teisipäev, 23. august 2016

Miks eeldatakse isalt ainult rahalist panust?

Ma olen seoses lahutusega teinud viimase kümne aasta jooksul läbi väga erinevaid toiminguid seoses elatise, laste elukoha ja hooldusõigusega ning kokkuvõtvalt võib öelda, et isalt ei eeldata lastega seoses muud kui rahalist panust. Kõige muu osas eeldatakse, et seda pakub ema.

Ehk siis, kui piltlikult väljenduda, siis isa on üks suur kõndiv tundetu rahakott, keda on vaja ainult raha saamiseks ning ema on selline soe, lahke, armastav, pehme ja tore igapäevane kaaslane elus.

Ma pean tunnistama, et minult kui isalt on selle kümne aasta jooksul küsitud ainult raha. Keegi pole uurinud või pakkunud, et kas ma tahaks lastega kohtuda, nendega suhelda. Kuigi olen käinud ainuüksi kohtus kümnetel erinevatel istungitel, kus on kohal olnud riigi, omavalitsuste ja laste esindajad. Mitte kordagi pole tõstatatud isegi küsimust, miks isa ei kohtu lastega. Seda on lihtsalt faktina konstateeritud, et jah, isa pole lastega kohtunud, sellises parastavas toonis, et näete, raha pole maksnud ja kohtunud ka ei ole. Rongaisa! Aga kui olen küsinud, kuidas ma saaks lastega kohtuda, siis on väidetud, et see sõltub ema tahtest ja soovist ning peab toimuma ema seatud tingimustel. Kui ema ei soovi, siis kohtumisi isaga ei toimu ja jutul lõpp. Makske raha ja olge vait!

Kuigi teadlased väidavad, et isaga kasvanud lapsed on intelligentsemad ja jõuavad elus paremini edasi, ei eeldata isalt ka laiemas plaanis lastega tegelemist. Näiteks uues suhtes, kui soovin olla lastega koos ning nendega tegeleda, mis peaks nende intelligentsile hästi mõjuma, siis vaadatakse selle peale viltu ja küsitakse, miks ma seda teen. Et isa peaks olema päevad läbi töö juures, raha teenima ning saabuma koju alles siis, kui lapsed juba magavad. Isegi ema aetakse tööle. Väidetakse, et lapsed tuleb panna varakult, juba 1,5-aastaselt lasteaeda, sest nii on kõige parem. Aga siis tekib küsimus, milleks siis üldse lastele ema või isa, võiks kohe sünnitusmajast lasteaeda viia! Sest seal on nagunii kõige pädevamad spetsialistid, kes teavad kõige paremini, mis lapsele hea.

Tegelikult on lasteaed muidugi hädaabinõu sellest ajast, kui vanemad hakkasid linnades vabrikutes tööl käima ja neil polnud lapsi kellegi juurde jätta. Töölised olid enamasti madala haridusega, mistõttu võis lasteaed olla isegi plussiks, eeldades, et sealsed kasvatajad olid haritumad - laps kasvas intelligentsemas keskkonnas. Tänapäeval jääb vabrikutööd üha vähemaks, aga lasteaiad on endiselt jäänud abinõuks nendele vanematele, kes eelistavad lastele ametialast karjääri ja raha. Olen ise olnud väikse, 1,5-aastase lapsega lasteaias koos ja näinud kõrvalt, kuidas 1,5-aastased lapsed jäävad nutma, kui emad lahkuvad ning laste silmad on märjad veel mitu tundi jutti. Emad ei vaata isegi laste poole enam, kui nood nuttes värava juurde järgi jooksevad. Kasvatajad, või lasteaia õpetajad peavad neid lapsi rahustama ja kussutama rinnal nagu emad, pakkuma neile seda hellust ja armastust, millest nende endi emad on nad ilma jätnud. Kui nutvaid lapsi on palju, siis ei jõua kasvataja igaühe juurde ning lapsed lahistavad üksi nutta liivakasti nurgas. Kõrvalt vaadates on tegemist pesuehtsa laste piinamisega, mis on võimalik, kuna nii väike laps pole võimeline enda eest seisma. Täiskasvanut ei jäetaks kunagi mingisse sellisesse suletud territooriumiga laagrisse, kus sulle iga viie minuti tagant liiva silma visatakse, sind kühvliga ootamatult selga lüüakse või juustest tiritakse.

Ma vaatan kõrvalt, kuidas minu 1,5-aastane tütar jälgib iga minu liigutust, näiteks söögi tegemisel või arvuti remontimisel. Ta teeb juba asju järgi! Ma ei kujuta päris hästi ette, mida õpib üks 1,5-aastane laps teistelt omasugustelt peale liiva silma viskamise ja asjade äravõtmise. Räägitakse, et lasteaed aitab lapsi sotsialiseerida. Aga samamoodi sotsialiseerib lapsi aja veetmine koos vanemate või õdede ja vendadega, või isegi naabrilastega. Lasteaeda viimisel usaldatakse laste kasvatamine paratamatult võõrastele inimestele, ent päeva lõpuks on ikka vanemad need, kes lapse kasvatamise eest vastutavad - kui lapsega midagi juhtub, siis armastavad seda toonitada nii lasteaia kui kooli õpetajad.

Lapsed soovitatakse panna lasteaeda, aga jäetakse tähelepanuta, et lasteaias käimise periood, 1-5 eluaastat on just see, kui lapse isiksus välja kujuneb. Mis tähendab, et lasteaias oldud aeg on lapse arengu seisukohalt märksa olulisem ja vastutusrikkam kui kooliaeg. Lasteaia perioodist sõltub, milliseks inimeseks laps areneb. Millegipärast aga riik seda arvamust ei jaga, sest lasteaia õpetajatele pole ette nähtud isegi samaväärset palka kooli õpetajatega. Väiksema palga tõttu ei satu lasteaeda just kõige teravamad kriidid karbis. Riigi seisukohalt on tegemist lihtlabase lastehoiuga, kus lapsed on lihtsalt hoitud - söödetud, kustud, kammitud. Ei midagi enamat. Nii väikeste laste puhul ei saagi rääkida mingist kasvatamisest, kui 15 lapsega peavad tegelema ainult 2 inimest. Kasvatama peavad lapsi vanemad, aga nemad ei jõua seda teha, kui lapsed on päevad läbi lasteaias ja koju tulles on nii väsinud, et lähevad kohe magama. Kokkuvõttes pole ime, et noorte seas on jätkuvalt levinud kuritegevus, narkomaania ja alkoholism. Vanemaid noorte kõrval pole ja kelleltki pole eeskuju võtta, sestap võetakse eeskuju üksteiselt, täpselt nii nagu lasteaias.

Isa rolli lapse arengus, näiteks kuritegevuse ohjeldamisel peetakse äärmiselt oluliseks, seetõttu on arusaamatu, miks eeldatakse isalt ainult rahalist panust.

17 kommentaari:

Riinu ütles ...

Miks sa sellist jama ajad? Ukski kohus ei oleks oelnud, et lapsega kohtumine toimub ema reeglite jargi. Oleks sa sellesks kordagi soovi avaldanud, oleks kohus maaranud lastega kohtumise korra. Selles oleks saanud aidata ka lastekaitse. Aga sina ootad, et keegi oleks sinul jarel jooksnud, et tule ja kohtu lastega.

Inno ütles ...

Selles point ongi, et raha küll küsitakse, selleks joostakse kogu aeg sabas.

Riinu ütles ...

Normaalsetel isadel ei pea jarel jooksma ei elatise saamiseks ega ka mitte selleks, et nad lastega kohtuks. Tean paris mitut isa, kes muide vabatahtlikult ilma kohtu voi muu organi surveta oma lapsi igakuiselt korralikult rahaliselt toetavad ja samas ka nendega kohtuvad ning suhtlevad.
Sina oled ikka taiesti uus tase (ja seda halvas mottes)- isa, kes ootab et tal jarel joostaks ja lastega kohtuma sunnitaks...
Seda on varem kysitud siin, aga sa oled jatnud vastamata- miks sinu taiskasvanud poeg ei ole avaldanud mingit soovi sinuga kohtumisele? Naed sa endal yldse mingit rolli selles, et see nii on lainud? Seda et koik teised- laste ema, kohus, lastekaitse, poisid ise jne selles syydi on- seda me koik oleme juba kuulnud...

Anonüümne ütles ...

Muide su Roosi ei ole 1, 5 aastane musterisa. mine vaata sünnitunnistust või küsi irja käest.sul on ikka mäluga väga pahasti. Sellepärast sa korrutad kogu aeg ühte ja sedasama ja see on ju siililegi selge, et su poisid häbenavad sind ja ei tahakski sellise isaga kohtuda. millist eeskuju sa oled neile näidanud või mis neil sinult on õppida. Oled tõesti möku mees nagu sa ise enda kohta kirjutasid.

Irja ütles ...

Roosi on üle aasta ja poole, aga mõistlik on ümerdada. Üle kaheaastase kohta öeldakse ka, et kaks. Ärge närige tähte. Ja tuletan meelde, et see siin on kohvik, mitte kanala.

Inno ütles ...

Väike vastuolu on siin, sest ühelt poolt nenditakse, et möku mees on saamatu, selline loodusõnnetus, Teiselt poolt esitatakse talle kõrgeid nõudmisi. Kergelt skisofreeniline olukord, kas pole?

Anonüümne ütles ...

Noh, Mõku on Inno kohta ikka väga pehmelt öeldud... Möku võis ta olla Ingridiga elades, ilmselt selles peres lihtsalt oli naine nö tugevam pool ja Inno mökusus seisnes selles, et ta - ilmselt heameelega - lasi naisel otsustada, kuidas asjad käivad. See, et Inno tookord (oma jutu järgi) rohkem lastega tegeles, süüa tegi jne, pole mingi mökususe näitaja, vaid kui ta ise oli endale selle rolli võtnud, siis väga normaalne. Ja paljud pered, kus nö jõuvahekorrad on sel viisil paika pandud, toimivad väga edukalt. Mõkuks (pehmelt, oi kui pehmelt öeldes) osutus Inno siis, kui oli Irjaga kohtunud ja kukkus kogu oma eelnevat elu pasaga üle valama. Kui kõik oli pask (naine-lapsed kaasa arvatud) ja Inno seda aastaid talus, siis oli ta mitte Möku, vaid lihtsalt tuvlialune, kes samas hoidis kätt köögipõlle all rusikas ja mõtles, et aga ükskord saabub aega... Saabuski siis see ag ja no lasi pasarahe voolama. Aga mees, kes niimoodi käitub, pole enam Möku ega Tuhvlialune, vaid lihtsalt alatu lurjus.

Anonüümne ütles ...

Lasteaeadade kohta on sul täiesti vale ettekujutus. Ma ei hakka sulle siin üksipulki seletama kuidas seal tegelikult olukord on, aga sul on kõik andmed valed. isegi laste arv rühmades.Lapsi arendadakse muide iga päev. neil toimuvad tunnid. käeline tegevus, laulmine, kehalina-vel huviringid. kõik saavad õpetust vastavalt vanusele ja lasteaias on ka logopeedid ja kui vaja, siis laps saadetakse eriõppele. lasteaed ju valmistabki just lapse kooliks ette ja annab talle tunnistuse kui ta on selle lõpetanud, et on omandanud lasteaia alghariduse. õpib lugema, kirjutama, arvutama ja samuti mängima. mäng on samuti lapse töö ja seda peab talle õpetama. ei piisa kui toad on mänguasju täis ja laps lihtsalt kallab neid põrandale.Laps õpib ka teistega arvestama ja oma asju jagama.Ma ei tea küll kust sina ammutad kõike negatiivset iga asja suhtes. meil tulevad lapsed hommikul rõõmuga lasteaeda.

Riinu ütles ...

Möku on lihtsalt nork mees. Mitte laste eest hoolitsemine voi lastega kodus olemine ja tool mitte kaimine ei tee meest norgaks. Vaid see vingumine ja alisemine. Koik teised on syydi ja yldse koik teised peaksid jooksma jarel ja asjad ara tegema- Inno, kas tuleb tuttav ette?

Anonüümne ütles ...

Tea, kas olen ainus, kellele tundub, et isegi klassikaline pessimist on Inno kõrval täiesti normaalne optimist. On üldse miskit, mis Innot virisema ei aja?
Inno, oleks Sa omal ajal kohe hakanud elatist maksma ja käitunud normaalselt, ei siis oleks seda seisu, et lapsi Sulle poleks toodud. Arvan, et Sinu suhted oleksid ka aja jooksul eksnaisega paremaks saanud.
Aga see arvamus, et Sa maksad raha Ingridile, mitte lastele, on Sinu hädade algus.
Alustanuks kasvõi sellest, et maksad nt poegade kodu elektriarved, kui kartsid, et Ingrid raha enda peale kulujtab. Aga ta ju ostis ise neile söögi, riided, kooliasjad, trennid...
Kui kunagi läheb nii, et Sinu teed Irjaga lahku lähvad, Roosil kah teised tuuled, siis jummal tänatud, et Sa miskit poistele ei maksnud, siis pole ka neil kohustust Sind enda juurde elama võtta või Sind kuidagimoodi toetada. Ingridil kah hing rahul, et lapsed ei pea neist mittehoolinud isale kaasa tundma. Ära siis neid üles otsi ja abi palu!

Anonüümne ütles ...

seda jtuu on Innole siin ju tuhandeid kordi kirjutatud, aga nagu kurtidele kõrvadele. Raiutagu inno või tükkideks, aga ikka selle tüki külge kuhu suu jääb tuleb ika sama jama, et temale on liiga tehtud ja kõiges on süüdi eksnaine

Avatar ütles ...

Kas lapse õigus mõlemale vanemale pole mitte inimõigus. Liigub mingi jutt, et 50% lapse hooldusõigusest kuulub ju juba lapse sündides isale, 50% emale.Ma ei saa aru, kas naised, kes ei lase lastel isaga kohtuda, siis ise aru ei saa, et karuteene teevad eelkõige lastele ja ka endale.

Hakkan nüüd tõestama, et ma robot pole.

Ann ütles ...

Oleks sa lapsi käinud vaatamas või avaldanud soovi kohtumiseks, siis poleks keegi sult seda raha nõudnud ja asja inetuks ajanud. Sa ajasid vaid uut tutti taga. Ja lapsed ununesid.
Suurem poiss on ju ise tunnistanud, et ei taha sinuga koos olla. Huvitav miks ta nii hea isaga ei taha koos olla????
Roosi on õnneks vahepeal vanemaks saanud. Eelmine nädal oli alles aastane, nüüd juba 1,5aastane. Äkki saab varsti 2 ka, nii nagu sünnitunnistuses on :D Äkki siis vabaneb ka mähkmetest ja võrekast. Jube mõelda, et nii suurel lapsel suvel hauduv pamp jalgevahel ja see on tihti piltidel ka nii maani vajunud :S
Tänapäeva lasteaiad on ühed ülivägevad asjad. Seal on nii palju võimalusi. Laulutunnid, võimlemistunnid, meisterdused, koos mängimise mängud. Aga teie ju ei lase oma lapsi teistega kokku. Äkki arenevad ja õpivad midagi. Päevad läbi pisikeses toas on nad kaitstud ja isoleeritud. Kooliks oskavad nad vaid viriseda ja lamada.

Anonüümne ütles ...

tsitaat kohtumäärusest:
“Lapsed on käinud pärast poolte lahkuminekut ühel korral isa juures Tartus. Lapsed ei ole rääkinud, mis neil isa juures juhtus, kuid hiljem ei soovinud nad sellest majast isegi mööda minna.”

laps on eelkõige inimene. sundida teda minema kellegi juurde, kes tekitavad ebamugavust ja hirmu, on kuritegu.

marge ütles ...

Mul oleks selline küsimus: kas vastab tõele, et olete kunagi siin blogis üles pannud küsitluse teemal "Kuidas haiseb Inno laste ema v...?" Kui, siis mida te sellega saavutada tahtsite ja kas kavatsete seda küsitlust nüüd (uute laste ema puhul) korrata?

Anonüümne ütles ...

Jah, see vastab tõele. Nende kahe tola leivaisa Edgari nõudel võeti see küsitlus aga maha.

Anonüümne ütles ...

AUROORA SAAB NOVEMBRIS KAHE AASTASEKS.