reede, 12. veebruar 2010

Oivalise ajakirjanduse vaevaline teekond: Kuidas Hans H. Luigel pole enam raha, et töötajatele kohvi osta, ja mis edasi sai

Väljavõte Ekspressi veebist.

Ma ei tea, kas te lugesite seda lugu Ekspressis. Mis algas sellest, kuidas Ekspressi omanik Hans H. Luik hakkas hädaldama suurte kohviarvete üle ja kuidas sellest frustreerunud ajakirjanik hakkas omakorda kottima teiste asutuste inimesi. Või umbes nii.

Eelmise kriisi ajal oli sama asi Äripäevas. Kus siis juhtkond otsustas, ilmselt Rootsi omanike pealekäimisel, et tuleb kõvasti kulusid kärpida, ja igalt poolt. Millega lõpetati kohvi ostmine Äripäeva kulul, muu hulgas ka neile töötajatele, kes tegid ilma lisatasu eest tööd laupäevadel ja pühapäevadel. Nädalavahetustel osteti varem Äripäeva kulul töötajatele pizza't, ka see luksus kaotati ära. Suhtumine oli selline, et mis te veel ei taha, meil on nüüd kokkuhoid siin, mitte mingi pidu. Muidugi mõjutas see töötajate moraalsust, mingi aja pärast tehti tööd nagu robotid, ilma mingi entusiasmita ning nädalavahetuste eest hakati küsima topelttasu. Mis muutis kogu asja tööandja jaoks mitu korda kallimaks kui oleksid olnud tasuta kohv ja pizza, aga see asi enam kedagi ei huvitanud, sest peale olid tulnud uued teemad, ja paljuski ka uued inimesed oma uute ambitsioonide ja otsustega. Tasuta kohv tuli tagasi, endist entusiasmi enam mitte. Kuigi selle äratamiseks maksis Äripäev hiljem Peep Vainule miljoneid kroone. Tuhat korda rohkem kui oleks maksnud kohv või pizza. Aga ka sellest polnud abi.

Eks ta ole, eksole. Nii nagu pisemal, nii ka suuremal, terve rahva tasemel toob aeg igasuguseid asju. On tormituuled, on külma, on seda ja teist, ka ilusaid ja päiksepaistelisi ilmu, ühel päeval on rannailm, järgmisel sajab lund, ja nii nagu üksikinimene või töötaja peab ka rahvas sellele kõigele vastu. Kui peab. Enamasti peab, vahel ei pea ka, kui asi päris hulluks läheb. Nii nagu sotsialismis ja kapitalismis (ja nagu ka orjanduses, mille eesti rahvas edukalt üle elas) on lihtsa inimese elu enam-vähem ühesugune, aint et kapitalismis on osatud nii välja vingerdada, et asi päris hulluks ei läheks (ja seetõttu see kapitalism ka püsib).

Ma loodan, et Ekspressis pole asi väga hulluks läinud, kuigi töötajaid ja kulusid on kõvasti kokku tõmmatud, nii et allesjäänud töötajadki ei mõtle enam muule kui kulude kokkuhoiule. Ilmselt siis soovist omaniku meele järgi olla. Loodetavasti annab see oodatud tulemusi. Et ikka oleks neid, kellele seda paljureklaamitud ja -kiidetud Oivalise ajakirjanduse auhinda anda. Ja lõppeks, mis sest kohvist enam, kui on auhind. Või mis.

6 kommentaari:

Inno ütles ...

Aga milleks üldse sõita bussiga, kui tööd pole?

ein Mensch ütles ...

Peagi on internetivabaduse lood ühel pool, Küberturvalisuse Aktiga (Cybersecurity Act 2009) kavatsetakse kehtestada totaalkontroll interneti üle, samuti USA presidentile loa interneti välja lülitada.

See tähendab seda et, selleks üldse sisse logida, pead esitama mõningaid oma biomeetrilisi andmeid. Kõik on piiratud, kontrollitud, tsenseeritud ja reguleeritud. Mis tähendab ka tõenäoliselt I&I blogi lõppu.

Selle seadust tutvustas Senatile (üllatus-üllatus) ei keegi muu kui senaatorist pangandusmagnaat Jay Rockefeller.

http://www.eff.org/deeplinks/2009/04/cybersecurity-act

Anonüümne ütles ...

Ein Mensch,

kõnealuse eelnõu tekst on siin.

Palun ole nii kena ja juhata mind lõikude juurde, kus on juttu

a) totaalkontrollist Interneti üle
b) presidendi volitustest ja/või võimalustest Internet välja lülitada(!)
c) võimalus(t)est ainult biomeetrilise autentimise alusel Internetti kasutada.

Anonüümne ütles ...

ma ei saa üldse aru, miks peab päev läbi kohvi lürpima??? miks ei ole saama loomulik, et näiteks puuviljamahl oleks tööandja kulul? miks eelistatakse just kohuvijoojaid? kohvi joomist võiks seadusega üleüldse samamoodi piiata nagu suitsetamist!!!

ein Mensch ütles ...

Aga palun:

The president- (6) may order the disconnection of any Federal Government or United States critical infrastructure information systems or networks in the interest of national security;

The President [...] in the event of an immediate threat [...] may declare a cybersecurity emergency;

and may, if the President finds it necessary for the national defense and security, and in coordination with relevant industry sectors, direct the national response to the cyber threat and the timely restoration of the affected critical infrastructure information system or network;

Kui neti väljalülitamine ei ole totaalkontroll, siis mis see veel võib olla? See tähendab ka muuseas interneti totaalset reguleerimist.

Selege see, et teatud jõududele on netivabadus väga pinnuks silmas.

Esmakordselt on nimelt laiadel rahvahulkadel otse oma meelt avaldada ja arvamust avaldada kõikjale ilma meedia vahenduseta.

Samas on neti teel rahva meelsust jälle väga kerge jälgida ja andmeid koguda inimeste kohta. See on üks peamine põhjus, miks internet sõjasööstuskompleksist laiadele massidele niiöelda laiali jagati.

Anonüümne ütles ...

Idioot, jutt käib ju riigiasutuste infosüsteemide ohu korral Internetist blokeerimisest. See võib olla sulle šokeeriv, aga Internet kui selline ei koosne ainult USA riigiasutuste kohtvõrkudest.

Hari ennast ajaviiteks.