Riigiprokurör Triin Bergmanni tegevust ei saa tõlgendada muud moodi kui katset valitsust pronksiöömäsu korraldamise süüst puhtaks pesta. Ja leida mõni muu süüdlane, kelleks kõlbasid hästi pronkssamba juures toimunud miitingu korraldajad.
Seni on laiemalt selgitamata asjaolu, et nii põhiseaduse kui kõigi läänelike standardite kohaselt pole miitingu korraldamine kuritegu (see oli nii nõukogude liidus, kus juba 3 inimese kogunemine oli kvalifitseeritav mässuna ja selle võis laiali ajada, ja ilmselt on rahval jäänud eksitav arusaam). Näiteks täna tuli uudis, kus kus kohus tühistas politsei otsuse miitingu keelamise kohta. Mis on hea, sest politsei on hakanud viimasel ajal piirama inimeste õigusi, kaasa arvatud õigust koguneda, ja seda väga agressiivselt, põhjendades seda preventiivsete abinõudega. Mis on absurd. Seda loogikat jätkates võib politsei, kelle põhiülesanne on kodanike teenimine ja abistamine, varsti igale inimesele turja karata ja teda kottida, kuna talle tundub, et sellest inimesest võib saada kunagi tulevikus ohtlik kurjategija. Nagu Irja on kirjutanud, tuleneb politsei selline käitumine asjaolust, et politseinikke pole nende ebaseadusliku tegevuse eest karistatud, vastupidi, neile on selle eest jagatud medaleid. Konkreetselt anti kõrgetele politseiametnikele medaleid pronkssõduri juurde kogunenud miitingu laialiajamise eest. Ja nüüd, nagu nähtub, ajavad politseinikud entsualistlikult laiali kõik miitingud, olgu nad siis seotud karusnahkade või millegi muuga.
Sisuliselt korraldas valitsus ise mäsu, kui võttis ohjad üle ja ajas rahumeelse miitingu väevõimuga laiali. Sellest hetkest kaotasid kõikvõimalikud Linterid ja Revad olukorra üle kontrolli ning sündmuste käiku kontrollis valitsus, politsei kaudu. Linna rüüstamise süü langeb täielikult valitsusele, kes ei suutnud veekahurite ja kumminuiadega laiali aetud rahvahulkade tegevust kontrollida.
Nüüd üritatakse väita, et Linter ja Reva tahtsidki korraldada sellist mäsu. Mida on võimatu ära tõestada, sest seda ei olnud. Mäsu tekkis alles pärast politseijõudude agressiivset sekkumist miitingu laialiajamisel.
Minu meelest peaks valitsus tagasi astuma, kuna ei suutnud enda tekitatud olukorda kontrolli all hoida. Valitsuse suurim või oli PR-võit, kus suudeti rahvale jätta mulje, et venelased tahtsid riigis võimu haarata. Ent see PR-võit osutus võiduks samuti vaid lühiajalises plaanis. Pikemas perspektiivis nullis see enamiku senistest jõupingutustest, rahast ja muudest ressurssidest integratsiooni alal.
2 kommentaari:
sama võib öelda pärnu kohta. linn on ikka täitsa pekkis.
Väga hea. Ootan piksilmi, et peavoolumeedias ka sellest asjast kirjutataks lõpuks. Ansipi võiks loomulikult kohtu alla anda, siis saaks selgeks, kes, mida ja millal otsustas.
Isegi kui ta süüdi ei jää selles, siis saab ehk selgeks, kas ikkagi kõik nende jutt klapib reaalsete sündmustega. Näiteks, mis kell ikkagi anti käsk ja miks see telk sinna pandi algselt.
Postita kommentaar