kolmapäev, 17. veebruar 2010

Aga kuhu jääb madal maksukoormus?

Väljavõte Õhtulehe veebist.

Kui Eestis oli kasv kahekohaline, põhjendasid võimuloleva Reformierakonna liikmed seda madala maksukoormusega. Nüüd, kui langus on kahekohaline, on asutud hoopis maksukoormust tõstma. Aga kuhu jääb nüüd jutt madalast maksukoormusest ja selle mõjust majandusele? Kas see oli siis bluff?

Minu teada pole küll majanduse loogikas midagi muutunud. Mida madalam on maksukoormus, seda elavam ettevõtlus ja seda väiksem tööpuudus. Ehk siis, tööpuuduse langetamiseks tuleb alandada maksukoormust, seda just riigi tasemel. Ent riik, vastupidi, kergitab maksukoormust, ning võtab raha ära kohalikelt omavalitsustelt, sundides neidki kohalikke makse kehtestama.

Maksukoormuse tõusu ei saa seletada isegi vajadusega kompenseerida maksutulude vähenemist, sest reegel on ka see, et mida madalamad on maksud, seda parem laekumine. Madalate maksudega väheneb huvi maksude maksmisest kõrvale hiilida.

5 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Kui sa nii arvad, miks toetasid Irja kandideerimist keski nimekirjas? Keski programm on alati olnud maksude osas täiesti teistsugusel seisukohal, mida ka omavalitsuste poliitikast näha.

Inno ütles ...

Kesk tundub kõige sümpaatsem.

Kesk on toetanud astmelist tulumaksu, mitte maksukoormuse suurendamist. Muide, enamikus arenenud tööstusriikides on tulumaks astmeline ja pole kuulda olnud, et seda süsteemi kiirustataks muutma. See süsteem tundub küll ebaõiglane, eriti rikkamate suhtes, ent tagab ühiskonnale suurema stabiilsuse.

Ühtlane tulumaks võimaldab rikastel veelgi rohkem rikastuda, ent praegune kriis näitab, et need rikkad on viimased, kes raskel ajal ühiskonda aitavad. Nad põgenesid esimestena uppuvalt laevalt, heaks näiteks on siin Rain Lõhmus.

Anonüümne ütles ...


Kesk tundub kõige sümpaatsem.


Kuidas siis muidu, õigemini kes siis veel - oleks teile "raamatu" eest 200 K maksnud, Võsapetsile "filmi" eest tervelt 400 ja kesiknädala artiklite eest ka koorukesi loobib? Selle eest võib nii mõndagi toetada.

Anonüümne ütles ...

See on küll minu isiklik arvamus aga Tartu maffia "põhimõtteid" peaksid tartlased juba teadma.Ja tundub, et nüüd tehakse sama Eesti riigiga ,et ükski suurettevõte ei käivitu ilma "osaluseta"!Selleks investor välja söödigi ja irvitati veel takka kuna tundub, et nad keeldusid obrukist!Selleks ongi maksud üleval ja investori puhul tehakse alandusi, kardina taga ,et saaks makstud obruk!Teate ka mida see kõigile tähendab kui see arvamus osutub tõeks?EE erastmine on otsene viide maffia tegevuseks!

jevlampi ütles ...

Milleks ahvida tuntud, kuid halbu või väga halbu lahendusi? Mina reklaamiks eestit, kui maailma kõrgeima maksukoormusega riiki. Riiki, kus aus maksumaksja saab oma maksude eest tõesti seda, mida ootab! Riiki, kus on võimalik tänu arenenud IT-le suurem osa oma makstavatest maksudest isikustada, jälgida kasutamist jne. jne. Tule eestisse ja sinu äri saab maailma õilsaima jume!