laupäev, 28. juuni 2008

Delfil on munn majas

Kuigi Delfi lubas otsuse Leedo vastu edasi kaevata (no kes ei lubaks!), võib öelda, et sel peldikuseinal on munn majas, kui piltlikult väljenduda.

Mitte et Leedo oleks kuidagi eriline, aga tema oli ESIMENE. Ja selliseid "leedosid" on Eestis sadu, et mitte öelda tuhandeid. Ja kui leiduks advokaat, kes need nõuded koondaks, kujuneb sellest mitu korda hullem asi kui Estonia laevahukk.

Ma saan aru, et Eestis inimesed ei tunne oma õigusi, paljuski nõuka-aja pärandi tõttu, kus kogu süsteem õiguse peale vilistas. Aga nüüd on olukord sootuks teine. Ja kui inimestele kohale jõuab, et neil on ka õigused, lisaks kohustustele, siis on Delfi jaoks asi väga hapu.

Sest, nagu ma veelkord toonitan, Delfi ise uudiseid ei tooda. Või noh, toodab mingis väikses mahus. Ta rehitseb infot teistest väljaannetest (varastab sisuliselt teiste ajakirjanike loomingut) ja paneb need siis välja "kommenteerimiseks", ehk otse välja öeldes materdamiseks. Tegemist on oma olemuselt keskaegse tuleriidaga, ja kujutate ette, seda 21. sajandil, Euroopas! Kus siis ette võetud meediast läbi käinud tegelasi üksteise järel virtuaalsete kividega loobitakse. Mille mõju on veel hullem päris kividest, või vähemalt võrdne. Inimene on võimalik sedasi tümaks teha, enesetapuni viia nagu juhtus ühe Eesti koolitüdrukuga. Ja keegi kurat ei tea, kas need kommentaarid pärinevad ühe ja sama isiku sulest, minupärast kasvõi Delfi enda töötajatelt, või siis on seal taga tõesti toredad eesti inimesed, oma tarkade mõtetega. Delfi kommentaarium meenutab küüditamiste aega, kus sulle tuldi järele ja sa ei teadnud, kas sinu peale kaebas sinu pereliige, sugulane, naaber või töökaaslane. Aga anonüümne pealekaebamine käis äge ja süsteem kasutas seda ära. Kokkuvõttes loodi ebaterve õhkkond, kus kõik kahtlustasid kõiki ja keegi ei saanud usaldada mitte kedagi.

Kogu lugupidamises Delfi vastu (kus ma ise olen kirjutanud ja ka materdada saanud), teen ma ettepaneku Delfi kommentaarid kinni panna (sest tundub, et nende modereerimisest ei saa asja). Ja palgata tööle täiendavalt tugevaid ajakirjanikke, et teha üks korralik uudistesait, müüa või pakkuda uudist, mitte mingeid sitatriipe peldikuseinal. Sest meedia püha kohus on inimesi aidata, neid informeerida, ja nende meelt lahutada, mitte neid asja eest teist taga tümitada.

Delfi karistamine pole tsensuur. Meedia ei saa kujuneda inimese pingete väljaelamise kohaks. Igal inimesel on jätkuvalt õigus end meedia omavoli eest kaitsta. Ja see on loomulikult õige, et Leedo pöördus kohtusse, kuna tal on raha. Sama teeks sajad ja tuhanded ülejäänud kannatajad, kui neil oleks raha. Samas ei saa raha puudumine olla õigustuseks inimeste asjatutele kannatustele. Ja ma mõtlen siis eelkõige anonüümseid kommentaare stiilis, et keegi on m*nn, t*ra, värdjas, ja muud säärased, mis on selged otsesed solvangud. Lisaks muud selged väljamõeldised, mil pole reaalsusega vähimatki pistmist. Selliste väljamõeldiste avaldamine on meedia poolt lühinägelik ja ummiktee, mis ei tee muud kui vähendab inimeste usaldust meedia suhtes. Lõpuks ei usu enam keegi, mis ajalehes, või siis veebiväljaannetes kirjas.

Ja ma ei süüdista ega vihja siin sugugi Delfi paegusele omanikule või juhtkonnale. Jamade juured on valdavalt varasemas, aasta-kahe taguses ajas. Luik sai põske, kui ostis põrsa kotis. See on paras kellapomm, mis võib iga hetk plahvatada.

Irja:
mulle Delfi meeldib, ma kirjutan sinna ise ka, sest Delfi pluss on see, et ta julgeb puutuda teravaid teemasid (nagu see viimatine homoteema), aga paraku on sedasi, et vastikud, ilkuvad kommentaarid rikuvad hea asja ära. Ma ise põhimõtteliselt oma lugude kommentaare ei loe, aga ma arvan, et osad inimesed loevad ainult kommentaare ning loo mõte vajub seetõttu suuresti liiva. Pooldan Inno mõtet, et Delfil on potentsiaali; tegu on tugeva saidiga, mis irriteerib ja intrigeerib. Aga portaali naelaks ning tõmbenumbriks võiksid olla just tugevad lood, mitte jäledad kommentaarid. Kommentaarid ei anna loole midagi juurde. See on vaid viis, kuis rumalad inimesed saavad tarkadele inimestele ära panna. Enamik kommentaare on ju solvangud, mitte sisuline asja arutamine. Pealegi, kui keegi tahab arvajale vastu vaielda, siis ta saab ju alati Delfisse vastuarvamuse, kirja või repliigi kirjutada.

Anonüümsetel kommentaatoritel pole mingit pistmist sõnavabadusega. Vastupidi, nemad kuritarvitavad sõnavabadust. Kui ma pärast oma esimest Delfi-lugu kommentaare lugesin, siis mul läks tükiks ajaks kirjutamise isu ära, nii et võib öelda, et anonüümsed ilkujad mõjuvad hoopistükkis sõnavabadusele halvasti. Seadusandja andis sõnavabaduse reaalsele, nähtavale inimesele, et see võiks vabalt väljendada oma mõtteid, mitte nähtamatule, kuulmatule ning tajumatule elukale, et see võiks valimatult vahtu ja tatti pritsida. Me ei saa rääkida anonüümse kommentaatori sõnavabadusest, sest sõnavabadusega kaasneb ka vastutus ning ta on sestap alati isikuline. Sõnavabaduse kasutaja peab olema nähtav, et ta tajuks oma sõnade raskust ning õpiks neid kaaluma. See välistab selle, et ta riivab teadlikult ja tahtlikult teiste inimeste õigusi. Sõnavabaduse kasutaja saabki olla vaid inimene, kelle isik on teada; kui kommentaator on anonüümne, siis tal on vaid õigused, aga mitte ühtegi kohustust, ning selline olukord ei ole kindlasti õigusriigi põhimõtetega kooskõlas.

Anonüümne kommentaator on nagu kurjategija, kes paneb toime kuriteo, teades, et ta mitte kunagi vahele ei jää. Me ei tohiks luua keskkondi, kus sõnakurjategijad saavad end karistamatult tunda. Lõppkokkuvõttes ei võida sest keegi, ka mitte kuriteo vahendaja.

17 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Aga ma ei saa jälle aru, miks üks normaalne enesest lugu pidav, või veelgi enam, positsioonikas tegelane, vaevub seda kuradi peldikuseina - Delfi nazõvaajetsa - lugema? Miks, miks ometi!?!
Õrnahingelisele prominendile, kes kurjade kommentaaride pärast enam elada ei saa: kui tead, et on koht, kus ei tsenseerita, kus tasalaupsed saavad oma kupli all pahaksläind auru välja lasta, miks sa käid siis seal, kui ei kannata sõimu ja roppust enda kohta lugeda?
Ja ei ole mingi vabandus, et näe rahvas niikuinii räägib... mis rahvas? Läheb see tõesti sulle siis nii väga korda? Kui lähedased käivad ja loevad ja solvuvad, keela neil seal oma närvide (ja silmade) rikkumine ning üleüldse selliste kommentaaride kõneks võtmine.
Las peldikusein olla. Selliseid kohti peab ka olema, peaasi et need idioodid eriti mujal asjalikes kohtades sõna võtma ei kipuks.

Edmund ütles ...

Ma olen kindel, et vaba- ja teisitimõtlejad, sellised kes vähe loomingulisemad, mitte kuivikud või põõbel, sellised inimesed pole kunagi oma ajast eest. Sest pigem on enamik inimesi vastukaaluks just väga kaugel ajast maas*. Sestap mõni ime tegelt, et teil tekkis Delfi peldikuseina, ups, sorri kommentaariumiga seoses paralleel keskaja inkvisitsiooniga. Jätkake samas vaimus, I+I, teie olete meie aja kangelased, ajastul mil põõbel on endiselt kinni pimedas keskajas.

*see arvamus muidugi peegeldab Edgard Varese'i tsitaati:
"Un artiste n'est jamais en avance sur son temps, mais la plupart des gens sont en retard sur le leur."

Anonüümne ütles ...

Keegi Delfi juhtidest on minu mäletamist mööda kunagi otse välja öelnud, et kommentaarid on üks peamisi väärtusi selles portaalis... Vaevalt, et neid kinni keeratakse, 800 miljonit on vähemalt vaja enne tagasi teenida.

Anonüümne ütles ...

Kui keegi annab teie blogi laimu vms eest kohtusse ning kohus leiab, et te olete süüdi, siis kas teie arust peaks täiel määral vastutama Google kui Blogger.com keskkonna omanik?

Inno ütles ...

Njah, Luik ise tegeles Delfi arvamuste osaga kunagi, kui seda portaali vedas Microlink eesotsas Allan Martinsoniga. Kirjutas Luik seal siis koos Tiina Jõgedaga, samal ajal kui tema enda Mega eesotsas Priit Hõbemäe ja Lea Lariniga vireles ja lõpuks pandi üldse kinni, kui selle portaali üks juhtidest oli mingid rahad vasakule pannud. Ja see Luik siis nimetas seda Delfi kommentaaride osa kollektiivseks ajuks. Ja võibolla ta mõneti oligi, kui seda arvamuste osaga kõvasti tegeldi. Hiljem saatis Luik Delfi pikalt, asi läks isevoolu teed ja praegu on see kollektiivsest ajust valgusaastate kaugusel, pigem võiks seda nimetada kollektiivseks anti-ajuks, puhtaks rumaluseks, mis seal pulbitseb. Üksikud asjalikud kommentaarid kaovad üldise vahu sisse ära.

Inno ütles ...

1:01 anonüümsele: aga miks peaks Google vastutama? Kust üldse selline arusaam? Ja meie puhul pole ka see mingi teema, sest me ei kommenteeri anonüümselt. Igaüks saab meie peale otse kaevata kui tahab.

Anonüümne ütles ...

Tuletagemeelde milline oli delfi kommentaarium kolm aastat tagasi.
See tekitas masendust,kapopeded tegid sellist kõva ajupesu,et ükski normaalne inimene ei kippunudki eetrisse.Kommentaarid olid sellised lühikesed ja väga ajuvabad jpms.
Need ajupesijad on roninud ka teie koduleheküljele,nad on veidi muutnud oma stiili,hakanud kirjutama pikki kommentaare aga nende põhimõte on ikka jäänud samaks-lämmatada kodanike algatusvõimet,kodanikeühiskonna teket,lämmatada igasugune normaalne mõtlemisvõime jne.

Anonüümne ütles ...

Iiri ajalehed päris palju erinevad eesti omadest,hiljem trükin siia mõningad artiklid,kui tohib.
Vaadake,et maha ei maga suurt sündmust,Nelson Mandela saab 90 aastaseks 18 Juulil.

Edmund ütles ...

Anonüümseid idikaid on siin leheküljel sitaks. Aga samas, kes see kurat ikka nii pikalt kribada viitsib. Ma vaatan, et mina olen see ainus frukt, keda täna kirutakse "mõlapidamatuse" eest. Või on neid "mõlapidamatuid" veel?

Anonüümne ütles ...

"1:01 anonüümsele: aga miks peaks Google vastutama?"

See mulle huvi pakubki. Nii Delfi kui Blogger.com toimivad ühesugusel põhimõttel - hoiavad oma serverites kasutajate poolt loodud sisu, mis ei ole saanud eraldi heakskiitu, vaid jõudnud sinna mehaanilisel teel.

USA õiguspraktika järgi vastutab sisu serveritesse paigutamise protsessi algataja (kasutaja), mitte protsessi võimaldaja (teenusepakkuja). Põhjendusena tuuakse ära, et teenusepakkuja vastutuse korral peaks

Praegu juubeldate te teenusepakkuja karistamise üle. Mulle jääb rõõmuhõisete taha jääv loogika arusaamatuks.

"Ja meie puhul pole ka see mingi teema, sest me ei kommenteeri anonüümselt. Igaüks saab meie peale otse kaevata kui tahab."

Eesti seadusandlus lubab kaevata konkreetse kommentaari peale, misjärel tuvastatakse kommentaari autor, seega vahet pole, kas te toote oma blogis nime välja või mitte, anonüümne ei ole te mingil juhul.

Nii kommentaator Delfis kui teie Bloggeris ei ole anonüümsed. Te mõlemad saate postitada sisu, millele ei eelne Delfi/Bloggeri eeltsensuuri. Kui te arvate, et Delfis peab kommentaari sisu eest vastutama Delfi, siis miks te ei arva, et Bloggeris peab vastutama Bloggeri omanik Google?

Ma ei näe kahes stsenaariumis põhimõttelist erinevust.

Anonüümne ütles ...

kommentaarid on delfis tihtipeale oluliselt huvitavamad kui artiklid ise. endal peab peas fiter töötama ning keegi ei sunni möla lugemise peale aega raiskama. lühikesed kommentaarid võib kohe vahele jätta ning pikkade puhul piisab paarist esimeset lausest, et aimu saada, kas lugemise jätkamisel on mõtet. kuid just tänu anonüümsusele leiab delfi kommentaaridest nii vaimukaid kui ka informatiivseid pärleid, mis muul moel jääks lihtsalt leidmata. nii et 100% vastu igasugustele kommentaaride keelamistele/piiramistele/ID-kaardiga autentimistele ja muudele kontrollimaania tunnustega totrustele.

Anonüümne ütles ...

Eesti seadusandlus lubab kaevata konkreetse kommentaari peale, misjärel tuvastatakse kommentaari autor, seega vahet pole, kas te toote oma blogis nime välja või mitte, anonüümne ei ole te mingil juhul.

Alates selle aasta algusest puudub eraisikul igasugune seaduslik õigus ja võimalus kaevata sind puudutava solvava kommentaari peale! Sai isiklikult politseis käidud ning avaldus jäi rahuldamata, soovitati ise eradetektiivi mängida ning kohale juba IP aadressidega tulla, et siis nö. "edasi vaadata, mis teha annab", kuid praktiliselt ei anna teha enam midagi! Nuhi ise, sest see ju sinu probleem-lühidalt.

Inno ütles ...

Mispoolest ned kommentaarid siis "huvitavad" on?

Ja mis Bloggerisse puutub, siis see on tarkvara (algul saigi sama asja oma arvutisse installida, aga nüüd võib kasutada võrgupõhist varianti), mis ei loo, ei tooda iseseisvalt mingit sisu, ja ka ei vahenda seda. Kõike seda teevad kasutajad. Delfi on omaette keskkond, nagu blogi, mis loob, toodab ja vahendab sisu ja kasutab ise ka mingit Bloggeri poolt pakutavale sarnast veebimajutusteenust ja tarkvara. Tarkvara omanik, näiteks Microsoft, ei vastuta selle eest, mis tema tarkvaraga tehakse, vaadatakse lastepornot või kavandatakse terrori-aktsiooni. Bloggeriga võib võrrelda firmat, kes Delfile selle keskkonna tootis. Segadust tekitab ilmselt paljude tarkvarafirmade teade, et nemad ei vastuta. Aga see ei tähenda, et ei peaks vastutama need, kes seda tarkvara kasutavad. Delfi on selles mõttes nagu noor koolipoiss, kes kuskilt midagi kuulis või luges, ja arvas, et see käib tema kohta ka. No vaja veel õppida!

Ja Delfil on õigus ju see raha neilt suurtelt ja tarkadelt kõiketeadvatelt ja väga tähtsatelt ning täies vastutusjõus kommentaatoritelt sisse nõuda, milles küssa?! Delfi tõmbas ennast veel enam purki sellega, et võttis need kommentaarid Leedo kohta maha, mistõttu võttis selles asjas Leedo vastu ise kogu vastutuse. Miks ta pidi seda tegema, kui ta ei vastuta? Siis ta ju ikka vastutab! Ja kui vastutab, siis las vastutab.

Ehk kui Irja kõrtsikakluse näite juurde veel tagasi tulla, siis juhul, kui kõrtsipidaja annab joogistele, häguse silmavaatega ja eriti madalalaubalistele külastajatele kirved, hangud ja taprid kätte ning paneb välja sildi "taplemisruum", ja nood siis pooled ilmsüüta kõrtsikülastajad maha notivad, siis kes vastutab? Kas hangude, kirveste ja taprite tootja (Blogger jms), kõrtsiomanik (Delfi, blogid jms) või taplejad (kommentaatorid). Leedo juhtumi puhul otsustas kohus, et vastutab kõrtsiomanik. Mis on minu arvates õiglane. Sellise pretsedendi puhul vastutab veebikeskkond ja siis ise vaatab, kuidas ta seda vastutust oma lugejatega jagab, kas nõuab neilt midagi sisse või ei. Sama asja kohaldatakse ka meediaväljaannete puhul, kus sisu eest vastutab väljaanne, mitte ajakirjanikud, kaasautorid või mingi tarkvarafirma. Sestap tuleb hoolikalt sisuga tegeleda, see ongi ajakirjandusliku professionaalsuse küsimus. Ja kui professionaalsust, teadmisi pole, tuleb maksta. Nii see on ja on alati olnud. Loll saab kirikuski peksa, nagu öeldakse.

Anonüümne ütles ...

Tõesti hea kohtuotsus! Kribi kommentaariumisse ise endast laimav komm, siis anna asi kohtusse ja võta pappi!

Edmund ütles ...

Inno, mis sa arvad sellisest kommenteerimissüsteemist nagu on YouTubes? Et kui keegi kirjutab mingi ilkuva kommentaari, siis antakse sellele thumbs down, ja kui neid negatiivseid punkte on ütleme juba mingi -5 või nii, siis on need kommentaarid märgitud kui spam? Või nagu leim? Et seda paska ei pea siis lugema, kui sa just liiga uudishimulik ei ole et selle leimukommentaari peal klikkida. On see parem või mitte?

Anonüümne ütles ...

See ei puutu absoluutselt asjasse, kas Blogger toodab sisu või mitte. Nii Blogger kui Delfi on keskkonnad, kus kasutajad loovad sisu. Kas see on osa sisust või kogu sisu - see ei ole määrav.

Kasutajad loovad sisu ning see sisu saab mõlemas kohas mehaaniliselt edastatud. Miks peab edastaja ühel juhul vastutama, teisel mitte?

Ei peagi!

"Ehk kui Irja kõrtsikakluse näite juurde veel tagasi tulla, siis juhul, kui kõrtsipidaja annab joogistele, häguse silmavaatega ja eriti madalalaubalistele külastajatele kirved, hangud ja taprid kätte ning paneb välja sildi "taplemisruum", ja nood siis pooled ilmsüüta kõrtsikülastajad maha notivad, siis kes vastutab?"

Inno - see on õlgmees, demagoogia. Delfi ei tee seda ju, ei anna relvi kätte ega deklareeri, et "sõimake see raisk läbi!"

Delfi pakub vaid täiesti legaalset teenust. Kui soovid kõrtsi-analoogiat kasutada, siis Delfi on justkui kõrtsmik. Müüb näiteks pudeli õlut. Kui kõrtsis võtab üks klient ja lööb pudeli roosiks ning kihutab selle teisele näkku, on süüdi loomulikult pudelikangelane. Ma ei ole kohanud, et üheski kõrtsikaklust puudutavas kohtuasjas oleks provotseerimata kakluse eest täiel määral pandud vastutama kõrtsi. Kas sina oled?

"Sama asja kohaldatakse ka meediaväljaannete puhul, kus sisu eest vastutab väljaanne, mitte ajakirjanikud, kaasautorid või mingi tarkvarafirma."

Võrdlus meediaväljaannetega ei päde, sest näiteks ajalehes peab toimetaja mingi kirjatüki heaks kiitma, et see lehes ilmuks. Internetikeskkonnad on interaktiivsemad ja töötavad tagantjärele-tsensuuri põhimõttel - leheküljelt koristatakse kõlvatu kraam, kui selle kohta tuleb kaebus. Materjal ilmub aga reaalajas ja ei saa eelnevalt kellegi eraldi heakskiitu.

Anonüümne ütles ...

http://live.hot.ee/aggregator/postimees/339038

Leedo kohtuasi Delfi vastu, kas sotsiaalveebi surm?