teisipäev, 16. september 2008

Valitsus teeb "piiks" kõige nõrgematega


Väljavõte Delfi veebist.

Nagu kirjutab Delfi, viitega Päevalehele, kavandab valitsus tõsta käibemaksu 20%ni. Mis tõestab vana tõde, et raskes olukorras minnakse kõige nõrgemate kallale. Kärbetega juba võetakse raha kõige nõrgematelt: need on lastega pered, lapsed, kultuur. Nüüd aetakse käsi kõigi nõrgemate taskusse. Sest, olgem ausad, käibemaks moodustab lõviosa kuludest just kõige väiksema sissetulekuga inimeste jaoks.

Piltlikult öeldes tehakse kõige nõrgemate munadele korralik "piiks".

Miks valitsus seda teeb? Sest esiteks on ta loll, et asi üldse niikaugele jõudnud, et kelleltki tuleb hakata lubatud raha ära võtma. Ja teiseks on ta on arg. Ei julge tugevamaid puutuda. Kuna tugevamad teevad: urrhhh! Ja küsivad, rind kummis: kes siin ikka on kõige nõrgem, ahh?!

Ja siis minnakse nende kallale, kes tegelikult toetust vajaksid. Elu nagu multifilmis.

4 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

siiski, minu meelest üks ausamaid variante. Täpselt tarbimise mõõdu järgi. Kes rohkem tarbib, see rohkem maksab. Taod pappi mõttetute firmahilpude sisse - maksad rohkem. Ostad turult värskeid kodumaiseid köögivilju - pole mingit vahet.

Kes muidu kavalad, neil on niikuinii raha palju ja need saavad niikuinii ainult kasu mistahes otsusest.

Inno ütles ...

Kes saab 6000 krooni kuus palka, või pensioni, näiteks, see "tarbib" kõik ära. Ja maksab täie rauaga.

Kes saab 20 000 krooni, näiteks, tarbib ikka 6000, maksab 6000 eest ainult. Ülejäänu säästab, ostab suvila vms.

Käibemaksu tõus lööb praegusel raskel ajal just kõige väiksema sissetulekuga inimesi. Kel niigi raske.

Ja mis turult ja mis kodumaiseid? Kas neid seal ikka on niimoodi aastaläbi? Ehk Tartu turul. Aga paljudes poodides on kaubad juba odavamad kui turul.

Ja kel raha palju, ja tegelikkuses ka suured tarbijad, küll need oskavad juba sest kõrgemast maksust hoiduda: teevad oma ostud välismaal, firmade kaudu vms. Nagu see ikka käib.

Ja mis maksutemaatikat veel puudutab, siis mida kõrgem on määr, seda suurem kiusatus on sest kõrvale hiilida. Mäletatavasti kehtestas Jeltsin algul Venemaal hiigelsuured maksumäärad ja riik oli pankrotis. Ainult üksikud bojaarid õitsesid, kes olid osanud maksuparadiisides oma raha keerutada. Asjad pöörasid paremuse poole hiljem, kui Harvardi professorite soovitusel kehtestati eraisikutele ja firmadele flat tax 13%. Raha tuli Venemaale tagasi. Ja Venemaa tõuseb tuhast.

Maksumäära tõus paneb maksude maksmisest kõrvale hiilima ka need, kes seda varem ei teinud.

Inno ütles ...

Eestis tuleks vastupidi angetada tulumaksumäär nii eraisikutele kui firmadele 13% peale. Siis kaoksid ka paljud skeemitamised.

Inno ütles ...

Lisaks lükkab kõrgem käibemaks euroga liitumise täiesti hoomamatusse tulevikku.