kolmapäev, 27. veebruar 2008
Delfi veab Ekspressi põhja
Väljavõte Äripäeva veebist.
Äripäev kirjutab (täpsemalt börsitoimetaja Tõnis Oja), et Delfi klikid lähevad Ekspressile kalliks maksma. See on veel leebelt öeldud. Minu arvamus on, et Delfi ost veab kogu Ekspress Grupi põhja. Ja ma mõtlen seda tõsiselt.
Võtame nö talupoja-loogika järgi: mida kuradit on Delfi Ekspressile juurde andnud selle viimase poole aastaga, mil see firma on Ekspress Grupi osa. Mitte m...igi, kui tsiteerida Jüri Mõisa. Nagu püksi pissimine, kus algul hea soe, aga siis väga sitt tunne. See on umbes sama, kui eBay ostis Skype'i ja ei saanud samuti mitte m...igi kasu sellest. Ja kui veel võtta arvesse, et internetifirmade nagu Google väärtus on novembrist kukkunud 40%, siis olid need jänki investeerimispankurid (Texas Pacific Group) õnnega koos, kes Luigelt Delfi eest 846 milli said. Võib arvata, et täna on Delfi hind kuskil 400 milli, kui sedagi. Umbes samapalju on kaotanud Ekspress grupp oma turuväärtusest. Ja jumal, mis oleks saanud 400 milli eest meediaturul korda saata?! Oi jummal!
(Tegelt ma ütlen vahemärkusena, et viimase 19 aastaga pole Luik meediaturul mitte m...igi korda saatnud. Ta tegi 19 aastat tagasi oma Ekspressi, mis hoiab kogu tema impeeriumi üleval tänaseni. Ja midagi enamat sealt pole tulnud.)
Ja mis Luik Delfiga teha lootis?! Kallimalt edasi müüa?! Sest Ekspress Grupp seda Delfit ei vaja, tal endal online-meediaväljundid olemas. Ohh, igaüks võiks ikka jääda oma liistude juurde. Luik teeb hästi meediat ja tehku seda. Kinnisvaramaakleri ja investeerimispankuri amet talle kohe kuidagi ei sobi. Delfiga spekuleerimine läks perse ja kinnisvara-agendi tegevuse tõttu tuli lausa abikaasa kodumaalt minema kupatada, et mitte molotovi kokteili läbi teise ilma sattuda. Aga noh, seekord sai Luik võimaluse toimetada võõra rahaga, ise võttis oskuslikult papi välja ja toimetab nüüd mõnuga. Temas on vähemalt stiili, oskab korraliku ärimehe kombel lollidel nahka üle kõrvade tõmmata. Nagu see käib, kes lollim, see jääb oma rahast ilma. Ja neid lolle jätkub, kes oma raha turule toovad, tuhandete kaupa lolle, kes oma miljoneid luhvtitavad. Lausa mõnu vaadata, kuidas antakse raha ära targematele, igal sammul.
EBay aktsia on pärast Skype'i ostu pikalt paigal seisnud (algul oli päris korralik kukkumine):
Allikas: Yahoo.
Ja võib arvata, et ka Ekspressi aktsia teeb algul vähikäigu, ning siis tammub paigal. Ja seda 90 krooni taset, millega Luik oma osast lahti sai, võivad investorid näha nagu oma kõrvu. 10 aasta pärast ehk tõuseb sinna tagasi, kui üldse, sest internetimeedias on kliendid ja raha hiirekliki kaugusel, ja uued konkurendid juba varsti turul platsis. Võimalik, et needsamad jänkid, kes Luigele delfi ära müüsid. Ehh, odessa. Aga investorid, kes teid on tuhandeid, pange siis oma rahad jälle valmis!
Ja lisaks veel niiplaju, et hull lugu on see, et Delfi ostmiseks on võetud laenu. Mis on umbes sama tunne, kui korteriostjal, kes otsis tipust korteri 2 milli eest, mis maksab hetkel kõigest 1 miljoni ja hind kukub veel. Laenu tuleb maksta 2 miljoni eest. Küllalt sitt tunne.
Luige jaoks võib asi nüüd olla niru, et kui tal endal napib mõistust ja oskusi asja edasi viia, sunnivad kaasinvestorid tal "strateegilise" partneri kaasamist. Milleks võib olla näiteks seesama Sanoma WSOY (Helsingin Sanomate väljaandja, Aatos Erkko firma), mis on Eesti ajakirjandusturgu juba pikemat aega nillinud (neil praegu Lehepunkt, R-Kiosk, Forum Cinemas kinod, Apollo raamatupoed).
Teemad
Ajakirjandus,
Kuulsused,
Äri
Tellimine:
Postituse kommentaarid (Atom)
3 kommentaari:
hmm...Delfi on arvatavasti eesti loetuim uudisteportaal, miks selle omammine kahjuks võiks tulla? Kas ta ei teeni kasumit või ei oska kogu grupp sellest kasu lõigata või milles on asi?
Luik oleks võinud oma Ekspressi portaali arendada, lisades sinna uudisteriba ja palgata paar ajakirjanikku, kes ainult online-väljaande eest vastutavad,kuid otsustas osta kalli Delfi. Millest niisugune otsus? Muidugi Delfi
suurest külastatavusest. Aga miks külastatakse Delfit rohkem? Seal ei
tsenseerita nii palju kommentaare. Kui Ekspressis käib rahvuslik kommentaar läbi multikultuurse komisjoni, läheb see Delfis otse virtuaalruumi, aga Eestis
tervikuna ei lähe multikult kuidagi läbi. Luigel olnuks odavam osta
Nõmme raadio ja jätta sellele alles kogu sõnavabadus, siis oleks varsti
üks tõsine konkurent Delfile.
Minu arust Delfi läheb aina paremaks ja paremaks,aina rohkem on anonüümseid kommentaatoreid ja aina sisukamaks ja julgemaks on muutunud kommentaaride sisu.
Postita kommentaar