pühapäev, 26. august 2007
Asjad, millest Eesti lehed ei kirjuta
Väljavõte NYT artiklist, mis kirjutab Silicon Valley elanikest, sellest, kuidas seal tunnevad ka 5 mln USD varaga inimesed end vaestena ja teevad pingsalt tööd, sest ikka on mõni miljon puudu.
USA väljaanne New York Times on võtnud ette tänuväärse töö kirjutada rikastest. Ja mitte neist 0,1% või 0,01%, kes teenivad miljardeid, kelle nimed ehivad pidevalt ajalehtede esikülgi ja kellesarnasteks kõik tahavad saada. Vaid neist 1%, kes on ka Ameerika mõistes rikkad, kelle netovara väärtus küünib 1-5 miljoni dollarini, Eesti mõistes siis 10-50 mln krooni. Need viimased oleks Eesti mõistes need püstirikkad, kellest ajelehed kirjutavad, ilmselt.
Aga rikastest, ma mõtlen mitte nende üksikutest äritehingutest, vaid rikastest inimestest põhjalikult kirjutamine (kus nad elavad, mis autoga sõidavad, milline näeb välja nende päev) näib Eestis olevat tabuteema. Aga miks, ma ei saa aru. Sest rikaste osakaal üha suureneb, ja eriti selliste rikaste osakaal, kes on rikkaks saanud ootamatult, näiteks Skype'i programmeerijad. Või praegu kinnisvara-arendajad. Miks neist ei võiks kirjutada?
Ja rikkad on kohustatud aru andma. Sest paljuski võlgnevad rikkad ülejäänud eestimaalastele tänu Eestis valitseva madala maksukoormuse ja soodsa ettevõtluskliima eest. Selle tõttu on paljudel palgad madalamad ja ettevõtjatel võimalus paremini teenida.
Näiteks võiks kirjutada Tõnis Paltsust, mehest, kes sai kümmekond aastat tagasi ootamatult rikkaks. Kirjutada ausalt ja avameelselt, mida ta on oma teenitud rikkusega peale hakanud. Sellest oleks huvitav lugeda.
Ja kui midagi muud, siis aitab rikastest kirjutamine kummutada vähemalt ühe müüdi: et rikkus teeb õnnelikuks. Sest on tõsiasi, et olukorras, kus enamik inimesi unistab saada miljonäriks, tunnevad miljonärid end Eestis vaesena. Rikkad on ehk need, kellel on 100 miljoni eest vara. Aga ka selliseid võiks intervjueerida, kuidas nad end tunnevad, sest Euroopa mõistes pole 100 miljonit mingi raha, peaks olema miljard. Ja üks miljard pole jälle kogu maailma mõistes mitte midagi.
Teemad
Ajakirjandus,
Äri
Tellimine:
Postituse kommentaarid (Atom)
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar