reede, 21. august 2009

Unistus iseseisvast Eestist


Eestimaine viljapõld Lääne-Virumaal Vinni vallas.

Kas te teadsite, et enamus Eestis müüdavast alkoholist on toodetud USAs kasvatatud geneetiliselt muundatud nn GMO maisist?

Selle taustal on kummaline, et Eesti põllumehe tänavune viljasaak (mis on suures osas tervislik mahetoodang), mis on üle aastate parim ja vili ilusam, läheb suures osas raisku, kuna vilja hind on langenud väga madalale. Nii et vilja pole isegi mõtet põllult ära koristada. Samas Eesti põllumees oma viljast piiritust ajada ega viina teha ei tohi.

Samas tohivad Euroopa nn veinivööndi põllumehed küll oma kasvatatud viinamarjadest veini teha ja seda ka turu peal müüa.

Miks see nii on? Miks pole Eesti põllumees iseseisev, ei ole iseseisev otsustama, mida ta oma viljaga ette võtta tohib ja mida mitte? Tont seda ausalt öeldes teab. Ilmselt on see Soome riigi lobitegevuse tulemus, sest Soome riigis on alkoholimüük kuulutatud rangelt reguleeritud riigi monopoliks ja alkoholi aktsiis on kõrgeim Euroopas (ja sellele vaatamata on soomlased Euroopa suurimad joodikud). Ning, mis seal salata, alkoholi müügist laekub Soome riigi eelarvesse arvestatav rahasumma. Kui Eesti laseb alkoholi müügi vabamaks ja soomlased hakkavad senisest rohkem alkoholi järel Eestis käima, tähendaks see suurt lööki Soome riigi eelarvele. Ja sellega parajat matsu kogu Soome nn heaoluühiskonnale. Sestap ongi jõutud absurdse olukorrani, kus Eestis poes müüdav alkohol on valmistatud USAs kasvatatud GMO maisist ja Eesti põllumees peab oma vilja põllule jätma.

Minul on tegelikult selline unistus, et Eesti põllumees võiks vabalt oma toodangut müüa, ja ka piiritust, õlut ja mõdu teha ning seda turu peal müüa. Mul on unistus iseseisvast Eestist.

10 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Ainuke viinatootja, kes kasutab kodumaist teravilja viinatootmiseks, on Onistar. Isegi õlleoder tuuakse kah sisse.

Anonüümne ütles ...

Ma ei propageeri sugugi joomist, vaid tahaks, et ravimi tegemiseks oleks alkohol tõesti tervist andev komponent, mitte mürk.
Kas eestil tõesti pole vaja, et maainimesed tõõd teeksid, sealt pudeneks ju riigikassasse makse, see kellel on raha ostmiseks, maksaks jälle kaubaga käibemaksu. Tuleks elu maale tagasi.
Ikka on vaja teiste riikide suuri "nõuandjaid" kuulata, omale pistist taskusse toppida ja las orjad nälgivad. ÖÄKK, ütlen ma selle riigi prominentide peale.

Anonüümne ütles ...

Täitsa nõus, et võiks Eesti toormest teha. Aga see, et meil siin valdavalt mahevilja kasvatatakse, on küll naiivne arvata. Lõviosa on ikka intensiivmeetodil, koos komplekti mürkidega kasvatatud.

Anonüümne ütles ...

No ja mis teil selle GMO-maisi vastu on? Tehke selgeks, mis on vahe GM ja tavamaisil ning eriti veel piirituse ajamise seisukohast ja siis tulge rääkima.

Majanduslikus mõttes on ameerika teravilja kasutamine muidugi nonsens.

Anonüümne ütles ...

vaadake seda..ja pange see orgaanilise toidu jama endale perse.


http://www.megavideo.com/?v=DZT6RLNG

elektritsaabtasuta.blogspot.com ütles ...

See on kõik selle nähtamatu käe poliitika tagajärg ehk liberaalse majanduse tagajärg...
Ma loodan,et natsid tulevad võimule ja siis kehtestatakse jaapani majandussüsteem...
www.natsionaalsotsialism.ee/ersp

Seniks aga igaüks saab muuta asja ühinedes asjaga:
TASUTA ELEKTER IGALE EESTI KODANIKULE-see on kirjas postituse
"Peeter Võsa Rakvere linnapeaks!" kommentaarides...
Elagu konkurents!

Anonüümne ütles ...

vanasti oli eestis igas mõisas pakun oma viinaköök ja ma tõesti ei saa aru- kasvatan vilja ajan viina samuti nagu veinigi. imelik et eesti viin on tehtud usa maisist- ärge ostke
nõudke eesti viina:)

Inno ütles ...

Onistar on pankrotis, piiritusevabrikud seisavad.

jevlampi ütles ...

Siin on asi ikka viinajoojate maitses kinni. Väidetavasti ei saa eestis toota nii kõrvalmaitsetevaba piiritust, kui see usa maisist aetu. Nii tulebki pehmemaitselise ja konkurentsivõimelise toote saamiseks pirt usast tuua. Aga eesti mees võiks loomulikult oma tööstuse püsti panna, nagu soomeski. Tegelikult on sääl väiketootjaid küll ja küll, kuid see ei ole mitte kasumi ja aktsiisi pärast, tegemist on pigem regionaalpoliitikaga, et väärtustada eri kohtade traditsioone, luua väiketootmises töökohti jne. Ka idapoolsed tootjad on püüdnud oma tootearenduses innovatiivsemad olla, tuues välja igasugu eksootilistest praskadest keedetud piiritusi.

elektritsaabtasuta.blogspot.com ütles ...

Nõmme raadios 20.aug.09 toimus suvine saade Lõunatund,
selles on juttu
riigis toimuvast ja ERSP-st jpms.
Elagu konkurents!