pühapäev, 19. aprill 2020

KAS EESTI SÜNNITUSMAJADES RIKUTAKSE INIMÕIGUSI?


Pagan, mulle ikka aetakse seda kodusünnitust peale. Et sünnita põllul või sünnita vannis, mis see siis ära ei ole. No kuulge, kas te ise olete kodus sünnitanud? :D

Mina ei ole. Haiglas olen - kaks korda. Esimene haiglasünnitus oli veel hullem kui mõni kodusünnitus. Mulle anti tohutus koguses naerugaasi, kuigi astmahaigele seda anda ei tohi, ja selle tulemusena olin ma ühel hetkel täiesti oimetu. Ainult tänu Inno leidlikkusele õnnestus erakorralist keisrilõiget vältida. Aga mõistate, miks mu usaldus haiglate vastu selle kogemuse tõttu vähenes.

Teine sünnitus kulges õnneks väga normaalselt. Aga no see oli 2014. aastal Tartu Maarjamõisas. Naerugaasi mulle enam ei topitud, hoopis epiduraal tehti ja sellest oli suur abi. Mu usk haiglatesse taastus jälle.

Nüüd on aga teine aeg ja teised reeglid. Kõikidele sünnitajatele tehakse koroonatest ehk topitakse pikk ora ninna ning surutakse mask nina peale. Aga mul on astma. Astmahaigetega pidi see käima nii, et ikka mask peale ning vajadusel antakse maski alla lisahapnikku. No mida hullumeelsust? :D Et siis nagu vabatahtlikult läheksin hapnikuaparaadi alla? :D

Mulle tundub üha enam, et need piirangud ei ole inimõigustega kooskõlas. Minu arust, nii palju, kui ma õigusest ja selle põhimõtetest jagan, ei tohi ühelegi inimesele vägisi mitte mingisugust testi teha, ning samuti ei tohi kellelegi vägisi maski nina peale panna - isegi mitte eriolukorra ajal. Eriti astmaatikule! Aga saatsin igaks juhuks ka õiguskantslerile küsimusele. Praegu tundub üha enam, et Eesti sünnitusmajades rikutakse inimõigusi ning sünnitajad lasevad sel juhtuda, sest lihtsalt ei tea oma õigusi.

Pildil mina koos vastsündinud Juulikesega :) 

2 kommentaari:

Liis ütles ...

Kas Sa imetad Roosit ja Juulit ka veel?

Irja ütles ...

Juulike on kaheksa ja loobus kuue ja poole aastaselt :) Roosi vahel tahab veel.