kolmapäev, 8. aprill 2009

Soome uudised: tööpuudus kõige karmim eeloleval talvel- NB! Ajalooline sissekanne

NB! See on ajalooline sissekanne, mis jäi eile pooleli ajal, kui kohvik üle võeti. Kirjutamata jäid veel ainult viimased paar lauset.

Soome YLE TV1 uudised edastas äsja, tuginedes kohalike uurijate prognoosidele, et tööpuudus tuleb kõige karmim eeloleval talvel. See käis siis Soome kohta, aga puudutab ilmselt ka Eestit. Nii et kõige halvem aeg on kahjuks alles ees. Aasta pärast siis.

Ilmselt saab eeloleva aasta märksõnaks mitte see, kuidas edasi minna, vaid see, kuidas ellu jääda. Ja selle asemel, et katastroofi kõrvalt vaadata ja tuimalt fakte konstateerida, peaks Eesti valitsus kiiremas korras looma tööjõuagentuuri, mis hakkab tegelema intensiivselt töötutega. Neid nõustama, minupärast kasvõi käe kõrval talutama. Sest töötuks jäämine on paljudele šokk, mis võib muuta inimese pikaks ajaks tegutsemisvõimetuks. Paralüseerib nii tegutsemis- kui mõtlemisvõime.

Minu Eesti mõttetalgute-kampaania mõjub sellises olukorras samuti grotsesksena. Et ajada töötud kokku ja sundida neid koos mõtlema?! Paljudel nutt kurgus. Mis tulemust sealt tulla saabki, praeguses olukorras. Selline asi tuleks kõne alla olukorras, kus inimesed tunnevad end turvaliselt ja on mõtetes ning valikutes vabad, ehk nö heal ajal. Praegu tuleb aidata inimestel säilitada töökohti, neid nõustada.

1. juulist on oodata suurt koondamiste lainet, kuna jõustub uus töölepingu seadus, mis koondamist hõlbustab. Ja mida ootavad, hambad ristis, paljud tööandjad. Selleks ajaks peaks looma inimestele turvalisusvõrgu. Sinna tuleks suunata need kodanikualgatuse miljonid (20 miljonit maksumaksja raha), mida praegu Minu Eesti palgal olevate PR-tegelaste kaudu mööda meediafirmasid laiali määritakse. Ja sinna peaks oma tähelepanu suunama kõik need Elionid, Microlinkid, Praxised ja Vaata Maailmad, kes seda Minu Eesti kampaaniat toetavad.

Vot nii!

3 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Need tööandjad kes ootavad 1. juulit peavad ikka päris rikkad olema. Sinnamaani tuleb ju oma töötajaid üleval pidada. Suures plaanis on see kallim kui kohe koondada.
Tegelikult on see kuupäev hoopis oluline neile keda koondamine varem ei puudutanud. Näiteks alla 3 aastase lapse vanemaid, keda siis koondada saab.
Lisaks saab hakata kasutama järgmist kolme kuud osaliselt tasustatud puhkust või siis osalise tööaja vähendamist. See kolm kuuline periood kestaks siis 1.juulist 2009 aasta.
See tõenäoliselt päästab mõne firma elu. Samas kui töötajad hakkava järjest rohkem võlgades siplema. Seal pole varsti enam vahet kas sa oled töötu või töötad sest võlgu oled sa ikka.
Isiklikust kogemusest lähtudes täna veel pangad vastutulelikud pole. Öeldakse, et aga sa saad ju palgapäeval selle summa mis sa meile maksma pead. Kanna see meie arvele ja kõik. Süüa sul polegi vaja. (see on üldistus). Samas sotsiaaltoetuse küsimisel ei huvita kedagi kui palju sa pangalaenu maksad. Vaadatakse üle sinu üürikulu ja sissetulek ning öeldakse, et aga teie perele jääb ju piisavalt raha selleks, et elada. Ise olid loll, et omale laenuga kodus ostsid.
Loomulikult kannatavad enim üksikvanemad kellele muidu tuli lisa elatusrahast. Aga mis elatisraha sa küsid, kui teine pool töötu on.
Tõenäoliselt peaks nüüd lasteaedades palju vabu kohti tekkima. Seda maksu ei jõua keegi enam maksta mis sinna kulub. Kuigi see on mõnele lapsele ainus võimalus korralikku toitu saada.

Inno ütles ...

Tööandjad on ka inimesed. Nad ei raatsi kunagi suurt summat korraga välja käia. Kuigi pikemas perspektiivis maksavad kokkuvõttes rohkem. Aga kui sul on ikka hing paelaga kaelas, nagu paljudel ettevõtjatel täna on, siis suurt summat korraga lihtsalt välja käia pole. Pangad ka laenu ei anna. Ja maksuametile võlgu jääda ei taheta. Seetõttu ootavad paljud 1. juulit.

Anonüümne ütles ...

Tean väga paljude firmade lugusid ning pole siiani kohanud ühtegi kes ootaks justnimelt 1.juulit. Ma ei saa muidugi väita, et igalpool samamoodi on. Kuid kui sul ikka pole töötajale tööd anda siis milleks teda niisama toita ja lõppkokkuvõttes ikkagi rohkem maksta. Muutunud on ainult koondamishüvitise maksmise suurus. etteteatamistähtaeg on ju sama.
Loomulikult neil firmadel kelle olukord alles halveneb, on mõistlik oodata, aga need kelle olukord hakkas halvenema juba aasta lõpul on oma töötajatele koondamisteted juba väljastanud ning enamusega neist on ka töölepingud juba lõpetatud.
Maksuametile võlgu jäämise kohapealt... Kui tööandjal pole raha, et palkasid välja maksta sest tellimused või tarbimine vms on vähenenud kordades, siis jäädakse võlgu nii maksuametile, tarnijatele kui ka üürirahad.
Ainus vahend selle vältimiseks on õigeaegne koondamine. Kahjuks olid paljud firmad harjunud sellega,e t aegajalt läheb natuke halvemini, aga loodeti tuleviku peale mis niikuinii helde ja veel parem on kui olevik või minevik.
Kõige paremini on kindlasti läinud neil kes hakaksid koondama töötajaid õigel ajal. huvitavoleks teada millised firmad on teinud otsuseid õigel ajal. Pahatihti tehakse need otsussed ikkagi natukene liiga hilja.
Loomulikult pole ma mingi majandusteadlane, aga see tundub lihtsalt loogiline olevat.