neljapäev, 11. jaanuar 2018

Eestis on mindud inimeste kottimisega liiale?

Soome info portaal eestinen.fi.

Kui vaadata ja võrrelda Eesti ja Soome uudiseid, näiteks seda, millest ajalehtedes ja televisioonis põhiliselt räägitakse, siis on vahe päris suur. Soome uudised on suunatud tulevikku, räägivad riigi arendamisest ja probleemidest, mis arengut takistavad. Märksõnad on innovatsioon ja haridus. Eestis aga räägitakse uudistesaadetes sellest, kes millega kusagil vahele jäi, kes kinni võeti korruptsiooni, riigireetmise või riigisaladuse lekitamise eest. Ok, võib aru saada, et Eestis on üleminekuühiskonna vaevad. Aga kaua võib? Miks pole 25 aasta jooksul midagi muutunud? Kui uudiste põhjal otsustada, siis Soomes ehitatakse riiki, Eestis aga tegeletakse inimeste karistamise ja kottimisega, kohati tundub, et lausa riigi lammutamisega. Vahel tekib küsimus, kas kõik eestlased on tõesti kurjategijad, keda peab ühtelugu karistama? Ja kaua Eesti-sugune üliväike ühiskond, kus kõik tunnevad kõiki ja kõik on omavahel sugulased, et kaua selline ühiskond sellisele kottimisele vastu peab? Eesti on nagu perekond, kus pere liikmed üksteist pidevalt peksavad, sõimlevad, üksteist karistavad ja kotivad. Mingit rahulikku olemist või hetke, sellist õnnetunnet, armastust üldse ei ole.

Mõned advokaadid on karjunud oma hääle kähedaks, et praktiliselt kõik kohtu alla antud inimesed mõistetakse süüdi ning Eestis on karistusregistris enamus täisealistest inimestest. Riigireetureid on Eestis rohkem kui USA-s, kus elab üle 300 miljoni inimese. Kas see on normaalne?

Kas mitte Eestis pole mindud inimeste kottimisega liiale? Või mis on inimeste kottimise point? Samas ei tea keegi, või ei taha teada, kus või mis on Eesti 25 aasta pärast? Kas üldse on siis Eestis veel lapsi ja noori inimesi, või on kõik laiali jooksunud ja jäänud on need, kel pole kuhugi minna. Milline on siis Eesti elu ja ettevõtlus, kas üldse on enam elanikke linnades ja töötajaid ettevõtetes, või on kõik masinate peal ning suurem osa kodanikest on virtuaalsed e-kodanikud.

Kas on kedagi, kes julgeb ja oskab vastata või kommenteerida seda teemat?

1 kommentaar:

Anonüümne ütles ...

Miks sa sellist jama üldse kuulad ja enda peakolusse lased? Meil saarel rahulik elu, üldse ei huvita see jama. Isegi AKd ei vaata enam aasta aega, ei meeldi nende uus kujundus ja stiil ja kogu see jura, mis err'is oli.
Mina kuulen just, et kevad on see aasta kuu varem kohal, kevadlinnud juba laulavad.