Asi selles, et me oleme lastega palju novembreid Eestist ära olnud, Portugalis talve veetmas, ja kui me mõni aasta oleme Eestis juhtunud olema, siis on meil külas käinud mardisandid. Kes on siis ukse taga laulnud ja kellele me oleme igat sorti maiustusi varunud. Roosile on santide laul alati väga meeldinud. Kommipommijad on tulnud meie ukse taha vaid üks kord ja siis Roosi juba magas. Olid ühed väikesed tüdrukud koos emadega ning ma andsin siis neile ka mardisantide jaoks varutud komme.
Ehk mina toetan kindlasti pigem Mardi- ja Kadripäeva tähistamist ja eks me seda siin ka omal väiksel viisil teeme. Marti ja kadrit muidugimõista jooksma ei lähe, kuna siin sellist traditsiooni ei ole. Hispaanias tähistatakse kolmapäeval Halloweeni, neljapäeval on Kastanitepüha ning reedel Pühakute päev. Aga Hispaania Halloween pole nagu ameeriklaste oma, kus põhiline on trick and treating. Siin sellist traditsiooni ei ole, et käiakse ukselt uksele ning nõutakse maiuseid.
Hispaania Halloween on ennekõike kostüümipidu, kus lapsed riietuvad sel koolipäeval hirmsatesse kostüümidesse ning söövad seal kõik üheskoos õudsa välimusega toite. Igaüks võtab midagi kodust kaasa ja jagab seda siis teistega. Mitte ei käi ringi ega nõua ähvardades, vaid viib ise teistele. Seega ei mingit pommimist :D
Eestlased on aga üle võtnud Ameerika Halloweeni, kus esikohal on kommi pommimine. Mis on ka ok, aga äkki võiks lihtsalt teise nimega kutsuda? Trikk või maius?
3 kommentaari:
Mina Halloweeni ei tähista, pooldan mardi- ja kadripäeva. On tore, et kuskil pole Halloweeni kohustuslikuks osaks maiustuste väljapressimine, kuid kurjade vaimude püha jääb kurjade vaimude pühaks. Mina ei tahaks, et minu laps ennast kostüümis samastaks nõia, vampiiri, luukere või mõne muu saatanliku/kurja olevusega, olgugi see tähistamine nii lapsesõbralik ja nunnu kui tahes.
Surm on püha, surmaga ei pidutseta, surnuid austatakse ning antakse neile rahu ja vaikust. Surma fetišeerimine muudab ühiskonna ühel või teisel moel amoraalseks.
Loomulikult, kui ümberringi teevad kõik surmatantsu, siis ei saa ju laps sellest kõrvale hoida, sest muidu satub ta isolatsiooni. Niimoodi aga ühiskonda ja selle liikmeid rikutaksegi. Ei ole see indo-germaanikeelne maailm inimest austav ja väärtustav. Seda näitavad juba nende aastasadu kestnud kultuur ja traditsioonid.
Halloween on eestlastele võõras läbukomme USA-st
USA on olematun ajalooga emigrantide koloonia sealselt põlisrahvalt veriselt anastatud maal.
RÕVE!!!
No tegelikult ei küsi USA-s keegi: "Komm või pomm?" - igatahes ma pole kordagi üle veerandsajandi jooksul siin, USA-s, kuulnud. See on ikka: "Trick or treat" ja pealegi on see komme pärit Iirimaalt ja Šotimaalt.
USA-s, kui teil pole kõrvitsat tuledega väljas, siis mitte keegi teid tülitada ei tohi. Tavaliselt vaesemate piirkondade lapsed käivad rikkamates piirkondades (täiskasvanud saatjatega, muidugi) ja lapsed laulavad, tantsivad ja teevad huumorit.
Postita kommentaar