laupäev, 19. märts 2011
Mõistlik pakkumine New York Times'i kirjastajalt
Olukorras, kus paljud ajalehti kirjastavad meediaetevõtted üle kogu maailma on asunud viimasel ajal paaniliselt rapsima, lõpetades päevapealt üldse veebis tasuta uudiste lugemise võimaluse või kehtestades muid karme piiranguid tundub, et New York Times'i kirjastaja Arthur Sulzberger on õppinud teiste vigadest ning pakub lugejatele küllalt mõistlikku lahendust, millest ka Eesti ajalehekirjastajad võiks eeskuju võtta. Kõigepealt saatis ta kõigile registreeritud lugejatele e-maili, kus annab muudatustest aegsasti teada. Sama jutt on üleval ka NYT veebis.
Kõigepealt võimalus lugeda tasuta 20 artiklit kuus, omal valikul. Igati mõistlik ettepanek, võrreldes näiteks Eesti Ekspressiga, mis lubab tasuta lugeda vaid neid artikleid, mis on Ekspressi toimetaja poolt välja valitud ja mis ei oma erilist ajakirjanduslikku väärtust.
Teiseks jääb nutitelefonidel võimalus lugeda tasuta New York Times'i põhiuudiseid. Samuti mõistlik ettepanek.
Edasi on võimalik valida kolme online tellijapaketi vahel: arvuti, nutitelefon ja tablet (iPad). Samuti mõistlik ettepanek võrreldes mõnede teiste kirjastajatega, kes maksustavad sisu samaväärselt olenemata vahendist, millega seda lugeda.
New York Times'i paberlehe tellijad saavad kogu sisu arvutis tasuta lugeda.
Ja nüüd tuleb peamine: need, kes on artiklitele sattunud linkide kaudu blogides või sotsiaalmeedias, saavad neid lugeda tasuta, olenemata 20 artikli limiidist.
New York Timesi avakülg veebis jääb kõigile tasuta avatuks.
Pole teada, palju Ekspressi ja Postimehe lugejaid veebis neid toimetajate poolt välja valitud tasulisi artikleid loevad, aga võib arvata, et väga väike osa. Ekspressi puhul, tundub, on ka maksmise operatsioon kulukam kui artikkel ise, mis muudab sellise aktsiooni mõttekuse küsitavaks.
Teemad
Ajakirjandus,
Äri
Tellimine:
Postituse kommentaarid (Atom)
6 kommentaari:
Ma ei ole elu sees internetis millegi lugemise vaatamise eest maksnud. Ja ei kavatse ka. Minu poolest on kogu interneti reklaaminduse treimine ja igasugune spammimine nende endi aja raiskamine. Minult ei tule ei klikke ega sente. Garanteerin selle.
Tundub tore idee, aga kindlasti tekib siis kohe peegelsait, kus on need artiklid tasuta. Või siis Facebooki leht kõikide vajalike (tasuta) linkidega.
Lähiajal muutub kodumaine meediapilt. Käivad sahinad Delfi ja EPLi ühendamisest.
Kas Luik seob EPLi koos Delfiga punti ja müüb maha? Siis ka mõistetav, miks EPLi veebi pole eriti arendatud, ning Ekspressi veebi hoitakse elus vaatamata Delfile.
Delfile siiani konkurenti pole. Uudised operatiivsed, esimestena teavitamas. Ääretult rumal ja lühinägelik oleks praegu see töötav kanal mingite idiootlike paleemängudega "ära solkida".
Iseseisev Ekspressi veebileht on juba ammu kadunud, see praegune asub "Delfi platvormil," mis tähendab, et logo on teine, aga "mootor" sama. Sama on ka näiteks Maalehega.
Postita kommentaar