pühapäev, 28. oktoober 2018

Kui suured on puuetega laste toetused Soomes?Kuna Riigikogu hakkab nüüd - lõpuks ometi! - puuetega laste riiklike toetustew tõstmist arutama, siis on paslik tuletada meelde, kui suured on nad meie naaberriigis Soomes.

Perusvammaistuki ehk põhiline puudetoetus (makstakse näiteks alla viieaastasele astmahaigele lapsele, üle viieaastasele lapsele, kes alla pissib, või lapsele, kellel on teravilja või piima talumatus) - 92, 14 eurot kuus.

Korotettu vammaistuki ehk kõrgendatud puudetoetus (makstakse näiteks suhkruhaigele lapsele või lapsele, kelle haigus nõuab, et tema eest iga päev hoolitsetaks) - 215 eurot kuus.

Ylin vammaistuki ehk ülim puudetoetus (makstakse lapsele, kelle eest tuleb hoolitseda ööpäevaringselt, Eesti mõistes siis sügava puudega lapsele - näiteks raske nägemis- või kuulmispuudega lapsed, autistid, angelmanid) - 416, 91 eurot kuus.

Eestis saab hetkel keskmise puudega laps 69 eurot ja raske puudega laps 80 eurot. Kõige suuremat ülekohut teeb Eesti riik sügava puudega lastele, kelle puue on võrdsustatud (!) raske puudega lapse puudega ja seetõttu makstakse sügava puudega lastele ka sendipealt sama palju raha kui raske puudega lastele. Samas on sügava puudega laste vanemate hoolduskoormis palju suurem, sest kui raske puudega laps vajab hoolt iga päev, siis sügava puudega lapse eest tuleb hoolitseda ööpäevaringselt, 24/7.

Vabaerakonna ettepanek diferentseeriks raske ja sügava puudega lapse toetuse ja see ongi minu meelest selle muudatusettepaneku juures kõige olulisem. See lõpetaks aastaid kestnud ebaõigluse, tagades sügava puudega lapsele 241 eurot kuus. Ka raske puudega lapse toetus tõuseks märmimisväärselt, 161 euroni kuus.

Väide, et teeme enne süsteemi korda ja vaatama siis, kas ja mida tõstame, on täielik bullshit. Niisugust juttu võib ajada ainult totaalne ajukääbik. Toetusi tõsteti viimati aastal 2006 ehk kaksteist aastat tagasi! Selle aja peale on juba mitu korda tõusnud lastetoetused ning lisandunud veel suure pere toetus, mida makstakse kõikidele suurtele peredele reaalsele vajadusele vaatamata.

On aeg puuetega lapsi kasvatavatele peredele see auvõlg lõpuks ometi välja maksta. Nõnda oleksid meie toetused umbes pool Soome toetustest. Ja aitaksid natukenegi puuetega lapsi kasvatavate perede elujärge parandada. Mu mõistus tõrgub uskumast, et leidub mõni valitsuse või Riigikogu liige, kelle südametunnistus sellele vastu saab olla. No ei usu lihtsalt!

Pildil sügava puudega, 24/7 hoolt vajav Juulike, kellele riik maksab praegu sendipealt sama palju kui raske puudega lastele ehk 80 eurot kuus.