laupäev, 8. mai 2010

Euro või tervis?

Väljavõte Postimehe veebist.

Kaja Koovit kirjutab Postimehes, et hinnatõus võib euro-ukse Eesti ees kinni lüüa. Ent kui vaada lähemalt seda hinnatõusu, siis on see pigem rõõmustav, olenemata sellest eurost, mis laias plaanis nagunii midagi inimese elus ei muuda. Mis aga muudab, on tervis ja nagu näitab hinnatõusu statistika, on inimesed hakanud toituma tervislikult, ega muidu ei kallineks värske köögivili (hind kujuneb nõudmise-pakkumise vahekorra tulemusel) ja ei odavneks sai ning jahu.

Muud tõusud nagu kütus tuleneb valitsuse aktsiisipoliitikast, mis on olnud idiootne, sest maksutõus on alati vähendanud laekumisi. Seda peaks reformierakondlastest valitsusjuhid une pealt teadma.

Kui on valida, kas euro või tervis, siis valiks igal juhul tervise. Valitsusjuhid peaks pigem kärpima maksusid, eriti värske köögivilja osas. Tervis peaks olema riigijuhtide prioriteet nr 1.

9 kommentaari:

Henri Kiivit ütles ...

Miks sa seda arvad, et euro tulek inimeste elu midagi ei muuda?

Pakkumise-nõudluse suhe pole kindlasti ainus faktor mis hinda mõjutab!

Kütuse hinna tõus polnud ju kuidagi seotud aksiisi ega maksupoliitikaga, need tegurid polnud isegi Eestiga seotud. Lisamärkuseks see, et maksude laekumine ja maksude tõusmine pole kunagi otseses seoses

Sa pakud välja, et peaks vähendama makse jne, et inimesed saaksid osta värskeid puuvilju (Mis on vaid üks osa tervislikust toituimisest), siis mille eest maksab riik muude tervishoiuga seotud teenuste eest?

Peaksid vaatama suuremat pilti. Rahva üldine tervis on seotut mitme erineva faktoritega, milleks on ka näiteks elatustase. Riik ei saa võtta ühtegi teemat eraldi teistest, kuna need kõik on ju seotud

Anonüümne ütles ...

Vaadake Eesti rahva hambaid ja siis tehke oma järeldused...

iluspoiss

ein Mensch ütles ...

Euro tuleb nii või teisiti, see on väga kõrgel tasemel otsustatud.

Euro on üks tööriistadest, et kogu planeedi riigid standardiseerida ühe valitsuse alla.

Millest rääkis ka EU president Herman van Rompuy oma "troonikõnes" 2009 aastal, et see on esimene globaalse valitsuse (global governence) aasta.

http://www.youtube.com/watch?v=hXWeOa-FuyM

Anonüümne ütles ...

Mainekas analüütik Gerald Celente (Trends Research Institute), kes nägi ette 2007. aastal 2008. aasta kriisi, ütleb, et sellel suvel on oodata USA börsikrahhi ja pluss mitmeid muid huvitavaid sündmusi, kaasa arvatud näljamässe ja rahutusi, seda ka Ida-Euroopas.

http://www.youtube.com/watch?v=yB1msw__g1Y&playnext_from=TL&videos=QLTi1LPRmnU

http://www.trendsresearch.com/journal.html

Anonüümne ütles ...

Seoses selle maineka analüütikuga: seda kriisi nägid paljud ette, siin ei ole midagi uut, majandus tsüklid on ammu teada. Spekulandid andsid veel viimast ja siis hüppasid välja. Muidugi oli USA-s asju, mis siiani pole olnud seoses keeruliste "derivative" konstruktsioonidega ja likviidsuse hinnangu möödapanemisel. Aga ahnus oli ikkagi köige tähtsam ja kes siis enam kvaliteeti vaatab, surutakse ikka kvantiteediga nii kaua kui jälle mull löhkeb. Ja viimane skandaal, et Goldman Sachs oma klientide najal liugu lasi müües pahna edasi, samal ajal turul spekuleerides, et kui köik kokku kukub, siis neile tuleb ikkagi kasum. Vot see on tase.
Eestlastest on kuradi kahju, paar aastat lusti ja lillepidu konsuumi najal ning löppematute nöudmistega ja löppude löpuks on vaid völad.

Anonüümne ütles ...

Henri ...Selgita siis kuidas muudab euro tulek inimeste elu? Probleem miks Eesti inimene vastu ei hakka on teadmatus.Ei taheta vanasse ühiskonda ,kannatatakse ,lootes ,et midagi muutub kunagi paremaks.Kahjuks see nii ei ole ,kõik heaolutingimused on loonud maksumaksja ise.Kui seda ei tee siis astutakse sinust üle ja seda on Eestis hetkel ilmekalt näha.Ja kuna eestlane ei tea kuidas töötab demokraatliku riigi maksusüteem siis ta arvab ,et oleme teel sellele.Tegelikkuses, keeras Eesti sammud demokraatialt juba ammu teisele teele.Siin ei ole midagi pistmist enam demokraatiaga.Meile loodi kõigepealt maksuamet ja siis leiti maksumaksjad ,mujal maailmas oli enne maksumaksjad ja nad ise lõid maksuameti ja seda kõike iseenda huvides ,et oleks tagatud turvalisus ,ravi ,haridus jne.Maksud on neil läbipaistavad ja iga inimene teab täpselt kuhu ja milleks ta maksab.Meil on see kõik "pudrujakapsad" kuna sogases vees elavad vaid suured kalad.Vaevalt küll ,et autokütuse aktsiisist hakkaks keegi neil maksma pensione või hüvitaks valitsuskulusi ,see maks on teede remondiks.Algusaastatel oli EW õigel teel kuid mingist hetkest keerati ära.Oli see ametnike ahnus või mingi muu mõjutav tegur ,ei oska öelda kuid liitumine EL-i ja NATO-ga tõstis tublisti maksukoormust.Sattusime kahe suurriigi nägelemiste hammasrataste vahele ja see poliitika ei ole elus huvitunud väikeriigi heaolust.Ainuke võlakoorem mille EW oleks pidanud endi õlgadele võtma, oli ENSV ajal töötanud inimeste pensionid ,ka seda oleks võinud leevendada kui oleksime suutnud hoida heanaaberlikud suhted suurriigiga.Meie aga lõhkusime igasugused suhted .Euroopa turul kandideerima ei ole võimelised kuna teised on meist tugevalt ees ja Venemaa turu lõikasime ise tagant.Ning tulemus on hetke Eesti kus ametnik ei näe vaesust ja maksumaksja sipleb võlgades ning vaesub päev-päevalt. "Nägu poris" on ka varsti avalikul sektoril.Mis on normaalne nähtus kui seda kõike ,läbi maksumaksjate kannatuste!

Henri Kiivit ütles ...

Teemaks ei ole see, et inimesed ei hakka teadmatuse tõttu vastu. Pigem see, et mõningad, kes vaatavad asja ainult ühe külje pealt ning ei suuda lahti lasta mõttest "Meie Eesti kroon"


Loomulikult on maksumaksjad loonud kõik need tingimused, sest rahvas=riik. Eesti on läinud oma majanduslike vaadetega sinnasuunda, et riik hoiab ja suunad pigem julgeolekuga seotud ettevõtteid ja ettevõtlus on kodanike pirukas(seda näitab ka Euroopa keskmisest madalam ettevõtte tulumaks)

Ma ei ütleks, et eestlasne ei tea, kuidas töötab Eesti maksusüsteem, see on pigem venema generatsiooni teadmatus(seda õpetatakse ka muide koolis)

Ma ei saa aru Sinu mõttest, et Eesti on keeranud ammu demokraatiale selja?

Maksumaksjad olid ju meil olemas, lihtsalt varem olid nad kellelegi teisele maksnud (Loe: "Armas" idaneeber)

Maksusüsteem pole midagi nii läbipaistmatu. Riigitasandil on kehtestatud kaheksa riiklikku maksu ja jäetud veidi ruumi ka KOV-del otsustada. Need on siis kas sihtotstarbelised nagu sotsiaalmaks ning maksud mis on mõeldud teiste kulude katteks

Ega meil ka keegi autokütuse aksiisist ei maksa pensione või hüvita valitsuskulusid. See, et kõik aksiisist saadav tulu ei lähe teetöödeks vms on lu ilmselge, sest lisaks teede kulumisele on ka veel valdkondi mis on seotud liiklemisega ja ka näiteks sellest tekkiva saastega


Sa räägid maksukoormuse tõstmisest jne jne...Aga sellel on ju ilmselge põhjendus. Selleks, et riik saaks pakkuda sotsiaalseid garantiisid ning nn. heaoluühiskonda, peab keegi selle kinni maksma. Kui sa võrdled Eesti ja teiste Euroopa riikide maksukoormust, eriti kõrgemalt arenenud riikide, siis näed, et meie maksud pole midagi nii kõrged


Nõustun sellega, et ENSV ja üleüldse idanaabrite "kodanikele" peaks/võiks siiski pensione maksta Venemaa, kes on NSV õigusjärgne järeltulija. See kindlasti kergendak tublisiti eesti rahandusolukorda aga kahjuks nii see ja ega kirumine ka ei aita.

Kindlasti on otsus EL-ga ja NATO-ga liituda kasulik!

Eesti on võimeline konkureerima Euroopa turgudel, kui me tuleme välja nn. "musta töö" tegemise rollist ja laseme teistel ise selle ära teha. Eesti on olemas vajalikud inimesed ning me asume ka piisavalt heas asukohas. Kuid nn. "musta töö" tegemiseks paikneme liiga kallis regioonis ning ka meie palgad ületavad vajalikud piirid selleks.

Eesti riiki kui süsteemi ei saa vaadata ühe nurga alt!

Anonüümne ütles ...

, Maksuamet my ass..

, ühel ettevõttel, kes aastaid korralikult makse tasus, tekkisid makseraskused (paar klienti jätsid nahhaalselt arved tasumata ja läksid pankrotti, sestap tekkis suht suur auk eelarves..ei saanud ka muid väljaminekuid ära jätta) tõmmati koheselt nöör ümber kaela, kuigi oli tehtud maksuvõla ajatamine jms...lihtsalt üks graafikuline makse tuli väiksem..üldine maksuvõlg oli ca 100 tuh ümber.....samas loed et Kruuda kommivabrikute vastu seisis Maksuametis võlg ca 35 milj. üleval..ei ajatamist..ei intresse..igati läbipaistev süsteem....see EV maksundus

elektritsaabtasuta.blogspot.com ütles ...

Kadaka piraatturul on olnud euro kasutusel juba kümme aastat.

Kas me saame euro?
Vaesed saavad euro aga rikkad miljon eurot:)))