laupäev, 13. oktoober 2007

Veel kirjanike kokkukuuluvusest


Väljavõte ajalehest International Herald Tribune.

10. oktoobri IHT numbris on avaldatud kahe tuntud kirjaniku, Sam Harrise ja Salman Rushdie pöördumine avalikkuse, eriti aga Hollandi valitsuse poole aidata kirjanikku ja poliitikut Ayaan Hirsi Ali'd (tuntud raamatu Infidel autor), keda ähvardab USAst väljasaatmine ning surm Hollandis.

Hirsi Ali toimetati Hollandist USAsse varjule pärast seda, kui režissöör Theo van Gogh, kes sellest naisest ja teistest saatusekaaslastest, islami naistest filmi tegi, lasti 2004. aastal Amsterdami tänaval maha, raiuti peaaegu pea otsast ning löödi kööginoaga rindu ähvarduskiri Hirsi Ali'le.

Hirsi Ali oli selleks ajaks saanud Hollandi parlamendi saadikuks, kui kutsuti tagasi USAst, kus ta end alates 2002. aastast varjast. Talle lubati pakkuda turvalisust, kusiganes ta seda ka ei sooviks. Taustaks niipalju, et 1992. aastal sabus Hirsi Ali põgenikuna Somaaliast Hollandisse, pärast seda, kui oli kodumaal keeldunud abiellumast vastu oma tahtmist. Holandis töötas ta esialgu teenijana, ent kuna ta rääkis mitmeid võõrkeeli ja õppis ära hollandi keele, sai temast peagi tõlk. Ta lõpetas Leideni ülikooli, kus õppis politoloogiat ja filosoofiat. Ning hakkas võitlema islaminaiste õiguste eest, mistõttu ta sai tapmisähvardusi ja pidi Hollandist lahkuma.

Nüüd on probleem selles, et Hollandi valitsus otsustas möödunud nädalal, et ei taha enam naist USAs hoida. Tema turvalisuse eest maksta. Seda ilmselt reaktsioonina islamiäärmuslaste ähvardustele.

On tähelepanuväärne, et Hirsi Ali'st on saanud esimene põgenik Lääne-Euroopast pärast juutide massitapmisi ehk holokausti. Mis on suuresti Euroopa argpükslikkuse tagajärg.

Samuti on see pöördumine suurepärane näide kirjanike kokkukuuluvusest, mida olen ka Eestis tunnetanud. Ajakirjanikud seevastu üksteist ei toeta, mis tuli välja Margo Vaino juhtumi puhul. Ajakirjanikud Eestis tantsiksid üksteise haual, nagu Irja tabavalt märkis.

Kommentaare ei ole: