kolmapäev, 30. detsember 2009
Blogimise võlu ja valu
See oli peaaegu 4 aastat tagasi, kui Irja pakkus välja, et võiks hakata blogima. See oli siis 2006. aasta algul. Olin varem olnud blogide ja üldse blogimise suhtes väga skeptiline. Ma ei saanud aru, misasi see on ja miks seda vaja on. Et kas inimestel muud teha pole vabal ajal, kui mingeid jutukesi kribada kuskile, mida eriti keegi ei loe. Või, ok, loeb paarsada inimest, lähemad sõbrad ja tuttavad, ja see on ka kõik. Et mis naudingut see pakub? Samahästi võiks neile inimestele ju meili saata. Miks selleks mingit eraldi keskkonda vaja on?
Eks loomulikult polnud mul ajakirjanikuna ning hiljem ametnikuna aegagi selliste asjade jaoks nagu blogi. Töö oli pingeline ja pärast seda tahtsin lihtsalt puhata, ei jaksanud õieti raamatutki lugeda, rääkimata veel mingitest blogidest.
Ent Irja tõi mind veidi teise maailma. Sinna, kus lugejaid ei mõõdeta kümnetes tuhandetes, vaid kus 500 on ka suur arv. Ma mõtlen siin kirjandust, kohalikku kirjanduselu. Kus luuletajad on õnnelikud, kui nende 500ne tiraaž läbi müüakse. Harva jõuab asi kordustrükini. Kus tuhat on juba väga kõva sõna ja üle selle oled juba geenius. Või umbes nii.
Nii me siis alustasime, vaikselt, esimestel päevadel oli paarkümmend lugejat, kuni Ekspress avaldas väike nupu, et Inno ja Irja alustasid blogimist, mispeale tõusis lugejate arv mõnesajani. Parematel päevadel vast tuli tuhat ära. Olime äraütlemata õnnelikud. Kirjutasime esialgu endast ja oma tunnetest, mina oma elust Ingridiga. Tahtsin ära rääkida oma versiooni, mida olin ligi aasta hammaste taga hoidnud, aga siis ei pidanud kannatus enam vastu. Sest oli näha, et minu eksabikaasa Ingrid Tähismaa, kes juba 2005. aasta suvel meie lahutusest meediasündmuse tegi, asus 2006. aasta algul levitama minu kohta laimu, et ma olen paberitega hull, hullumajas arvel, ning rääkis seda Irja tuttavatele ja sugulastele. Samuti levitas ta Irja kohta lugusid, et ta on lits, kõigiga maganud või umbes nii. Lehtedes hakkasid ilmuma vastava alatooniga kirjutised ja kuivõrd ajalehed minu versiooni kuulda ei tahtnud (Ingrid olevat rääkinud, et kui minu lugu avaldada, siis sooritab tema laps enesetapu), siis hakkasin seda ise vaikselt kirja panema. Esialgu lihtsalt enda jaoks, et saan oma versiooni vähemalt välja öelda, selguse huvides, ja hiljem, kui huvi suurenes, siis kirjutasin lugejate soove arvestades. Seda on ju näha, kas mingi teema kogub lugejaid või mitte. Ja kui teema huvitab, siis miks mitte!
Mis oli minu jaoks üllatav, et ka blogijate turg oli ära jaotatud, kui nii võib öelda. Ning kui hakkasime Irjaga täiesti paha-aimamatult kirjutama ja meie blogi või päeviku populaarsus tõusis, siis hakkasime tundma teatud survet nö vanade olijate poolt. Stiilis, et kui ma midagi omast arust siiralt ja täiesti paha aimamatult kirja panin, siis tulid mitmetelt teistelt blogijatelt sapised kommentaarid. Stiilis, et midagi sellist, mida ma kirjutasin, ikka ühes blogis kirjutada ei tohi. Et ka blogide kohta käivad teatud reeglid. Näiteks see, et pole hea toon kirjutada oma nime all. Ennast eksponeerida. Tol ajal olid paljud blogid varjunimede taha peidetud. Oma nime all kirjutamist peeti edvistamiseks. Nagu ma aru sain, siis heideti ette seda, et me oleme Irjaga maru edevad. Aga see polnud üldse taotlus, ausõna! Ma olin ajakirjanikuna harjunud oma nime all kirjutama ja leidsin, et miks ei võiks ma seda teha blogijana. Enda arust olin pigem julge kui edev, sest oma nime all kirjutamine muutis mind ühelt poolt rünnatavaks, teiselt poolt pidin oma kirjutatu eest vastutama. See distsiplineerib, et igasugust soga ikka suust välja ei aja. Või umbes nii. Ma usun, et paljud blogijad olid meie peale lihtsalt kadedad, sest meie loetavus tõusis kiiresti ja jõudis juba mitme tuhande lugejani ühes päevas. Blogipuu blog.tr.ee lehel oli üksvahe seis, kus tipus olid kõik meie kirjutatud sissekanded. Eks see loomulikult ärritas paljusid. Aga ma vähemalt loodan, et meie entusiasm sundis ka teisi olema tublimad kirjutajad. Minu hinnangul on blogide sissekannete arv ja tase viimaste aastatega märgatavalt kasvanud. Ja üha enam inimesi on hakanud tavapärasele meediale - ajalehed, ajakirjad, raadio, tele - eelistama just blogisid. Kuna sealt saab palju vahetumat infot, ja enamasti ka kiiremini. Mis sunnib omakorda ajakirjanikke tavameedias olema tublimad. Juhul, muidugi, kui rong pole juba läinud, sest kohati on tunnetada tavameedia sellist minna-laskmise meeleolu, näiteks viimane, jõulueelne Eesti Ekspress oli väga mustades toonides ja plass väljaanne. Tavaliselt on see päkapiku-Ekspress olnud ikka aasta üks võtmenumbreid.
Nüüd, neli aastat hiljem võin öelda, et ma ei kahetse, et sai blogimisega algust tehtud. Olen küll saanud sõimata, ent nagu Irja ütleb, kui varem tituleeriti mind kui Ingrid Tähismaa abikaasat, siis nüüd on Ingridist saanud skandaalse blogija Inno Tähismaa abikaasa. Mis on muidugi edev tiitel, aga eks see ka kohustab enamaks. Olen end hakanud, oma tekste kõrvalt rohkem jälgima, et poleks asju, millest nö kinni hakata, mille kallal järada. Varem panin aeg-ajalt igasugu jura kirja. Võrreldes varasema ajakirjaniku-ametiga on blogija kutse, kui nii võib öelda, sest on lootus üks päev ka blogi pealt teenima hakata, kasvõi blogitekstide põhjal välja antud raamatute pealt, on see blogija kutse kordades põnevam. Kõige toredam on see, et sa saad olla ise algusest lõpuni protsessi sees ja seetõttu vastab tulemus enamasti sinu enda ettekujutusele, milline ta võiks olla. See ongi ehk suurim erinevus ajakirjanduse ja blogi vahel: ajakirjandus on meeskonnatöö, kus ajakirjanik on väike mutrike suures masinas, blogija on aga ise kogu see masin. Mis muudab blogija töö ühelt poolt raskemaks ja vastutusrikkamaks, teiselt poolt aga pakub palju enam tegemise mõnu. Näiteks lehes töötades sain vaid kirjutada, artikleid, ja neidki suht kitsas teemade valdkonnas. Blogis võin kirjutada kõigil teemadel, lisaks panna juurde oma pilte ja videoklippe. Ise kujundada. See pakub loomingulisele inimesele palju enam naudingut. Ja mis saab olla suurim nauding, kui tulemus on täpselt selline, nagu sa ise ette kujutasid. Ajalehes töötades juhtub seda haruharva, sest sinu töö kallal käib veel kümmekond inimest ning tulemus võib olla selline, kus sa oma tööd enam lõpuks äragi ei tunne.
Kuivõrd blogija vastutus on suurem, nö juhtub blogijaga selliseid asju, mida ajakirjanikuga kunagi ei juhtu. Näiteks ei tulda ajakirjaniku kodu läbi otsima tema kirjutatud tekstide põhjal. Küll võidakse seda teha blogijaga. Samuti on blogija, kui sa seda oma nime alt teed, pidevalt avalikkuse tähelepanu all. Iga vale liigutus tähendatakse üles ja see satub sageli ka suurde ajakirjandusse. Ma olen tähele pannud, et ajakirjanikud äsavad blogijatele mõnuga. Ilmselt jälle kadedusest, sest ma usun, et oma südames tahaks iga ajakirjanik olla blogija. Kui vaid saaks. Aga paljudel pole seda julgust või pealehakkamist, et blogimisega algust teha. Kuigi, olen tähele pannud, et paljud teiste riikide ajakirjanikud peavad blogisid, sama väljaande juures. Eestis teevad seda minu teada vaid mõned Äripäeva ja Õhtulehe ajakirjanikud. Kes siis kirjutavad oma töö telgitagustest. Mis annab minu meelest nende tööle väga palju juurde. Eks see nõuab jälle teatud kultuuri olemasolu ajakirjandusorganisatsioonis, sest kui ajakirjanikud töötavad nagu orjad, siis pole neil ka mingit entuasiasmi ega loovust põhitööd täiendavaid blogisid pidada. Pigem vastupidi, nad peavad varjunimede all blogisid, kus nad töö ajal oma tööandja ressursse kasutades kibestunult oma tööandjat sõimavad.
Väga palju räägitakse rahast. Ma pean ütlema, et minu jaoks pole raha oluline. See võib kõlada banaalsena, aga nii see on, ma pole raha-usku. Pole kunagi olnud. Minu jaoks on raha vajalik ainult niipalju, kui see aitab kaasa minu unistuste täitmisele. Seetõttu on mul raske teha ka palgatööd, mind on rahaga väga keeruline motiveerida. On töid, mida ma võin teha täiesti tasuta, vaid tegemise rõõmust, ja on töid, mida ma ei teeks isegi siis, kui mulle makstaks miljon krooni tunni eest. Olen selline kummaline tegelane. Samas on see ilmselt põhjus, miks ma olen suutnud nii kaua blogida. Sest blogimine pole asi, mis kohe ja palju sisse tooks. Õnneks on Irja samasugune, ta ei tänita mu kallal, et kui palju sa täna raha koju tõid. Minu ekskaasa Ingrid oli jälle täielikult raha-usku. Ta pidi iga päev täpselt teadma, palju tema tehtu talle sisse tõi. Mistõttu ei saaks temast kunagi ettevõtjat, kes peab võibolla mitu aastat nühkima, enne kui töö hakkab sisse tooma. Ja kui mina midagi ette võtsin, siis tavatses ta iga jumala päev minu käest pärida, et palju mu töö õhtuks sisse tõi. On loomulik, et selline tänitamine võtab igasuguse loovuse ja tahtmise midagi ette võtta.
Kuidas me Irjaga blogijatena hakkama saame? See on mulle endalegi mõistatus. Meie lootused, et investeeringud kinnisvarasse toovad meile kuhjaga tagasi ja võimaldavad mõne aasta jooksul lahedamat elamist, kustusid paar aastat tagasi seoses majanduse järsu jahenemisega. Sellest ajast alates oleme elanud päev korraga, ilmselt nagu paljud eesti pered. On selge, et mingil hetkel kasvas kohustuste koorem suuremaks kui olid sissetulekud ning hetkel tegeleme kohustuste vähendamisega. Loobume kõigest mittevajalikust. Blogimine on samas selline hea asi, mis ei nõua erilist ressurssi. Sest isegi, kui peame kulude kokkuhoiu käigus loobuma kodusest internetist, saab blogida ka mõnest kohvikust. Loodetavasti kaetakse suuremad asulad ja linnad Eestis peagi tasuta wifi-ga. Ja isegi kui seda ei juhtu, raamatukogudes üle Eesti on olemas tasuta interneti-punktid, kus saab samuti oma blogitekstid teele saata. Selles mõttes on blogindus väga masu-sõbralik asi. Kui ümberringi suletakse ridamisi ajalehti ja ajakirju ning tele- ja raadiokanaleid, siis blogisid, vähemalt nagu mulle tundub, tuleb üha juurde. Mille üle mul on ainult hea meel. Mulle meeldivad uued ja huvitavad asjad ning see, kui inimesed millegi uuega lagedale tulevad. Mulle meeldib ettevõtlikkus. Saan sellest ise inspiratsiooni ja energiat. Seetõttu olen julgustanud ja toetanud paljusid individuaalseid uusi algatusi, ükskõik kui hullumeelsed nad siis ka ei paistaks.
Meil on Irjaga olnud perioode, mil oleme mõelnud, et võibolla oleks blogida välismaalt lihtsam. See on olnud peale läbiotsimisi või muid sääraseid juhtumeid, näiteks anonüümseid ähvarduskõnesid või sms-e, või sitajunni postkastis. Meid on ähvardatud mitmel eri moel. Esialgu ehmusime sellest ära, nüüd on juba paksem nahk selga kasvanud. Eriti ägedakse läks pressing siis, kui Irja ilmutas teatud sõbralikkust Keskerakonna ja Edgar Savisaare suhtes. Siis läks sõim päris suure hooga lahti. Mina olin selles Keskerakonna-pooldamise suhtes esialgu skeptiline, ent kui olime mõned korrad kohtunud Edgar Savisaarega ja ta tundus täitsa normaalne mees, siis mõtlesin, et miks ka mitte. Et võiks teha sellise eksperimendi ja vaadata, mis saab. Nüüd on see eksperiment käimas ja ma ütleks, et väga põnev on. Elu on läinud väga huvitavaks. Oleme saanud kohtuda inimestega, kellega ma muidu kunagi poleks kohtunud, ka ajakirjanikuna mitte, ning käinud kohtades, kus muidu poleks saanud käia. Mis on juba ise omaette väärtus. Samuti oleme saanud näha poliitika-elu telgitaguseid, kuhu ajakirjanikke ei lasta. Seetõttu leian, et blogija elu nuusutamine tasub end igal juhul ära. Kasvõi seetõttu, et ajakirjanikuna ei lasta sul minna kunagi ühe teemaga sedavõrd süvitsi kui seda võimaldab blogi. Vähemalt Eestis küll mitte. Mõnel pool välismaal on nii, et ajakirjanik saab ühe teemaga tegeleda mitu aastat järjest, Eestis on see mõeldamatu. Samas blogijana on see täiesti võimalik.
Info kogus, mida blogija valdab ja mida saab edastada on samuti kordades suurem kui ajakirjanikul. Ajakirjanik saab teada ja teab seda, mida tahetakse, et ta saaks teada ja teaks, blogija näeb aga sündmusi otse, vahetult, saab teada ja teab seda, mismoodi asjad tegelikult on. Vahetevahel näilisus ja reaalsus kattuvad, aga enamasti mitte. On selge, et sellisele infole juurdepääs nõuab ja eeldab blogijalt suuremat usaldust. Mis on teine suur asi, mis eristab blogijat ajakirjanikust: ajakirjanikku enamasti ei usaldata, kuna ta esindab paljusid inimesi, tervet organisatsiooni, blogija esindab vaid iseennast, seetõttu on teda kergem usaldada. Blogija vastutab isiklikult oma töö ja tegevuse eest, ajakirjanik ei vastuta tegelikkuses mitte millegi eest, ja ei saagi vastutada, sest ajakirjanduse töö on kollektiivne ja vastutus hajub samuti kollektiivi vahel. See on ka üks põhjusi, miks ma arvan, et pikemas perspektiivis jäävad ajakirjanikud blogijatele alla: ajakirjanikke lihtsalt ei usaldata. Ajakirjanikud on muidugi närvis ja üritavad väita vastupidist, et hoopis blogijaid ei saa usaldada, nagu kisas üksvahe oma kinni makstud telesaates Hans H. Luik, ent kisab mis ta kisab, ajakirjandust ei saa tõesti usaldada. Mitte niivõrd selle tõttu, et seal avaldatakse ebaõiget infot, vaid selle tõttu, et ajakirjanikule usaldatud konfidentsiaalne info võib väga kergesti lekkida ja jõuda ringiga näiteks sinu vaenlase kätte. Ning tekitada sulle sellega paksu pahandust. Blogija, kes vastutab ise oma tegevuse eest, ei saa endale sellist reetmist lubada. Blogijale usaldatakse infot, mida ajakirjanikule ei usaldata. Ja usaldatakse seda enam, mida rohkem suureneb blogide lugejaskond.
Samuti on võimalik nüüd, kus loetumaid blogisid neelab mitukümmend tuhat inimest (näiteks Inno ja Irja kohvikul on ligi 30 000 lugejat), äratavad blogid ka reklaamiandjate tähelepanu. Esimesi sellekohaseid kokkupuuteid on juba olnud ning tulevik on lootustandev. Kui masu läbi saab ja ettevõtjatel jälle lahedamad võimalused ning ambitsioonid arenemiseks, siis küllap leiavad nad sobivate turustus- ja teavituskanalitena üles ka blogid. Sest, mis seal salata, blogide kaudu on võimalik jõuda kõige lihtsamini teatud kindla sihtgrupini. Samuti ei kao reklaam blogides teiste vahele ära, nagu suuremate veebisaitide puhul. Seni, kuni reklaamiturg on kidur, saab blogi kasutada edukalt turunduskanalina.
Mis on blogimise puhul veel hea, eriti praegusel masu ajal: sa oled ise enda tööandja ning seetõttu pole kartust või pidevat hirmu kinga saamise ees. Eestis on hetkel probleem veel see, et ettevõtjatesse on suhtumine negatiivne, kõiki nö ärikaid peetakse pättideks, nii nagu nõuka ajal, ja õige töö on palgatöö mõnes suurfirmas või riigiettevõttes, ent ma loodan, et selline suhtumine hakkab muutuma, eriti praegusel masu-ajal, kus tööandjad tõusevad hinda ning riigi seisukohalt on ka iseendale tööandja juba tegija. Seetõttu ei saa ma aru, miks sunnib riik FIEsid vägisi äriregistrisse, ma usun, et paljud FIEd, eriti need, kes ei jaksa maksta buumiaegadest pärit sotsiaalmaksu, löövad ettevõtlusele lihtsalt käega. Võtavad end hoopis töötuna arvele. Ja riigi kohustused suurenevad hüppeliselt.
Tervitan siinkohal kõiki blogijaid, soovin neile jätkuvat visadust nende raskes, ent põnevas töös ja edu ning kordaminekuid tuleval aastal.
Teemad
Ajakirjandus,
Kuulsused,
Suhted,
Tehnoloogia,
Õigus,
Äri
Tellimine:
Postituse kommentaarid (Atom)
32 kommentaari:
inno, ära aja jama, seda, et sa seksihull oled, kirjutasid sa ise avalikult, ajalehes. Ja seda et Irja sadade meestega maganud on (alates keska ajal laua peal tantsimistest ja lõpetdade prokuratruuris kohtualustega magamisest) , on ta ise korduvalt siin blogis kirjutanud. Meie kultuuriruumis on seda kombeks litsakuseks pidada, milles Ingrid süüdi on.
ja siis võik veel statistikat teha, mitu korda selles loos on kirjutatud sõna MINA- masendav oma naba imetlemine.
Ära papsi, Ingrid polegi milleski süüdi. Tasakaalu mõttes leidsin, et ka mul on õigus enda eest rääkida. Kogu lugu.
"Meie kultuuriruumis on seda kombeks litsakuseks pidada"
Minul on sellest, et seksuaalseid naisterahvaid (nagu Irja) litsideks tembeldatakse, pigem kahju. Sest enamasti otsivad sellised naised ikkagi õnnelikku monogaamset suhet (ja Irjal vedas, milline litsike tahaks kogu aeg koos olla ja armastada üht meest). Meestevihkajatest kanatädid, kes soovivad meestele sõrme ümber keerata, et nende kallal siis tänitama, näägutama ja psühhoterroriseerima hakata, on märksa prostituudilikumad, kui naine, kes soovib mehega seksida mõnutundest ja kes oskab meestega läbi saada. Ütlesin suht kurjasti, aga nii see on.
see esimene kommentaator peab su avalduste kohta vist arhiivi. Mingi isiklik huvi , kuidagi paranoline tundub. Kuid pohhui, jõudu teile Inno ja Irja.
Igast kogemusest võta parim, isegi halvast.
Saa ometi üle. Ingrid ei alustanud su vastu meediasõda. Ingrid ei tõmmanud sulle vett peale. Seda tegid sa ise, ainult ise. Ja ainult ennast võid süüditada kõiges järgnenus ning selles, mis veel tulema hakkab.
Mind paneb ka imestama, et on kommentaatoreid, kel on sõna-sõnalt meeles, mis sa kunagi kuskil kirjutanud oled. Ühelt poolt meeliülendav, teiselt poolt tekitab kõhedust selline isiklik huvi. Tundub, justkui keegi elaks su elu, teab seda viimse kui nüansini, ning on pahane, kui su elu ei kulge selliselt nagu tema tahaks.
Eks see ole samuti sellise blogimise, ütleme siis, nüanss. Et sinuga on kaasas sellised satelliidid, või stalkerid, nagu neid kutsutakse.
13:26le:
rahu, ainult rahu, ma polegi Ingridit milleski süüdistanud. Loomulikult olen ise kõiges süüdi, ka selles, kui kurikamees tänaval kallale tuleb, olen süüdi, et jäin talle ette.
Ja siis veel see üks (võib olla seesama esimene kommentaator), kes kogu aeg jaurab, et Inno ütles ükskord tookord nii ja Irja jällegi naa ning nüüd arvab, et nad peaksid nüüd kivistuma oma kunagiste vaadete või ütlemiste külge. Seltsimehed, elu areneb aga omasoodu ja inimesed ühes sellega. Ja oma seisukohti või vaateid on meil kõigil õigus (või isegi kohustus?) aeg-ajalt inverteerida. Ja nii öelda terad sõkaldest eraldada. Iseäranis tore on seda teha aga siis kui järjekordne aastakene lõppema hakkab.
Head aasta lõppu kõigile kaaskohvikulistele !
Aga miks sa siis kohtule valetad, et sul selle blogiga pistmist ei ole? vastuta siis oma kirjapandu eest!
Sa kirjutasid vaid asja välisest poolest aga postituste sisu kesksest joonest või mis poliitikat sa ajad sellest ei kirjutanud...Aja järgnevat poliitikat:
ELU ILMA ARVETETA- No bills anymore! ehk mida tähendab vabadus ja sõltumatus?
Vaba on see inimene kes ei pea ostma kütust ja maksma transpordi eest,ei pea maksma toasoojuse ja elektri eest,ei pea maksma kodulaenu ja üüri eluaseme eest,ei ole sunnitud ostma toitu,ei allu meedia ajupesule ja riigivõimude sigadustele(ei maksa selliseid makse mida mõni jätis kes on riigipiruka lähedal on kehtestanud seaduseks)on lojaalne Eesti rahvusele aga mitte korrumpeerunud riigivõimudele mis teenivad võõrvõime,ei ole sunnitud igal sammul kellegile või mingi teenuse eest maksma ja ei pea kellegi heaks tegema tööd,kes elab oma unistuste järgi ja viib neid ellu jne.
Ennemuistsel ajal inimesed kodustasid metsloomi aga veidi hiljem juudid kodustasid inimkonna...nad korraldasid terves maailmas elu sedasi,et igaüks peab rügama tööd teha või äri ajama nii,et higipull otsa ees aga ikka on igaüks kellegile võlgu,ikka peab rabama nii nagu orav rattas,igal sammul tuleb tasuda arveid-seda nimetatakse monetarismiks,kapitalismiks,liberalismiks-selletõttu kõik elanikud üle maailma teenivad pankade kaudu juute...sestap tulebki teha sedasi,et enam keegi ei peaks maksma arveid...elu ilma arveteta on lahendus kõigele...
Religioonid on ju kah tehtud sel eesmärgil,et inimesed otsiksid väljapääsu maisest elust sel viisil mis jätab inimesi ikka pankade orjaks aga ei lase inimesi vabaks igasugustest arvetest ja nende kaudu pankadest-juutidest...
Ma teen ettepaneku Eesti meediale kirjutada artikleid ainult sellest kuis inimesed peaksid korraldama oma elu sedasi,et nad ei peaks maksma arveid,ei elektri,ei gaasi,ei peaks maksma kodulaenu,ei peaks ostma kütust,ei peaks maksma makse,ei peaks ostma süüa jne.
Kõike seda on võimalik korraldada ja selleks tuleb rääkida aina neist
toredaist kuuest asjast mis toob inimesed tagasi küladesse ja täidab kõik külad lastega,ning annab kõigile tööd:
1.TASUTA ELEKTER-katuseharja elektrituulikutel ja päikesepaneelidel peale tasuvusaja möödumist hakkab jooksma tasuta elekter.Majanduskomisjon andis rohelise tule tasuta elektrile s.o. iga mees võib asetada oma maja või ühistu maja katusele katuseharja elektrituuliku ja siis tasuvusaja möödudes hakkab jooksma tasuta elekter...
Majanduskomisjon andis rohelise tule elektrituru avamisele http://www.e24.ee/?id=200694
Iga mees võib ise ehitada katuseharja elektrituuliku,materjalide kulu on köömes-vaata www.otherpower.com
2.PEAAEGU TASUTA TRANSPORT-elektriautod ja elektriveoautod vajavad ju vaid elektrit aga elektrit saab tasuta maja katuselt katuseharja elektrituulikust...
3.TASUTA ELAMUD(TALUD) s.o. ei ole enam vajadust maksta üüri-talgute korras ehitatud majad päästavad meie inimesi pagaorjusest s.o. kodulaenust,vaata www.savikodu.pri.ee Pange tähele,et ehitusmaterjalide peale kulub vaid umbes 20 000 krooni-Kui mitme kuu üüriraha on see summa linnas? Kui maksad kuus kolm tuhat krooni üüri siis kusagil kuue-seitsme kuu üüri raha asemel saaksid omale kodu kus poleks vaja maksta kellegile üüri...vaba ja odavat maad leidub palju.
4.TASUTA JURIIDILINE ABI:http://innojairja.blogspot.com/2009/12/pakun-tasuta-juriidilist-abi.html
http://innojairja.blogspot.com/2009/12/rootsi-pangad-liigkasuvotjad.html
5.TASUTA PANGANDUS ehk Islami pangad ei võta laenult intresse:
http://www.idara.com/store/islamic-books/english-books/banking-without-interest/prod_846.html
http://www.onlineislamicstore.com/b2355.html
http://www.islamicgoodsdirect.co.uk/product_info.php/products_id/2771
http://www.sustecweb.co.uk/past/sustec12-3/bank_operates_without_interest.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_banking
http://www.abc.net.au/worldtoday/stories/s66783.htm
http://www.kriso.ee/Banking-without-Interest-Revised-edition/db/9780860371199.html
6.Uudised ilma ajupesuta ehk pööbli peedistamiseta-Nõmme raadio www.nommeraadio.ee
Keskpankade poolt loodud inflatsioon on mega kõrge:
http://elektritsaabtasuta.blogspot.com/2009/12/touseb-toornafta-hind-maailmaturul.html
www.riigikontroll.ee/.../ka_40070_riigi_tegevus_energiasaastu_saavutamisel_3.06.2009_lopp.pdf -
Rahvusvahelise Energiaagentuuri (IEA) 2008. a prognoosi kohaselt
tõuseb toornafta hind maailmaturul aastaks 2030 kuni 200 dollarini (1997
püsihindades 120 $). Elektrihind ühtlustub Põhjamaadega elektrituru
avanedes ja Eesti Energia prognooside kohaselt maksab elekter 2016. a
ligi 2,5 korda senisest enam.-elama jäävad vaid põllumaaomanikud sest kümne aasta pärast keegi enam ei jaksa osta toitu...
TASUTA ELEKTER ANNAB SULLE VABADUSE...
TASUTA ELEKTER VABASTAB SIND...
TASUTA ELEKTER ANNAB KÕIGILE TÖÖD...
TÄNU TASUTA ELEKTRILE SAAB TÄIDETUD LASTEGA KÕIK EESTIMAA KÜLAD...
elektritsaabtasuta.blogspot.com
13:39:
kohtus peab vastaspool selle ära tõestama. Mina ei ole kohustatud vastaspoole eest tõendeid otsima.
keegi polegi rääkinud tõendamisest. loe seadust - kohtule tehatvad avaldused peavad olema tegelikkusele vastavad. kui sa väidad kohtule, et sina seda blogi ei pea, siis sa valetad kohtule ja rikud seadust. kui ei usu, küsi tasuta õigusabi oma kallikeselt.
Minge ja vaadake parem "Avatari"!
Saate killukese päikest põue. Kui muidugi Nägemist on antud...
(see soovitus on mõeldud kõigile)
ken taur
Kuidas Stalin ütleski ... "Zhit stalo luche, zhit stalo veselejee."
blogimine=onamine saa juba üle oma eks naisest tropp
Küll salamisi jõuab Inno teadvusesse ka arusaam, et see blogi pidamine oli teine suurim viga tema elus pärast Ingridiga abiellumist. Enne seda olid võimalused, oli elu, oli õhk ja vaba hingamine ... aga nüüd ... pael.
Vastupidi, elu on põnevam kui kunagi varem. Kes mind tunnevad, need teavad, et ma ei talu rutiini. Ja blogipidamine pakub iga päev midagi uut.
Tähismaa-mutt on vist ilgelt närvis. Muudkui kommib siin. No kommi, kommi. Kaua sa enam, värdjas, Postimehe arvuteid kasutada ei saa.
Inno ja Irja, varsti võite jälle šampust juua. Inks saab varsti sussi.
Tore, mis?
Pole ju vaja teistel arhiivi pidada kui inimene on kogu oma elu ja arvamused üles tähendanud. Juba vanad indiaanlased ütlesid, et välja lastud noolt ja väljaöeldus sõna enam tagasi ei saa. Imelihtne on ju avada arhiiv ja lugeda kui tekib kahtlus, et ennem tõena väljaöeldu peapeale pööratakse.
Ja kõige selle juures vannub Inno , et räägib tõtt ja ainult tõtt.
Tõde pole sihuke libu, et sealpool on kus kasulikum. Tõde on tõde ja aastakäigud ja kuupäevad ja faktid on need , mida kohtus arvestatakse.
Ja kui nüüd kellegi sõnasõnalt asjad meeles on, siis just Innol, kes oma eksnaise ja tema sõprade tegemised minuti ja sekundi pealt on ülestähendanud ja igalpool avaldanud.Kusjuures- luba küsimata.
Mina toetun ainult sellele, mida Tühismaade endi ülestähendustest olen ammutanud.
Inno, sinu elu kulgeb just selliselt nagu sa oled ära teeninud, ei ole minu asi soovida sulle nii või teistsugust elu.
Mulle lihtsalt ei istu, et uued lugejad ei tea, mida sa siin ennem oled ära rääkinud ja nüüd püüad ümberrääkida.
Aga minule Irja tegelikkuses meeldib, kuigi pole teda personaalselt kohanud. Oleks pidanud ta proksi ajal üles otsima, aga siis käisin seal vaid Rita Sõmeriga miilustamas.
Nagunii on igal lugejal asjast oma arvamus, nii et ma ei näe tõmblemisel põhjust. Mingi nõukalik komme suruda peale mingit teatud "õiget" arvamust, noppides varasematest tekstidest kontekstist tsitaate välja. Iga tekst on selline ikka ja ainult oma kontekstis. Seetõttu on ka vaidlused stiilis, et "enne oli nii ja nüüd on naa" suht küündimatud, sest kontekst on enamikul juhtudest erinev.
Kuulge, uurige selle Ingridi armukese Putniku tausta. Pidi suuremat sorti suli olema ja paljudel inimestel naha üle karvade tõmmanud. Postimehe omad rääkisid.
Kas kohtutäitureid endid ei saaks kuidagi vastutusele võtta? on ju selge, et tihti on nad labase ülekohtu täidesaatjad? Kas rohujuuretasandil tegutsemisest oleks abi? Näiteks, kui kohtutäiturit ähvardaks oht lihtlabaselt peksa saada?
Hirm ja vägivald on ju alati inimesi motiveerinud?
Ei saa kuidagi väärata ega väänata fakti, et sina kirjutasid oma näo ja nime all Postimehes loo sellest, kuidas oled aastaid abielumehena lõbumajades käinud. Kirjutasid selle teadmisega, millise ilkumise toob see kaasa su pojale. Ise oled kõik teinud. Aga kui oled ise nagu kurikamees tänaval - noh, kui oled nii etteaimamatu ja iseennastki hirmutad, ehk siis pöördud arsti poole.
Idioodid nagu näiteks ano 18.24 ei tea, et Ingrid on parasjagu arvutist väga... väga kaugel.
Ilmselt peseb oma haisvat v--- siis.
22:17:
aga võibolla ma bluffisin. Ja pole üldse lõbumajas käinud. Mis siis?
Väga raske on midagi kindlat väita selle põhjal, mis ma olen kirjutanud, sest see ei pruugi olla tõsi. Nii võin ma praktiliselt kõik argumendid ümber lükata. Selle asemel, et lahtisest uksest sisse pressida, ja hiljem pettunult üllatuda, et ukse asemel oli hoopis urruauk, võiks targutajad ise näha veidi vaeva ja uurida, mis värk on. Siin kommentaariumis levinud kontentanalüüsi põhjal võib väita ainult seda, et ma kirjutasin x-hetkel ühte ja y-hetkel teist, ei muud. Asjalood võisid tegelikult olla hoopis kolmandat moodi.
Mis mind ennast üllatab, et ka Eesti Vabariigi kohus võtab siit päevikust katkeid ja presenteerib neid absoluutse tõe pähe. See on mingi tõeline hüper-reaalsus. Ma loon kuskile mingi maailma ja see maailm ärkab ellu, koos oma valitsuse, kohtusüsteemi ja muu atribuutikaga. Kas pole šeff värk, või mis?
Väga ilus aastalõpu kõne.
blogipoiss
Nujaa, aga see lõbumajalugu ilmus ajalehes, mitte blogis, ja sina ju endise ajakirjnanikuna pidanuks siiski lähtuma sellest, et ajalehes avaldatakse tõsiasju, mitte fiktsiooni.
Teine asi on see, et oli bordelliskäimine väljamõeldis või fakt, ei oma tähtsust selle poolest, millise narrimise see su pojale kaasa tõi.
Kui ma oleks oma lastele nii palju kurja teinud kui sina, siis ei suudaks vist küll edasi elada. Aga no ju sina suudad.
Miks sa Inno ikka pundunud näo ja kinnipaistetanud silmadega oled söömise ja joomise mahajätmisele vaatamata? Äkki põed mõnd rasket haigust? Aga isegi see peaks sind pea ja muu pesemise kohustusest vabastama.
Aga kas te viimast uudist teate? Pekikõhu-Ingrid on delfi pressinõukokku kaevanud! Kuna arutleti tema (peki-)kõhu üle.
See küll aasta parim nali!
Postita kommentaar