neljapäev, 1. september 2016

Kuidas järgida lasteaias dieeti?

Kavandame siin laste lasteaeda panekut. Nüüd küsimus laiale ringile: kuidas järgida lasteaias dieeti?

Näiteks angelmani sündroomi puhul tuleb rangelt järgida madala glükeemise indeksiga dieeti, ehk siis välistada süsivesikud, see on suhkur, teraviljad, kartul jms. Lubatud on teatud koguses muud juur- ja puuviljad, aga põhiliselt tuleb söögiks tarvitada liha, kala ja juustu. Kuidas seda lasteaias järgida? Kuidas näiteks tagada, et kommid, küpsised ja muu, mis lastel on sageli kodust kaasa võetud või mida vanemad toovad, ei satuks teiste laste kätte.

Teoreetiliselt on see kahtlemata võimalik. Näiteks sünnitusmajas lubati meile gluteenivaba toitu. Pärast aga toodi meile ikka gluteeni sisaldavat toitu, näiteks rukkileiba. Kui hakkasime uurima, milles asi, siis selgus, et köögitöötajad, kellega suhtlesime, ei teadnud gluteenivabast dieedist suurt midagi.

14 kommentaari:

Kats ütles ...

Erivajadustega lapsele paneb lapsevanem ise toidu kaasa ja ma ei ole küll näinud, et lapsed kommi, küpsist jne ise kaasa võtaksid.

Helen ütles ...

Ee, piltidel on küll näha, et Juulil on pidevalt mingi pirukas või sai näpus. Vaevalt et need gluteenivabad on. Miks siis lasteaias peaks dieeti järgima, kui kodustes oludes seda ei tehta. Aga üldiselt on muidugi võimalik, uurida tuleb konkreetsest lasteaiast.

Anonüümne ütles ...

Mina panin lõuna ja oote kaasa, hommikust sõi kodus. Püüdsin leida sarnaseid sööke, lapsel glütseriini ja piimavaba dieet.

Anonüümne ütles ...

Gluteenivaba ikka, telefon moonutas sõna :-D

Inno ütles ...

Kui mu vanemad poisid lasteaias käisid, siis söödi ühtelugu komme, või torti, isegi koju kaasa sai teinekord pandud lasteaiast komme.

Mirjam Kala ütles ...

Lasteaias on palju erivajadusega lapsi ja alati arvestame sellega mida keegi tohib süüa ja mida mitte. Juuli puhul tahaksin ka mina natuke norida, et süsivesikud ja suhkur oligi ta põhitoit vähemalt Portugalis ja ise te kiitsite, et ta on suhkrust ja jahust. Meie lasteaia kokk teeb lausa paarile lapsele eraldi süüa, sest nad ei talu piimatooteid ja ei tohi kartuleid süüa. Vanem paneb muidugi ka vahel midagi kaasa.

Ann ütles ...

Esimest korda kuulen, et lasteaias on lastel kommid ja asjad kaasas. Miks?
Sünnipäevad on jah eraldi teema, aga 18 last rühmas, siis ei ole ju igapäev sünnipäev.
Lasteaias arvestatakse alati lapse söömisharjumuste ja asjadega. Kõik seisab ilusti rääkimise taga.

Mirjam Kala ütles ...

Meil on vahel mõni laps lihtsalt toonud, et tahab teistele pakkuda ja siis me ei söö ka korraga ära vaid jagame jao pärast.Näiteks 1. sept. puhul täna toodi õpetajatele šokolaadi ja lilli aga lastele kommi ning saalis oli üritus kus ka kommi pakuti, aga need pole tõesti igapäevased.
Meie rühmas on 2 last, kellel on eraldi maiustused mida nad tohivad süüa ja kui teised söövad tavalist kommi, siis nemad saavad enda kaasa võetud, aga need on ka õpetaja käes hoiul.
Kus nüüd äkki kiire lasteaeda paneku mõte tuli? Alles Irja kirjutas, et Roosi läheb lasteaeda 3+.
Sünnitusmajas koostab ju ka arst dieedi kui see on vajalik. Tavaline köögitööline kindlasti ei pidanud seda teile omaalgatusel või teie jutu peale hakkama serveerima.

Kana Kaks ütles ...

Miks Juuli lasteaias ei tohi saia ja magusat süüa kui kodus võib? Igal Portugali pildil oli praktiliselt saiake, krõps või shokolaad käes. Vahepeal olla tal ju energia ära kadunud ja siis söötsite talle oma sõnul puhast shokolaadi?

Anonüümne ütles ...

Tere. Leidsin värske loo:

http://www.pealinn.ee/koik-uudised/terviseamet-koolitoidu-pakkumisel-tuleb-arvestada-ka-eridieediga-n175142

a.

ann ütles ...

Minu teada lasteaiad võimaldavad lapsel süüa vanemate kaasapandud toitu, näiteks, kui vanem ütleb,et nii on vaja. Küll võib tekkida psühholoogline probleem - laps peab ju pealt vaatama, kuidas teised söövad mingit toitu (kellegi sünnipäevakooki, näiteks), mida tema süüa EI TOHI. Näiteks tsöliaakiahaigetel laste puhul tuleb vanematel neile ikka kõva eeltöö teha, miks ta ei tohi süüa mitte lusikatäitki tavalisest tordist, paljusid tavalisi komme jne.

Aga Juulike pole teil ju siiani olnud madala glükokeemilise indeksiga dieeedil?
Aga ok, oletame, et hakkate nüüd kodus madala indeksi poole kalduma. Olgu.

Mina teeksin nii: annaksin lapsele kodus juurvilja jms. - ja kui ta siis lasteaias sööb näiteks kartulit, kellegi sünnipäevatorti või ühe kommikese - uskuge, see ei tapa. Ei maksa juuksekarva pooleks ajada.

Oma lapsi ma ilma mõjuva põhjuseta eritoitumisele ei pane. Jah, kallak olgu tervislikkuse poole, kuid keelde (et näit. lasteaias ei tohi anda seda ja toda) mina küll ei kehtesta.

Kusti ütles ...

Arsti tõendi alusel peab lasteasutus pakkuma eritoitu. Kui paljud lasteasutused sellega tegelikult hakkama saavad, tuleb eraldi uurida.

Mailit ütles ...

Lasteaeda saab kaasa panna oma toidu,aga niikuinii tuleb lasteaeda asudes täita ära ankeet, kus on ka rida, kuhu märkida võimalikud erisoovid toidu osas - s.t koht, kuhu kirja panna, kas lapsel on mingi allergia, ta ei või mingit toitu süüa vmt.

Anonüümne ütles ...

Oi kui tore! Kas panete samasse lasteaeda koos tugiisikuga või läheb Juulike erivajadustega laste lasteaeda?