Põnevat lugemist ajaloo kohta

Privaatsuspoliitika

esmaspäev, 14. aprill 2008

Lähemad 5-10 aastat üpris nutused Eesti jaoks


Eestit tabab Portugali saatus, väljavõte Äripäeva veebist.

Tahaks hoiatada inimesi (muidu heidetakse hiljem ette, et miks ei hoiatanud), kui vastab tõele, et Eestit tabab Portugali stsenaarium, õigem oleks öelda küll saatus, siis saavad järgmised 5-10 aastat olema väga nutused. Eriti noorte jaoks. Sest palgad ei tõuse.

Aga seletan lähemalt. Kuivõrd oleme Irjaga käinud mitmel korral Portugalis, ta nimelt elas seal kaks aastat ja tahab ikka ja jälle tagasi, et koos minuga nautida seda ilusat maad. Mille majandus on viimased 5 aastat olnud sitas seisus ja mida Economist kutsus möödunud aastal "a new sick man of Europe".

Mis siis Portugalis juhtus? Aga sama lugu, mis Eestis. Pärast ELiga liitumist saabunud eufoorias alanesid intressid ja mullistus kinnisvaraturg, mis tõi endaga kaasa lühiajalise eelarvetulude laekumiste tõusu, mille tagajärjel planeeriti pikaajaline riigisektori kulude kasv (seda ei saa ainult Ansipile ette heita, sellega tegi algust juba Partsi juhitud valitsus). Mõni aasta elati mõnusat elu, siis saabus pohmell. Kus majandus sisuliselt seisab, palgad sellest tulenevalt ei kerki, aga elu läheb endiselt kallimaks. Seda nähtust kutsutakse ka stagflatsiooniks. Ja midagi enam teha ka ei saa, sest milline poliitik langetaks riigiametnike palgad taas mullistumise eelsesse aega?!

Ma pole majandusteadlane, et sellest täpsemalt ja "õieti" kirjutada, aga kui arvestada, missuguste fopaadega saavad teadlased hakkama Eesti majanduselu planeerides, siis üht-teist võin endale lubada ikka küll.

Ja Eestit ei aita ka paljukiidetud stab. reserv. Selle maht oli Rahandusministeeriumi kodulehel toodud viimase aruande kohaselt 6,58 mld kr, mis ei kata isegi praegust 8 mld kroonist "puudujäki". Ja selle kasutamine võimaldab "peaparandust" siiski vaid üheks aastaks.

Kas on midagi, mida teha annaks, et olukorda "ravida"? Jah, nagu ütleb ka meie üleskutse, maha Reform, kelle aeg on möödas, tuua võimule inimesed, kes hinges poliitikud, ja suurendada hüppeliselt hariduskulusid, õpetajale peaministri palk, mis tagab stabiilse ajude sisse- ja tagasivoolu ja sellega ka olukorra paranemise.

6 kommentaari:

  1. See, et tõstame õpetaja palga peaministri omaga võrdseks, ei ole lahendus, kullake. Meil niigi palju kõrgharidusega mökusid. Majandust viivad edasi siiski ideid genereerivad ja nendest ideedest väärtust loovad inimesed.
    Kas populistid riiki juhtima või, eelistan siiki, et riiki juhib tulemusele orienteeritud inimene

    VastaKustuta
  2. mis tulemusest on jutt?

    VastaKustuta
  3. Tulemuseks on jätkusuutlik riik, mille ülesehitamiseks tuleb vahest ka ebapopulaarseid otsuseid teha,mitte iga hinna eest hääli osta.

    VastaKustuta
  4. Praeguse valitsuse tipptulemus on 11. koht Türgi Suurel Esimesel Suusamaratonil.

    VastaKustuta
  5. No praegune valitsus on valijate poolt valitud, mitte ise võimu haaranud valitsus, onju nii? Oled küll jätnud mulje, et jälgid enamat kui vaid spordiuudised.

    VastaKustuta
  6. "keskmine palk madal? t6stame enda palka - siis n2evad k6ik, et julgeme vastu v6tta ebapopulaarseid otsuseid"

    ebapop.pole eesm2rk omaette ometigi-
    ja pealegi- elu on protsess, mitte projekt, sinu elu "tulemus" on surm, aga Eesti riik peab ka peale seda edasi minema

    'teadmistep6hine Eesti' pole see, kui isegi kvalifitseerimata tööj6ud teenib rohkem kui "k6rgharidusega möku"

    VastaKustuta

Kohvik jätab endale õiguse kommentaare modereerida ja spämmi rehitseda.