Väljavõte Financial Times'i veebist.
New York Times'i kolumnist Paul Krugman viitab oma viimases kirjutises Financial Times'i kolumnisti Martin Wolf'i artiklile selle kohta, et Hispaania tegi enne kriisi kõik õieti. Tõepoolest, tuleb välja, et hispaanlased pole lollid, laisad ega vargad, nagu nüüd sakslased räägivad, sest enne kriisi oli neil väga väike laenukoormus ja eelarve ülejääk. IMF ei teinud neile mingeid etteheiteid, vaid soovitas jätkata samas vaimus. Muide, Saksamaa olukord oli enne kriisi palju hullem.
Nüüd on aga on rollid vahetunud. Sakslased, kes andsid hispaanlastele heldelt laenu, elavad hästi ja hispaanlased väga halvasti. Kogu vastutus üleilmse finantskriisi tagajärgede eest tahetakse veeretada hispaanlaste õlule, kuigi laenu andnud sakslastel oli Hispaania majanduse ülekuumendamises samuti oma roll.
Mis sellest loost on eestlastel õppida? Ilmselt enam mitte midagi, sest Eesti valitsus on koolipoisi kohusetundlikkusega lasknud juba kõik kriisi kahjud oma rahval sisse võtta. Soome ja Rootsi pangad, kes oleks võinud osa vastutust kanda, pääsesid puhta nahaga. On see hea või halb? Eks kohtumõistjad on siin järeltulevad põlved, kes oma vanemate võetud kohustusi kinni maksavad.
P.S. Kohe Krugmani loo järel on üks huvitav kommentaar, mis räägib sellest, kuidas kärped karistavad mitte valitsusi (kes tõenäoliselt tegid vigu, mistõttu kärped osutusid vajalikuks), vaid üksikisikuid. Samas kui need üksikisikud ei pruukinud olla milleski süüdi, vaid tegid kohusetundlikult tööd ja maksid makse. Selline filosoofilist laadi dilemma siis kärbete teema puhul.
4 kommentaari:
See tähendab seda, et probleem on euros ja EU-s, aga mitte inimestes!
Ja miks on töökad eestlased vaesed? Kus on loogika?
Kui vestelda lihtsate eurooplastega, siis ei jää kahtlust, et elukvaliteet kukkus peale euro kasutuselevõttu.Järsult ja haigettegevalt. Itaallased väitsid koguni, et nad kaotasid poole palgast! Kujutage ette, mis pidi toimuma majanduses, et elukvaliteeti säilitada. Kindlasti ei saa seda nimetada laiskuseks.
Eestlased on head käsutäitjad, aga raha armastab riski ja fantaasiat.
Õigesti, mitte õieti.
Ja üle oma võimete elamine on ikka alati laenuandja süü, surnuks joomine on viinapoe süü, tööajal Facebookis töllerdamine on Euro süü, paks talje on geenide süü, Savisaar on Ansipi süü...
Nojah, kui kõrtsmik jagab end maani täis kamminud klientidele kirved kätte, siis järgnev tapatalg pole ju tema süü, eksole! Seda loogikat jätkates võiks ka maanteedel lasta igaühel vabalt sõita, nii kiiresti kui torust tuleb, küll "turg" end ise reguleerib.
Postita kommentaar