neljapäev, 13. august 2009
Aasta iPhone'iga, minu kogemused
Minu iPhone 3G.
Olen nüüd olnud aasta ja mõned kuud peale iPhone'i kasutaja ja võin edastada mõned kogemused. Esiteks, pean tunnistama, vana Nokia poole ma enam tagasi ei vaata. Ja nii nagu ma ka pärast mõnepäevast iPhone'i kasutamist ka kirjutasin, tähendas iPhone'i tulek Nokia ajastu lõppu. Nüüdseks on Nokia osa mobiiliturul üha marginaliseerumas. Sest Nokia on ja jääb eelkõige telefonide valmistajaks. Väikearvutid, mis iPhone oma olemuselt on, jäävad Nokia jaoks kättesaamatuks. iPhone'i kasutamise puhul, eriti kui sul on Mac, pole vaja mingit tohutut tarkvara installimist ja juhtmete ühendamist, ega muid jamasid, mis Nokia kasutamist pidevalt saatsid, PC puhul. Maciga ei saanudki õieti Nokiat ühildada, sest kogu Nokia tarkvara on millegipärast loodud vaid PC, täpsemalt Windows'i jaoks. Sellega panid Nokia tegelased puusse, et panustasid liialt Microsoftile.
Eks iPhone'i puhul on muidugi ka omad puudused. Näiteks neelab ta hirmsalt mobiilse interneti ressurssi, eriti kui kasutada MobileMe üle võrgu andmete sünkroniseerimise teenuseid (sellistest asjadest võivad Nokia kasutajad ainult unistada). Ja interneti ressurss on mobiilse teenuse puhul ikka päris kallis, see piiramatu kasutusega pakett on EMT võrgus mingi 400 krooni kuus.
Siis telefoni pool on iPhone'il nõrgem kui Nokial (iPhone on ikkagi pihuarvuti, millele on lisatud telefoni funktsioon). Ma mõtlen siin just tundlikkust, kehva levi korral pole iPhone'iga suurt miskit teha. Samuti on iPhone'il probleeme levi leidmisega ühest riigist teise sõidul. See võtab veidi aega.
Samuti on iPhone'il probleeme andmete rist-sünkroniseerimisega, üle võrgu. Ta kipub andmeid üle kirjutama, nii et ühel hetkel märkad, et kalender on pilgeni täis, ühe päeva peal näiteks 15 sama üritust. Mistõttu on mõistlik lasta tal andmeid vaid ühtepidi sünkroniseerida, näiteks arvutist telefoni, või vastupidi. Kontaktidega seda probleemi õnneks pole.
Ent kaasaegse eluga kaasas käivale inimesele on kindlasti iPhone etem riistapuu kui Nokia telefon. Sest iPhone'iga saab ilma igasuguse vaevata sünkroniseerida andmeid arvutiga, seda nii juhtmega, üle kohaliku võrgu, või üle mobiilsidevõrgu. Ja selleks pole vaja installida mingeid programmijuppe, nagu see on Nokia PC Manageri puhul. Piisab lihtsalt Apple'i iTunesi tarkvarast, või fotode puhul iPhoto'st, mis Macide puhul on kohe olemas arvutis. Ja Maci programmid, nagu Macide kasutajad teavad on sellised, mis ei jookse kokku ega kinni. Enamasti. Nii et pole selliseid asju ega võimalusi, kus andmed kaotsi lähevad, või siis on selliste juhtumite tõenäosus viidud miinimumini. Mis muudab Maci just heaks riistapuuks näiteks kirjanike ja ajakirjanike jaoks, või üldse loomeinimeste jaoks, kel on kahju, kui andmed kaotsi lähevad. Ent igaks juhuks on kasulik andmeid siiski kopeerida ka Macide puhul, sest ma tean vähemalt ühte juhtumit, kus Maci kõvaketas andis otsad. Endal pole mul Macidega veel ühtegi probleemi olnud.
iPhone'ide puhul kasutasin algul seda 2G varianti, kus tuli natuke muukida, kasutades saiti iclarified.com, kus on saadaval tasuta tarkvara ja nõuanded. Kui aga andmekaitse mul kodus läbiotsimise teostas ja telefoni minema viis, siis soetasin endale uue 3G iPhone'i, EMT esindusest. Ühelt poolt selleks, et ma olin selle telefoniga harjunud, ja teiselt poolt selleks, et see uus mudel ära proovida. Ja ma võin öelda, et ka siin on iPhone väga jess variant. Sest kogu telefoni sisu on kopeeritud ka arvutisse. Nii et kui telefon ära kaob, või sellega midagi juhtub, näiteks andmekaitse viib minema, siis on võimalik arvutist (või internetist, MobimeMe keskkonnast) laadida kogu sisu (näiteks kontaktid) uude aparaati. Ja hakata kasutama uut telefoni, nagu poleks midagi juhtunud. Mitte midagi ei lähe kaotsi, ja kui kasutada MobileMe teenust, ja pidevat aktiivset sünkroniseerimist, siis saab taastada kogu kupatuse praktiliselt vahetult telefoni kaotamise hetkest.
Niimoodi. 3G puhul on hea asi veel sisse ehitatud GPS, mille abil saab määrata asukohta ja kasutada erinevaid kaardi-tarkvarasid. Ja mis mulle iPhone'i puhul meeldib, väga palju lisatarkvara on tasuta saadaval. Nokia puhul sellist asja pole, seal maksavad kõik vidinad, ja päris palju. Näiteks iPhone'i puhul on kaarditarkvara ühendatud Google'i kaartidega, Nokia puhul tuleb osta üüratu kalleid pakette. Samas muidugi ei tööta need Google'i kaardid siis, kui iPhone pole võrgus. Kaardid pole telefoni laetud, need tõmmatakse alla. Ent on ka programme, mis võimaldavad kaarte salvestada. iPhone'i puhul maksab suurem osa lisa-tarkvara-vidinatest, nagu salvestajad, diktofonid jms vaid 1-1,5 eurot, või nii, ehk 15-25 krooni.
Siis on iPhone'i puhul kaval asi "Airplane Mode", mis siis lülitab igasuguse andmeside välja, et telefoni saab ka lennukis kasutada. See on hea ka pealtkuulamise vältimiseks, sest mingeid sideühendusi selle mode'i puhul ei toimu. Nokia puhul soovitatakse telefonist aku välja võtta, mis on omajagu tüütu protseduur.
Siis töötab uue iPhone'i tarkvara puhul Mac'idest tuttav Spotlight otsing, mis võimaldab siis otsida kõike oma aparaadist, töötab nagu Google'i otsing internetist. Siis on muidugi omaette tase Apple'i enda veebibrauser Safari, mis on ka iPhone'i peale pandud ja töötab tõrgeteta.
iPhone'i puhul, nagu ka üldse Mac'ide puhul on lausa lust töötada Wifi võrgus. PCde puhul on wifi teema üks paras pain in the ass. Võrgud kukuvad tihti tagant ära ja on igast muud hädad. Vähemalt on sellised minu kogemused. Wifi tundlikkus on iPhone'i puhul väga hea.
Lisaks muule saab iPhone'i kasutada kaugjuhtumispuldina Remote rakenduse puhul. Ja välise kõvakettana File Sharing rakenduse (neid on teisigi) kaudu, ning iPhone'i kaudu pääseb nüüd ligi ka Mac'i kasutajatele tuttavale iDisk virtuaalsele võrgukettale.
Mis mulle iPhone'i puhul veel meeldib, et sms-id organiseeritakse saatja järgi, nii et sul on ülevaade olemas sama adressaadiga peetud varasemast kirjavahetusest. Ja nüüd saab sms-e ka ära kustutada, kui vaja.
Mulle endale meeldib ka iPhone'i rakendus Weather, kus saad määrata linnad, mille kohta tahad näha ilmateadet, 6 päeva kohta. Väga praktiline asi, kasutan seda pea iga päev.
Mis kaamerasse puutub, siis see on iPhone'il kehvake, aga asi paraneb, nagu on kuulda olnud. Järgmistel mudelitel on see juba parem, uue 3GS mudeliga pidi saama ka videot salvestada.
Mis mulle aga iPhone'i uue tarkvara puhul ei meeldi, et enam ei saa enda tehtud videoid telefoni tõmmata. Tarkvara lubab tõmmata ainult iTunes'ist ostetud TV-programme või videoid. Sellest on kahju. iDiski kaudu saab samas teatud formaadis asju alla laadida ja vaadata, ent telefoni need ei salvestu. Eks Apple tahab panna inimesed rohkem videoid ostma. Samas helifaile, muusikat saab vabalt ka salvestada iPhone'i peale, ilma probleemita.
Teemad
Tehnoloogia,
Äri
Tellimine:
Postituse kommentaarid (Atom)
10 kommentaari:
Njaa, hooaeg muutub neile vurledele, kes kasutavad telefoni millegipärast multifilmide vaatamiseks ja kurat teab, mis pornoks veel.
Mina isiklikult vajan telefoni, millega helistada. Eriti oluline on see, et asi vastu peaks, sest tegemist on ju kaasaskantava teatepulgaga. Seega pean tähtsaks põrutus-, vee ja temperatuurikindlust.
Sedasorti kraami on aga äärmiselt vähe saada. Niiet minu hooaeg vahetub kunagi hiljem.
Aiphõun mind ei eruta, mõttetu junn, mida peab hoidma nagu sitta pilpa peal.
vabalt saab videoid telefoni läbi itunesi. selle jaoks pead video ainult vastava programmiga õigesse formaati viima ja siis itunes'isse lisama. õpetuse leiad siit. olen niiviisi enne reisi näiteks paar dvd-d iphone sõbralikuks muutnud ja telefoni lasknud, ekraan on piisavalt suur et saab ka filmi vaadata.
dziisass... kõik need asjad on N-seeria nokiatel olemas. ja natuke rohkemgi. ja odavamalt, kui iphonel.
teadmatus ei tähenda seda, et asju ei eksisteeri.
muide, reformi poolt oli see keskerakonda astumise nüke päris hea. tülli ajamiseks. eks te nüüd rohkem IRL hakkate kiitma, teadmata, et see on sisuliselt sama, mis reform. aga eks te õpi. valusalt.
Mida sööb küll PEREKONNA peake ,et jõuab tulla selliste tarkusteni. Ja ainult aasta võttis see aega ,et sellest kõigest aru saada. Kas asi on ostetud dollarite eest ? Raiska raha parem tervisliku toidu peale ja eelista eestimaist ja sa säästad elektrienergiat.
mahe.ee
tervisliktoit.ee
elagu IRA.
Inno võrdleb väga vana Nokia mudelit iPhonega.
Ma kasutan E66 ja saan samu asju teha.
n95 on täitsa pandav nokia. n97 aga veel parem. kõvasti odavam kah! aku peab kah kauem vastu.
innu ää räägi rumalat juttu, iföön on tehniliselt tuntud tootjate toodangust kõige mahajäänum. iföön on haip mis eriti meeldib pedelele, purkisittujast kunstnikele, rullnokadele ja muule sedasorti rahvale.
minu samsungi nutitelefonil oli näiteks peaaegu 2 aastat tagasi selline prose mida apple tahab alles järgmise põlvkonna iphone panna. masendav
ja kus juures selle prose ostmist kaalub ta samsungilt, sest kui nende enda valduses olev kiibitootja hakkab seda tegema siis tuleb sellest midagi sellist millessse nad ise ka ei usu
Ma vaatan asja tavakasutaja pilguga. Ma ei välista, et Nokia on võimalik panna ka rahvatantsu tantsima.
14:07 anole:
aga kuhu sa need videod seal iPhone peal paned? Mul ei luba ühtegi videot lisada. Video all on ainult kaks võimalust: Rented movies, ja TV Shows. Ja muusikavideote alt neid kah pole võimalik vaadata.
Järsku sa kasutad jailbreigitud 2G telefoni, seal funkas mul ka igast videote salvestamine ja vaatamine, aga uue "ametliku" 3G puhul enam mitte.
Õudne on lugeda sellist "arvustust"... võeh.
Lõpetage kirjutamine asjadest, millest kottigi ei jaga!
Postita kommentaar