kolmapäev, 13. august 2008

Kes elab minevikus, sellel ei ole tulevikku


Irja isa Georg Vaher (pildil paremal) koos semudega Vorkuta sunnitöölaagris 1950. aasta paiku.

Kui minu isa Georg Vaher 44ndal aastal Keila all nägi, et tema ja ta kaasvõitlejad vene tankide vastu ei saa, siis ta pani selga erariided ja läks tagasi koju Osulasse, ema juurde. Võitlus oli läbi, mis seals ikka. Ülikool ootas ja Tartu tüdrukud ka. Kui ta 46ndal aastal vahistati, siis mitte selle võitluse, vaid ühe metsavenna varjamise eest.

Siberis ei hakanud minu isa norutama. Vorkutas oli külm, möllasid burgaad ning talviti oli külma kuskil 50 kraadi, aga ka seal, igaveses polaaröös, oli ilusaid tüdrukuid. Ja mu isa õppis kiiruga vene keele selgeks ja sai kontorisse tööle, kus tal jäi aega nii kogu maailmakirjanduse klassika läbi lugemiseks kui omaenda romaani kirjutamiseks. Pimedatel hilisõhtutel lugesid saatusekaaslased Vorkuta vangilaagris üksteisele tavaliselt midagi ette. Kes kirjutas luuletusi, kes näidendit, kes romaani. Minu isa luges ette oma romaani "Möödus suvi". Vangilaagris istus nii eestlasi kui venelasi. Minu isal oli sõpru mõlema rahva seas. Ainult kohalikud komid olevat olnud ebasõbralikud ning äraandlikud, nagu mu isa rääkis. Aga tüdrukud! Ega neistki seal puudust olnud. Mu ilusal isal tekkis seal kohe ka pruut Natalja, kes jäi, tõsi küll, maha, kui isa pärast 8-aastast vangipõlve kodumaale naases. Tahtis pärast talle järele tulla, aga isa arust olid Tartu tüdrukud ikka ilusamad.

Kui isa kodumaale tagasi tuli, ei suhtutud siin banditismile kaasaaitajasse mõistagi soosivalt. Pruut Lonni, kes teda oodata oli lubanud, käis juba ühe arstiga, sest ühe endise vangiga suhtlemine ei mõjunud tema mainele hästi. Aga isa ei visanud ka seekord mütsi nurka. Ta läks Tartu Ülikooli dekaani Minna Klemeti jutule, naeratas (oma maailma kõige säravamat naeratust) ja küsis viisakalt, kas võib jätkata poolelijäänud õpinguid metsandusteaduskonnas. Minna Klemet vaatas noort hakkajat noormeest, heldis ta siirusest (ma arvan) ning lubas isal õpingud jätkata. Mu isa asus agarasti õppima, õppis nii hästi, et sai kõrgendatud stipendiumit, ning pärast ülikooli lõpetamist suunati ta Rakveresse, kus tast sai lühikese ajaga Rakvere Metsamajandi direktori asetäitja, sisuliselt direktor, sest direktor Simo Nõmme küsis kõigis asjus isa nõu ning arvamust. Temast oleks saanud ka direktor, aga kui talle sellekohane ettepanek tehti, siis ütles isa, et tal ei sobi parteisse astuda, sest talle meeldib liigselt võõraid naisi piiluda ning see ei sobi kokku kommunistliku partei moraaliga. Aga direktoriks saamiseks tulnuks tal astuda parteisse. Seda mu isa teha ei suutnud.

Ma jutustasin nii pika loo sellepärast, et näidata: selleks, et olla edukas, ei pea müüma maha oma põhimõtteid. Aga äärmine rumalus on elada minevikus ehk siis 30ndates-40ndates, kus Venemaa oli kuri ning okupeeris kõik, mis tal parajasti teele ette juhtus. Või mis Venemaa!? Volodja Uljanovi ja tema võitluskaaslase Ljonja Trotski poolt headel kaalutlustel alustatud revolutsiooni käkkisid ära mitte venelased, vaid grusiinid (või osseedid, aga Stalin ise pidas end grusiiniks) Jossif Džugašvili ja Lavrenti Beria, kelle eestvedamisel need okupeerimised ning küüditamised teostatigi. Praeguse Gruusia presidendi Mihail Saakašvili eeskujudeks on samuti noodsamad Džugašvili ja Beria.

Ma küsin, kuidas saab Eesti, kes kannatas Džugašvili ja Beria hulluste all, toetada rahvast, kes idoliseerib siiani seda massimõrtsukat, ning selle maa presidenti, kelle isiklikuks eeskujuks on see massimõrtsukas? Seda esiteks. Teiseks, peame aru saama, et Venemaa ei ole enam ammu see, mis tal oli 40ndatel. Pealegi ei olnud see "kurjuse impeerium", millele Džugašvili II viitab, mitte Venemaa, vaid Nõukogude Liit, mille kaks esifiguuri polnud mitte venelased, vaid grusiinid. Praegusel Venemaal, mida juhib Putin, on tõepoolest demokraatia kohta üht-teist õppida, aga see ei tähenda, et meie peaksime karistama Venemaad ja venelasi nende kuritegude pärast, mida sooritasid 40ndatel aastatel Nõukogude Liidu sildi all grusiinid Džugašvili ja Beria ning nende kaasajooksikud. Venemaa vangilaagrites kidusid, piinlesid ja surid eestlaste kõrval ka tavalised venelased. Needsamad vanjad ja vaskad, kelle sõjakaaslase aljoška meie Tõnismäelt ära vedasime.

Minu isa ei jätkanud Vorkutas sangarlikku vabadusvõitlust. Kui oli aeg näidata, et Eesti rahvas ei mõtle nagu Džugašvili käepikendused Kostja Päts ja Jaša Laidoner, siis võideldi. Kui võitlus läbi, siis pandi selga erariided ja mindi koju. Ning katsuti uues, muutunud maailmas ning ühiskonnas oma koht leida. Sama lugu Siberis. Ka seal võinuks mu isa ju sangarlikult vastu punnida, mitte vene keelt selgeks õppida ning kusagil kaevanduses nõrkemise kätte ära surra, aga ta ei teinud seda. Ta oli targem. Ta õppis vene keele selgeks, sai tööd kontoris ning ühes sellega ohtralt vaba aega, mida sai kasutada lugemiseks ja kirjutamiseks. Ja kui massimõrtsukas Džugašvili sussid püsti viskas ning isa sai Siberist kodumaale tagasi tulla, ka siis oleks ta võinud jätkata poolelijäänud vabadusvõitlust. Aga ta ei teinud seda, sest palju mõistlikum oli võtta aegu nagu nad olid, minna ülikooli ja teha karjääri. Ja see oli võimalik, parteisse astumatagi. Ka oma tütrekesele ei rääkinud isa oma minevikust, sest nägi, kui väga tütrekesele meeldib olla oktoobrilaps ja pioneer, ja ma olen talle selle eest tänulik, sest minu lapsepõlv oli selle võrra lihtsam.

Mida ma tahan öelda: et meie, eestlased, võiks ka tänast maailma hetkeks kaine, selge pilguga vaadata. Et mis seal TEGELIKULT toimub. Me oleme Euroopa Liidu liikmesriik ja Venemaa naaber. Mõistlik oleks lähtuda oma tegudes sellest, mis on kasulik mitte geograafiliselt kaugele Gruusiale, vaid Euroopa Liidule ja meie naabritele. Mis oleks kasulik näiteks Soomele, kelle välisminister Alexander Stubb istus vene välisministri Sergei Lavrovi kõrval uhkelt ja sirgeselgselt, kui võrdne partner, kui Gruusia ja Venemaa vahel rahu vahendas. Alexander Stubb ütles, et praegu ei ole aeg otsida süüdlast, kumb esimesena lasi, ja nii see tõepoolest on. Sestap ei ole ka Eestil vaja Venemaad süüdistada. Las süüdlase otsivad üles need, kes seks rahvusvahelistes komisjonides ametisse säätud.

Mis takistab meil olemast niisama rahulik kui Soome ja Alexander Stubb? Miks me jätkame 40ndail luhtunud vabadusvõitlust, kus tegelik agressor ehk Nõukogude Liit on juba ammu kokku varisenud, kui meile oleks palju kasulikum võtta Venemaad kui partnerit, keda ei pea armastama, aga kellega on täiesti võimalik hästi läbi saada?

Võrdne partner ei saa loomulikult käituda nagu meie president Toomas-Hendrik Ilves, kes seepeale, kui venelane esitas ausa pärimise pronksöö mässu kohta, nagu solvund poisike püsti kargas ning uksest välja marssis. Ja kes ütles Suomen Kuvalehtile, et venelased on okupandid ja tema okupantide keelt ei õpi. Sellise presidendi juhtimisel ei saa me kunagi Venemaale võrdseks partneriks, vaid jäämegi seks ulakaks poisikeseks, kes suurele poisile vahepeal keelt näitab ja keda suur poiss peab siis vahepeal jalaga eemale lükkama.

Aga kas me tahame seda? Kas me tahamegi jääda selleks igaveseks keelenäitajaks? Elada 40ndates ning jaurata lõpmatuseni kommunismi hukkamõistmisest ning okupatsioonist? Leppida sellega, et meie osa rahvusvahelisel areenil on aljoškade kõrvaldamine ning Venemaa-vastaste miniagressoritele igal võimalusel appi minemine?

Usun, et meil on võimeid enamaks. Vaadates, kuidas Soome uhke ja sirgeselgne Alexander Stubb konflikti lahendas, tekib uhke tunne: ka väike rahvas on võimeline oma häält kuuldavaks tegema. Ka meie rahva seas peab olema selliseid mehi. Kes suudavad mõelda kainelt ning viia meie rahva keelenäitajate seast suurriikide partnerite sekka. Mart Laar, Urmas Paet, Toomas-Hendrik Ilves jt, kes Gruusia-Venemaa konflikti puhkedes kohe Venemaad süüdistama kukkusid, seda igatahes ei ole. Mõelgem sellele järgmistel valmistel, head sõbrad.


Georg Vaher Vorkutas, 24.06.1953

12 kommentaari:

Edmund ütles ...

Mnjah, aga samas tekib küsimus: kas Georgi elusaatus oli ikka reegel või pigem erand. Kui palju oli neid, kel Džugasvili repressioonimasina hammasrataste vahel läks kordades sitemini? Ja kas oli nende ainus probla ikka see, et nad punnitasid liiga palju vastu?

Mis aga Gruusia-Vene konflikti puutub, siis mulle tundub küll kriitika Šaakasvili aadressil suht valiidne, aga samas kas Venemaa pole juba aastasadu olnud imperialistlike tendentsidega? Vabalt võib nii olla, et Venemaa jaoks oli Lõuna-Osseetia hõlbus ettekääne Gruusia vastase agressiooni jaoks.

Anonüümne ütles ...

Irja, kaine ja selge pilk teatab kainelt ja selgelt, et see naaber on 1000 aastat toonud ainult häda ja toob seda ilmselt järgmised 1000 aastat takkaotsa.
Mõistuse-headuse-tsiviliseerituse hääl pole vene kõrvadeni iial jõudnud. Jõu hääl on ainus, mida nad kuulda võtavad.
Küüditamine-tapmine- pole midagi uut naabri praktikas - tuleta või meelde Iivan Julma tegutsemist Pihkva ülikutega.
Mis 30-40 aastad? Solovetsi saartel algas "pidu" juba 1918. Ja "pidu" kestis kuni selle muinasjuturiigi kokkukukkumiseni.
... ääremärkusena: 80 prossa punaeliidist olid algusest peale juudid. Grusiine oli selles röövmõrtsukate kambas vaat et vähemgi kui lätlasi.

Anonüümne ütles ...

"Eesti rahvas ei mõtle nagu Džugašvili käepikendused Kostja Päts ja Jaša Laidoner"
Niimoodi ikka lahmida ei maksaks. Päts ja Laidoner olid samuti Stalini ohvrid.

Anonüümne ütles ...

Üks vanaldane vene taksojuht (vist 91a või 92a) võttis kenasti kokku selle jutu vaestest venelastest, kes on justkui veel suuremad kannatajad kommunistliku reziimi läbi ja muu sellise bla-bal-bal.
"... da Stalin bõl grusin, Trotski jevrei no vse ihnie gadosti sdelano russkimi rukami..."
Ja selles ongi venelaste süü ja häda ja nad saavad sellest suurepäraselt aru, kuigi ei suuda seda tunnistada.

Anonüümne ütles ...

hiidvanele.
Väga õigesti öeldud.Paraku see käib iga rahvuse kohta sest eksisteerib selline asi nagu hallmass,lambakari,pööbel-ei erine venemaa hallmass eestimaa või Georgia omast ja ka hiina hallmassist.

Anonüümne ütles ...

Eelmisele kommile lisaks,unustasin mainimata sakslasi hitleri juhtimisel-sama hallmass jooksis ilma mõtlemata vastu kaosele.

Anonüümne ütles ...

sõdade, ka lokaalsete relvakonfliktide põhjusi otsigem ikke majandusest, mitte ühe või teise rahvuse iseloomu eripärast ja laiast jutust demokraatia või usuliste lahknevuste kohta! Sõda pole mistkit muud, mui majanduspoliitika jätkamine relva jõul - go on INNO,majandusajakirjanik!

Anonüümne ütles ...

anole.14.41
Õigust räägid seltsimees,ainult, sa vast pole lugenud eelmisi postitusi,sa räägid samast asjast millest Inno ja Irja.
Ära ole nõnda häbelik ja kirjuta näiteks hansapanga maha müümisest ja varemalt muude pankkade hävitamisest,statoili maaletoonute tapmisest,konkurentsi hävitamisest,osadele toodetele ainuõiguse andmisest maaletoomisel tallinna linnavõimude poolt"taasisesisvunud" eesti vabariigi algusaastail jpms.-st.
Sa võiksid kirjutada miskit positiivset näiteks kuis saaks KOLME PÄEVA JOOKSUL viia eestimaa elatustaseme arenenud euroopa riikidega samale tasemele.Kui sa seda ei tea siis küsi Juku-Kalle Raidilt.Tema sõnul see sõltuvat ainuisikulisest allkirjast.Kas sa oskad öelda kes on too isik kellest sõltub eestimaa elatustaseme viimine KOLME PÄEVA JOOKSUL areneud euroopa riikidega samale tasemele?Iirimaal,inglismaal ja ka kõikides muudes banaanivabariikides on samuti igal riigil ainuisikuline omanik.Kes on eestimaa ainuisikuline omanik?Miks too laskis müüa hansapanga?
Hüüa,illuminaatide hüpiknukud ahju!

Anonüümne ütles ...

Irja, oled Sa kindel, et vaid Georgi siirus aitas tal pinnale jääda? Kahtlane, vaadates teiste tema CV-ga meeste saatust. Ehk tegi uuele võimule teeneid, millest tänapäeval eeelistatakse vaikida? Kui nii, siis omandab ka Sinu pugemine Kremli ees täiesti uue tähenduse.

Irja ütles ...

Avaldasin selle labase kommentaari seepärast, et minu perekonnal ei ole mitte midagi varjata. Minu isa ei teinud nõukogude võimuga muud koostööd kui et töötas sel ajal juhtivas ametis. Ta oli lihtsalt tark ja sõbralik mees, kes oskas inimestega läbi saada. Just sellest oskusest on IRL-il ja Reformierakonnal praegu kõige rohem puudu.

Iga inimene, kes venelastega koostööd teha suudab, ei pea tingimata olema venelaste sabarakk või kelgunöör. Ja sa ei pea ka oma põhimõtteid maha müüma. Minu isa näiteks ei astunud parteisse, aga oli ikka nõukaajal tegija.

Irja ütles ...

Ja mina ei poe Kremli ees. Kirjutan lihtsalt ära selle, millest suukorvistatud meedia vaikib. Kas häbi ei ole, Postimees, Päevaleht, Õhtuleht? Kas häbi ei ole inimestel suud ja silmad täis valetada ja stalinit idoliseerivale maale kiidulaulu laulda?

Anonüümne ütles ...

No ok, võibolla Georg ei olnud pugeja, aga ma ikkagi leian, et tal vedas, sest paljudel teistel, kes "banditismi" pärast istuma pandi, või kes üleüldse istuma pandi, läks kõvasti sitemini. Või tahad sa ütelda, et enamik neist küüditatuist ei osanud "venelastega läbi saada"? Et nagu oleks kõik see halb, mis nendega juhtus, vaid nende enda süü?