teisipäev, 18. detsember 2007

Jõulusõnum, järelemõtlemiseks

On üks rida piiblist, Matteuse evangeeliumist nimelt, mida, ma kujutan, pastorid eriti meelsasti kantslist ette ei loe. Aga siin ta on ja minu arust üks ilusamaid mõtteid piiblist, Jeesuse enda sõnad: "Ja kui te palvetate, siis ärge olge nagu silmakirjatsejad; sest need armastavad palvetada kogudusekodades ja uulitsate nurkadel, et nad paistaksid inimestele silma. Tõesti, ma ütlen teile, et neil on oma palk käes! Ent sina, kui sa palvetad, siis mine oma kambrisse ja sule uks, ja palu oma Isa, kes on salajas, ja su Isa, kes näeb salajasse, tasub sinule. Aga kui te palvetate, siis ärge palju lobisege, nõnda nagu paganad, sest nad arvavad, sest nad arvavad, et neid kuuldakse nende paljude palvete tõttu. Ärge siis saage nende sarnaseks, sest Jumal, teie Isa, teab, mida te vajate, enne kui te teda palute".

See on üks minu lemmikkoht piiblist, armsad sõbrad. Ja ma usun, et neis sõnades peitub kuldne tõde. Kõik need preestrid, kes omast arust teavad kõige paremini, mida Jumal ja Jeesus mõtlevad, on silmakirjatsejad. Ja jõululaupäeva jumalateenistus, mida televiisorist näidatakse, on üks suur edevuse laat. Ja kõik, kes sinna ennast näitama lähevad, on silmakirjatsejad. Jumal ei ole kirikuseinte vahel, teleprozektorite valguses; ta ei ole nendega, kes teda palju ja suure häälega paluvad. Ta on nendega, kes paluvad teda vaikselt, oma südames, salaja. Nõnda, et mitte keegi ei näe. Usun, et jõuluime ja jõulurahu sünnivad just sedasi.

Ärge minge jõululaupäeval kirikusse. Kirikud on jõululaupäevadel nagu laadad, turuplatsid, ainult hingepuhtust ja südamerahu ei müüda seal. Pastorid jorutavad neidsamu vanu jorutusi, mis nad on jorutanud ka varasematel jõuludel, ja teenivad kõike muud kui jumalat.

Olge parem koos oma armsatega ja paluge südames, et nendega oleks kõik hästi.

11 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Suurepärane leid Inno, minu lemmikkoht samuti.

Inno ütles ...

Selle kirjutas Irja.

Anonüümne ütles ...

ilus mõte. Arvan üsna samamoodi. See on üks vähestest kordadest, mil ma siin blogis kirjutatuga sama meelt olen.

Anonüümne ütles ...

Viimasel ajal on palju "asiseid" inimesi hakkanud mõtlema ka sellistes kategooriates ja see kindlasti rikastab ja tugevdab inimest.
Seda on ju paljud teadjamad ennegi korduvalt öelnud, et ärge otsige Jumalat väljast, leidke ta kõigepealt enda sees. Minu jaoks on naeruväärne inimene, kes läheb kirikusse ja teeb märke altari suunas - kui Jumal on olemas ja kõikvõimas, siis ta on ju igal pool ja alati: ei saa tervitada ja korraks kummardada seda, kes on nagunii kogu aeg meie sees ja ümber.
Endas Jumala otsimine/leidmine annab vastused küsimusele, mida inimene elult tegelikult tahab (mis on talle kõige olulisem) ja lisab enesekindlust, mida muidu püütakse leida alkoholis, imelikes tegudes jm. Kahjuks on igasugu sorti papid oma juraga tekitanud inimestes allergia kõige selle spirituaalse värgi vastu ning seetõttu on paljud eelarvamustega inimesed selle Jumala kogemuse võrra vaesemad. Aga püüdke eelarvamusteta vaadata enda sisse, imetlege seda loomingut, mida te seal näete ja püüdke luua endale oma teoloogia, kus kesksel kohal on see ime - teie jõudmine kuskilt just sellisena just siia maailma just sellel ajahetkel. Ja siis mõelge sellele imele, miks ja mis tingimustel see võis nõnda juhtuda. Igalühel on see põhjendus kindlasti erinev ja isiklik. Aga arvatavasi pole see põhjus see maalidel kujutatud inimese moodi Jahve-mehike, kes laiub pilvedel ja ootab viirukisuitsu ja ohvriande. Kuid ilmselt mitte ka puhtalt kosmoloogia-tõenäosusteadus-geneetika. On "veel midagi", mille üle võiks siis pikemalt juurelda-mediteerida. Pikk ja segane jutt sai, aga ilmselt paljud seda kogenud saavad aru, millest kirjutasin :-)
P.S Ise olen professioonilt ka üsnagi asine inimene.

Anonüümne ütles ...

Valgustan asja natuke teise nurga alt...

Olen kristlane. Võin ausalt öelda, et meie pastor - ja külalisjutlustajad - ikka aeg-ajalt tsiteerivad seda kirjakohta, kui jutluse teemaga sobib. Kuna Piibel on väga paks, siis tsitaate ikka jagub ja väga tihti ei satu ükski kirjakoht ette. :)
Inimesed, kes on harjunud võimalust mööda igal pühapäeval kirikus käima, lähevad sinna ka jõululaupäeval ja rõõmustavad nendegi üle, kes ainult pühade ajal tulevadki - sest iga kristlase südames on soov head sõnumit jagada. Enamik neid, keda mina tunnen, jagavad seda küll vaikselt ja neile, kes ise soovi avaldavad, peale ei käida. Muidugi on üsna kurvastav see, et paljud inimesed lähevadki jõululaupäeval kirikusse näitamise või kombe pärast, et "linnukest" kirja saada, ja siis kaovad jälle terveks aastaks - aga kedagi meie ära ei aja ega tulemast ei keela. Ei nõua ka, et tulge; igaüks talitagu oma südame järgi (kuni ta teistele liiga ei tee). Pealegi on paljude kirikuinimeste jaoks ka kogudus väga armas ja oluline ja jõululaupäeval kirikus sõpru kohata on väga tore, ega perekond sellepärast unarusse ei jää.
Kogudusega koos käimisel on oma ülesehitav mõte, see ei ole silmakirjaks, vaid ühiste mõtete-tunnete tugevana hoidmiseks.

Anonüümne ütles ...

Huvitav postitus teie poolt. Mul oli seni kujunend arvamus teist kui paadunud egoistidest, pornografistidest ja räigetest usuvastastest. Nüüd aga paistab, et tegemist on vaat normaalsete inimestega.

Suur tänu, et need read kirja panite. Kuidagi helgemaks läks kogu pilt praegu.

Häid Jõule!

AlaR ütles ...

olen kristlasega nõus. nimetatud kirjakohta ei saa siiski kontekstist välja kiskuda. Jeesus rääkis sellest, pidades silmas varisere, kelle jaoks oli oluline ennast näidata ja kelle jaoks oli pühadus teod, mitte see, mis südames on. aga mõte on tõesti hea, ei vaidle. samas õpetas Jeesus ka seda, et kooskäimine on vajalik. need kaks asja on omavahel seotud...

Anonüümne ütles ...

Jah, tasub esitada küsimus, mis oli tegelik Kristuse õpetus ? Kui palju on Kristust ennast tsiteeritud Testamendis, pigem loeme sealt kolmandate isikute kirjapanekuid ja interpretatsioone. Mõelgem, kas ikka iga papp on pädev kantslis tema nime suhu võtma. Pigem on Kristus kui õpetaja ära kasutatud võimustruktuuride poolt läbi aegade ja seetõttu ka tema tegelik õpetuski maetud sügavale manipulatiivsete mehhanismide alla. Harri Kingot oleks siia vaja ;)...

Anonüümne ütles ...

Inimesed, kes on harjunud võimalust mööda igal pühapäeval kirikus käima, lähevad sinna vb siiski pigem järgmise päeva hommikul, esimesel pühal...
meil on millegipärast jah see rõhk pigem eelmise päeva ristilöömise Suurel Reedel kui et 1.Ülestõusmispühal, mis mujal maailmas suurim kirikupüha on

Irja ütles ...

Huvitavad mõtted, olen ka kristlastega nõus. Aga ma arvan, et kohati on praegune kirik samuti variserlik. Nagu see marss koos linnapeaga Rakvere linnas.

Variserlus, ma usun, ei lõppenud keskaja hakul, see kestab siiani. Varsierlik on paavst, kes jutlustab ligimesearmastust, kuid ei asu islamiga dialoogi, külvates selle asemel vaenu. Ok, see on pikk jutt, aga...

Tahan öelda seda, et küllap tõesti on tore ka kirikus sõpru kohata :)

Anonüümne ütles ...

Irja, juba teist korda satun lugema Sinu usuteemalist kirjutist, eelmine oli Delfis. Ja jälle kiitus Sulle! Ma ise pole usklik, aga just jõululaupäeviti meeldib kirikus käia. Mitte palvetamas, vaid ilusse sisse kaemas.