neljapäev, 19. veebruar 2009

Inno ja Irja kohvik toetab haldusreformi algust Tallinnas


Väljavõte Delfi veebist.

Inno ja Irja kohvik toetab haldusreformi algust Tallinnas. Põhjus: Eesti vajab hädasti haldusterritoriaalset reformi, sellest on juba kümmekond aastat räägitud, aga kuhugi pole jõutud, kusagilt peab see reform alguse saama ja kust mujalt ta võiks alata kui suurimast omavalitsusest. Mille eeskuju võiks siis teised aktiivselt järgida, Tallinna positiivne eeskuju nakatab teisi.

Miks see reform on hea? No küsite veel? Eestis on omavalitsusi, kus valitsus ise on suurim tööandja. Mis ripub taagana kõigi maksumaksjate õlul. Igal omavalitsusel on teatud kohustusi, mida ta peab täitma, näiteks kasvõi internetilehekülgede loomine ja nende töös hoidmine. See võtab kõik raha ja mitte vähe. Ja selle maksab kinni maksumaksja. Haldusterritoriaalsete tegevuste optimeerimine aitab suunata rohkem raha tegelikele abivajajatele, kelleks on näiteks puudega inimesed, vanurid, lapsed.

Kahtlemata ei kao reformiga ükski maja, tänav, asula ega linnaosa, nagu on püütud väita. Need on olnud ja on ikka edasi. Ainus asi, mis muutub, et vähemaks jääb ametnikke, dubleerivaid tegevusi. Ja kokku hoitakse raha, millega saab teha midagi head.

Haldusreformiga alustamiseks on hea aeg just nüüd, kus kulude kärpimiseks on tekkinud tugev surve. Tallinnas on haldusreformi toetanud kõik suuremad erakonnad, viimase aja vastuseis on tekkinud asjaolust, et selle "au" saab omale linna juhtiv Keskerakond. Aga mis teha. Keskerakond oli ka see, kes võttis linna ühe häbipleki, Nõmme turu osas härjal lõpuks sarvist.

6 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Nõmmekana, kes maksab naguinii maamaksu, nagu oleks ta esiisad mingil 15.saj Tallinnalt soolaga kauplemise monopoli saanud, arvan, et olen nõus omavalitusele palka edasi maksma. Mingigi puhver Savisaare ja minu argipäevade vahel.
Seega Inno on sul küll õigus, kui viitad kuludele, mis kaasnevad mitme omavalitusega, kuid usu hiidvana - kõike ei saa kuludega mõõta. Mõningaid asju aga kohe ei tohigi.

Anonüümne ütles ...

Seni kuni näitlikult pole emotsioonituid argumente ja fakte lauale laotatud, on kogu jutt (nii poolt kui vastu) käsitletav populismina, propagandana.

Näiteks, "Haldusterritoriaalsete tegevuste optimeerimine aitab suunata rohkem raha tegelikele abivajajatele, /-/" -- milline optimeerimine? kuidas "suunamine" tegelikkuses toimub? jne

Rohkem selgeid loogilisi fakte palun!

Inno ütles ...

Mis fakte siin veel vaja on. Küsimus on selles, kas Eesti liigub suunas, kus iga ausa tööinimese kohta tuleb 2-3 ametnikku, nagu see juba praegu kipub olema, või läheb vastupidi.

Kui laenuraha sadas sisse kamaluga, siis paisus ametnike arv, tööinimeste seljas piitsus üha suurem malakas ja pole ime, et paljud lihtsalt lasid jalga selle surve eest. Nüüd on laenukraanid kinni ja ilus kaardimajake kokku kukkumas ja on selge, et igasugust administratsiooni tuleb vähendada, ja seda väga järsult.

Aga selle asemel, et olukorda parandada, on IRL ja Reform rohkem, sotsid vähem (nende arvates võiks kõik olla riiklik juba nüüd ja kogu maa võiks täita ametnikega) maha müünud oma põhimõtted, kõik vaid selle nimel, et Tallinnas võimule pääseda. Võim pimestab, aga ma poleks eales uskunud, et sedavõrd.

Ma olen 100% kindel, et niipea kui IRL ja Reform Tallinnas võimule saavad, korraldavad nad jõhkra reformi, rahva käest ÜLDSE arvamust küsimata, nagu praegu talitatakse riigi tasandil. Neil on vaja ainult loorberid kõik endale saada. Ja selle nimel ollakse valmis end kasvõi kuradile maha müüma.

Anonüümne ütles ...

soovitaks innolirjal paksust savimaost eemale hoida. Vaadake kuidas teistel läheb, kes savimagu kummardavad.

Anonüümne ütles ...

imelik ka, kui te keskerakonna ideed ei toetaks. kelle oma siis veel? ametnikke on palju. see on õige. nad tuleks tööle panna. ega see, kui inimene peab 30 kilti maha sõitma, selleks et linnaviletsuses mingi paber korda ajada, ei ole normaalne. ja siis tuleb paari päeva pärast jälle ja jälle käia. mulle meeldib kõrvalmajas asuvas vallamajas käia. aga mitte vabaduseväljakul. vot tak.

Anonüümne ütles ...

Tsentraliseerimine ja unifitseerimine pole kunagi kulusi kärpinud, küll aga teovõimet. Kahjuks on tsentraliseerimisel omadus esialgsete ja pealiskaudsete arvutuste kohaselt näidata justkui oleks tegu tip-top kasuliku ümberkorraldusega. Varjatud kulud osutuvad alati suuremaks, kui nõtkel ja killustunud süsteemil. Kusjuures pole üldse vahet kas on tegemist valitsusüksuste või piimafarmiga