reede, 26. august 2016

Meile võiks sobida Soome?

Väljavõte ERR-i veebist.

Nii nagu inimene peab endale leidma sobiva kaaslase, on oluline leida endale sobiv koht elamiseks. Soomest saabuvad uudised selle kohta, et seal hakatakse sisse viima riiklikult tagatud sissetulekut ehk nn kodanikupalka. Selline süsteem võiks sobida meie-sugustele, kel on raskusi kiirkorras sobiva töö leidmisega, ent kes võiks mõne aja pärast asutada mõne ettevõtte, mis hakkab neile korralikult sisse tooma. Vahepeal peaks aga kuidagi hakkama saama ja lisaks peaks veel lastele elatist maksma. Soome süsteem päästaks meid ühtaegu nii kerjamisest kui võimaldaks täita kohustusi. Euroopa Liiduga liitudes toodi argumendiks just seda, et inimesed saavad kas püsivalt või ajutiselt mujale tööle, õppima ja elama minna, kui neil on selleks vajadus või võimalus.

Olen ise varem öelnud, et eestlastel peaks olema häbi elada välismaal, aga kui on nö surm silme ees, siis ilmselt võib kaaluda ka Soomes ja mujal elamist. Häbi on, aga see tunne tuleb alla suruda. Ma tean, et paljud pered on läinud Soome, et maksta pangalaenusid. Meil laenusid pole, aga Eestis ei tule lihtsalt toime. Isegi kui teeksime juhutöid ja saaksime mõlemad miinimumpalka, ei pea sellega peret üleval, sest ühe palk läheb korteri ja teise palk toidu peale, jätkuks ehk veel ka natuke elatiseks, aga osta on vaja riideid ja teinekord tahaks lastega kuhugi välja sõita. Irja on juba kaalunud varianti Soome elama minna, ta on ema poolt rahvuselt soomlane ja kõik tema sugulased elavad Soomes.

Soome on arenenum ühiskond ja pakub laialdasemaid võimalusi. Meil on mõlemal soome keel hästi suus, nii et Soomes hakkama saamisega probleeme pole. Soomes oleks meile tulevikus garanteeritud 560-eurone sissetulek, palgatööle minnes teeniksime kumbki vähemalt 2000 eurot. See on kokku 4000 eurot, millega on juba võimalik ära elada. Lapsed saaks minna Soomes lasteaeda ja kooli. Ühtlasi on Soomes märksa paremad võimalused erivajadusega inimestele, seal tegutseb Angelman-seura, kuhu on koondunud Angelmani sündroomiga laste vanemad. Eestis on teadaolevalt ainult 4-5 Angelmani-peret, Soomes on neid 50 ringis.

Meile võiks sobida Soome, kuni jalad alla saame, siis saab vajadusel Eestisse tagasi tulla. Kui keegi teab Soomes töövariante, siis võib lahkesti teada anda!

52 kommentaari:

ann ütles ...

Noh, originaalsed te ei oleks. Väga-väga paljud on nii teinud, et on olnud mõne aja Soomes, rajanud endale Soome sissetulekuga "põhja" ja siis tulnud Eestisse midagi tegema ja toimetama. Eks te proovige.

Inno ütles ...

Soomes on väga hästi varustatud toidupangad, näiteks presidendiproua Evelin Ilvese isa käib seal toitu hankimas.

Anonüümne ütles ...

Kas Irja ema on siis Soome kolinud? Kõik sugulased ju seal.

Inno ütles ...

Irja ema on ainus, kes Eestis. Temal oleks ka Soomes parem, pension ligi 1000 eurot.

Kana Kaks ütles ...

Ma pole päris kindel, et lihtsalt niisama, abirahade peale, ikka saab Soome kolida? Mis te põhjuseks ütlete, et teis kiusatakse poliitiliselt taga või?

Inno ütles ...

Ütleme, et tulime tööd otsima.

Anonüümne ütles ...

Ja mis tööd loodate sealt saada siis?

Kana Kaks ütles ...

Ja kohe hakkavad abirahad tiksuma, arvad? Keegi tegi selle Titeblogis hiljuti puust ette ja punaseks, kuidas asjad seal tegelikult käivad, mine ja tee endale see asi selgeks kõigepealt.

Kana Kaks ütles ...

Ja üldse- Irjal pidi ju kohe-kohe see bestseller ilmuma ja sellest pidi saama nii palju raha, et saate endale lausa maja osta. Ei jaksa siis nüüd sügiseni kannatada või?

Inno ütles ...

Ükskõik mis tööd. Siis ei pea Eesti riigile koormaks olema, lapsed saab panna seal lasteaeda ja kooli. Soome haridust peetakse maailma parimaks. Selle nimel tasub pingutada.

Kana Kaks ütles ...

Inno, pane see pudel käest! Soome ei saa niimoodi töötuks minna. Töökoht peab olema valmis vaadatud. Ega soomlased ka endale kaela peale ei saa võtta kõiki.

Kana Kaks ütles ...

Oot, aga kui Eestis ei saanud sa tööle minna, kuna pead ÜKT-d tegema, siis kas Soomes järsku saad? Sa pead ju siia sõitma selleks?

Inno ütles ...

Eks me näe. See saab olema omamoodi tutkimusmatka. Portugalis otsiti küll kohe töö ja elukoht, ma arvan, et Soomes on sama süsteem. Üks Euroopa Liit kõik.

Inno ütles ...

ÜKT-d saab käia Eestis tegemas. Soome pole ju kaugel, käivad laevad ja lennukid.

Anonüümne ütles ...

See Soome on siis ju omadega puhta p....s riik! Võtab Eestist vastu kurjategija koos perega ja kukub poputama. Kust see raha võetakse?
P.S: kas tutkimusmatka on ainus soomekeelne sõna, mida te valdate?

Inno ütles ...

Lähen Soome pensionäridele puid lõhkuma, neil on suured pensionid ja palju raha! :) Mingit tööd ikka leiab, pool Võrumaad käib Soomes tööl, täiesti keeleoskuseta inimesed käivad.

Inno ütles ...

20:35 anole: No ma ei tea, mehed, kes minuga koos ÜKT-d teevad, käivad kogu aeg Soome vahet. Soome võtab kõik eestlased vastu, Soome juhid on seda isegi välja öelnud.

Kana Kaks ütles ...

Alles paar päeva tagasi ütlesid, et ei saa tööle minna, kuna pead tegema ÜKT-d. Nüüd järsku saad lausa Soome tööle minna ja seda ÜKT ei sega? Kas ÜKT-d tegema tulete ikka koos kogu perega? Kas tulevane tööandja peab sõidud-hotellid kinni maksma, eks?

Inno ütles ...

Veel 20:35 anole: Mis teil selle Soome vastu nüüd on? Kui minu kuritegu on suutmatus elatist maksta, siis Soomes saaksin just teenida, et elatist maksta. Eesti palkade juures on see utoopia.

Kana Kaks ütles ...

Ah ja puid sa ei saa lõhkuda ju, sul pidi õlg liigesest välja käima? Unustasid või? Ja kes Irjale vett pähe valab kui sa tööl oled?

Inno ütles ...

Kana kahele: Mulle just tehti selgeks, et mind Eestis kuhugi tööle ei võeta, kuna olen kurjategija, lisaks ÜKT veel. Mis mul muud üle jääb siis? Peab mujal proovima.

Inno ütles ...

Soomes on arstiabi tasemel, isegi hambaravi makstakse kinni. Küllap tehakse õlg korda, kui vaja. :) Mis Irjasse puutub, siis Soome on Irjale just paras jahe. Mulle veidi külm on, aga harjun ära. Õnneks on Soomes iga nurga peal saun, nii et saab hakkama.

Inno ütles ...

Soome oleks eelkõige hea lastele, saavad veidi teistsugust keelt, kultuuri ja keskkonda avastada. Irja käib kogu aeg pinda, et saaks Soome ajakirju osta, mida Eestis kahjuks enam müügil pole. Ja Soome TV-d saab ka vaadata, 3-5. kanalit, mida Eestis ei näe. Sealt tulevad just kõige paremad saated. Ja mul on Soomes sõpru, keda pole aastaid näinud, saab suhted uuesti üles soojendada. Kes teab, võibolla õnnestub mõni äri püsti panna koos. Soomes on praegu just ettevõtlikke inimesi vaja.

Anonüümne ütles ...

Te ikka teate mis maksab Soomes lasteaia koht?Pension tuleb seal välja töötada, abiraha saamiseks pead olema enne töötanud. Mis kuradi piimajõed ja kullamäed seal on?

Anonüümne ütles ...

Oeh. Ei oskagi midagi öelda. Milline naiivsus. Minge aga minge, kui seal pudrumäed ja piimajõed ees ootavad. Aga enne tehke postitus, kus vabandate nende välismaal töötavate inimeste ees, keda te alles hiljuti enda blogis sõimasite ja solvasite.

Anonüümne ütles ...

Ma arvan ka, et minge ja proovige, kas õnnestub seal samamoodi oma mark täis teha.
Kaak-hõkk-kaak! Ma pidin praegu õrrelt maha prantsatama. Kindlasti kõik "sõbrad" soovivad sinuga koos äri püsti panna. Te käiks siis kogu perega koos kontoris tööl ja muidugi ka väliskomandeeringutes. Sõbrad peaksid omalt poolt kogu algkapitali leidma loomulikult.

Anonüümne ütles ...

Inno ausalt minge Soome.Ma olen seda endamisi kogu aeg mōelnud.Mul on lapsed seal koolides ja kerhodes kâinud.On tōesti parem kui Eesti.Elasime Pohjos Karjalas Joensuus.Nūūd Ameerikas.Soome oli ikkagi parem.

Inno ütles ...

Pensioni saamiseks tuleb 5 aastat töötada, aga see konti ei murra. Kui pärast saad 1000-eurost pensioni, tasub asi ära. Töötu abiraha saab, kui oled 4 kuud töötanud. Lapse- ja puudetoetused hakkavad kohe jooksma. Ainuüksi Juulike saaks Soomes 800 eurot puudetoetust, Eestis ainult 160.
Välismaal töötajate ees vabandama ei hakka, aga kannan endas sama häbitunnet, mida peaks kandma kõik välismaal elavad ja töötavad eestlased. Aga nagu ma ütlesin, kui ikka surm silme ees, siis ei anna häda häbeneda. Ma ei kujuta hästi ette, mis elu meil võiks Eestis olla. Juulikese peale mõeldes oleks Soome igal juhul parem, sest seal pannakse kõik erivajadusega inimesed eraldi korterisse elama koos tugi-isikuga, Eestis oleks tema tulevik hooldekodus. Soome loobus Päikeseküla-taolistest pioneerilaagritest ja seal juba ehitatakse kortereid, Eestis pole midagi kuulda olnud.

Anonüümne ütles ...

Mul ãmm läks pârast pensile jââmist Soome.Töötas 5.aastat seal.Nüüd saab mōlemad pensionid Eesti ja Soome omad.Ostis täitsa uue korteri ja seda hakkas riik maksma iga kuu.Ta saab mingeid tugesid veel,pole kōike uurinud.

Ann ütles ...

Andke aga minna. Siis saangi taas Toidupangale toitu viia, hetkel ei plaani ma kurgijuppi ka annetada. Kui teid ei aita siin eestiski üksi sugulane, siis Soomes ootavad teid Irja sugulased, töökohad ja ametnikud, Seal on küll ilusad palgad, aga ka sama ilusad maksud. Üür, lasteaed, transport jne. Aga nu te saate üürida ühiselamu toa ja õnneks see palju ei maksa.
Ja kui sinna lähete, siis äkki hakkavad su pojad ka midagi saama sult. Ja 5aastat tööl käia on sulle köömes. Nu sa ei saa hetkel kuuaegagi käia :D
Aga ära loobi tühje sõnu, tee ka midagi.

Anonüümne ütles ...

No kuulge, mis siin enam mõtelda? Pakkige oma roosad kohvrid kokku, kerjake piletiraha, jätke korteriüür maksmata ja põrutage Soome!

Anonüümne ütles ...

Kust see surm siin siis tulema hakkab? Pealtnäha täiesti heas toitumuses ja heatujulised inimesed.

Doña Helena ütles ...

Kindlasti on Soome inimesele, kel omal ettevõtlikkus puudub, aga soov ja tahe tööd teha on ja ei pirtsuta tööde peale, mida soomlased ise teha ei taha, lihtsam. Aga direktoreid ja managere eriti ei otsita ja pole ka kuulnud, et blogija tööd või elukutselist telekavaatajat või ajakirjalugejat vajatakse. Aga proovige ikka. Miks te Portugalis tööd ei proovinud saada? Kas seal ei olnudki blogijate ja kulinaarsete algteadmisteta kulinaarsete kriitikute puudust? Oehhh..kukun ka kohe õrrelt maha naerust, aga samas ega teil ju kedagi pole, kes teid siia tagasi igatsema jääks. Hea meelega teeks teie nn. Portugali sõpradega intervjuu, et mis nad arvavad Eestist ilma rahata kaela sadanud "sõpradest"

Anonüümne ütles ...

Ennustasin juba ammu, et need tolad Soome toitva nisa otsas maanduvad. Hõimuvelledest on muidugi kahju, et sellised parasiidid endale kukile saavad...

Anonüümne ütles ...

See 800 EURi puudetoetust on nagu alati kirjanduslik liialdus (kui ei ole, siis palun täpset linki). Aga, selleks, et saada Soomes puudega lapse toetust, peab väga täpselt reha plaani täitma. Ja kohe, kui seda ignoreerite on lastekaitse kohal. Nemad nalja ei tee ning rinnapiima ravi ei ole nende silmis argument.

Anonüümne ütles ...

Mis sest Soomestki teil abi? Ma küll ei usu, et sealne parem erivajadustega inimestega tegelemine teile abiks on, te pole siin lapse reh.plaani ju siiani suutnud liikuma pann. Minu pärast kerjake või tehke mis tahate, aga et te lapse arengu heaks ette nähtud asjadegagi ei viitsi tegelda, see küll jahmatab. Ega Soomes ka kõiki neid treenimis- ja arendamisvõimalusi keegi teile koju kätte ei hakka tooma. Seal pigem tuleb lastekaitse kraesse - nad on seal üsna karmilt tegutsenud.
See on hea küll, et noorema õe pealt õpib - aga spetsiaalsete tegeluste-trennide toel oleks areng ju tõhusam, parima aja olete nagunii mööda lasknud, esimesed kolm eluaastat oli ideaalne aeg - aga et siiani MITTE MIDAGI, ehkki plaan teil on, pole muud juttu, kui "eks peame uurima". Ma küll eu kujuta ette, et ma ei teeks oma erivajadusega lapse heaks kõik, mis vähegi võinmalik - aga te leelotate koosolemise olulisusest. Ega siis see, et temaga nädalas korra-kaks-kolm sihipäraselt tegeldaks, teilt koosolemise võimalust ära ei võtaks. Haige suhtumine!

Anonüümne ütles ...

Irja ju kirjutas, et need, kes ei viitsi enda lapsega tegeleda ise need lähevadki teraapiasse sest nad on laisad ja kui mina kirjutasin, et kui juuli saab vastavat abi, siis hakkab äkki kõndima ja neil läheb lihtsamaks, aga selle peale sain vastuseks, et hoopis raskemaks, et siis hakkab ronima ja jooksma nii, et nemad peavad kahe lapse järele jooksma. Järelikult nad ei tahagi, et Juuli edasi areneks.

Anonüümne ütles ...

Soome võib sobida teile, aga kas teie Soomele sobite, selles on küsimus.

Inno ütles ...

Saame näha. Ma olen kogu elu tööd teinud ja usun, et Soomes hätta ei jää.

Inno ütles ...

21:57 anole: Ega seda enne ei tea, kui järgi ei proovi.

Vika ütles ...

Inno soomes hambravi tasuta???? Kus krt sul selline vale info��Ja puudetoetust nii sama naljalt te ka kohe saama ei hakka kui te plaane ei tâida!!!!!

Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Kana Kakkonen ütles ...

Innoirja, ma mõtlesin vahepeal järele. Ma tahan ka Soome! Palun võtke mindki kaasa, oleksin sõidu ajal vaikselt roosas kohvris.
Mulle kuluks ka üks korralik tutkimusmatka ära.
Ma munen teile igal hommikul tänutäheks ühe praemuna ja lihavõtete ajal shokolaadimuna?

Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Kana Kaks (Kakkonen) ütles ...

Kui asjaks läheb, siis kohe kukun munema. Selle ajani ikka kaagutan, ma õpin ju oma ala parimatelt: Innojairjalt.

Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
mechanicalmangineering ütles ...

Kuna olen tuntud selle poolest, et toodan samuti paska ja komöödiat (enamasti pagulaste teemal ja erinevalt teist pigem tahtlikult), siis pean nentima, et just pagulastena, kes te nüüd sisuliselt olete, ei lähe teie plaan ilmselt nii õlitatult, kui te arvate. Peamine põhjus - liiga valge nahatoon. Vaatamata tulemusele, ei näe ma põhjust, miks teid hukka mõistetakse, arvestades, et Soome on niigi tulvil teie motiividega "insenere" ja "füüsikuid" ning teie spetsialiseerumine nagu võis välja lugeda oli samuti üsna tabavalt "tulevane ettevõtja, kes Soomele korralikult sisse toob". Pigem näen põhjust hukka mõista soomlasi, kui nad aktsepteerivad liivajänkusid ja paaviane, kes lisaks Soome riigikassale nõuavad ka nende naiste tagumikke ja šariaati, kuid keelduvad meie persetajatest.


Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Irja ütles ...

No vaatame, mis sellest asjast välja tuleb. Ei ole ju vaja ette muretseda. Kui ei meeldi, siis saab ju alati Eestisse tagasi tulla. Pealegi ei ole meil mitte midagi kaotada. Seepärast ongi hea vahel vaene olla - siis on sul rohkem julgust oma elus uus lehekülg keerata.