Viimasel ajal on olnud palju parastamist seoses Soomega, stiilis, et Eestil läheb paremini kui Soomel, et Eesti ettevõtted võtavad soomlasi tööle ja et Soome ettevõtted kolivad Eestisse. Võiks arvata, et need jutud on mingid painaja-unenäod, mis avalduvad pärast hilisõhtust lihasöömist, aga ei, neid jutte räägivad pealtnäha terve mõistusega inimesed.
Ärgake ometi üles! Äris võib vahel juhtuda, et pintsak õmmeldakse nööbi külge, läbi suure finantsvõimenduse, kui pank seda otstarbekaks peab, see on siis, kui leiab, et mõnes pisikeses ettevõttes on sedavõrd palju unikaalseid teadmisi, et neid saaks kasutada suure ettevõtte juhtimiseks. Ent riikide puhul on see absurd. Soome majandus on Eesti omast üle 10 korra suurem, pigem on Eesti majandus olnud alates taasiseseisvumisest Soome majanduse väike osa, selline Soome erimajanduspiirkond, inkubatsioonikeskus, kus kehtivad madalamad maksud ja on kiirem majanduskasv. See ei muuda fakti, et raha tuleb Eestisse Soomest ja ka suurem osa kaupadest liigub Soome. Kui Soomel läheb hästi, läheb ka Eestil, ja kui Soomel ei lähe hästi, ei lähe ka Eestil.
Reaalsus, nii ilus või kole kui see ka pole, on see, et Eesti kukub koos Soomega. See on paratamatus, need kaks majandust on omavahel lihtsalt nii tihedalt seotud. Kui Nokia koondab Soomes 10 tuhat või midagi seesugust töökohta, tähendab see, et oma töö kaotab samapalju väga hea palgaga inimest. On selge, et nad ei tule Eestisse kümme korda madalama palga peale ega tee seda ka mõne Eesti ettevõtte heaks. Kui üldse, siis lähevad nad tööle Rootsi, nagu seda tegid sajad tuhanded soomlased pärast teist ilmasõda, või siis maailma IT-keskusesse USA läänerannikul. Tasub veel meelde tuletada, et majanduslikult on Soome omakorda Rootsi väikevend ja soomlased on harjunud kõike järgi tegema, mis rootslased ees teevad.
Nokia langus peegeldab kogu IT-sektori allakäiku Soomes. Nokia pole siin mingi erand, juba varem on Soome juhtivad IT-asjatundjad lahkunud USA läänerannikule, näiteks Lunuxi looja Linus Torvalds. Pärast Nokia allakäiku saab Soomest jälle põllumajandusmaa, nagu ta on olnud viimased aastasajad. Vahe võrreldes varasemaga on selles, et traktoreid ja muud põllumajandustehnikat kontrollivad arvutid üle mobiilse interneti ja GPS-satelliidivõrgu - töö on Soome maajussi jaoks muutunud palju lihtsamaks.
Nokia oli veel kümmekond aastat tagasi maailma üks juhtivaid ettevõtteid, nii et isegi president Lennart Meri tõi seda kõigile eeskujuks ja innustas kõiki Eestis nokiaid otsima. Soome tehnoloogia-agentuuri SITRA (mis väidetakse olevat Nokia taimelava) eeskujul loodi Eestisse Arengufond, millele pandi esialgu suuri lootusi, ent millest pole siiski asja saanud. Nii nagu ei saanud asja Eesti geeniprojektist. Miks? Sest Eestis pole selleks kriitilist massi ajusid ega ka piisavalt vabadust. Suured ideed nagu Google ja Facebook on sündinud USAs. Eestis oleks sellised ettevõtmised lõppenud maksuameti ja andmekaitse läbiotsimistega ning kogu vara konfiskeerimisega. Eestis saavad presidendilt aumärke maksuameti revidendid ja kapo koputajad, suurtele ideedele pole lihtsalt ruumi. Vastupidi, president on ise kärme mõttelendu ja diskussiooni lämmatama. Eesti oli, on ja jääb põllumajandusmaaks, Saksa- ja Venemaa sealaudaks ja piimafarmiks.
Nokia "edu" on olnud samuti lahti seletamata. Nokia kummikuvabrikust sai telefonitootja tänu Nõukogude Liidu sõjatööstuse tellimustele. Nõukogude Liit varises kokku, teadmised ja tehnoloogia jäid alles ning nende baasil hakati Soomes tootma mobiilseid telefone, mis saavutasid kiiresti populaarsuse kogu maailmas. Ent need telefonid jäidki telefonideks, välimus muutus kenamaks, sisu jäi samaks. Sinna juurde ei pakutud midagi uut ja kui Apple ning teised tehnoloogiafirmad pakkisid telefoniaparaadi sisse arvuti, jäi Nokia hätta. Nokia telefonide ja arvutite koostöö oli juba varem üle kivide ja kändude, nüüd sai see otsustavaks. Apple paigaldas oma telefonide peale oma maailma parima tarkvara, Nokial polnud midagi sellele vastu panna, seda pole suutnud isegi Microsoft, mis kunagi samuti Apple tarkvara endale kopeeris, ent kes pole suutnud seda edasi arendada.
Eesti saatus on tõusta ja kukkuda koos Soomega. 1990ndate algul, kui Soomes oli majanduskriis ehk lama, ei saanud eestlased sellest aru, sest kriis lagunevas NLiidus oli veel suurem. Kriisile järgnes tõus, mis oli paljuski tingitud Nokia tõusust, sest Nokia tegi tuhandetest soomlastest üleöö miljonärid, sellest tõusust sai omakorda osa Eesti. Nüüd on nii Nokia kui Soome languses ja paratamatult langeb ka Eesti. Sellest pole kahjuks pääsu.
5 kommentaari:
Inno hea, Nokia osakaal Soome bkt:st on hetkel 0,5 - 0,6%. Soome i(c)t sektoril läheb hästi, nagu ka Soome majandusel tervikuna, aga elektroonikatööstusel mitte. Soome nagu terve Lääne-Euroopa elektoonikatööstuse allakäik algas juba 1990ndatel. Inseneridel pole probleeme leida (uus) hästi tasuv töö Soomes. Usaldusest Soome kohta räägib vist ka see, et nädala alguses müüs Soome keskpank riigi
v6lapapereid 1,2 miljardi eest, negatiivse intressiga (!) 30 aastaks.
Nokia edu võti oli Soome eripära. Soomlased armastavad purjetada, aga kodustega on tarvis ühendust pidada. Mobiiltelefoni eellane oli jahi pardal asuv telefoniaparaat, mis võimaldas Saaristomeres purjetades olla kättesaadav.
Eesti ei kuku koos soomega, sest eestist on huvitatud saksamaa - see tähendab, et uus majanduskasv on kõigest ca aasta kaugusel!!!
Nokia otseselt ei oma tõesti suuremat mõju, aga kaudselt on mõju päris suur, sest Nokia heaks tegi tööd rida väiksemaid ettevõtteid. Nagu see majanduses on, kõik on omavahel seotud. Lehmani osa nii USA kui kogu maailma majanduses oli kaduvväike, aga selle pankrot tõi kaasa tsunami globaalses majanduses.
Mis Saksamaasse puutub, siis ei jää Saksa puutumata kriisist Euroopas., juba praegu langetatakse Saksa reitinguid, mis omakorda tõstab intresse, mis omakorda mõjub pärssivalt majanduse arengule.
Brüssel peaks moka maas hoidma nende kriisidega mis nad ise tekitavad.Neid on nii krdi palju ja nad on ülemakstud ning sellise 50 000 -se "tarkade klubi" puhul peaksid nad ette nägema juba kaugelt igasuguseid kriise.Seda juhul kui nad tööd teeksid.Eesti on imepisike mudel neile kus ametnikud on võimu võtnud ilma kärata kuna eestlane tuleb ühiskonnast kus vastu ei hauguta.Nüüd ptoovitakse EL-is kõikjal maksumaksja hüvesi kärpida nii ,et võimuladvik sellest muret tundam ei peaks.Aga nii libedalt see neil ei lähe.Kallas juba proovis ja sai vastu näppe.Kui veel Ligi oleks sinna saanud oleks vist kohe seinaäärde viidud kuna temal virvendab silmeees vaid eelarve ,valimata meetodeid kelle rahade ja kelle arvelt seda lappida.Njah mehed, te elate kuldset elu siin Eestis aga kõrgemale, endi lollusega, ronida ei soovitaks!
Postita kommentaar