reede, 16. september 2016

Laps igatseb normaalset pere-elu

Sirli Salumäe räägib avameelselt oma elust, väljavõte Vimeo veebist.

Ma igatsesin normaalset pere-elu, kus oleks lapsed, ema ja isa õnnelikult koos, ütles Sirli Salumäe oma avameelses pöördumises Kroonikale.

Sirli on lapsesuu, ta räägib tõtt. Kas pole siin vastuolu: kui üksikvanemad ise räägivad, et lastel on ok elada üksikvanemaga peres, siis lapsed ütlevad, või ok, see laps ütleb, et see pole üldse ok. Et nad igatsevad normaalset pere-elu, kus oleks isa ja ema. Laps igatseb sellist perekonda, kus oleks ema, isa ja lapsed.

Aga kes lapsi kuulab, eksole! Millegipärast sülitab riik laste huvidele ja teeb kõik selleks, et lapsed ei saa kohtuda oma vanematega. Sellega aitab riik kaasa perede lõhkumisele ja laste võõrandumisele oma vanematest. Riik ise toodab oma suhtumisega üksikvanemaid. Vägagi perversne värk. Asi läheb üha hullemaks, Eestis on varsti juba pooled pered üksikvanemaga ja paljudes neist puudub lapsel võimalus suhelda teise vanemaga.

Ma väga loodan, et riigi suhtumine muutub, sest riik peab hakkama ka laste peale mõtlema. Riik peab esiteks aru saama, et üksikvanemaga pere pole normaalne (see võimaldab näiteks last kontrollimatult ahistada, mis tuleb välja Sirli loost) ja kui selline asi on juhtunud, siis peab tagama lapsele võimaluse kohtuda vähemalt teise vanemaga. Riik poeb siin küll väite taha, et igas asjas küsitakse lapse arvamust, aga nagu Sirli loost välja tuleb, siis ei julge laps midagi rääkida, kuna üksikvanem šantažeerib ja ähvardab teda.

Küllalt märgiline on see, et Sirli ei julgenud midagi rääkida enne, kui leidis omale turvalise ja terve, normaalse perekonna. Sirli juhtum näitab selgelt, et üksikvanem ei suuda last kaitsta, seda suudab ainult perekond, kus on ema ja isa õnnelikult koos.

10 kommentaari:

neiud ärevil ütles ...
Autor on selle kommentaari eemaldanud.
Alice ütles ...

Ära hakka jälle peale. See teema on juba läbi nämmutatud ja alati on erandeid.
Elus on ka kurbi hetki, kus lihtsalt 1 vanem sureb ja last või lapsi jääbki üksikvanem kasvatama.
Sinu juhtumi puhul on ju hoopis teised asjaolud. Sa jätsid oma lastele elatise maksmata ja sul polegi enam vanemlikke õigusi. Lapsed ei kanna isegi sinu nime ja ära tule jälle ütlema, et kõiges on süüdi vägivaldne ja paha Ingrid.

. ütles ...

Eks tulevikus saate Roosilt samasugust juttu kuulda.
Temagi hakkab normaalsest perest puudust tundma.

Ann ütles ...

Njah normaalne pere on see kus teisi koguaeg ei halvustata. See, et Salumäed on oma musta pesu ajakirjanikele andnud, ei tähenda, et nii on kogu maailmas.
Inno poisid on küll õnnelikud, et neil pole ametlikult enam isa. Ja isa rolli mängisid sa juba ammu ise maha, mitte ei võtnud riik seda ära. Ise peitsid pea liivaalla ja ei teinud lastekaitsega koostööd, ning imestasid et tekkisid arusaamatused. Naljatilk oled.

Inno ütles ...

Alice, palju neid alaealiste laste vanemaid siis ikka sureb tänapäeval. See on sama jutt, et enamik lapsi aborteeritakse väärarengute tõttu. Tegelikkus on hoopis midagi muud.

Alice ütles ...

Õnnetused või äkksurmad võivad kõiki tabada ja me ei tea kunagi ette kuidas elu läheb, aga tegelikkus on ka see, et suurem osa on ikka perekondi, kus peres on isa, ema. Isa käib tööl, teenib raha ja ema hoolitseb isa tööl oleku ajal laste eest.

Inno ütles ...

Suuremas osas perekondades käivad isa ja ema mõlemad tööl, sest muidu ei tule toime, Alice. Lõuna-Eestis on paljud lapsed üksi kodus, sest mõlemad vanemad on välismaal tööl. See on koolidele päris suur peavalu juba, sest lapsed ei käi koolis ja hulguvad ringi.

Ann ütles ...

Inno, ära palun aja jama. See et kuskil keegi üksikjuhtumina nii oli, ei üldista Lõuna-Eestit tervikuna.
Eile oli sul teema, et noored on nõus madala palgaga töötama. Ometi on meie riigis mure, et noored ei ole nõus madala palgaga :D Aga sul on ikka asjad Eestis nii nagu sulle vaja :D Peaasi, et sul oleks õigus ja saad edasi laiselda.

Inno, te ei tule kodustena toime, ometi tööle ei lähe kumbki. Õnnelik pere, kus isa õpetab ema kerjama, sest isa arve on arestitud vennakeste pärast.

Noori vanemaid sureb tänapäeval üha rohkem autoõnnetused, tulekahjud jne. Väga kurvad lood. Tihti kannatavad need kes ise on kained ja purjus juht sõidab otsa. Teiegi blogis Irja kiitles, et on kõvasti roolis olnud täis peaga. Armas ja õnnelik pere olete.

Inno ütles ...

Need pole üksikjuhtumid, Ann. See on väga tavaline, et sa teaksid.
Paljud noored ei lähe madala palgaga tööle, aga mõned lähevad. See on nagu eestlastega Soomes, kellest osad on nõus tegema madalama palga eest tööd kui soomlased, samuti nädalavahetustel ja pühade ajal.
Need noorelt surevad vanemad on üksikjuhtumid, Ann. Irja pole autot juhtinud täis peaga, ta ei oskagi autot juhtida. Tema portugallasest endine elukaaslane oli tihti autoroolis purjus.
Ja meie pärast pole vaja muretseda, küll me hakkama saame. Igaühel võivad olla ajutised raskused elus, aga kui pere on tugev, siis saab neist üle. Elu kulgeb tõusude ja mõõnadega, tugev perekond aitab mõõnad üle elada.

Alice ütles ...

Asi ongi selles, et te ei saa ju hakkama. :D.
Muide emad on ikka lastega sünnitusjärgsel puhkusel ja isad käivad tööl. Ikka saab hakkama kui isa korralikult tööl käib. Mina olin ka viimase kahe lapsega täpselt 3 aastat kodus ja meie peres kasvas 4 last. Saime hakkama küll.Esimestega lihtsalt polnud veel seda seadust ja sai ainult aasta kodus olla.