pühapäev, 12. veebruar 2017

Trump, töökohad ja noorte vaesuslõks

Väljavõte eestinen.fi veebist.

USA presidenti Donald Trumpi on tavaks kiruda, aga tegelikult ajab ta õiget asja - nii nüüd kui tulevikus omavad järjest suuremat tähtsust töökohad. Miks? Kohe selgitan.

Nimelt, nagu vahendab eestinen.fi, on tänapäeva ettevõtetes põhiline kulu tööjõukulu. Majanduskasvuga, mis tähendab tootlikkuse suurenemist, käib automaatselt kaasas palgakasv. Nüüd hakkate vist isegi taipama, mida majanduskasv tänapäeval ettevõtetele tähendab: varasemast suuremaid kulusid. Seetõttu on paradoksaalne, aga tõsi, et ettevõtted on hakanud majanduskasvule vastu töötama. Sest neile on hea, kui palgad ei tõuse. Tänapäeva noored aga väikse palga ja ilma perspektiivita pole nõus tööd tegema, mistõttu jäävad noored tööturult eemale ja vaesuvad.

Selline areng pole praegu aktuaalne mitte ainult USAs, vaid igal pool maailmas. Mis siis on lahendus? Kas jääda lootma ainult turu maagilisele käele, nagu seda on tehtud Eestis? Tulemuseks on nii inimeste kui töökohtade massiline lahkumine ning sisenemine kärpespiraali, millest väljapääsu näha pole. Lõppeb asi sellega, et maa on tühi ja kinnisvara väärtus on null, nagu pärast epideemiat või sõda.

Ameeriklased omale sellist tulevikku ei taha. Erinevalt eestlastest poleks neil ka kuhugi minna. Ainus lahendus on vägisi töökohti luua. See on takistada olemasolevate töökohtade lahkumist ja soodustada uute loomist. Sest ainult nii on tänapäeval võimalik suurendada rahvuslikku rikkust ja tagada majanduskasv.

12 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Mis mõttes pole ameeriklastel kuhugi minna? Kas neid hoitakse seal kinni kuidagi?

margus kiis ütles ...

Totalitaarne rezhiim, nagu Hiinas?

Inno ütles ...

Ameeriklased on Ameerikasse läinud Ameerika pärast. Teist Ameerikat ei ole olemas.

Kui Trumpi asi ei peaks õnnestuma, siis tuleb USAs tõenäoliselt tõesti totalitaarne režiim nagu Hiinas. Aga ameeriklased on nutikad, sinna on kogunenud ajude ja ettevõtjate koorekiht, küll nad välja rabelevad. Aga never say never, nagu ameeriklased ütlevad.

LPR ütles ...

Sa lihtsalt pead seda vaatama ...

https://youtu.be/7EV-yFW-ntg

Anonüümne ütles ...

No teist Eestit pole ka olemas. Mida jutt!

Inno ütles ...

Eestlastel on Soome, kus palgad 4 korda, Rootsi, kus palgad 5 korda ja Norra, kus palgad 8 korda kõrgemad. Ameeriklastel selliseid kohti pole kusagilt võtta. Eestlased, kel tööd pole, on mujale läinud. Kuhu lähevad need ameeriklased, kel tööd pole?

Anonüümne ütles ...

No Kanadasse lähevad. Või Euroopasse. Mis see tänapäeval siis ära ei ole.
Mul pole ühtegi tuttavat, kes oleks Eestist Soome, Rootsi või Norrasse läinud. Kui, siis korraks õppima ja pärast ikka kenasti tagasi. Teie Irjaga olete muidugi alati ja igal pool "hädas" :).

Inno ütles ...

Ärge tehke nalja! Euroopas ja Kanadas on tööpuudus veel suurem ja tasuvaid töökohti vähem kui USA-s.

Anonüümne ütles ...

Kes otsib see leiab (mitte ei virise). Sa ju tegelikult ise ka ei usu, et terve ameerikamaa varsti näljas ja paljas on. Ja Soome lähevad vaid möömmid :).

Inno ütles ...

No ma ei tea. Ameerikas on terved linnad ja osariigid pankrotis - kas see tähendab just näljas ja paljas olemist, aga midagi ikka. Soome läheb Eestist edumeelsem ja töökam seltskond, sest teised ei saa seal hakkama. Soome on eestlaste jaoks suur edulugu. Mömmid on jäänud Eestisse näljapajuki peale.

Anonüümne ütles ...

See koristajatearmee seal on eestlaste edulugu?

LPR ütles ...

Tänased uudised Washingtonist.

Today, Trump went off script at his news conference. And when he goes off script he goes off the rails. These are the real answers he gave today (I and "Rolling Stone" have edited the questions slightly for length):

1. Is there chaos in the West Wing? "I turn on TV, open the newspapers and I see stories of chaos – chaos – yet it is the exact opposite. This administration is running like a fine-tuned machine."

2. What lead to Michael Flynn's resignation: "The leaks are absolutely real. The news is fake because so much of the news is fake."

3. Did Flynn lie? "The thing is, he didn't tell our vice president properly, and then he said he didn't remember ... that just wasn't acceptable to me."

4. Was the rollout of the travel ban well done? "We had a very smooth rollout of the travel ban; we had a bad court."

5. What’s fake news? "Russia is fake news. Russia – this is fake news put out by the media. The real news is the fact that people, probably from the Obama administration because they’re there, because we have our new people going in place, right now."

6. Are you a bad person? "And I'll tell you what else I see. I see tone. You know the word 'tone'? The tone is such hatred. I'm really not a bad person, by the way. No, but the tone is such – I do get good ratings, you have to admit that – the tone is such hatred."

7. What about the price of drugs and candy bars? "We've ordered the Department of Homeland Security and the Department of Justice to coordinate on a plan to destroy criminal cartels coming into the United States with drugs. We're becoming a drug-infested nation. Drugs are becoming cheaper than candy bars."

8. Would a nuclear war with Russia be bad? "We're a very powerful nuclear country and so are they. I have been briefed. And I can tell you, one thing about a briefing that we're allowed to say, because anybody that ever read the most basic book can say it, nuclear holocaust would be like no other. They're a very powerful nuclear country, and so are we."

9.What about that Russian ship lurking off the coast of Connecticut? "The greatest thing I could do [politically] is shoot that ship that's 30 miles offshore right out of the water."

10. What’s uranium? "We had Hillary Clinton give Russia 20 percent of the uranium in our country. You know what uranium is, right? This thing called nuclear weapons, and other things. Like, lots of things are done with uranium, including some bad things. Nobody talks about that."

11. What did Hillary Clinton so as secretary of state?
"Hillary Clinton did the reset, remember? With the stupid plastic button that made us all look like a bunch of jerks. Here, take a look. He looked at her like, 'What the hell is she doing?' With that cheap plastic button. Hillary Clinton. That was a reset. Remember it said 'Reset'? Now if I do that oh, I'm the bad guy."

12. How are you doing at this press conference?
"I'm not ranting and raving. I'm just telling you you're dishonest people."

13. How does Melania feel about women’s issues?
"That is what I call a nice question. ... She – like others, like others that she's working with – feel very, very strongly about women's issues, women's difficulties."

14. What about the uptick in threats against Jewish centers?
"OK, sit down. ... So here's the story, folks. Number one, I am the least anti-Semitic person that you've ever seen in your entire life. Number two, racism – the least racist person."