neljapäev, 25. august 2016

Räme pettuse maik lapsehooldustasude man

Mõni aeg tagasi tuli sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna välja plaaniga, et seni 1,5 aasta asemel hakatakse vanemahüvitist maksma 3 aasta jooksul. Raha juurde ei tule, lihtsalt varem 1,5 aasta peale mõeldud summa jagatakse laiali 3 aasta jooksul. Minimaalselt siis 400 euro asemel 200 eurot.

Ideega koos käis kaasas jutt, et see on maru hea, kuna nüüd saavad vanemad pikema aja jooksul valida, kumb lapsega koju jääb. Tegelikult aga kumab selle plaani tagant pettus, sest kui seni maksti lapsevanemale peale 1,5 aasta möödumist veel lapsehooldustasu 38 eurot alla 3-aastase lapse kohta, siis nüüd seda enam ei maksta, kui lapsevanem saab 3 aasta jooksul vanemahüvitist. See summa on 684 eurot, mis pole küll teab mis suur, aga lastega perede puhul ikkagi oluline summa, mis saamata jääb. Vanas rahas üle 10 tuhande krooni. Õiglane oleks ka see summa lapsevanematele välja maksta.

Üldse on veidi kummaline, et kui lapsehooldustasu määr on Eestis 76 eurot (ilmselt Brüsselis uhkeldamiseks), siis tegelikult makstakse välja ainult pool sellest ja 3-8-aastasele lapse puhul ainult neljandik sellest summast. Jälle pettuse lõhn asjal juures. Tegelik lapsehooldustasu määr on Eestis niisiis alla 3-aastase lapse puhul 38 eurot ja 3-8-aastase lapse puhul 19 eurot.

11 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Tere
Mul on teile sobiv idee raha teenimiseks. Võtke YouTube kasutusele ja hakake mööda vlogi pidama. Seda annaks ka edukalt kohvikuga siduda. Arvestades teie loetavust, siis paar-kolmsada eurot kuus võiks rahulikult tiksuda.
Kk

Anonüümne ütles ...

Aga miks peaks riik mingeid lastetoetusi maksma. Piisab sellest kui meil on tasuta kooliharidus. Iga vanema esmane kohus on tagada oma lapse toimetulek. Meie loobusime täiesti ametlikult lastetoetustest, siis kui lapsed kooli läksid. Kahetseda tuleb vaid seda, et me varem selliseotsuse peale ei tulnud. Täpsustuseks, me ei ole rikkurid. Mina ja abikaasa teenime kumbgi veidi alla keskmise.

Inno ütles ...

Tublid! Kuidas teie nimed on, teen ettepaneku teile aumärgi andmiseks!

Kana Kaks ütles ...

Miks nii õel kommentaar, Inno? Kas sa põlgad inimesi, kes sinust edukamad? Miks?

Ann ütles ...

Sa ei tee ju neid lapsi riigile, sa teed nad endale ja pead ise ikka vastutama, et suudad nad üles kasvatada. Meil on lastele palju sellist mida mujal ei ole. Meil on tasuta haridus, meil on tasuta haigekassa. Lõuna-Eestis on ka väga soodne alusharidus. See summa jagamine aitaks nii mõnelgi maksta pangalaene, sest küll nad söögiraha leiavad.

Inno ütles ...

Ma austan inimesi, kes minust edukamad. Ja loomulikult ei ole lapsed riigi omad ning igaüks peab vastutama, ka võetud laenude eest!

Inno ütles ...

Kui pangalaenu ei jaksa maksta, tuleb ju rohkem tööd teha, Ann, või kuidas?

Anonüümne ütles ...

Unustage ära toetused. Eesti valitsusel on hädasti vaja raha Venemaa heidutamiseks, sest jultunud agressor alustas järjekordseid sõjaväemanöövreid oma territooriumil ja Kiievi hunta pole sellega rahul.

Anonüümne ütles ...

"Kui pangalaenu ei jaksa maksta, tuleb ju rohkem tööd teha,"
Eesti ettevõtete ja eraisikute välisvõlg kasvab stabiilselt umbes miljardi euro võrra aastas.
Ja niimoodi juba Nõuka aja lõpust saadik, kus kõik kodanikud olid igasugustest võlgadest VABAD. Isegi võla kasvu aeglustumise märke ei paista, rääkimata kasvu peatumisest. Ja võla kustutamise alguse perspektiiv on horisondi taga kindlalt peidus.

Anonüümne ütles ...

Mingil määral teeme lapsed ka riigile. Riigil on ka tulevikus maksumaksjaid vaja. Kuigi isiklikult minu arvates võiks otsese rahalise lapsetoetuste asemel olla pigem huviringide toetus. Ja ka laps maksab kaudselt riigile makse - iga ostetud jäätise või kommipaki pealt kasseerib riik omale 20%. Kui laps saab vanematelt 100 euri kuus taskuraha, siis keskeltläbi 20 eurot sellest annab laps riigile. Ja kes annab, sellele oleks viisakas ka vastu anda.

Inno ütles ...

Riigi huvi on loomulikult, et rohkem lapsi sünniks, sest vastasel korral pole tulevikus riigi ehitajaid ja pensioni maksjaid. Samas sündimisest üksi on vähe abi. Tänapäeval, kus naised on mugavad ja sündivus väheneb, võitlevad kõik riigid selle nimel, et inimesi oleks rohkem, Eestistki tõmmatakse paremaid inimesi ära kogu aeg.