teisipäev, 30. september 2008

Selveri roheliselett on kohutav- jutt jumala õige!


Väljavõte Delfi veebist.

Ja tõesti, seal müüakse halvaks läinud toitu. Lausa lademes. Nii et ma olen hakanud mõtlema, kas seal ei müüda viimaks muudest poodidest minema visatud kaupa? Ja aru ma ei saa, miks see nii on, sest kauba hind on väga kõrge, kohati Eesti kõrgeim, isegi kõrgem kui Stockmannis. See eeldaks justkui parimat kvaliteeti. Ja ma saaks veel aru, et riknenud kaupa müüakse soodushinnaga, aga ka sellele on lajatatud kirves!

Ja ilmselt on see süsteemne poliitika, müüa maha iga hinna eest kõik. Kui muidugi nuriseda, aga seda tuleb teha poes, siis enamasti tunnistatakse oma viga ja makstakse raha tagasi. Kui kassa juures avastad, et kaup on halvaks läinud, õigem oleks öelda, et mädanenud. Kui oma mäda asjaga koju lähed, siis ise olid loll!

Ma ei tahaks siin ka kedagi teist eriti esile tõsta, sest Eestis on halvaks läinud toidu müük pigem reegel kui erand. Ja meile Irjaga valmistab see parajat peavalu, sest ostame ja tarbime palju rohelist ja värsket. Tõsi, turult saab enamasti värsket kaupa, aga turud on avatud lühikest aega ja talvel seal suurt midagi enam pole.

Mis poodidesse puutub, siis isegi Lätis, muide, on olukord palju parem. Ja kas siis selleks oli vaja kõiki neid euronõudeid ja ehitada maru suuri ja ägedaid poode, et neis roiskunud toitu müüa?! Ilmselt on konkurents liiga väike, et kaupmehed seda endale lubavad. Ja konkurentsile panid põõna just nn euronõuded. Mis seal oligi, et poes peab olema veega vets, roostevabad kraanikausid, kanalisatsioon jms. Ja kui neid pole, siis ei saa müüa, ka täiesti värsket kaupa.

Mulle meeldivad eriti just maapoed, niipalju kui neid on jäänud, sest seal müüakse kohalike talunike kaupa, ma mõtlen just rohelist, mis enamasti on täiesti värske, võiks isegi öelda, et "tänane". Seda just suvel ja sügisel.

Ja ma ei saa aru, miks Eesti suured ketid ei võiks suvel ja sügisel müüa kohalikku kaupa? Kõik puha import! Samas kohalikud tootjad ju toodavad! Ja olen kuulnud, et viskavad minema, kuna keegi huvi ei tunne. Veidi leidlikkust, ja kohalik kaup oleks lettidel! Ja seda ostetaks, paljud eelistavad eestimaist. Selle asemel müüakse kuskilt teiselt kuklapoolelt pärit õunu, seda isegi sügisel ja talvel, kui kohalik õun peaks olema täiesti kättesaadav. Ja ka muu kraam. Ütlete, et kodumaine õun on rämps?! Aga miks siis ei võiks müüa Prantsuse kartulit, näiteks?! Olgu siis juba kõik välismaine!

Meie Irjaga oleme leidnud, et värskeimad köögiviljad on, üllatus-üllatus, Säästumarketis. Nad pole küll eriti eksklusiivselt seal esitletud, aga kõik on enamasti värske, või ütleme siis, et pole riknenud. Või kuivanud. Nii et kiitus Säästukale. Midagi muud peale köögiviljade sealt eriti osta pole võimalik, kes just pole suur vorsti jms töödeldud kauba sõber. Ma varem ostsin Säästukast ka õlut, aga olen õllest loobunud, kuna see ei mõju tervisele hästi. Ajab kogu keha paiste. Ja piim ka meile Irjaga ei sobi, ajab igemed veritsema ja tekitab muid põletikke.

Siis paremuselt teine on Rimi, kus enamasti pole lettidel riknenud kaupa. Tõesti, väga harvad juhud, kui oleme pidanud Rimi pakutavas pettuma.

Siis tuleb tükk vahet, suurte kettide koha pealt, ja siis tulevad nn rahvakunstiansamblid, Selver, Maksimarket ja Maxima. Kus köögivilja ostmine on paras loterii. Vahest satub maru hea asi, vahel pead täielikult pettuma. Enamasti siis, kui koju jõuad ja näiteks avokaado lahti lõikad. Ma olen juba harjunud poes kaupa katsuma ja niimoodi kindlaks tegema, kas on värske. Aga vahel katsuda pole võimalik, näiteks ei näe läbi karbi, kas seened on mädanenud ja hallitanud või mitte. Või siis, mis parem, hoiduda sellistest variantidest nagu Selver. Mis on isegi hullem kui Maksimarket. Paneks Maxima ja Selveri ühele pulgale.

Nii et siis Inno ja Irja suurte kettide köögiviljaosakondade kauba värskuse top 5:
1. Säästumarket
2. Rimi
3. Maksimarket
4-5. Selver ja Maxima

7 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Ma ostsin 2007 novembris Philadelphia linna keskse tänava ääres asuvast selverist riknenud kaupa, alles kodus selgus, kui sai pakend ära võetud. Halb tunne oli, aga pole see Eesti mingi erand.

Inno ütles ...

Mis kaup see oli?

Inno ütles ...

Käisime Irjaga USAs päris palju toidupoes, ja noh, Eestiga ei anna võrreldagi.

See, mis USAs tundub riknenud, on Eesti mõistes veel täiesti värske. Selline suur vahe. Ka mujal Euroopas, näiteks Soomes, on kaup poes väga värske.

See on ilmselt mingi Eesti omapära, et müüakse sitta, sest isegi Lätis ja Leedus on kaup palju värskem. Ilmselt on eestlased nõus sitta sööma. Mingi vana komme.

Anonüümne ütles ...

Muidugi ei tasu unustada ka pisukest asjaolu, et sageli annab värskuse (ka puu- ja köögiviljaletile) säilitusainete ohjeldamatu kasutamine. Äkki kerkib niimoodi esile Saastaka värskus? (lihtsalt oletus, ei mingit tõestust ega kogemust, väldin seda ketti reeglina). Sestap et võõrkeemiaga ülekallatud tooted reeglina hinna poolest odavamad on - seega ka saastaka tarbijale atraktiivsemad. Aga kordan, see on ainult oletus, täitsa võiks lasta VTA kontrollidel üle vaadata.

Inno ütles ...

Ma pole tuvastanud Säästuka köögiviljadel mingeid säilitusaineid. Pealegi tuleb enamik suurtes poodides müüdvatest köögiviljadest ühest ja samast kohast, vahe on lihtsalt selles, kui kauaks nad poodi seisma jäävad.

Anonüümne ütles ...

Heatahtliku norimisena:

Sul on kodus vinge keemialabor püsti pandud ja valdad analüütilist keemiat tasemel, mis suudab säilitusaineid õunakoorest tuvastada?

Hmmm, kaldun arvama, et organoleptiline analüüs ei ole väga vettpidav argument, kaasa arvatud sooleepiteeli puhitumine ning nõgestõve teke.

Kas saab Rakverest mass-spektromeetrilist analüüsi hästisäilinud banaanile tellida?

Anonüümne ütles ...

Turg! Turg on koht, kus inimene lobiseb lihamemmelt kauba paar krooni odavamaks, saab kapsamemmelt juhiseid, kuidas hapukapsas parem tuleb, reageerib väledalt, kui boms alustab sulle selga oksendmist, ei kirugi kuigi kaua, kui tuvi võtab vaevaks sulle kingale sittuda, avastab taskuvarga enne kui taskuvaras sinu rahakoti, laseb endale pähe määrida mõned jääramunandid ja mõtleb seejärel pikalt, mida kuradit nendega peale hakata. Turg on koht kus maailm on täpselt seda värvi, milline ta olema peab. Lõppude lõpuks päris taskukohane ka. Maailma peabki taskukohane olema.