teisipäev, 14. oktoober 2008

Üks ettepanek meediaväljaannetele seoses kommentaaridega (täiendatud)

Hea meel on tõdeda, et meediaväljaanded on hakanud oma veebisaitidel kommentaare modereerima, ja vähemasti on seal laimatud või solvatud inimesel võimalus teada anda sobimatust kommentaarist. Ning sisukatele kommentaaridele saab toetust avaldada. Saidid märgivad juurde, kui mitu kommentaari on tulnud samalt IP-aadressilt, mis peaks vältima pahatahtlikku spämmimist.

Aga nüüd võiks edasi minna. Minu ettepanek on hakata kommentaare hindama põhimõttel, mis on tuttav keskkonnast rate.ee. Et siis sisukad kommentaarid liiguksid pingereas ettepoole ja vähem sisukad tahapoole (praegu on nad järjestatud vastavalt sellele, millal nad laekusid). Lugejatel oleks võimalus siis sisukamaid kommentaare liigutada. Ja need, kes kommentaare lugema lähevad, saavad sisukamatest kiiresti ülevaate, ei pea tervet rodu läbi kammima. Kuidagi peaks lugejaid ka motiveerima sellise toimetaja-töö eest, näiteks võiks loosida agaramate vahel välja mingeid auhindu. Ideaalis võiks need hindajad olla lugejatele teada, või vähemalt agaramad neist, see oleks ju ka lisaboonus. Selline kommentaaride selekteerimine tõstaks kokkuvõttes nii meedia kui kommentaaride usaldusväärsust. Tekib selline lugejate loodud ja toimetatud sotsiaalne hüpertekst. Kollektiivne aju, millest Hans H. Luik kunagi unistas. Praeguse süsteemi puudus ongi see, et pole mingit toimetamist, mis muudab kommentaariumid peldikuseinaks. Kus on mitmeid teri, aga nende terade otsimine võtab terve päeva. Ja üldpilt on nutune.

Ja paremad kommentaarid võiks edasi liikuda ka portaalide avalehtedele, miks mitte.

Samamoodi teevad ka toimetajad ajakirjanduses uudistega: loetavamad ja olulisemad pannakse ettepoole, tõstetakse rohkem esile. Ei ole nii, et on üks rodu, vastavalt uudiste kella-ajalisele laekumisele.

Ja, NB!, kommentaaridele võiks olla ka piltide lisamise võimalus! See ei tohiks olla keeruline lisada väike vidin piltide jaoks. Ma kujutan ette, et lugejail on palju ägedaid pilte kodus avaldamist ootamas. Ja teinekord räägib üks pilt rohkem kui 1000 sõna.

Ja parematele kommentaatoritele võiks lausa honorari maksta, siis kaovad paljud anonüümsed kommenteerijad suht ruttu. Või neile siis ei pöörata enam tähelepanu.

13 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Inno,see on hea ettepanek aga ma arvan vara veel.Halbu s.o. vargaid on ju rohkem kui häid kommentaatoreid,paraku aktiivsem pool kommnettatoritest on ju halval teel.Päeval mil häid saab olema enam vähem võrdselt siis on mõtekas seline asi panna käikku. Las sellisel moel nagu praegu asi laagerdub ja kui aeg on küps siis pane see ettepanek üles.Kustuta see postitus,palun.

Anonüümne ütles ...

Inno ja Irja, te olete kurjad inimesed, solvate inimesi ja panete siia omaloomingut kellegi suhetest, fantaseerige vähem ja muretsege oma elu pärast!

Anonüümne ütles ...

See ettepanek tundub ka minule südamelähedane, kuid selle realiseerumisel on tõsine takistav faktor. Nimelt ajalehti ei huvita mitte kommentaaride kvaliteet, vaid ainult nende hulk. Arv on tähtis, sest näitab lugejatele justkui loo aktuaalsust või populaarsust ja samas toob kommentaaride suurem arv ka vajaduse klikkida (sellega koos reklaame arvutisse tõmmata, näitamiste kord tõuseb) ning ajaline järjestatus võimaluse ka vaimselt vähemvõimekatele oma märk maha jätta (lugejatel aga sõeluda välja pärlid muda seest).
Printsiibina on hea mõte tuua lugejatele rohkem meeldivad kommentaarid ettepoole, kuid väga suur osa praegustest kommentaatoritest on ilmselgelt sellise vaimse võimekusega, et neil kuluks vähemalt kuu või kaks enne muutunud süsteemist aru saamist. Ja mis sa ikka kommenteerid kui jääd edaspidi viimase kümnendi sisse. Või siis annab vastupidisi efekti ja meeletu hulga populaarseid peksu-kommentaare.

Anonüümne ütles ...

See süsteemis oli delfis juba kunagi: järjesta meeldivuse alusel. Ei teagi, miks nad ära koristasid, küllap tegi selle asja lihtsalt aeglasemaks. Muide, sama märkus ka teile: teie blogi avaneb mul nii kaua, et ei viitsigi enam eriti siin käia. Arvaksin, et arvuti viga, aga mujal mul selliseid probleeme pole.

Edmund ütles ...

Ano 12:46, kas kasutad PCd? Ma olen igatahes Maci peal hetkel ja ma arvan et niipalju küll arvutist sõltub, et Mac protsessib selliseid asju kiiremini. Näiteks PC peal võtsid igast Myspace leheküljed ikka KURADI kaua aega enne kui nad laetud said! Aga Maci peal laevad nad nigu niuhti! Kuigi jah, eks too Inno-Irja blogi nõua tõesti natuke intensiivset laadimist arvutis. Teagi miks see nii on. Inno, mis kostad?

Anonüümne ütles ...

sellise süsteemiga kaoks ju kommentaaride ajaline järjestus ja ka kommenteerijate omavaheline diskussioon.
Ja kas tõesti on olemas inimesi, kes viitsiksid kommentaaridele hindeid anda? Ja ilmselt põhjustaks see teatud spämmimist ... a la panen kõrge hinde oma kommentaarile.

Inno ütles ...

Mul ei avane kaua.

Ja mis on kaua? Kunagi, oi see oli kuskil aastal 1995, kui Netscape oli veel kuum sõna, tuli üks lehekülg kohale vahel poole tunniga. Kui hästi läks. Teinekord tuli tund aega oodata. Ja inimesed surfasid usinalt. Näiteks panid lehekülje laadima, läksid lõunale, ja kui tagasi tulid, oli vajaminev külg ilusti kohal.

Ei maksa olla nii kärsitu.

Inno ütles ...

Ja eh-ile:
meil on palju pilte. Pildid teevad asja sutsu aeglasemaks. Samas on nad jälle väike vaheldus tekstile.

Ja kas kommentaaride puhul on ajaline järjestus oluline? Kas see on oluline näiteks peldikuseina puhul?

Ja diskussioone saab küll arendada, näiteks võiks olla võimalus, et kommentaari juurest areneb edasi puu, nagu sms-id iphone'is. Väga mugav. Praegu on nagunii need kommid kõik läbisegi ja ei saa aru, kes millisele kommentaarile on vastanud või reageerinud, eriti kui komme on palju.

Ja mis hindamisse puutub, siis võiks need hindajad end näiteks registreerida ja saavad anda nõnda igale kommile vaid ühe hinde.

Inno ütles ...

Lisaks võiks kommentaarid kuidagi paremini organiseerida, grupeerida, ja kui mõni komm siis ettepoole hääletatakse, liigub temaga kaasa kogu temaga seotud grupp.

Mingi võistlusmoment võiks olla, see motiveerib. Näiteks mind ei motiveeri miski kuskil mujal, Delfis vms kommenteerima ja ma pole seda teinudki.

Edmund ütles ...

Ma arvan, et asi oleneb ka mis aplikatsiooniga sa seda blogi avad. Mina maci peal just testisin: Firefoxiga võtab umbes 20 sekundit aega, enne kui I+I blogi lõpuni laeb. Safariga laeb 5 sekundiga asi ära. Nii et oleks vist targem Safari peale üle minna?

Inno ütles ...

Pluss, paljud probleemid lahendaks ilmselt võimalus kommentaare sorteerida siis: 1. Teemade kaupa, 2. Hinde järgi, 3. Kellaaja järgi.

Nii nagu Delfi pakub praegu võimalust uudiseid sorteerida loetavuse järgi, samuti ÄP, millegipärast ei tee seda näiteks Postimees.

Anonüümne ütles ...

Ja mis hindamisse puutub, siis võiks need hindajad end näiteks registreerida ja saavad anda nõnda igale kommile vaid ühe hinde.

Kui hindamine on IP-põhine, siis saabki ühe IP pealt ainult ühe korra kommentaari hinnata. Mine proovi postimees.ee lehel mõnda kommentaari mitu korda hinnata. Ja kui õigesti mäletan, siis enda kommentaari ka hinnata ei saanud (jällegi IP põhine kontroll).

Mina maci peal just testisin: Firefoxiga võtab umbes 20 sekundit aega, enne kui I+I blogi lõpuni laeb. Safariga laeb 5 sekundiga asi ära. Nii et oleks vist targem Safari peale üle minna?

"Mäkipededele" :) muidugi meeldib mõelda, et nende kraam on midagi erilist, kuid arvan, et Firefox ja Opera on igati tasemel veebilehitsejad (ja on ka!), ning Safari kiire käesoleva blogi laadimine Firefoxiga võrreldes, tuli selle arvelt, et seda lehte on Safariga varem ka külastatud ning lehekülje graafika on arvutil vahemälus, samas kui Firefox pidi alustama "puhtalt lehelt." Eluilmaski pole veebilehitsejate renderdusmootorite kiirused nii erinevad, et silmaga hinnatav a la 5 sek ja 20 sek.

See veebipäevik asub Google Bloggeri keskkonnas, seega tehniliselt on piisavalt kiire sidega tagatud lugemiseks. Kui tundub aeglane, siis:

1) Siin on palju pilte ning avalehel on palju sissekandeid (mis omakorda sisaldavad pilte). Piltide laadimine võtab aega.

2) Lugejal on netikiirus aeglane. Tegelikult on see veebipäevik tänapäevase ühenduse jaoks igati OK. Kui Inno juba mainis vanu häid aegu, siis siinset blogi kannataks rahulikult lugeda ka dial-up ühendusega, ainult kannatust läheb rohkem vaja. Vahest on arvuti mingit nuhkvara täis, mis netiühenduse kooma veab?

Minu kui IT-inimese arvamus siis, et käesoleval veebipäevikul pole tehniliselt häda midagi. Sisulise poole pealt - rohkem pornot ja poliitikute-ärieliidi paljastamist. :))

Ja õigesti tegite, et kommenteerimisel registreerimise nõude ära kaotasite. Ma ise ka vaatasin, et hulluks on läinud, nad ei mõista reaalsust, et kui vähesed tegelikult kasutavad mõnda blogi accounti või soovivad-viitsivad seda teha. Eks ise ka nägite, et see pani rämeda põntsu kommentaaride arvule. Registreerimise nõuet on ka massimeedias üritatud läbi viia, kuid ikka loobutud, sest inimesed ei viitsi ja ei taha registreerimisega jamama hakata.

Anonüümne ütles ...

17:32:

Mina olen maciga väga rahul. PC ajas mind tihti hulluks. Võibolla mul lihtsalt oli kehvem läptop, mine tea? Aga see macbook on seni mind väga hästi teeninud.

See pole õige, et Firefoxi pealt alustas puhta lehena laadimist. Ma varem lugesin I+I blogi just Firefoxis! Seega olin mõlemaga varem lehte külastanud, enne kui testisin. Pealegi, ma olen kuulnud, et Firefoxiga pidi macis miski kamm olema, et safari olla parem. Sellest tulenevalt ma siis proovisin ja ma olen täitsa rahul.