neljapäev, 16. veebruar 2012

Ettevaatust: Soomest võib saada uus Kreeka

Väljavõte Euroopa Komisjoni veebist.

Nagu kinnitab Euroopa Komisjoni värske raport, on võetud teravdatud jälgimise alla (et ei juhtuks uusi Kreekasid) 12 Euroopa Liidu riiki, nende seas ka Eesti olulisemad kaubandus- ja äripartnerid Soome ja Rootsi. See peaks võtma kainemaks kõik need tarkpead, kes Soome mudelit Eestile eeskujuks toovad: see pole enam jätkusuutlik, mis tähendab, et ka Soome riik võib pankrotti minna.

Kuidas see sai juhtuda? Nagu väidab raportit tutvustav memo, on Soome kaotanud hüppeliselt eksporditurgu, see on ilmselt seotud Nokia allakäiguga. Samal ajal on Soome erasektor suurtes võlgades, võlgadest suurema osa moodustavad kinnisvaralaenud. Sama lugu on ka Rootsis, kus eraisikud ja firmad on langenud suurtesse võlgadesse, mis võib hakata raputama viimase aastakümne jooksul kiiresti kasvanud eluasemeturgu. See tähendab kinnisvaramulli lõhkemise ohtu nii Soomes kui Rootsis, selle järelkajad kostuvad kindlasti ka Eestisse, kus turg on juba kõvasti kukkunud.

Soome ja Rootsi tõttu saavad soovitused ka Eesti, Läti ja Leedu, ent Balti riike teravdatud jälgimise alla veel ei võetud.

4 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

See on ju Eestile omamoodi kasulik. Saab raha olemasolul igasugust head kraami üles osta...

Anonüümne ütles ...

Teadagi kellel see raha on. Varsti on kogu eesti mingi Gazpromi filiaalike.

Anonüümne ütles ...

Aga millise riigi mudel on jätkusuutlik?

Anonüümne ütles ...

Kuningriigi mudel on jätkusuutlik. Vaata kuhu maailmanurka tahes, aga edukamad on samasuguse kultuuri-tehnoloogia-majandusharjumuste juures ikkagi monarhiad. Araabiamaades Omaan, Qatar ja Saudid. Aasias Jaapan ja Tai, Lõunamere saartel Tonga, Aafrikas Maroko ja Svaasimaa; Euroopas... ah teate ju isegi, et stabiilselt edukad ja üldse stabiilsemad on taanlased ja rootslased ja norrakad. Heitlikumad Soome ja Island. Ja nii edasi ja nii edasi.
Sarnased naabrid Portugal ja Hispaania? Muidugi on Hispaania edukam ning stabiilsem.