pühapäev, 2. oktoober 2016

Aga kuhu on jäänud vaimupuudega inimesed?

Irja siin kiitis kangesti Margus Saare juhitavat uut Iseolemise saadet, mis kajastab erivajadusega inimeste elu positiivsest küljest. Et on parem kui Puutepunkt.

Aga ses mõttes on olukord teine, et Puutepunkt rääkis palju vaimupuudega laste ja inimeste olukorrast. Näiteks Jonathani olukorrast. Need on inimesed, kes tööd teha ei suuda. Ja kellega on rohkem tegemist, kelle vajadused on suuremad. Ja keda Eestis koheldakse seetõttu peale täisealiseks saamist nagu loomi, nad suletakse kinnistesse puuridesse ja välja ei lasta. Suur erinevus arenenud läänemaailma, näiteks Soomega, kus sellistele inimestele ehitatakse korterid, neile leitakse 24/7 tugiisikud ja neil isegi lastakse teha telesaadet. Võrreldes Eestiga nagu öö ja päev.

Eestis on vaimupuudega inimestega seoses olnud kuulda olnud ainult karjatusi, nagu see Puutepunkti saade või siis Silja Suija lapse olukorrast saade ja Ekspressi artikkel. Nii et siin Margus Saarele väljakutse - leida Eestist kasvõi üks positiivne näide vaimupuudega inimeste olukorrast, näiteks nende sulandamisest tervete inimeste ellu, mis on praegu Euroopas kuum teema. Eesti on ju liitunud samamoodi Soomega erivajadusega inimeste konventsiooniga, mis näeb ette tagada erivajadusega inimestele tervete inimestega samaväärsed elutingimused. Kas teeme ära?!

8 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Vaimupuudega inimestest saame iga päev siit blogist lugeda. Pole nad kadunud kuskile.
Millal siis suuremasse korterisse kolite nagu lubasite? Tahaks külla tulla. Kausike on juba olemas kingituseks.

Anonüümne ütles ...

Mõned vaimupuudega inimesed peavad Eestis isegi blogi.

Anonüümne ütles ...

Kui omapoolne panus puudega lapse arendamisse on ümmargune null, siis oleks küll viisakas pigem vait olla. Silmad hoia siiski lahti - neid näiteid on ikka oluliselt rohkem kui üks.

Anonüümne ütles ...

Oli ju alles Iseolemises saade skisofreeniahaigest noormehest, väga huvitav.

Anonüümne ütles ...

vaadake kui kummaline et selline asi alles nüüd meediasse jõudis, see oleks pidanud esilehe uudis olema sel päeval kui see juhtus, ei tea kes poisi vanemad on?

http://www.ohtuleht.ee/762101/patiks-sirgunud-noormees-peksis-endisi-opetajaid

Anonüümne ütles ...

nüüd tuleb välja et tegu mingi groupiega https://www.facebook.com/Hendrik-Tiido-135338306519838/?fref=ts ja õde veel õigustab ka https://www.facebook.com/hendrik.tiido?fref=ts siin näide isikust kes vaimsepuudega aga ravi ei saa.

Ann ütles ...

Puutepunktis oli saade kahest eri evast tüdrukust kes olid vaimupuudega ja kuidas nad eluga hakkama said. Neil läks väga hästi. Neist oli juttu ka Puutepunkti lehes.

Räme Paks ütles ...

Vaatasin ära selle Joonatani saate. Issand, kui ilus elu sel poisil Juuliga võrreldes on! Keegi ei peida teda, käru on paras, nägu ja riided puhtad. Tublid vanemad!