laupäev, 25. august 2007

Närvesööv lärm Karlovas (video)



Lisaks pimedatele autojuhtidele ja miljööväärtuslikele hoonetele iseloomustab Tartu Karlova linnaosa lärm, mis tuleb Võru 50,52 asuvast endisest alumiiniumitehasest ümber ehitatud vabrikust (hoone asub ca 100 meetri kaugusel endisest EPA peahoonest Riia mäel)

Tartus Võru 50, 52 asuv tööstuskompleks koos samale omanikule kuuluvate vanade puidust kortermajadega Võru 44-48 on nagu tükike Nõukogude Liitu või Venemaad keset Eestit, mis on olnud juba enam kui 10 aastat iseseisev. Kes ei usu, võib tulla ise ja veenduda: kõrvulukustav lärm, kolearhitektuur, lagunevad hooned, varisemisohtlikud seinad, aastaid pühkimata ja lagunenud korstnad, puuduolevad vihmaveerennid ja -torud. Ja seda Tartu kesklinna piirkonnas. Otse Võru tänava alguses.

Me pole Irjaga tuvastanud, mida seal tööstuskompleksis tehakse, aga tundub, et neljakorruselises, välisel vaatlusel ligi 3000 m2 hoones käib töö mitmes vahetuses ja pidevalt vuravad tehasehoovist sisse-välja autod. Kokku laiutab tööstus ligi 1 ha territooriumil. Mis tähendab, et keset mõnusat elurajooni on end sisse seadnud suurtootmine, mis pidevalt oma tegevust laiendab. Tehase kodulehel toodud piltide kohaselt toodetakse vabrikus plastmassvidinaid, muu hulgas näiteks kapinuppe. Asi poleks hull, kui lärm pidevalt ei valjeneks ja ei kanduks öötundidesse.

Saatsime ka linnapeale Urmas Kruusele kirja, milles küsisime, mida kavatseb linn teha, et linlaste huvisid kaitsta. Oleme Irjaga teinud katseid ja jõudnud tulemustele, et lärm ulatub kuni kilomeetri kaugusele tehasest, seega peaaegu Raekoja Platsile välja.

Tehase omanik on Viktor Tsõgankov, kes sõidab julmalt üle inimeste õiglustundest. Ma ei tea, mis nipiga ta tehase omale sai ja sinna juurde koledad silikaattellistest majad ehitas (kuuldavasti tegi seda ebaseaduslikult ja pärast maksis tühise trahvi, linn millegipärast värdjaliku arhitektuuriga hooneid maha lõhkuma ei sundinud, ilmselt on ka ametnikke "määritud"), aga mingil hetkel on ta ostnud juurde veel 4 vana puust kortermaja, mille asemele tahab ehitada uue 7-korruselise kortermaja. Nüüd laseb ta neil ajaloolistel kortermajadel mõnuga laguneda ja seal elavad joodikud, kes oma prahi naabermajade prügikastidesse sokutavad või lihtsalt üle aia viskavad. Ajakirjanduse andmetel käib Tsõgankov linnaga kohut, kuna linn ei luba tal puumaju maha lammutada.

Ma ei tea, kas Tsõgankov on jässakas kiilaspäine mees hüüdnimega Lenin, kes käis aasta algul meie hoovi peal (tuli ise värvast sisse, ilma luba küsimata) ja küsis, kas meie ei taha Irjaga oma maja ära müüa ning kurtis, et ta ei saa linnaga oma asju enam üldse ajada. Et viimasel ajal ei liigu asjad enam üldse. Ta oleks tulnud nagu mingist teisest maailmast, nagu oleks elanud Eestis 1992-1994. aastal ja siis vahepeal ära olnud. Lenin rääkis, et võib pakkuda kõikvõimalikke teenuseid, mida aga vaja. Ma keeldusin ja ütlesin, et saan ise kõigega hakkama ning juhatasin ta tuldud teed tagasi.

Närvesööva lärmi taga on sama OÜ Liilia, mis interneti andmetel peab lausa laenukontorit. Ma kujutan ette, et luba koledate silikaatkivihoonete ehitamiseks ja tööstuse laiendamiseks keset rahulikku Karlova linnaosa saadi nõuka aja lõpus valitsenud õigusvaakumi ajal, kus kehtisid džungli seadused ning otsuseid tehti mingi ametniku suva järgi. Ma ei kujuta ette, mis nipiga on saadud luba suurtööstuse rajamiseks keset elurajooni.

Igal juhul näib, et kuni linn pole lubanud Tsõgankovil vanu maju maha võtta, suureneb tehase lärm. Käib närvide mäng, kes keda.

Aga ma ei saa aru, miks linn laseb ühel mehel segamatult mürgeldada. Et mõnede jaoks nagu seadused ei kehtigi. Linnal oleks õigus Tsõgankovilt üldse tegevusluba ära võtta ja lasta ebaseaduslikult ehitatud või lagunenud hooned lammutada ning sinna vanad elamud endisel kujul taastada. Kui omanik seda teha ei soovi, müügu oma kompleks maha, et inimesed saaks omale tagasi tükikese elukeskkonda, mida praegu iga päevaga üha rohkem täis situtakse.

Järgevalt mõned stiilinäited Karlova häbiplekist päevavalguses:


Võru 50, näha endine 2-kordne alumiiniumitehase hoone ja sellele peale ehitatud täiendavad 2 korrust.


Vaade Võru 50, 52 hoovi, taamal näha 4-kordne tööstushoone, mis oleks justkui aastaid tagasi pooleli jäänud ja senini valmis ehitamata (tagumise maja katusel veel ehitusmaterjalide jäägid). Vahepeal lagunenud katlamaja hoone.


Võru 44, 50 eemalt, kesklinna poolt, Uno X tankla juurest vaadatuna.


Võru 44 miljöö.


Tükike NSV Liitu keset Karlovat.


Vaade lõunast.

Kommentaare ei ole: