▼
Põnevat lugemist ajaloo kohta
▼
Privaatsuspoliitika
▼
teisipäev, 11. märts 2008
Gluteenivabadus Soome moodi
Üks päts gluteenivaba leiba, ostetud täna Stockmanni kaubamajast Helsingist. Hind miski 2 euri.
Oleme Irjaga taas otsaga Soomes, et käia Ikeas ja osta sealt, mis te arvate, mida? Aga loomulikult, lampe, mida seal saab hinnaga 9 euri tükk, missugused Eestis maksavad 10 korda rohkem, kui pidada silmas näiteks vannitoavalgusteid. Aga ka lihtsalt ilusaid seinalampe magamistuppa. Millel oleks ka nägu ja tegu. Ja siis ka riisipaberilampe, mis huvitaval kombel on Soomes mitu korda odavamad kui Eestis. Miski 10 euri lambi eest.
Aga mitte sellest ei tahtnud ma kirjutada. Vaid sellest, et tulles oli Tallink Stari business lounge'is huvitav vahejuhtum. Kus üks soomlasest meesterahvas, välimuse ja jutu põhjal ettevõtja, küsis ettekandjalt, kas pakutav toit on gluteenivaba. Ta pidas silmas lihapalle, mis olid kangesti kahtlase valge kastmega kaetud. Ja ettekandja vaatas teda sellise pilguga, nagu oleks mees mingilt teiselt planeedilt. Et mida te veel ei taha?! Ja kui mees oma jonni ei jätnud, siis lubas ettekandja, et küsib kokalt järgi. Ja pärast oli näha, et mees vestles ise kokaga, ilma korrektset vastust saamata. Ja nii see mees võttiski ettevaatlikult vaid soolalõhet ja mingit salatit, jättes kogu sooja söögi puutumata.
Ma ei tea, kuivõrd haruldased või tihedad on sellised juhtumid laevadel, aga tõsiasi on see, et Eestis ei teata gluteenist ja selle tagajärjel tekkivast tsöliaakiast suurt midagi. Selle asemel põevad inimesed ohtralt kõiksugu ainevahetus- ja närvihaigusi (suhkruhaigus, kõrge või madal vererõhk, kehvveresus) ja lähevad kiirelt hauda. Selle asemel, et oma toitumist veidi jälgida. Ja raske uskuda, et Eestis tsöliaakiat ei esine, kui naabermaades Soomes ja Rootsis on see väga levinud. Ja põhjust pole raske otsida. Eesti arstid on farmaatsiafirmade mitteametlikud müügiagendid (see lugu on paljuski kahjuks sama ka teistes riikides) ja kui nad hakkaks tsöliaakiat diagnoosima, kukuks ravimifirmade ja apteekide tulu kolinal kokku. Sest paljude haiguste puhul on kõige efektiivsem ravi korralik dieet. Mis siis omakorda aitab tegeleda haiguste põhjusega, selmet võidelda tagajärgedega.
Rootsis ja Soomes on sellele vaatamata hakatud tsöliaakiat diagnoosima. Ja enamik söögikohtadest Soomes pakub gluteenivaba menüüd, mis on tähistatud kas G või GL tähtedega. Ma usun, et tsöliaakia on üks aladiagnoositumaid hagusi, või ütleme eripärasid, ja seda kogu maailmas. Kus siis inimene ei talu, piltlikult öeldes, loomatoitu, mida hein ja selle seemned (mida kutsutakse viljaks) endast kujutab. Inimene pole rohusööja, see on selge. Ja pole ime, et heina söömine võib tekitada vaevusi. Ma ei tea, millal inimene hakkas loomatoitu tarbima, aga on selge, et ta pole seda teinud kaua. Ilmselt oli põhjus inimese plahvatuslik paljunemine, mis tõi kaasa nälja ja sellega seotud pöördumise loomatoidu juurde. Ja on huvitav, et gluteenitalumatusega kaasneb tihti laktoositalumatus, mis pole ka ime, kui inimene hakkas lisaks lehmatoidu söömisele jooma lehma piima. Kas pole perversne?
Ja täna sõime Irjaga üle pika aja gluteenivaba saia (tehtud tatrast, riisist, kartulist või kaerast, mis puhtal kujul ei sisalda gluteeni). Küll see maitses hea. Panin peale põhjapõdra suitsuliha ja koos veiniga maitses see ülihea. Eestis, vaatasime, oli gluteenivaba saia saada Prisma poes, see oli, tõsi, Saksa toode ja pakendatud gaasikeskkonda. Soomes saab värskelt küpsetatud leiba-saia, mis säilib sügavkülmas mitu kuud. Soovitan proovida, eriti neil, kel vaevused seedimisega, kas kõht kinni või lahti, või tundub, aeg-ajalt, nagu oleks õhupalli alla neelanud. Kõik need on tsöliaakia tunnused. Ka suur kehakaal, näiteks.
Tuletan veel meelde, et tsöliaakia puhul ei tohi juua viljast tehtud viina, õlut, kalja. Lubatud on näiteks vein, rumm, konjak. Ja eriti ettevaatlik tuleb olla marineeritud asjadega, võin oma kogemusest öelda, sest marineerimisel kasutatav äädikas on enamasti aetud viljast.
vat see on teema, mida te võiksite tõsisemalt käsitleda, selle asemel, et mõttetuid kollaseid uudiseid treida. Mul on tsöliaakiahaige laps ja ega ikka väljas naljalt söömas käia ei saa. Ja noh, tootevalik kaubandusvõrgus on pehmelt öeldes tagasihoidik. Ise tellime kogu söögi Soomest ja Saksast ja mujalt Euroopast, kus tuttavaid ikka vahel komandeeritakse. Minu arust on see ebanormaalne. Rääkimata sellest, mis see kõik maksab..
VastaKustutaKurat. Ma hakkan mõtlema, et äkki mul sama probleem.
VastaKustutaSest et kulturistist sõbrast inspireerituna proovisin vahepeal "koopainimese dieeti" mille põhimõte seisneb selles, et süüakse ainult enne põllumajanduse leiutamist saadaval olnud toitu. Ehk siis liha, puuviljad, köögiviljad. Ja enesetunne läks kõvasti paremaks. Ja kaal langes, hoolimata sellest, et sõin päevas vahel kuni pool kilo liha. Ja kõht oli korras.
Kui dieedi ära lõpetasin, siis tulid vanad hädad tagasi. Kaal samuti.
usun et lähete südame jms haigustega sama kergelt hauda kui iga teine eestlane, kui te omale liha jm loomsete toodete kaasaegsest tootmisest tulenevaid riske selgeks ei tee ning vastavalt oma toitumisharjumusi ei muuda.
VastaKustutaKui lapsel on, siis on teil endal ka. Tsöliaakia on pärilik, aga ma ei nimetaks seda haiguseks. See on pigem omapära.
VastaKustutaIsegi kui laps dieeti ei järgi, kaovad suuremad allergianähud mingis vanuses, ja siis kunagi vanemas eas pöörduvad tagasi, ent enamasti ei tegeleta siis enam tsöliaakia, vaid kõhukinnisuse-lahtisuse, südameprobleemide, kroonilise nohu, kehvveresuse, suhkruhaiguse, ülekaalu jms asjadega, mis kaasnevad selle gluteenitalumatusega.
endal siiski ei ole. Vist. Vähemalt ma ei mäleta, et oleks kunagi lambist kõht valutanud või muid tunnuseid olnud. Aga see on sama geen, mis tekitab suhkruhaigust ja see on meie perekonnas olemas küll.
VastaKustutaMa ei tea, millega tegeleb see tsöliaakia selts eestis, aga sealt kodulehelt tundub suht seisva veena see asi. Umbes selline suhtumine, et olemegi haiged ja õnnetud ja keegi meid ei aita.
Iseenesest pole tsöliaakia ju mingi maailmalõpp. Meie pere on suht valutult kohanenud.
Esimene anonymous. Aga millest te konkreetselt saite aru, et teie lapsel oli tsöliaakia? Mu 4-aastane üsna sageli kurdab, et tal kõht valutab. Rääkisin sellest hiljuti lastearstile ja too ütles, et 90% selle vanuse kõhuvaludest on psühhosomaatilised ja väljamõeldised, et tähelepanu saada. Mind see vastus hästi ei rahulda...
VastaKustutaMeie lastearst ka kinnitab sama. Ei uskunud teda ja lasin ikka kõikvõimalikud allergiatestid teha - ei näidanud midagi. Aga nüüd olen ma segaduses - vahest ikka ei tehtud seda õiget testi?
VastaKustutaMa arvan, et mu lapsel on see gluteenitalumatus sellisel varjatumal kujul - kord valutab kõht pärast saiasöömist, kord mitte.
Aga ikkagi tahaks teada! Ja, kurat, riiklik meditsiin kohe üldse ei kipu toetama neid uuringuid.
Inno, kuidas sa ise oma omapärast aru said? Keegi välismaal diagnoosis? Ja huvitav, kas on võimalik selline tasahilju arenev gluteenitalumatus?
Hea teema nämmutamiseks igal juhul!
Ka meil on peres gluteenitalumatuse probleem. Minu arust aga valgustab Inno seda asja natuke valesti. Gluteenitalumatus ei pruugi kohe tsöliaakiahaigust tähendada. Tsöliaakia puhul hävib peensoole sisekude ja inimene ei saa enam üldse toitaineid kätte ning jääb väga kõhnaks. Meie probleem oli see, et laps ärritus väga kergesti ning Steliori ühingu kaudu tehtud uuringute tulemusel soovitati gluteenivaba dieeti. Jutt oli selline, et ärrituvus ja ärevus tulevad tema puhul sellest, et gluteenivalk jääb korralikult lõhustamata ning see lõhustamata jäänud gluteenivalk hakkab närvisüsteemi mõjutama nagu erguti. Pärast dieeti asi paranes väga jõudsalt. Õpetajad ütlesid, et on paranenud tema keskendumis- ja tähelepanuvõime. Ta on tunduvalt rahulikum. Talle tehti ka päris tsöliaakiat tuvastav analüüs, aga see oli negatiivne. Seega tsöliaakiat pole, aga näib, et gluteenitalumatus siiski on. Siiani peame dieeti ja see on ka mulle endale väga hästi mõjunud. Aga kindlasti tuleb võtta B rühma vitamiine, et nende puudjääki kompenseerida. Keda asi lähemalt huvitab, soovitan minna Steliori Ühingusse, kus sel teemal on võimalik väga põhjalikku infot saada. Ja veel, pärast gluteenivaba dieedi algust on pidurdunud ka minu lapse kiirelt arenenud lühinägelikkuse süvenemine.
VastaKustutaGluteeniatalumatuse käes kannatavaid inimesi tuleb juurde ka saastunud keskkonna ja saastunud toidu söömise tõttu. Miks see nii on, küsige jälle Steliorist järele, ei jõua siin nii pikalt seletada.
Aga asi on tõesti halb gluteenivabade toiduainete kättesaamisega
Esimesel anonymousel on õigus. Te võiksite seda teemat palju rohkem kajastada. Mul endal ühel tuttaval leiti sama probleem ja ma siin kõrvalt ikka vaatan, kuidas ta Prismast seda Saksa päritolu spets saia ostab ja söögikohtades alati uurib, kas on mingi teraviljaasi sees. Seal siis kinnitatakse, et ei, siin ei ole midagi ja tuuakse supp, makaronidega :) Näiteks.
VastaKustutaMulle isiklikult on mulje jäänud, et inimene on kõigesööja loom. Jah, puhast põhku muidugi ta ei seedi. Kuid ilmselt on muude toreduste söömine ja talumine siiski äärmiselt individuaalne (nagu tõepoolest ka kõigesööjatel).
VastaKustutaNormaalse dieediga (st ratsionaalse toitumisega) inimene võiks usaldada oma sisetunnet. Kui mõni produkt mistahes põhjusel ei meeldi, siis pole seda endale tarvis ka vägisi sisse toppida, kuigi naabrieit ehk soovitas, et pidada aitama näiteks norskamise vastu.
Minu lausungi idee oli selles, et ma ei ole just päris kindel, et inimloom pole kohastunud heinte söömiseks.
Mis puudutab aga farmaatsiatööstuse salaagentuuri, siis see on omaette teema ning küllap võib ka sedamoodi mõelda. Kummati ei taha ma uskuda, et see 100% tõsi on.
asjaga kaasneb pigem kaalulangus, mitte t6us;) uuri v2rki.
VastaKustutaLastearsti võib uskuda. Kui emme selle vastu huvi üles näitab, siis klhtlemata on see üks võimaluse emme tähelepanu saada. Minu lapsel valutab kõht kui tal on palavik.
VastaKustutaMinu arust ei maksa lapsi alahinnata. Nad on ühed siiramad ja ausamad olevused üldse.
VastaKustutaJa arstid, vähemasti meie omad siin, eiu tea küll allergiatest mitte kui midagi. Mina käisin siin aastaid eri arstide juures ja küll pakuti mulle südame-, küll kopsuhaigusi. Ei sõnagi allergiatestidest. Pidin olema lihtsalt stress ja kirjutati välja antidepressandid.
Siis läksin portugali arsti juurde, kes tegi ca sada testi ja ütles, et pole oma praktikas veel nii suurt allergianäitu näinudki. Seletas ära, mille vastu allergiline olen jne.
Arstid ei taha tsöliaakiat lihtsal põhjusel. Sest nad on unustanud ära hippokratese vande ning hakanud ravimifirmade müügimeesteks. Ravimifirmadele ei ole aga kasulik, kui inimene ei osta hirmkalleid allergiarohtusid. Tsöliaakia ravimiseks ei anna ühtegi ravimit välja kirjutada, sest ainus ravi on dieet.
Kui arstid hakkaks inimestel ridamisi tsöliaakiat diagnoosima, järgneks ravimifirmade kollaps, pankrot, sest olen üsna kindel, et enamiku inimeste tervisehädade põhjuseks on tsöliaakia.
Tegelikult peaks arst ta vastuvõtule saabuvale inimesele/lapsele esmajärjekorras tsöliaakiatesti tegema.
Samas ei pea seks, et teada saada, kas teil on gluteenitalumatus või mitte, sugugi arstile minema. Jätke lihtsalt mõneks ajaks menüüst välja nisu, oder, rukis ja kaer (riis, tatar, hirss on lubatud) ja vaadake, kas tunnete end paremini.
Selle gluteenitalumatusega on nii, et osadel läheb kõht lahti, teistel jääb kinni, osadel kaal langeb, teistel tõuseb. Ma ei tea, veel, millest see erinevus tuleb.
VastaKustutaAga üks tunnus on see, et söö palju tahad, ikka on kõht tühi, kuna peensool ei omasta enam toiduaineid, kuna soole kest hävib. Ja selle taastumine võtab taas umbes aasta aega, kui dieeti järgida. Näiteks Irja hakkas umbes aasta tagasi dieeti pidama ja nüüd esimest korda tulevad normaalsed kakajunnid, enne oli selline peenike junn, nagu jäme makaron, ja kõht kogu aeg kinni. Ja kui nüüd tuli mõni aeg tagasi korralik junn, siis kaebas Irja, et perseauk oli koguni valus. Nüüd on juba ära harjunud.
Minul endal pole jälle kõht lahti olnud juba tükk aega. Vahepeal, tõsi, oli, kui levis see hirmus pasatõve-viirus. Siis ma koguni oksendasin, kui olime Portugalis.
Aga kui veel kirjeldada gluteenitalumatust, siis Irjal on hästi kiire ainevahetus ja tema võtab ilmselt pigem alla. Minul jälle on ainevahetus loomuomaselt aeglane, ja kui söön gluteenirikast toitu, siis puhitub kõht üles, nagu oleks õhupalli alla neelatud, tekib hirmus tühjakõhutunne, siis vitsutan kõhu täis, ja nii see magu välja venib. Ja nii ei jää mul muud üle kui nälgida, kui tahan gluteenirikast toitu süües kaalu hoida. Muidu lähen kohe paksuks. Aga ma usun, et nälgimine pole lahendus, kuigi seda palju soovitatakse.
Ja näiteks minul tekib gluteeni sisaldavat toitu süües kohati lausa paanikahäire, tuju on nö sitt. Sama reaktsioon on ka muu välise ärritaja puhul. Nii et raske on tihti tuvastada. Aga olen end juba aasta põhjalikult jälginud (saan seda rahulikult teha, kuna seoses elukaaslasega, elukeskkonnaga mul pingeid pole, esimest korda elus), ja võin väita, et tõepoolest, gluteen mõjutab ka minu närvisüsteemi. Päris põnev igatahes. Olen enda jaoks selles vallas nagu katsejänes, aga ma usun, et pikemas perspektiivis on sellistest vaatlustest abi, kuna ma eeldan, et sarnane probleem on paljudel inimestel. Kes näiteks vaevavad pead, miks vahel, näiteks pärast sööki, keerab tuju ära.
Ja kindlasti soovitan oma toitumist jälgida lapseootel ja imetavatel emadel, sest lapse nn allergiate ja mitmete muude jamade üks põhjusi võib olla gluteeni sisaldavate saiakeste jms söömine. Ma panen südamele, jälgige hoolega, mida suhu pistate. Toidust sõltub tervis rohkem kui osatakse arvata. Ja mida rohkem puu- ja juurvilja, seda parem.
Ma enda puhul näiteks tean, et mul on kõht lahti olnud juba lapsest peale, ise arvasin, et tegemist oli toidumürgitusega. See oligi mürgitus, tegelt, kui vahel tuli mul juba lapsena persest selgest vett, aga mitte halvaks läinud toidust, vaid ohtrast nisujahust saiakeste söömisest, näiteks. Eriti hull, kui saia süüa tühja kõhu peale. Urrrhhh!
Nüüd sõin Soomes gluteenivaba saia ja ei mingeid probleeme! Muideks, Soomest saab ka McDonaldsis gluteenivaba burgerit!
Tegelt, ma nüüd siin oma pisikese aruga mõtlen, et ka Ingridil võis olla gluteenitalumatus - igatahes meie lastel, tuvastasin, mõjus kõige paremini tatrapudrudieet - sest kui gluteen mõjutab närvisüsteemi, siis sellest võivad tulla äkkvihahood, mis Ingridl käisid aeg-ajalt peal. Ka minu isal, näiteks. Ma pean tunnistama, et minul ka, aga ma suudan neid kontrollida. Ma olen selline, kes jookseb pigem minema, kui annab kellelegi pasunasse. Ma ei suuda lihtsalt haiget teha.
VastaKustutaJa minu emal oli kõht pidevalt lahti, ma kahtlustan, et ka temal oli gluteenitalumatus. Ta suri juba 59aastaselt. Ja ta armastas küpsetada ja süüa saiakesi. Kuna need olid odavad teha, sai raha kokku hoida. Me ei elanud just rikkalt.:-(
VastaKustutaMul olid ka enne gluteenivaba dieeti äkkvihahood. Pärast seda enam pole ja stressitaluvus on tugevalt suurenenud. Kohvist tekkisid paanikahood - nii et tundliku närvisüsteemiga inimene. Poesaiade taignale on puhast gluteeni veel juurde lisatud, et niiöelda saia omadusi parandada. See võib olla ka põhjus, miks gluteenitalumatust juurde tuleb.
VastaKustutaIkka tulen tagasi Steliori juurde. Sealt pärineb info, et raskemaetallide kuhjumine kehasse hävitab võime gluteenivalku seedida. Vaadake Steliori kodulehekülge.
Steliori kodulehele: http://www.stelior.ee/.
VastaKustutaKa Eestis on juba küllalt juhtumeid, mil gluteeni- ja kaseiinivaba (kaseiin on piimavalk)dieediga on suudetud nt. autistide olukorda tublisti parandada. Eelmisel sügisel hakkas üks neist rääkima. Teisi juhtumeid on veelgi. Aeg-ajalt on neist juhtumitest kirjutatud Peres ja Kodus ning ühes terviseajakirjas, mille pealkirja ma ei mäleta. Steliori ühinguga on end sidunud üsna raskete krooniliste haigete laste vanemad või haiged ise. Tegelikult on eesti arstidki hakanud asja vastu huvi tundma, lastepsühhiaatrid näiteks. Kuhu nad selle huviga välja on jõudnud, ma ei tea. Kogu asja juures oligi mulle kõige suurem avastus, et vaimsed häired võivad olla põhjustatud mõnel juhul ainevahetushäiretest.Et toit võib osutuda mürgiseks seetõttu, et jääb osaliselt seedimata.
Steliori kaudu saab osta ka organismi puhastavaid looduslikke vahendeid ja toidulisandeid. Aga saab läbi ajada ka nendega, mis apteegis müügil. Igal juhul õpetatakse seal kompenseerima seda, mis gluteeni- ja kaseiinivaba dieedi puhul vajaka jääb.
hah, see on enamasti k6ik sellest, et elatakse kliimav66tmes, kus inimses ei peaks yldse elama. Pimedas ja m2rjas. Ime siis, et k6ik systeemid yles ytlevad. Vaata oma autotki. Californias oleks su sama v2ljalaske aasta auto nagu tuttuus. Sama inimestega. Kliima teeb kiirelt oma t66.
VastaKustutaInno! Päris haige jutt! Inimestel kellel keegi kallis olemas ei ole probleemi milline sitajunn välja näe- see,kellel probleem, sellel stress; kellel stress-sellel hirm tuleviku suhtes. Nii et kui teie kaubamärk on see, et te olete koos ja 6nnwlikud, ei saa te propageerida sellist haiguse jama- õnnelike paaridega see koos ei käi- nagu nõuka ajal- terves kehas terve vain....
VastaKustutaA mis nüüd lahti? Miks ei või asjadest rääkida nagu nad on? Kellele asjade kinnimätsimine ja varjamine kasulik on? Paljud inimesed surevad teadmatuse ja lolluse tõttu maha, kas see on siis hea?!
VastaKustutaSuur asi on see, et esimest korda elus on mul võimalik asjadest ausalt rääkida. Ja ma usun, et aus jutt aitab inimesi, näiteks oleks mul endal olnud palju abi sellest infost, mis ma olen ka oma blogisse üles pannud. Vähemasti mu südametunnistus on puhas. Ma olen info edasi andnud. Eks igaüks teeb ise omad järeldused, igaühe enda valik. Aga info on olemas. Või ei käi selline aus asjaajamine õnnelike paaridega koos?! Õnnelikud paarid istuvad kodus ja vahivad omavahel tõtt?! Või mis?! Ma kahtlen sellises "õnnelikkuses".
Mina tunnen just, et suhtes Irjaga on mul energiat rohkemaks, kui ainult oma nina ette vahtimiseks. Ma saan vaadata kaugemale.
Ja mis kliimavöötmesse puutub, siis suure tõenäosusega rändasid siia kunagi inimesed, kellele selline jahedam kliima sobis. Röövvallutajatest sakslased (need, kes kunagi paljaperselistena Rooma vallutasid) tulid siia saagi järele, ja sama targalt läksid lõpuks tagasi oma urgu. Neile oli siin tõesti külm, ma kujutan ette.
VastaKustutaJahedam kliima hoiab igasugused tegelinskid eemal, mis on teisest küljest hea. Mis on ka ilmselt põhjus, miks põhja pool on väikerahvad paremini säilinud.
No vot, loen siin ja kohe täna hakkan uurima, kuidas oma lapsele seda testi teha. Sest tal on tegelikult kogu aeg kõht lahti ja ta on väga kõhnake, kuigi sööb küll.
VastaKustutaAga kas gluteenitalumatud ise instinktiivselt ei jäta teraviljatooteid söömata, st need ei maitse? Näiteks laktoositalumatud mu teada ei taha piima suu sisse võttagi, tunnetavad ise ära.
Aga kas gluteenitalumatud ise instinktiivselt ei jäta teraviljatooteid söömata, st need ei maitse? Näiteks laktoositalumatud mu teada ei taha piima suu sisse võttagi, tunnetavad ise ära.
VastaKustutaVõibolla tõesti. Mul oli vanem poiss väiksena nagu koer, sõi leiva pealt vorsti ära, aga leiba ennast ei puutunud. Ja siis ma teinekord sundisin, kuna ei näinud leivas mingit ohtu. Ta tegi ikka grimasse küll.
VastaKustutaJa eks ma ise ka prae kõrvale leiba ei söönud, seda juba varem. Ja supi kõrvale sõin kah seepärast, et kokku hoida, sest supi kõrvale leiba süües võib edukalt ka tühja kõhu täis saada. Leib ju hästi odav, ja enamikes söögikohtades pakutakse teda suisa tasuta.
Aga kõhulahtisus võib olla ka viiruse tagajärg. Veidi ega tagasi oli liikvel üks viirus, mis kõigil kõhu lahti võttis. Soomes isegi surid mõned ära, nagu võis lehtedest lugeda.
Eiei, mitte viirus, tal on tegelikult kogu aeg kõht lahti, niikaua kui mäletan, me oleme sellega harjunud, et ta käib sageli WC vahet.
VastaKustutaIgatahes aitäh selle teema eest.
See esimene anonüümne kirjutas mulle meilile ka pikalt ja mulle tundub, et siin võib tõesti olla põhjus, mis mu lapsel viga on.
Jumala pärast, Eppppp, ära jäta niisama lihtsalt teravilju menüüst välja! Tead, mis selle tulemus on? Kui hiljem arsti juures vereproov tehakse, siis verest enam antikehi ei leita ning kui dieet on olnud juba pikemalt (pisikese lapse puhul piisab mõnest kuust), siis ei pruugi ka enam soole biopsia näidata... ning kui tegelikult ikkagi on probleem, siis jääb ta tuvastamata ning hiljem, on igasugused diagnoosimised märksa keerukamad...
VastaKustutaHakka pidama konkreetset söögipäevikut. Mida sõi, mis kell, mille peale kurdab kõhuvalu, kuidas väljaheited olid... see päevik võta siis arsti juurde kaasa ning neil on kordades lihtsam diagnoosida. ;)
Tsöliaakia sümptomid:
VastaKustutatsöliaakia puhul tekib kõhulahtisus juba esimesel eluaastal. Väljaheide on rohkemahuline. Esineb ka oksendamist.
Imendumishäired põhjustavad kiiret kehakaalu langust, kõht on puhitunud ja laps on sageli haige.
Vahel ilmnevad haiguse sümptomid alles kooli- ja murdeeas, aga ka täiskasvanueas. Haiguse väljenduseks võivad olla väga erinevad ilmingud: pikkuskasvu aeglustumine; puberteedi ehk suguküpsuse hilinemine; kõhuvalud; kahvatus, mis on tingitud rauavaegusaneemiast ehk kehvveresusest, kuna raua imendumine on häiritud; liigesevaevused; villiline lööve nahal.
Seega, teie kaks prisket inimest võite kannatada küll gluteenitalumatuse all, kuid tsöliaakiat ei põe. Ja niiviisi pika puuga kõigile arstidele lajatada on tobe, Eestis on nii häid kui halbu arste - täpselt nagu iga teise eluala esindajaid. Ja samamoodi on see ka Soomes. Eesti arstid ei leiaks Soomes nii kergesti tööd, kui nad lauslollid ja harimatud oleksid.
loen ja mõtlen... mida siis tarbida leiva (eriti leiv) ja saia asemel, kui tahaks hakata jälgima oma toitumist ja vana moodi enam ei saa kuid uut moodi veel ei oska... sest lugedes kõiki kommentaare ja arutelusid siin, sain aru et ka leib on üks kõva gluteeni täis toode... ja ommikul peale ühe võileiva eriti miskit muud ei tahagi...
VastaKustutaEestis on vòimalik elada kùll. Kùlm ja niiske kliima on mònesmòttes isegi hea. Mul sàilis nàonahk noore ja vàrskena kòrge vanuseni, kui veel Eestis elasin. Juuksed olid vaatamata vàrvimisele làikivad ja tugevad. Nùùd lòunamaal olen muutunud krimpsus òunaks, juuksed pàikesest ja mereveest haprad, terve keha on tedretàhne tàis ja kui liiga palju pàikest saan, siis olen koguni paistes. Pàikesekaitsekreemid ei lase nahal hingata, higistamisest tekivad vistrikud. Pealegi, pruuni nahaga nàevad inimesed niikuinii vanemad vàlja. Mulle Eesti kliima sobib. Aastaaegade vaheldumine on ka ilus.
VastaKustutaHuvitav kommentaar sellelt lõunamaale kolinult. Muide nii ongi - kes on juba kord külma ja niiskesse sündinud, oskab küll hinnata lühiajalisi päikesepuhkusi, kuid pikemaks elamiseks sobib siiski vaid sarnane paui maamunal ja ka sarnane SÖÖK. Ja seda va gluteeni- ja laktoositalumatust ongi Soomes-Rootsis just seepärast rohkem, et nemad said "hea elu" ehk tegelikult ebaloomulike ja ületöödeldud toiduainete manu varem, kui meie siin.
VastaKustutaTihti on hoopis igasugu lisaained need, mis organismis imelikke reaktsioone tundlikel inimestel, eriti lastel esile kutsuvad ja sugugi mitte kohe teraviljatalumatus. Enne kui pole laboris tõestatud, et oled tundlik, ei tohiks siinses kliimas elav normaalne kasvav inimene nii tähtsat toiduainegruppi nau teravili kergekäeliselt oma menüüst välja jätta. Pigem hoopis loobuda kõigest rafineeritust ja süüa kõikke mõõdukalt. Ja liikuda. Ja testida, kui vaja.
Inno, palun selgita oma loogikat: kuidas on võimalik et inimene toitaineid mitte omandades kaalust alla võtmise asemel juurde võtab?????
VastaKustutaOlen ise tsöliaakiahaige ja järgin juba aastaid ranget rukki-nisu-odra-kaeravaba dieeti. Enne olid sellised hädad: alguses gaasid, hiljem muutusin luukereks (= väga kõhn)hoolimata sellest, et ma sõin suht palju . Miks Eestis pole nii lai toodete valik kui Soomes? Sest meil on läbimüük väiksem ja kauplused müüvad seda, mis ära tasub. Aga hea seegi, sest ammu see oli, kui üldse midagi saada polnud.
VastaKustutaAga siinsetele inimestele ütleks, et ÄRGE MUUTUGE HÜPOHONDRIKEKS ehk ärge mõelge endale ise haigusi külge !!! Kui tõesti on häda, siis registreerige ennast (või oma laps) gastroenteroloogi juurde ja ta teeb teile kõigepealt antikehade analüüsi. Kui antikehad on kõrged, olete tõenäoliselt tsöliaakiahaige ja peate hakkama pidama eluaegset ranget dieeti nagu mina. Kui olete söönud saia-leiba, aga vastavad antikehad kõrged pole, siis ei ole teie vaevused põhjustatud tsöliaakiast.
Võibolla ei talu te hoopis haput (rukkileib on hapu) või pärmi (see on saiade koostisosa) ja käärimine kõhus (= gaasid).
Miks siinsed inimesed sõid otra, rukist ja hiljem nisu ? Aga sellel põhjusel, et meie kliimavöötmes näiteks riis ja mais ei kasva. Pole üks rohkem loomatoit kui teine, lihtsalt kliima ja kasvatatavate taimede valik on erinev.
Ja muide, rukis ja kohalik nisu on "süütum" kui lõunapoolne makaroninisu e.durumnisu, see on väga gluteenirikas. On olnud juhtumeid, kui inimene pole nõuka aja rukkileiba süües midagi tundnud, aga niipea kui hakkas sööma kaasaegseid makarone ja pitsasid, lõi tsöliaakia välja.
Tänapäeval on õnneks kaubandus nii arenenud, et kõike on saada ja erivajadusega inimene võib süüa riisi, maisi, hirssi, tarart jne.
Ja veel. NB! Tsöliaakia ei ole allergia ja allergiarohtudega pole siin miskit pistmist. On küll olemas nisuallergia (nagu ka sojaallergia, riisiallergia, pähkliallergia jne. jne.), aga see on teine ooper.
Ahsoo, ja lisaks juurde, et perearstid võivad tsöliaakia asjus dumm-dumm olla ja lausa valeinfot anda. Paraku. Nõudke saatekiri eriarsti juurde (gastroenteroloogile)ja jutul lõpp.
VastaKustutaGastroenteroloogid on aga jupp aega tsöliaakiat diagnoosinud, ka Eestis, see ei ole uus ega enekuulmatu asi. Näiteks Olvi Uibo on palju haigeid diagnoosinud.
täheldasin endal ka gluteenitalumatuse, kui tegin dieeti siis õhupalli allaneelanu tunne kadus, kui nyyd katseliselt sõin suure pala makarone oli kõht kohe gaase täis, äkkivihahoogusid ja ärevust olen samuti täheldanud
VastaKustutaaga mis raske on on siis see uue menyy koostamine:) mis just eesti kaubandusest oleksid head leiud, ma pakun et teil Inno ja Irja on oma menyy välja kujunenud,,,,aidake menyyga kah:)
Epp, mine oma lapsega teise arsti juurde, kas või erakasse. Need sümptomid võivad igasuguste haiguste omad olla (lamblioos, kilpnäärme ületalitlus jne). Tuleb teha korralikud analüüsid.
VastaKustuta