teisipäev, 9. veebruar 2010

Keskea kriis on müüt!

Väljavõte ajakirja GQ Briti versiooni veebruarinumbrist.

Tundub, et mehed on hakanud oma asjadest üha ausamalt rääkima, nagu ka kolumnist Tony Parsons ajakirjas GQ, kus kirjeldab, kuidas keskea kriis on müüt.

Kui Ingridi juurest ära kolisin ja Irjaga koos elama hakkasin, siis tulid ka mõned tuttavad, peamiselt naisterahvad, ütlema, et jaa, teame, keskeakriis, ning pilgutasid kavalalt silma. Ma olin kimbatuses, sest ei saanud aru, mida nad sellega mõtlevad. Ma olin ka lugenud mingist keskeakriisist, mis justkui kimbutaks mehi 40-aastaselt, ja millega peaks justkui "tegelema". Ent olin 35 ja oma olukorraga väga rahul. Olin just vabanenud sobimatust suhtest, millest olin aastaid otsinud väljapääsu, ning leidnud inimese, kellega imehästi sobisin. Ma tundsin, et olen üle pika aja taas õnnelik. Ei saanud aru, kus see kriis oli.

Ka hiljem on püütud mulle selgeks teha, et minu elu on nüüd justkui palju õnnetum kui varem. Et ma pole enam tähtis ajakirjanik Äripäevas, et mul pole püsivat sissetulekut ja et ma pole abielus Kroonika peatoimetajaga. Aga keegi ei küsi, kas ma olin sellises olukorras õnnelik. Loomulikult polnud! Ma ise otsisin väljapääsu sellisest elust, mis, ma tundsin, laastas mu tervist ja lõppkokkuvõttes mind ennast. Ma tundsin, et ei saa olla mina ise, et pean etendama kedagi teist. Mis oleks tekitanud tõelise keskea kriisi, kui ma oleks veel samas vaimus jätkanud. Millest mul on küll kahju, et ma oma lapsi ei näe, aga see on väike ohver võrreldes selle põrguga, mis mu elu varem oli. Samuti leian, et olen praegu oma lastele märksa parem isa kui oli mu oma isa, kes istus küll lastega pidevalt kodus, ent sisustas seda aega oma naise ja laste füüsilise karistamisega, ehk maakeeli: peksmisega.

Parsons ütleb, et keskea kriis on müüt, või lausa VALE, mis on välja mõeldud selleks, et mehi kontrolli all hoida. Tegelikult seda ei eksisteeri. Parsons kutsub koguni selle vastu võitlema. Osta mootorratas. Õpi mängima basskitarri. Matka Himaalajas. Osta Porsche 911. Õpi ära hiina keel. Armu. Ja kuivõrd on palju ka keskealisi naisi, kes samamoodi uut hingamist otsivad, siis pole kartust, et sa enda kõrvale kedagi ei leia.

Jumala õige! Kirjutan sellele kahe käega alla. Asi puudutab igaühe enda elu, igaühe õnne, ja miski ei õigusta sellest loobumist mingite ühiskonnas levivate müütide tõttu. Oma kogemusest ütlen, et kui oled sina ise, kui julged olla sina ise, siis on sul palju kergem leida ka sobivat kaaslast.

Miks mees alles keskeas sellised asjad ette võtab? Sest siis on tal selleks võimalus! Paljudel esimest korda elus. Selleks ajaks õpid ennast alles tundma, ja ka teisi. Oled iseenda peremees. Sest kui oled noor, siis teed paratamatult vigu. Ja miks peaks nooruse vigade tõttu oma ülejäänud elu tuksi keerama?!

Minu enda kogemuse põhjal töötab sellisele vigade parandusele kõige rohkem vastu teatud seltskond keskealisi kibestunud naisterahvaid (keda mina kutsun hellitavalt Ingridiks), aga neid ei maksa tähele panna. Mina olen nende tänitamisega juba harjunud, ja nähvan neile ka vajadusel vastu, kuigi nad tahavad mind ilmselt lõhki käristada, suurest vihast. Et ma olen aidanud paljudel meestel oma elu kõrvalt vaadata. Julgustanud neidki oma elu muutma. Pannud neid endalt küsima, nagu Irja armastab öelda: kas nässerdamine on ikka õigustatud?!

Ka see meeste häbipost justiitsministeeriumi juures on selleks loodud, et mehi "mõtlema" panna. Aga, ma ütlen, oma õnne igatsevat meest ei peata miski, isegi mitte see häbipost. Probleemid on sügaval ja häbipost neid ei lahenda, pigem vastupidi. Tegelt tuleks häbiposti panna kõik need ametnikud, kes igapäevaselt inimeste õnne leidmisele kaikaid kodaratesse loobivad. Nende inimeste endi raha eest.

Aga sellest, nagu ütleb ka Parsons, pole mõtet heituda. Sest mehe elu muutub iga aastaga üha paremaks. Keskeaks on mees alles üles soojenenud. Kus sul on mingi kogus raha. Kus sul on töö, mida sa armastad. Kus sul on kogunenud hulgaliselt kogemusi. Kus sa tead, kuidas leida üles kliitor ilma Google Earth'i abita.

Paljude inimeste jaoks on noorus raske aeg ning alles keskeas saabub võimalus elama hakata. Kasutagem siis seda võimalust ära!

3 kommentaari:

jevlampi ütles ...

Õige jutt. Viiekümneselt elu alles algab bla bla bla.
Keskea kriisiks nimetatavat vanade meeste iha noorte naiste vastu põhjustab ju nõrgenev libiido. Oma mitte enam esimeses apetiitsusastmes kaasa intiimvajaduste rahuldamiseks tuleb kas tõsiseslt keskenduda, vaadates midagi, mudides midagi või siis neelates midagi.
Noore naisega on aga hoopis teine tera! Lisaks on mõnel mehel tekkinud piisavalt aega ja tõsine tahtmine laste kasvatamiseks...
Muuseas, vanadel isadel on reeglina targad lapsed!

Anonüümne ütles ...

Murelikul on keskea kriis!

Anonüümne ütles ...

Tea mis elektrik sellest arvab?

duracellikaru