neljapäev, 18. mai 2017

Mees läheb lolliks, kui lapsi ei näe


Eestis käib massiivne laste võõrutamine* ühest vanemast, peamiselt isast, seda meedia, prokuratuuri, kohtusüsteemi ja lastekaitsjate initsiatiivil. Lastele mõjub see nagu seksuaalne kuritarvitamine, mis tähendab, et riigi ja muude riiki juhtivate institutsioonide tasemel pannakse iga päev toime jõhkraid kuritegusid laste suhtes ja mitte keegi ei vastuta. Võõrutamise põhilised kannatajad on lapsed, kes saavad sellest eluaegse trauma. Maailmas on rida riike, kus võõrutamine kui üks perevägivalla vorm on kuritegu. On riike nagu Põhjamaad, kus püütakse võõrutamist ennetada sellega, et last kasvatavalt vanemalt nõutakse lapse viimist teise vanema juurde. Kui seda ei toimu, võetakse laps vanemalt ära. Eestis, nagu öeldud, mida säärast ei toimu ja lapsi pilastatakse päevast päeva. Ükski lastekaitseorganisatsioon ei sekku, ja õiguskantsler, kes Eestis on ühtlasi lasteombudsman vaatab seda nagu mömm pealt. Olgu lisatud, et näiteks Soomes on ametis eraldi lastevolinik, kes võtab aktiivselt meedias sõna ja igapäevaselt laste õiguste kaitsega tegeleb.

Aga see pole veel kõik. Lisaks lastele kannatavad võõrutamise läbi ka need vanemad, kes lapsi ei näe.  Põhiliselt mehed, isad. Kui lahutasin oma vägivaldsest eksabikaasast Ingrid Veidenbergist, siis taotlesin lapsi enda juurde, kuna abikaasa oli olnud vägivaldne ka laste suhtes, aga kohus seda ei rahuldanud. Eksabikaasa palkas end kohtus esindama Eesti parimad advokaadid, minul polnud üldse raha advokaati palgata. Lapsi küll esindas üks advokaat, kes väidetavalt lastega vestles, aga vägivaldses suhtes ei julge laps niisama lihtsalt oma arvamust välja öelda. Kui lapsed jäid eksabikaasa juurde, siis polnud mul võimalik enam nendega kohtuda, kuna eksabikaasa muutis kohtumised võimatuks. Ta võõrutas lapsed minust, vägivallaga. Ja mitte keegi ei sekkunud. Ma tunnistan, et seda kõike vaadati irvitades pealt. Minu üle irvitati põlastavalt-parastavalt ja mind tembeldati luuseriks, et lastest ilma jäin. Lapsed võõrutati ühest vanemast, kes oli nendega varem põhilise aja tegelenud, kes oli neile olnud nii isa kui ema eest, sest ema oli enamuse ajast tööl või aeles ringi koos armukestega.

Ma pean tunnistama, et lastega koos olemise võimalusest ilmajäämine oli mulle suur šokk. Ma sain aru, et mind karistati laste kaudu selle eest, et olin ära tulnud oma eksabikaasa juurest. Aga ma ei suutnud enam vägivaldse inimesega koos elada. Pealegi olin ma arvamisel, et osaliselt oli minust tingitud eksabikaasa vägivaldne käitumine laste suhtes. Ma olin arvamusel, et kuivõrd eksabikaasa mind vihkas, siis hakkas ta vihkama ka lapsi. Mind vihkas eksabikaasa sellepärast, et ma lastega hästi läbi sain. Ta ise oli hästi närviline kogu aeg, ei suutnud lastega üldse koos olla ja lapsed kogu aeg nutsid. Ta tunnistas seda ise ka ja seetõttu oli maruvihane, et ma ta maha jätsin. Aga ma kordan, ma ei suutnud vägivaldse inimesega enam koos elada. Ja see vägivald oli nii vaimne kui füüsiline, kordades hullem sellest, mida kirjeldas Päevalehe artiklis Häli Veskaru. Lisaks, ma kordan, oli eksabikaasa Ingrid Veidenberg vägivaldne ka laste suhtes, mida Hannes Võrno ei olnud.

Ma pean tunnistama, et lastega koos olemise võimalusest ilmajäämine võtab mehelt igasuguse motivatsiooni midagi teha või saavutada. Enda kogemusest võin öelda, et see on nii. Mees läheb, piltlikult öeldes lolliks kui lapsi ei näe. Sestap mõistan ma kõiki neid mehi, kes järsku ei suuda enam elatistki maksta, kui nad enam lastega kokku ei puutu. Mehe saavutusevajadus on seotud lastega, nii imelik kui see ka pole. Kui Hoiupanga eksjuht Olari Taal kunagi põhjendas suutmatust vastu seista 225 miljoni krooni vargusele Hoiupangast psühholoogilise krambiga, siis mina võin enda kohta sama öelda - mul tekkis psühholoogiline kramp. Ma ei suutnud järsku enam midagi teha. Ei suutnud elatist maksta ega paljusid muid asju teha. See võib tunduda uskumatu, aga see on nii.

Kust ma seda nii täpselt tean? Sest alles nüüd, kus mul on uus pere ja väiksed lapsed kasvamas, tunnen uuesti, et tekib tahtmine midagi teha, midagi saavutada. Alles nüüd taastub vana olukord. Ja ärgu pangu Eesti mulle pahaks - kuivõrd Eesti riik võttis mult võimaluse kohtuda oma lastega, pani sellega toime jõhkra kuriteo laste suhtes, pilastas minu lapsi, siis ei saa ma sellesse riiki hästi suhtuda. Eriti veel arvestades asjaolu, et jõhker kuritegevus laste suhtes jätkub ja seda kõige kõrgemal riiklikul tasemel. Seetõttu pole võimalik jääda elama Eestisse, kus riik kuritegevust toetab. Näiteks Soome riik kannab hoolt, eelkõige laste huvides, selle eest, et lapsed näeks mõlemaid vanemaid. Soomes lausa sunnitakse emasid viima last isa juurde, vastasel korral võetakse lapsed ema juurest üldse ära. Eestis midagi säärast ei toimu. Isegi mingit diskussiooni sel teemal ei toimu. Elus võib kõike ette tulla ja ma ei saa enam teist korda riskida sellega, et ma oma lapsi ei näe. Ja ma ei taha loomulikult ka päris lolliks minna.

*) Lapse võõrutamine (parental alienation) on selline tegevus, kus lapsele luuakse negatiivne pilt ühest vanemast, kellega enne vanemate lahkuminekut oli lapsel normaalne läbisaamine, mistõttu kaob suhtlemine lapse ja vanema vahel. Võõrutamine põhjustab lapsel sügavaid vaimseid probleeme, sarnaselt seksuaalse kuritarvitamisega.

9 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Alles eile õhtul võis telekast näha, KUI hästi Soome riik laste huvidesse suhtub. Kohalikud laste"kaitsjad" marsivad keset ööd korterisse sisse koos politseiga, rebivad lapse voodist ja viivad kasuperre - põhjendus see, et Eesti pere ei suuda tagada lapsele vajalikku kasvukeskkonda. Kas on pind liiga väike, majas elav seltskond ebasobiv, sissetulek liiga vähene vms - põhjuse leiab alati. Nii et kolige jah ruttu sinna, ärge ainult lubage, võite olla kindlad, et lapsi teil kaua enda juures hoida ei lasta. Teie praegust Võru elamist nähes tuleks Soome tädikesed lennates kohale, kui vaid võimalik oleks, kasupered sabas, kaotaksite nii lapsed kui nende eest teile makstava raha. sa ei saaks ju seal ka tööle minna (kuigi niiiiiiiii väga ju tahaks!!!), sest elatisevõlg hakkab kohe maha kerima. Ja no Irja töövõime.... ok, olen vait.

Anonüümne ütles ...

Vaadake eilset C-Komandot ja kommenteerige parem mida te sellest loost arvate. Seal võetakse lihtslat lapsed peredelt ära vahet ei ole kas oled isa ema või mõlemad. Või olete seda teemat oma eestinen blogis juba kajastanud?

Anonüümne ütles ...

See, et lapsed alati emadega jäetakse olenemata kas nad on psühhopaadid või aegajalt vägivaldsed on peamine asi mille vastu meesõiguslased võitlevad, sest see on üks neist kohtadest kus meestel pole mingeid õiguseid puhtalt seepärast, et nad on mehed. Suht ainus argument mis kohtu jaoks kvalifitseerub on see, kui ema on töötu ja rahatu ja isegi seal üritatakse see siis isa rahakotist kompenseerida, olenemata kas isa lapsi üldse näeb või mitte. Väga ebaõiglane asi, enamus inimesed puutuvad sellega kokku alles siis kui isiklikud kogemused tekivad, sest meedia sellest üldiselt ei räägi. Laps koos emaga on justkui iseenesestmõistetav.

Inno ütles ...

Väga raske on kommenteerida seda C-Komando ja Soome lastekaitse teemat, kuna saates polnud Soome lastekaitse kommentaari. Siin üksvahe saabus ka Eestisse üks naine Saksamaalt, kes oli oma lapse ära varastanud, aga pärast tuli välja, et ta oli ise kurjategija. Väga oluline oleks ka teine osapool ehk lastekaitse ära kuulata. Ilma selleta pole üldse, mille üle diskuteerida. Me ei tea, mis naised need sellised on, kellelt lapsed ära võeti. Ma arvan, et palju asju jäeti seal saates lihtsalt rääkimata.

Anonüümne ütles ...

Seda teemat on meil ennegi kajastatud, ka koos kommentaaridega, otsige üles. Ja muide, teie jätate alati avaldamata kommentaarid, mis sisaldavad teile ebamugavaid küsimusi. Kusjuures pole vaja nüüd kukkuda seletama, et teie blogi, teete mis tahate - tehke-tehke, aga ärge siis samas alati teiste silmas pindu nähke. Soome lastekaitset aga võiksite just teie olla kõige käbedamad uurima, üks ju pooolsoomlane, keel suus, Eestinen uhkelt letti löödud jne, endal huvi Soome elama asuda - kes siis veel, kui mitte teie?

Anonüümne ütles ...

Olete ju soome keele spetsid, lugege kasvõi internetist, miks Soomes lapsi nii kergelt ära võetakse
https://www.thl.fi/fi/web/lastensuojelun-kasikirja/tyoprosessi/huostaanotto
Teie pere puhul võiks vabalt rakendada juba seda esimest kriteeriumit, selleks pole palju vaja- piisab kui naaber kaebab, et lapsed ei ole palju õues või Juuli istub liiga väikses kärus.. ja Soomes leidub kadedaid naabreid rohkem kui rubla eest
"jos puutteet lapsen huolenpidossa tai muut kasvuolosuhteet uhkaavat vakavasti vaarantaa lapsen terveyttä tai kehitystä tai"
Eli tervetuloa vaan Suomeen
Teine artikkel veel teile lugemiseks
http://yle.fi/uutiset/3-8434916

Inno ütles ...

Selge on see, et niisama lihtsalt keegi last või lapsi vanemast ei lahuta, selleks peavad olema VÄGA mõjuvad põhjused. Sageli jäetakse palju asju rääkimata. Näiteks Saksamaalt koos lapsega Eestuisse tulnud naine rääkis, et laps võeti ära põhjusel, et tal läks pesumasin katki, aga ta jättis mainimata, et on vägivaldne.

Sellel Soome saidil on otse öeldud järgmist: Esimerkiksi puutteelliset asumisolot, asunnon puute tai riittämätön toimeentulo eivät koskaan yksinään voi olla perusteena huostaanotolle.

Ehk siis: puudulikud elamistingimused ja ebapiisav toimetulek EI OLE KUNAGI ainsaks põhjuseks laste äravõtmiseks. Tavaliselt on peamine põhjus muu ja siis tuuakse välja ka muud asjad. Selles Eesti saates esinenud naised tõid välja aga need muud asjad, kuigi peamine põhjus oli tõenäoliselt vägivaldsus või see, et väiksed lapsed jäeti koju järelvalveta omapäi.

Kindlasti kui Soome läheme suhtleme sealse lastekaitsega ja uurime, mis on laste äravõtmiste põhjused. Soomes on laste äravõtmise põhjuseks näiteks ka see, kui laps teise vanema, näiteks isaga ei saa kohtuda. Siis võetakse laps ka ema juurest ära ja hoitakse asenduskodus, kus nii emal kui isal on võrdne võimalus lapsega suhelda. See pole ideaalne lahendus, aga märksa parem kui see, kus laps suhtleb ainult ühe vanemaga.

Anonüümne ütles ...

No see viimane on ikka täitsa perses lahendus ju. Kui muidu jääks laps ilma ühest vanemast, siis sellisel juhul mõlemast ja lisaks veel kodust. Vaid tõeliselt värdjalik vanem nõuaks lastekaitse kaudu sellist asja. Sina ilmselt nõuaks, Inno?

Inno ütles ...

See teine artikkel räägib sellest, et laps võetakse vanema juurest ära põhiliselt seetõttu, et vanem on väsinud või haige ja vajab ise abi. Ära võetakse põhiliselt teismelised tüdrukud, kellele teise peresse panek annab elus uue võimaluse.

Euroopas on uus suund, et lapsed võetakse ära üksikemade juurest, kes ei jõua lastega tegeleda. Lapsel peaks olema kaks vanemat või võimalus mõlema vanemaga suhelda. Euroopas pole sõda olnud varsti 100 aastat, et peaks tolereerima massilist üksikvanemlust ja ilma isata kasvamist. Isad ei sure enam massiliselt kusagil rindel ja üksikvanemlus pole millegagi põhjendatud. See trend jõuab varem või hiljem ka Eestisse, mis on laste seisukohalt väga hea.