teisipäev, 1. mai 2007

Mac?! Loomulikult!

Olen sel teemal tahtnud juba pikka aega kirjutada, aga nagu alati, pole olnud sobivat hetke. Aga nüüd õiendan selle võla.

Tahaks kiita Maci (See on siis firma Apple arvutit koos vastava tarkvaraga). Ja päris siiralt ning otsekoheselt, ilma mingi hapu kommertsita. Olen nüüd juba veidi enam kui aasta maci omanik ja ma saan seda vaid kiita. Tõsi, on asju, mis maci peal ei tööta või töötavad tõrgetega, näiteks nagu ID kaardi tarkvara. Ja kõik seadmed ei ühildu. Aga ID kaarti asendab enamikes asjades edukalt internetipank. Tõsi, digiallkirja ei saa panga kaudu dokumentidele anda. Aga see on ka pea ainus puudus. Sest seadmeid ostes saab uurida ühildumist maciga. Kindlasti on maci puhul plusse rohkem.

Kuivõrd eile sebisin veidi PCga, siis on muljed värsked. Kokkuvõttes võib öelda, et enamik tegevusi PCga töötades sarnaneb kirvega käekella parandamisega. Kus iga pisikese asja tegemiseks tuleb rakendada kogu arvuti mahv. Ja meeletult oodata, korduvalt restarte teha. Ja siis selgub, et vajalik tarkvara kas ei tööta, on draiverid vananenud või on mingi muu viga.

Olen proovinud PCga töötada nii Windowsi kui Linuxi keskkonnas. Ma pole arvuti alal päris võhik, aga Linux on minu meelest arvutit väga hästi tundvatele spetsialistedele. Kel on aega asjade kallal pusida. Siis tasub end Linux hästi ära, sest kõik on tasuta. Aga see tasuta tähendab seda, et kõik ei pruugi töötada. Või töötab nii, nagu ei osanud arvatagi. Ma leian, et Linux sobib rohkem võrguarvutitesse, arvuteid jooksutama, millega pidevalt ei töötata. Kus pole vaja eri programme samaaegselt avada ja käigus hoida.

Võib öelda ka nii, et mac on tööloom, PC rohkem nikerdamiseks ja imetlemiseks.

Windows töötab hästi, aga mingi teatud piirini, kuna on väga aeglane ja pirtsakas. Windowsi vähene turvalisus on viinud olukorrani, kus arvutisse peab toppima hulgi kõiksugu viirusetõrjeid, mis muudavad arvuti kokkuvõttes väga aeglaseks. Kõik programmid enam hästi ei tööta või on nii aeglased, et kannatus katkeb.

Seevastu maci puhul on olukord sootuks teine. Kõik mis peab töötama, see töötab. Ja korraga võib käigus hoida kümmekond programmi. Ilma mingi probleemita. Ja arvuti töötab ka tagasihoidliku konfiguratsiooni puhul. Mille üle ma algul eriti imestasin. Sest Windowsi puhul on nii, et iga uue op-süsteemi tarkvaraversiooniga tuleb piltlikult öeldes uus masin osta. Seevastu maci tarkvara kõlbab nii uutele kui vanadele riistadele. Mis on mu meelest suur pluss.

Ja ma ei saa ära kiita maci wifit, mis on väga tundlik ja paindlik. Samuti maci graafika, mis võimaldab ka lihtsa riistaga suuri pilte töödelda ning videot monteerida. Tõsi, arvuti on aeglane, aga ta saab hakkama. Windowsi keskkonnas on tavaline, et arvuti jookseb suurte failide töötlemise peale lihtsalt kokku. Minu mac, mille jaanuaris soetasin (MacBook) pole veel kordagi kokku jooksnud, ega hangunud. Tõesti, mitte kordagi. Samas hangus eile Windows, mille ma oma macis eile käivitasin. Ja tulid meelde vanad Windowsiga seotud jamad.

Ma tunnistan, et olin varem tõsine maci vastane, kuna pidasin maci filosoofiat valeks. Et on monopoliseerinud oma pillid oma tarkvaraga. Aga nüüd näen, et sel on ka eeliseid. Sest ainult nii suudab firma tagada, et tema riistad ka töötavad. Igas asendis. Näiteks n tüeline lust maci uut tarkvara installeerida. Või seadmeid ühendada. See käib niks-naks. Pole vaja teha mingeid restarte teha ega kuskilt vidinaid stoppida. Asjad ühilduvad seamlessly, tõega.

Minu MacBook.

Kommentaare ei ole: