teisipäev, 29. aprill 2008
Sain eile politseilt hoiatuse
Maantee U-67 Lõuna-Texases USAs.
Sõitsime siis eile San Angelost, TX (see on see linn, kuhu on viidud lähedalasuvast Eldorado polügamistlikust rantšost kõik need enam kui 400 last) El Paso poole, mööda maanteed U-67, mis kulges läbi poolkõrbe, kus kasvasid üksikud puud, mille vahel tuksusid üles-alla naftapumbad. Ja kus oli lubatud kiirus 70 miili tunnis, ehk kuskil 110, mina sõitsin 80ga, ehk kuskil 125ga. Tee oli täitsa tühi. Olime parasjagu Reagani maakonnas ja ma veel mõtlesin, et huvitav, kas Ronald Reagani rantšo on kah kuskil seal. Kui üks vastutulev auto pani vilkurid tööle, ja kui ma tast möödusin, keeras kiirelt ringi ja sõitis mulle sappa. Peatusin.
Autost tuli välja politseinik, selline lüheldane jässakas mees, ilmselgelt latiino päritolu, tutvustas end ja ütles, et ma ületasin kiirust. Ma noogutasin. Siis küsis, kust oleme, nõudis mu juhiluba ja autodokumente, vaatas neid, ja siis ütles, et teeb hoiatuse. Andis autodokumendid tagasi, ja läks mu juhiloaga oma autosse. Kust ta siis paari minuti pärast naasis, ulatas mulle juhiloa, välja trükitud tõendi hoiatuse kohta, soovitas veidi aeglasemalt sõita ja soovis head teed.
Ma siis uurisin seda oma juhiluba, Euroopa Ühenduse mudelit, ja pidin üllatusega tõdema, et see on täienisti eestikeelne. Ent politseinik paistis kõik aru saavat. Isegi kuupäev, mil mulle juhiluba esmakordselt väljastati, oli tema välja trükitud hoiatuse tšekil peal. Loa peale seda tükitud pole. Ja vaatasin, et tõepoolest, juhiloa peal on kõigele lisaks väike magnetriba, tagaküljel. Ilmselt on seal miski info peidus minu kohta. Mida siis politseinikud saavad lugeda.
Igal juhul oli väga ok kogemus, erinevalt Eestist, kus ka pisema liiklusrikkumise korral igasugu paberite täitmine võtab meeletult aega.
Texase lõunaosas paistis üldse olevat palju politsneinikke liikvel. Ilmselt siis mehhiklaste pärast, kes salaja üle piiri tahavad tulla ja muid koerusi teevad. Aga see on juba ajalooline vastasseis, alates sellest ajast, kui USA piiri valvasid vaprad Texase rangerid. Don't mess with Texas, kõlab levinud ütlus. Ja see iseloomustab hästi terve USA välispoliitikat. Mäletate, Alamo kindluse veresauna eest (kus 19. sajandi algul tapeti halastamatult mitusada kindlust kaitsnud jänkit) pidid mehhiklased juba mitusada aastat tagasi maksma poolega oma territooriumist.
El Pasost veel niiplaju, et kuritegevus paistab linnas olevat suur, sest enamiku poodide ja muude asutuste aknad on trellitatud, umbes nagu Eestis kümmekond aastat tagasi. Linn on selline räpane ja must. Autod mõlgitud. Inimesed käisid mööda linna ringi suurte kottidega, osades neist 24sed WC-paberi pakid. Justkui nagu Eesti hullud päevad, ausõna! Ilmselt siis mehhiklased, kes käivad USA poolel šoppamas. El Paso, eriti linna Mehhiko-poolne osa justkui polekski USA. Ja tegelt ma ei imesta enam, miks Texas pole loobunud surmanuhtlusest.
Ja on huvitav, et veel paarsada aastat tagasi olid USA ja Mehhiko oma arengus enam-vähem ühel pulgal. Nüüd on üks sedavõrd ette rebinud. Kus siis ühel juhul on olnud, vähemalt formaalseltki, inimeste organiseerumise vormina kasutusel demokraatia. Ja teisel juhul diktatuur. Olgu kuidas selle demokraatiaga on, aga igal juhul on ta pikas perspektiivis efektiivsem kui diktatuur. Ja ka efektiivsem kui Euroopas kasutusel olev demokraatia sugemetega aristokraatia. Ainult demokraatia suudab efektiivselt vastu seista korruptsioonile.
Ja muidugi, demokraatlikus riigis on oluline kõigi oluliste alustalade tugevus: need on nii seadusandlik- kui täidesaatev ja kohtuvõim, ning ajakirjandus, mis kogu sellel kupatusel silma peal hoiab. Kui üks või mitu neist on nõrgad, siis kogu see krempel ei toimi.
Sellise paberi sain.
Tellimine:
Postituse kommentaarid (Atom)
10 kommentaari:
Esiteks. Trahvikviitungil on DOB (Date Of Birth) ja DL (Driving Lisence) info ära vahetud.
Teiseks. "Don't mess with Texas" oli ja on algselt mõeldud prügikoristuskampaaniana, mis ongi teadlikult ja tahtlikult mõistetav mitut pidi. Aga kõlab hästi igatepidi igatahes! http://www.dontmesswithtexas.org/
Kolmandaks. Mendid ongi seal asjalikud. Olen trahvi saanud 180 taala omal ajal 70 miili alas 100-ga kütmise eest. Teretas, küsis dokumendid, läks autosse, 2 minutit, tuli tagasi, andis kviitungi, soovis ilusat päeva. Viisakas, veenev konkreetne. Ilma liigse emotsiooni ja muu jamata.
Neljandaks. El Paso ongi üks kuradi auk. Nagu meie Ida-Viru - jumalast ja riigi poolt hüljatud paik. Minge kindlasti El Paso põhjaküljes olevasse White Sands desertisse. Ja kasutage kõrvalteid, siis sõidate läbi maaväe tankipolügooni - kus tankid teel märgid koos 80 km/h tankidega jms vahva värk.
Vot tak.
PS. Elasin Texases 2000-2002.
PSS. Ja Teie reisikirjeldust on tunduvalt vahvam lugeda kui mingit sitakeeramist.
PSSS. Endiselt ei ole ma ei ajakirjanik, ei poliitik ega muu.
kas irja sai pahaseks ka et politseile vahele jäite?
No niipalju, kui mina sealt fotolt välja loen, siis päris kõige pole ikka pihta saadud - juhilubade numbriks (DL# ehk Driver's License Number) on pandud Su isikukood ja sünniajaks (DOB - Date of Birth) on 28.02.1991 :)
Ingridil oleks hea meel olnd kui te oleks võmmi enda taga nähes täiega Thelmat ja Louise'i pannud. S.t. hoidnud käest kinni ja gaas põhjas kuristikku põrutanud.
Irja polnud üldse pahane, talle meeldivad seiklused, nii nagu mullegi.
raffas!barrikaadidele!vaenlased avasid kommimisvõimaluse!
http://20aastathiljem.blogspot.com/
juba süüdistatakse vabadussammast kulturtzikute ründamises!
Mis moodi toimib see deomokraatia neil seal? Mida peaksid tegema meie inimesed kui on soovi muuta Eestit demokraatlikuks riigiks?
No kui üks mees ikka USA eesotsas ära pöörab, siis võetakse ta maha ja pannakse uus asemele. Niipalju töötab. Üks loll mees ei saa eriti palju kurja teha.
Eestis kipub olema kohati nii, et riigi juhtimise juures ainult aktiivsed lollid ongi, ja nad saavad seal takistamatult möllata, kuna järelvalvajad, ajakirjandus ja kohtusüsteem on nõrgad. Läheb aega, enne kui asjad paika saavad.
Kas me peame ootama mil Eesti riigijuhtide ajutegevus kasvab ja siis ehk tekib lootus muutusteks?
Kuidas ameerikas on lood kodanike aktiivsusega riigiliste asjade otsustamisel,kas see piirdub vaid valimistega? Kas ameeriklased armastavad kommenteerida? Kas ameerika on kodanikeyhiskond?
Kuidas kodanikud panevad endid maksma riigilistes kysimustes?
Kuidas muuta Eestit kodanikuyhiskonnaks?
EL on üpris tõenäoliselt väga osavalt organiseeritud vabamüürlaste organisatsioon ja ta kaugeneb demokraatiast.
Postita kommentaar