju noori elusid läheb selle pärast raisku.

1 kommentaar:

Anonüümne ütles ...

Aitäh Kohvikule, et selle loo tegite.
Kurb, aga vajalik teada. Ja mõtisklemisaineks igaühele, eriti lastevanematele. Mõnikord tuleb noort inimest karistada ja noomida ja lasta tal oma vitsad saada - selle asemel, et helikopteriga päästma sõita.

Ja nojah, oma elu ja eeskuju, last ei kasvata sõnad, vaid meie oma elu. Laste pärast ja laste nimel tuleb teinekord pingutada, mitte oma pohhuiga noored elud kihva keerata. Pingutada, et elada viisipärast elu lõputute pidutsemiste asemel. Emade kohus on nädalavahetustel kooki ja head süüa teha, mitte veiniuimas ringi kakerdada.