Pärast euro kasutuselevõttu ehk nn eurotsooniga liitumist on saanud Eestist osake Soomet. Sest kahes kõrvuti riigis kehtib ühine raha, seadusandlus on sarnane ning arvestades Soome majanduse suurust võib Eestit pidada selle osaks. Mis sisuliselt tähendab, et Eestis kehtib seesama FIM, millest kunagi eestlased unistasid. Mäletate küll, võimalusest osta omale vabast maailmast FIMide eest nätsu, banaane, kingad, riided, mikrouun või auto. Nüüd on see võimalus kõigil olemas, kuigi paljud ei pea seda enam mingiks eeliseks. Vaatamata sellele, et selle vabaduse nimel oldi nõus sööma kasvõi kartulikoori. See kartulikoorte jutt ununes õige pea ning nüüd nõutakse endale juba soomlastega sarnast elatustaset, arvestamata 50 aastat kommunistliku korra "viljastavaid tingimusi", mis lõppesid eestlaste jaoks järsult kukkunud sündivuse, nälja ning vaesusega. Kus toitu jagati poest talongide alusel.
Mistõttu on Kadri Simsoni jutt Eestist Soome läinud eestlastest õige, seda tehti juba nõuka ajal, näiteks lahkus siis Anu Saagim, läbi fiktiivse abielu Carl Danhammeriga. Ja mindi juba iseseisvusaja algul, kes läbi abielu nagu Saagim, kes lihtsalt tööle, maasikaid korjama, seda ka siis, kui peaminister oli Edgar Savisaar. Kas selles lahkumises on siis süüdi peaminister või valitsus? Kadri Simson oli siis alles teismeline plika ja ei pruugi kõiki nüansse enam mäletada. Aga Eesti olukorda arvestades, on otse normaalne, et eestlased raskel ajal Soome tööle lähevad, sest seal on võimalik rohkem teenida, nii nagu ka 20 aastat tagasi. See on eestlaste jaoks suur eelis, mitte häbi, et nii lähedal on võimalik tööl käia. Tallinnast Helsingisse on kolm korda vähem maad kui Võrust Tallinna. Ka Võrust käib massiliselt inimesi Tallinna tööle, seda aga millegipärast põlastusväärseks ei peeta. Tekib küsimus, mis siis Simsoni arvates oleks parem, kas see, et need inimesed istuks ilma tööta kodus ning otsiks lahendust kuritegevusest? Kas see oleks parem, kui need inimesed oleks paljas ja näljas nagu nõuka ajal?
Kadri Simson räägib küll tööpuudusest, aga ei paku ühtegi lahendust, kuidas tööpuudust vähendada. Tallinnas loodi küll sotsiaalseid töökohti, aga need ei tekkinud iseenesest, vaid tulid maksumaksja taskust. Sellesama maksumaksja taskust, kel on praegu niigi raske ja kelle maksukoormus on tõusnud. Maksukoormuse tõus omakorda vähendab võimalusi luua uusi töökohti. Kui Simson tahab hakata rohkem maksustama suurema sissetulekuga inimesi, siis kes hakkavad tulevikus looma uusi töökohti? Läbi maksuvaba miinimumi maksavad praegu väiksema sissetulekuga inimesed nagunii vähem tulumaksu. Kes ei usu, võib ise välja arvutada: selleks on olemas isegi palga ja maksude kalkulaator. Nii on miinimumpalgaga - 278 eurot kuus - töötaja puhul tulumaksumäär praegu 9,3%, arvestades 144-eurost maksuvaba osa ühes kuus. Kui Simson tahab suurendada üle 15 000 kroonise ehk 960 eurose palgaga töötajate maksumäära, siis juba praegu on see 17%, ehk poole kõrgem kui miinimumpalgaga töötajate puhul. Suurema sissetulekuga inimestel on juba praegu kaks korda kõrgem maksumäär.
Kääride suurenedes lüüakse kõrgema sissetulekuga spetsialistidele nuga selga. Seejuures on kõrgema sissetulekuga spetsialistid, näiteks arstid ja IT-spetsialistid just need, kellest paljud on välismaale tööle läinud, kuna neile makstakse seal mitu korda rohkem. Kas Kadri Simson tahab, et Eesti täiesti arstidest tühjaks jookseks? Eesti peab, vastupidi oma häid spetsialiste hoidma, sest nemad on ettevõtluse raudvara. Kui nemad lahkuvad, lõpetavad ettevõtted tegevuse ning tööpuudus suureneb veelgi. Kas see on Simsoni salajane soov, et tööpuudus veelgi kasvaks? Kas ta oma nooruses ja rumaluses suudab vastutada sellise arengu tagajärgede eest?
5 kommentaari:
Võru ja Tallinn on mõlemad Eesti linnad ja käies ühest teise tööl jääb maksuraha ikka Eestisse. Nii aga ei ole kui inimene läheb Soome tööle. Siis jääb nii tema tulumaks kui sotsmaks Soome. Sellega ehitatakse Soome koole ja ravitakse Soome haigeid. Eestis peab aga lahkunud inimese tõttu veel mõne kärpe tegema.
Seetõttu ongi Kadri Simsonil õigus, et Eesti riik peaks maksusoodustusega aitama ettevõtjaid, kes võiks neid samu töölisi siingi palgata.
Nii et jätke irin ja tunnustage tarku seisukohti!
Ärge demagoogitsege, palun. Loomulikult on hea, kui inimesed Eestis töötavad ja tulumaks siia jääb, aga kus on need töökohad?
Kadri Simson ütleb, et Eesti riik peab maksusoodustusega aitama ettevõtjaid, aga olemasolevad ja potentsiaalsed ettevõtjad on just need, kel on kõrgem sissetulek, mida aga Simson tahab hakata kõrgemalt maksustama. Või arvab Simson, et ettevõtjateks ja tööandjateks hakkavad need, kes endagagi toime ei tule?
Kadri Simson ei kaotanud Eestist töökohti, neid kaotas nn absoluutsele vabadusele orienteeritud turumajandus, mille apologeedid on olnud Ref ja IRL.
Simson kuulub erakonda, mis on EV 20 aastast olnud opositsioonis 16,5 aastat.
Kui Keskerakond oleks 16,5 järgmist aastat võimul, võiksime alles siis hakata Simsonile nõudmisi esitama. Praegu tuleb riigi arengu kohta aru pärida IRL-ilt (1992-1995 riigi täislagastamine ja tühjakspumpamine) ning esmajoones Refilt (võimul 1995-2011), kes on Ahnuse ja Võimujanu varjamatud meistrid, tootes võimalusi, mis toidavad oma mehi (kõrged töökohad riigi- ja meediastruktuurides), oma naisi (emapalk) ja oma lapsi (töökohad eurostruktuurides).
Soome on vaba turumajandusega riik, samuti Rootsi, Kadri Simson seab neid eeskujuks teistele, miks siis vaba turumajandus Eestis järsku halb on?
Mis opositsiooni puutub, siis demokraatlikus riigis on opositsioonil samasugune roll nagu ka valitsusel. Opositsioonil on samasugused võimalused poliitika mõjutamiseks, Riigikogu opositsiooni saadikutel samasugused õigused, iseasi, kas neid võimalusi ja õigusi on osatud ära kasutada. Pole valitsuse süü, et Keskerakonna saadikud, näiteks Evelyn Sepp oma aega põhiliselt taksosõidu, restoranis istumise või niisama ringi lehvimise peale kulutab. Võib küsida, mida ta on teinud selleks, et olukorda muuta. Keskerakonna saadikutel on olnud palju võimalusi olukorra muutmiseks, aga kahjuks pole neid võimalusi suudetud või tahetud ära kasutada.
Mulle on küll jäänud mulje, et pr Kadri Simsonit peetakse erakonnas ametikohal pigem sellepärast, et ta väga hästi on Rootsis õppides omandanud sellele natsioonile iseloomuliku oskuse nagu näägutamine. Kui kuulata Kadri S. sõnavõtte, siis on need eelkõige näägutused. Sisu tegelikult puudub, ehk on õige vähe.
Postita kommentaar