reede, 12. jaanuar 2018

Kas raha asendab lapsele isa?

Soomes on probleem, kui laps ei näe teist vanemat mõned kuud, väljavõte eestineni veebist.

Eestis hädaldatakse tihti, et lastekaitsjad norivad vanemate kallal. Nüüd on selge, mis on selle põhjus - Soome nn lastevalvurid hoolitsevad muu hulgas selle eest, et laps näeks mõlemaid vanemaid. Kui lapsel seda võimalust pole, siis NB! jääb teine vanem ilma kõigist riiklikest toetustest kuni selleni välja, et lapse hooldusõigus võidakse ära võtta.

Eestiga võrreldes on Soomes suhtumine lastesse nagu öö ja päev. Eestis on tavaline, et laps ei näe oma vanemat AASTAID. Lugesite õigesti - aastaid. Ja, NB! mitte kedagi see ei koti. Eestis on tavaline, et lapsele asendab ühte vanemat, enamasti siis isa ainult rahakott. Nõutakse mitte lapse suhtlemist vanemaga, vaid raha. Ja kui laps teist vanemat ei näe, aastaid, siis ei järgne mingeid sanktsioone selle vanema suhtes, kelle juures laps on ja kes ei tee mingeid jõupingutusi, et laps saaks teise vanemaga või teise vanema sugulastega suhelda.

Soomes arutatakse elatise ja lapse hooldusõiguse asjad läbi kohaliku omavalitsuse ametnike juures, Eestis aga koormatakse pereasjadega kohtuid. Kokkuvõttes on Eesti süsteem kulukas nii vanematele kui riigile. Ja tulemus on tegelikult null: inimesed on tülis, lapsed ei näe oma vanemaid ja vanemad ei saa suhelda lastega.

Tahaks teada, kaua selline asi veel kestab ja kas Eesti jääbki igaveseks ajaks sotsiaalseks džungliks, kus valitseb äraspidine sotsiaalne darvinism. Kas keegi oskab vastata?

Olgu see jutt hoiatuseks kõigile, eriti meestele, kes kavatsevad Eestis last saada. Riskite sellega, et te ei näe oma last aastaid. Nii on. Selliseid isasid on Eestis tuhandeid, kes oma last ei näe, ja seda aastaid. See on suur riiklik inimsusevastane kuritegu just laste suhtes, mida riik keeldub järjekindlalt tunnistamast.

Kommentaare ei ole: