Väljavõte New York Times'i veebist.
Kolumist Paul Krugman kirjutab New York Times'is Kreeka kriisi teemal, juhtides tähelepanu, et deflatsioon (hindade kukkumine) vähendab oluliselt Kreeka võimet oma laenusid tagasi maksta, mistõttu on investorid hakanud Kreekast põgenema.
Krugman toob paralleeli sõjajärgse USAga, kus riigivõlg SKPst oli palju suurem kui Kreekal, ent seda aitas teenindada majanduskasv. Kreekas on kasv seiskunud, kuna riigis kehtiv Euroopa ühisraha euro ei võimalda astuda samme, mis aitaks kasvu turgutada. Krugman toob ka paralleeli Jaapaniga, kus majandust polegi pärast aastatepikkust deflatsiooni suudetud käima saada.
Eestit päris Kreekaga võrrelda ei saa, sest erinevalt kreeklastest, kes tänaval häälekalt oma õiguste eest seisavad, elavad eestlased oma pingeid välja kaubanduskeskustes odavaid telekaid ja kärusid jahtides, olles valmis mõne asja nimel ligimese jalge alla tallama. Pensionide kärpimise peale, olgugi, et see puudutab tuleviku pensione, kehitatakse vaid õlgu. Kahtlemata on eestlased pärast aastakümnete pikkust nälgimist ja defitsiidi-majandust kinni asjades, asja-usku, selles pole midagi imelikku, näljas elanud inimene ongi valmis toidupalukese nimel teise kasvõi tapma. Ent see aeg saab ükskord otsa, pigem varem kui hiljem ning siis seisab ka eestlane silmitsi Eestiski maad võtva deflatsiooni, ning oma laenuga. Mida on seda raskem tagasi maksta, mida rohkem tõusevad maksud ja vähenevad palgad. Eestis pole küll laenanud riik, aga seda enam on seda teinud eraisikud. Mistõttu sisemaine tarbimine, mis veel paar aastat tagasi kohalikku majandust turgutas, püsib aastakümneid madal (inimeste raha läheb laenude teenindamiseks). Ning ainuke võimalus raha teenida on oma tooteid või teenuseid väljapoole müüa. Ehk siis, piltlikult öeldes, peavad ehitajad taas ümber õppima, näiteks tisleriteks või sadulseppadeks, et valmistada puidust, mida Eestis ohtralt leidub, näiteks mööblit. Seda on võimalik müüa küll ja turud on praegu kasvufaasis, niipalju kui mööbliettevõtjatelt võib kuulda.
Ent loomulikult ei toimu see kõik üleöö, mööblivalmistajaks õpitakse mitu aastat, ja loomulikult ei saa kõik tööd mööblivalmistajatena. Mis tähendab, et isegi kui Eestis tuleb käibele euro, kestab deflatsioon või olematu inflatsioon veel aastaid (kuna devalveerimise võimalus on 100% välistatud), samuti kõrge tööpuudus, mistõttu püsivad veel aastaid madalad palgad ning kõrged maksud.
Seda, et euro pole mingi võluvits, näitab Kreeka või Portugali kogemus. Euroga liitumise ootus andis positiivse tõuke heal ajal, isegi liiga hea tõuke, sest majandusbuumi ajal olid ka intressid Eestis rekordmadalad, mis lisas bensiini niigi kuumaks köetud ahju, piltlikult öeldes. Mis ei võimaldanud Eestis arendada vajalikku eksport-tööstust neil headel aegadel (kõik panid oma raha kinnisvarasse, sest seal oli tootlus mitmeid kordi kõrgem), mistõttu on majandus praegu parasjagu nii paigast ära nagu ta on ja valitsus peab ots-otsaga toime tulemiseks maksukoormust tõstma.
Euro küll võtab Eestilt devalveerimise riski, ent praeguses olukorras, kus maa on põlenud, polegi olulist vahet, kas seal oli enne mets või lihtsalt tühi põld: alustada tuleb, piltlikult öeldes, ikka nullist. Seda enam on määrava tähtsusega need otsused, mis praegu tehakse. Näiteks hariduse, minu pärast kasvõi õpetajate palkade osas.
9 kommentaari:
mees, uuri graafikuid, Eestis jõudsid hinnad just tagasi 2008 aasta oktoobri tipptasemele
Paul Krugman - järjekordne meerika ajakirjandusjuut teeb goidele ajugümnastikat. Ei tea kas lombi tagant leiab kasvõi ühe arvestatava väljaande, mis pole siionipoegade kontrolli all?
Eesti peaks tootma puust ja linast ilusaid ja tervislikke ökomänguasju.
See uus green movement ja looduslikkus on kuum kaup arenenud maades.
Võrumaa teatajas kustutatakse kommentaare...
http://www.vorumaateataja.ee/?a=uudised&b=10668&c=2
Võrumaa asutused allkirjastasid koostööleppe arendustegevuseks
"Julgeid ideid oleks vaja rohkem,” kutsus Allas üles maakonna elu edendamise teemal kaasa mõtlema."
Olge lahked,jagan teile julgeid ideid nii palju kui vaja:
1.Tootke kardulast kilekotte
ttp://www.instructables.com/id/Make-Potato-Plastic!/
Ja-jah kardulast kilekotte...kartulast kilekotte!
2.Kardulast autodele autonahkasid,millede kasutamisel väheneb kütusekulu 15...20%.
http://www.treehugger.com/files/2009/01/biomimicry-sk- inzwraps-shark-skin-car-wrap-mpg-plus.php
3.Kas tõesti lõpuks ometigi saadi lahendus töötuse likvideerimiseks?!!!
http://www.ekspress.ee/news/paevauudised/tehnoloogia/- eesti-kuumim-uus-elektrisoiduk-exo-bike.d?id=30329577&c- om=1
4.http://elektritsaabtasuta.blogspot.com/2010/04/tood- -peaks-saama-eesti.html
1.Prantsusmaal euro kasutuselvõtu tagajärjel kasvas inflatsioon 40%.
Meie rahanduminister ei osanud vastata kui palju kasvab inflatsioon euro kasutuselvõtu tagajärjel.
2.Euro ei too lahendusi.Näiteks:
Kas nende elektrisõidukite tootmiseks peame ära ootama euro tuleku,et siis mingid peded tulevad ja hakkavad meile andma tööd vää?
http://www.ekspress.ee/news/paevauudised/tehnoloogia/ee- sti-kuumim-uus-elektrisoiduk-exo-bike.d?id=30329577&com- =1
mine persse elektrik!
Kas nende elektrisõidukite tootmiseks peame ära ootama euro tuleku,et siis mingid peded tulevad ja hakkavad meile andma tööd vää?
http://www.ekspress.ee/news/paevauudised/tehnoloogia/eesti-kuumim-uus-elektrisoiduk-exo-bike.d?id=30329577&com=1
Ei pea eks,ju.
Ühiskondlik lepe võiks orgunnida elektrisõidukite tööstuse sest siis likvideeriksime töötuse ja saaksime kõik tasuta tarnspordi:)))
Газета: по поводу евро нужно еще сто раз подумать
Эстонии нужно еще сто раз подумать перед тем, как вступать в еврозону, а не бросаться туда сломя голову, считает газета Kesknädal.
Газета приводит результаты последнаго опроса жителей Швеции, проведенного по заказу банка SEB: 55 процентов жителей страны, если бы вопрос о переходе на евро им задали сегодня, готовы ответить "нет", и лишь 37 процентов - дать положительный ответ.
По оценке банкиров, причиной для такого пессимизма шведов стали последние события в еврозоне, связанные с кризисом в Греции, Ирландии, Португалии и Испании.
Сейчас Германия согласилась помочь Греции, отмечает газета, однако не факт, что она согласится помочь и остальным нуждающимся. Более того, в связи с ростом европессимизма в Европе никто не гарантирует, что на очередных выборах какой-нибудь политик одной из главных стран еврозоны в качестве предвыборного лозунга выдвинет возвращение национальной валюты. А этом случае речь уже зайдет о возмолжном развале всей еврозоны, заключает газета.
Тообал: важны не евро, а рабочие места
Правительство ошибается, когда считает евро лучшим лекарством от экономического кризиса и главной приманкой для зарубежных инвесторов: на самом деле их прежде всего интересует, что делает государство для создания новых рабочих мест и благоприятной экономической среды, считает генсек Центристской партии Прийт Тообал.
Тообал пишет в газете Kesknädal про опыт Нарвы, которая разработала систему поддержки предприятий, готовых создать 10 и более рабочих мест. Поддержка оказывается в течение двух лет, а половина поступлений в городской бюджет от подоходного налога, который платят получившие рабочие места люди, вновь направляется на реализацию той же программы.
Когда руководителя Нарвского промпарка Вадима Орлова спросили, вызывает ли начинание нарвских властей интерес у предпринимателей, он ответил, что программой заинтересовались инвесторы из Швеции, Финляндии и Германии. Выходит, прав был председатель Фонда развития Эстонии Райво Варе, который назвал евро в лучшем случае шестым по важности фактором, который способен повлиять на движение капиталов, заключает Тообал.
Postita kommentaar