pühapäev, 19. juuli 2009
Üks tagasiside toitumise, elava toidu kohta
Väljavõte elavtoit.com veebist.
Siis selline, mis propageerib tervisliku toidu levitamist, usun, et sellest on paljudele abi (muide, vaatan siin parasjagu MacGyveri seeriaid DVD pealt, mida kõike ma lapsepõlves vaadata ei saanud, ja isegi MacGyver, muide, hoiatas alljärgnevas artiklis mainud E 621 ehk MSG (monosodium glutamate, naatriumglutamaat, MSG kaasnähtude kohta loe siit, klikka siia!) eest (ja seda juba 20 aastat tagasi!, ja muide, MacGyver propageeris tofut), mida on hakanud kasutama läänes hiina restoranid, ja mida topitakse pea kõikidesse nendesse "aasta parimatesse" liha- ja kalatoodetesse, mida Eestis müüakse, samas on paljudes riikides see aine väga ebasoovitav ja tehakse jõupingutusi selle aine keelustamiseks tema VÄGA tervistkahjustavate kõrvalmõjude tõttu):
Elav toit (www.elavtoit.com talunik-tarbija otseturundus läbi GOOGLE MAP kaardi)
Mida elusamat toitu me sööme, seda nooruslikumad ja elusamad ka oleme. See sait pakub võimaluse talunike ja tarbijate sõbralike tasakaalus olevate otsesidemete loomiseks. Teil on nüüd võimalus toidu koju toimetamiseks nii, et see säilitaks oma eheda, elava väärtuse. Sööja vajab usaldust, et toit, mida ta sööb, oleks täisväärtuslik ja vajadusel alati olemas. Talunik vajab usaldust, et toit, mida ta toodab, saaks alati õigeaegselt realiseeritud ja jõuaks nendeni, kes seda vajavad. Nii tarbija kui tootja on huvitatud sellest, et toit oleks õige hinnaga. See on otsesuhtlemine ilma vahendajateta.
1. Taluniku asukoha vaatamine Google MAP kaardi abil.
2. Kaardi pealt toote otsing. Näidatakse leitud toiduaine müüjaid kaardil.
3. Taluniku jooksev laoseis on kõigile näha.
4. Kui ei leidnud toodet, mida vaja, siis on võimalik sisetada ostusoov.
5. Google kaardi marsruutimise, raadiuse kaudu otsingu võimalused.
6. Satelliidipildi kui ka kaardina vaate võimalus.
7. 3 õppevideot saidist.
8. Aastamaks 100kr, esimesed 3 kuud tasuta.
Tea, et toit on sinuga suhtleja. Ta imab endasse nii positiivseid kui negatiivseid emotsioone. See toit, mis on käinud käest kätte palju kordi, on reeglina nii reostatud, et ta esialgne väärtus (energia) ei pääse löögile.
Kõige rohkem reostab toitu inimeste kasumitaotlus. Kasuahnest kauplemisest jääb teadmine, et peteti nii ennast kui teist. See teadmine on stress. Mida rohkem läbib toit erinevaid „kasulikke” etappe, seda stressirohkemaks ehk mürgisemaks see muutub.
Esitleme mõningaid nendest etappidest:
1. Talunik kempleb kokkuostjaga hinna pärast.
2. Kokkuostja kempleb edasimüüjatega.
3. Toidu töötleja ehk tööline kempleb oma palga pärast oma ülemusega.
4. Toidu töötleja näeb vaeva selleks, et toit oleks välimuselt ahvatlev. Selleks peab ta toidule lisama toiduvärve. Omahinna alandamiseks kasutatakse sünteetilisi aineid.
5. Selleks, et toitu saaks kaua müüa, peab seda töötlema säilitusainetega. Toit, mis on oma eluea ära elanud, närbub ja mädaneb. See on tema märguanne tema surmast ja vihje, et ta on inimesele söömiseks kõlbmatu. Säilitusainetega luuakse illusioon, et toit on elus.
6. Peaaegu maitsetu ehk olematu energiaga toit vajab selleks, et seda edukalt müüa, maitsetugevdajaid. Maitsetugevdajad ei tee toitu maitsvamaks, vaid teevad teie suus olevad maitseretseptorid ülitundlikuks, luues illusiooni toidu tugevast maitsest. Sellisel toidul lõhn praktiliselt puudub. Maitsetugevdaja E 621 lõhub teie silmanärve, tekitab psoriaasi, kahjustab maksa. Kui vaevute uurima, siis leiate, et enamus müügilolevatest liha- ja kalatoodetest on selle ainega töödeldud.
7. Toidu müüja kempleb oma palga pärast kaupluse omanikuga.
8. Kaasaegsed uued kauplused on ehitatud nii, et nende välispiirdeid koosnevad sünteetilisest soojustusest ja PVC plekist. Need materjalid ei lase energiat läbi. Tulemuseks on, et toit ei saa suhelda väliskeskkonnaga, ennast uuendada. Ta on kui ajast mahajäänu. Kõik selles hoones toimunu jääb selle hoone sisse (hoones looduslik energeetiline läbipuhutavus ehk looduse puhastav toime puudub) ja salvestub toidusse.
9. Kilesse pakendatud toit, kaasaarvatud plastpudelisse villitud joogid on sellest hetkest, kui need pakendatakse, juba ajast maha jäänud ehk energeetiliselt vananenud.
10. GMO ehk geneetiliselt muundatud taim. Iga taim sisaldab oma looduslikku energeetilist väärtust. Meie isu selle taime söömisest saab täis siis, kui oleme selle taime poolt pakutava energia kätte saanud. GMO taimed kasvatatakse vormiliselt suureks, energeetiline väärtus ehk sisu võrreldes muundamata taimega jääb kas samaks või langeb. GMO taimes on vormi ja sisu tasakaal rikutud. Et seda taime süües teie isu täidetud saaks, peab seda rohkem sööma kui muundamata taime. Tulemuseks on liigne kehakaal.
Inno kommentaar:
väga tore algatus, ja tegelt oleks mõistlik luua järgmise etapina värske toidu müügipunktid, vähemalt suuremates keskustes, sest mööda Eestit on neid raske taga ajada. Nii et, poliitikud, jalad perse alt välja!
Tellimine:
Postituse kommentaarid (Atom)
9 kommentaari:
niiet siis metsa jahile, seenele ning marjule.
Teie postitus on viimase peal hea...väga ilus...nagu rusikas silmaaukku...
Üks Eesti mees kes aastaid ei viitsinud teha tööd ja lasknud leiba luusse,ta elas Iirimaal sotsiaalrahade peal,hakkas lahkuma Eestimaale...Ma küsisin temalt,et mis sa sinna lähed,sa pole ju veel raha kokku ajanud,et Eesti elus läbi lüüa...Tema vastas,et Iirimaal pole mitte kui midagi teha...Ma siis küsisisn aga mida on teha Eestimaal,tema vastas:
"Seal on vähemalt kardul hea..."
Elagu konkurents!
Väga huvitav ja kasulik artikkel.
Aga te pole kunagi kirjutanud eriti magusast, kas te näiteks sokolaadi ja komme ka sööte, kuidas neid hindate. Kaalule halb vist jah aga vahel on ju tohutu magusaisu
Me oleme kirjutanud, et sööme mett, ja meemartsipani. Siis talvel sõime Taarapõllu talu moose.
Šokolaadi ja komme ei söö, igaks juhuks, sest neisse topitakse kõiksugu kahtlaseid asju, mis enesetunde kehvaks teevad.
mismõttes, poliitikud peaks tegema müügipunkte? rääkige teinekord hundisilmal kofkinile, tropikari.
Rahu, ainult rahu, loomulikult ei peaks poliitikud ise tegema, vaid looma selleks tingimused, et tehtaks. Näiteks pakkuma tervislike toodete müüjatele soodustusi investeeringutelt, maksuvabastust mõneks ajaks. Võimalusi on mitmeid. Kui muidugi rahva tervis on kellelegi oluline, viimasel ajal ollakse harjunud Reformi poliitikaga, kus igaüks ise vaatab, kuis saab. Mida on kultiveerinud ka Peep Vain, selline üle laipade mentaliteet, vahendeid valimata, ja seda just oma rahva suhtes.
Enamus nn maailma toiduainetetööstusest järgib nn Codex Alimentarius't vt http://en.wikipedia.org/wiki/Codex_Alimentarius mis sisuliselt reguleerib kogu maailma toiduaine käitlust. Sellega on tehtud kohustuslikuks kõikvõimelikesse toiduainetesse keemiliste lisaainete lisamise. Pikk, kuid huvitav loeng sellel teemal: http://video.google.com/videoplay?docid=-5266884912495233634 << Nutricide - Criminalizing Natural Health, Vitamins, and Herbs
Heh, tead Inno, ma vaatasin ka täpselt seda sama osa samal päeval, kuidas Aivar Mägi toffut Peeterile süüa pakkus, aga too hiina kraami järgi vaese Aivari saatis.
MSG ei ole küll ainult läänelik innovatsioon, see esineb erineval kujul ka ehedas idamaises toidus...näiteks hüdrolüüsitud sojavalgu (või "hüdrogeenitud sojavalk", nagu ühel tõlgitud etiketil seisis Stockmannis) kujul.
Aga nõus -- maitsetugevdajaid esineb liiga palju. Nende kasutamisest loobumine on ka suht lihtne.
Põhiliselt tuleks minu meelest tegeleda kahe E kasutuse lõpetamisega:
1) E211. Ajal, mil Coca-Cola on benseenühendite kasutuse lõpetanud, kasutab Eesti kalatööstus seda kohutavas mahus. E211-vaba heeringat-räime ei ole poeletis ega -riiulil kusagil saadaval. Okei, Läänemere kala ei muutu kunagi ökoks, aga piisab elavhõbedast ja PCBst, milleks mulle ka E211.
2) E25x (nitraatide-nitritide) muundumine kartsinogeenseteks nitroasamiinideks kuumutamisel ei ole Eestis pälvinud piisavalt tähelepanu, kuigi seedetrakti vähk on meil üsna levinud. Sama olukord -- ilma E250-ta valmistatud vorsti peaaegu võimatu leida. Samas ostame Ameerikas ainult nitraadivaba peekonit, mingit probleemi säilivuse/maitsega pole olnud...
Postita kommentaar