laupäev, 24. september 2016

Eesti õnnetus on õnnetus?

Seda pole vist vaja pikemalt selgitada, sellest saavad kõik Eestis elavad inimesed ise aru, et elu Eestis on stagneerunud. Meenutab nõukogude liidu lõpuaastaid, kus valitseb ükskõiksus ja minnalaskmise meeleolu. Kus valitseb pessimism olemasoleva suhtes ja millegi uue ootus. Ent erinevalt tollasest ajast, mil silme ees oli iseseisvumine, pole praegu mingit selget sihti. Kõik on justkui saavutatud, aga oodatud õnne ikka pole. Ja mingit lahendust ka näha pole.

Uuringute järgi on eestlased üks kõige õnnetum rahvas Euroopas. Aga see, õnnetus võib ollagi üks ühiskonna stagneerumise põhjuseid.

Eestlased teavad hästi Seppälä nime põhiliselt ühe tuntud kaubamaja järgi, aga eestlastel tuleks teha tutvust ühe teise Seppälä, nimelt Emma Seppäläga, USA Stanfordi Ülikooli teadlase, õnneuurijaga. Tema värske raamat õnnest aitab eestlastel leida vastus küsimusele, miks nad on õnnetud ning ühtlasi veenduda selles, et õnnetu olek pärsib üldist arengut.

Nagu Seppälä toob raamatus välja, siis on õnnelikud inimesed innovatiivsemad ja mis eriti tähtis, uuringute järgi tervelt 12% produktiivsemad. Eestlastele heidetakse just ette vähest produktiivsust. Mis see päriselus tähendab? Eelkõige seda, et Eestis ollakse töö tegemisel harjunud tuima nühkimisega. Aga selleks, et edasi areneda, rohkem saavutada, olla maailmas esirinnas, peab töö olema fun. Inimesed peavad tööd tegema entusiastlikult, silmade särades, siis on võimalik saavutada enamat. Vaadakem hetkeks ringi - kui paljudel teie ümber olevatel inimestel silmad säravad - ma ei mõtle siin hommikuse õlle või jointi tekitatud sära - kas selliseid inimesi üldse on? Ja kui silmad ei sära, siis miks ei sära?

Muide, üks lihtsaid mooduseid sära silmadesse saamiseks on lapsed! Lapse sünd - see on igal juhul õnnelik sündmus, looduslik meeleolu tõstja, mis toob positiivseid emotsioone. Eestis sünnib vähe lapsi, pole ime, et inimesed on nõnda mornid.

Kas olete tähele pannud, et õnnelikud inimesed justkui tõmbavad enda ümber teisi inimesi, nendega tahetakse suhelda, nendega koostööd teha. Sest inimene saab alateadlikult aru, et õnnelik olek toob edu. Ja mis seal salata, kõik tahavad teiste õnnest osa saada, isegi kõige paadunumad stressis küünikud. Need viimased haaravad õlekõrrest.

Kui Eestis on inimesed tusased, ei naerata, nühivad tuimalt ilma särata silmis oma tööd teha, siis pole imestada, et paljud noored tahavad Eestist ära. Inimene, eriti noor inimene tunnetab kohe ära, et midagi on valesti. Ta tahab alateadlikult sinna, kus koos on palju rõõmsaid inimesi, siis on palju rõõmsam ka tööd teha. Kas pole nii?!

Eesti haigekassa on pankrotis, sest inimesed on üha haigemad. Miks? Sest õnnetunde puudumine muudabki inimesed haigemaks ja vastupidi, õnnetunne aitab ära hoida veresoonkonna haiguseid, neid peamisi surma põhjustajaid Eestis. Äsja jäi süda seisma Eesti ühel andekal ajakirjanikul Aarne Rannamäel. Aga kas te nägite teda kordagi naermas, südamest naermas? Mina ei näinud, ekraanil igatahes küll mitte. Tal oli alati selline nägu peas, nagu hakkaks kohe surema. Ja surigi ära. Kui paljudel eestlastel on selline surija nägu peas, mõelgem!

Selleks, et olla ja saada õnnelikuks, pakub Seppälä välja kuus võtmetegurit:

1. Ela ja tööta hetkes. Selle asemel, et mõelda sellele, mis tuleb, keskendu sellel, mis parasjagu käsil. Tänu sellele oled produktiivsem ja karismaatilisem.

2. Ole paindlik. Selle asemel, et olla üle koormatud, treeni oma närvisüsteemi taastuma tagasilöökidest. Sellega vähendad loomulikul moel stressi.

3. Kontrolli oma energiat. Selle asemel, et tegeleda koormavate mõtete ja tunnetega, õpi kontrollima oma energiat, et jääda rahulikuks ja keskendunuks. Sellega hoiad oma energiat kõige tähtsamateks tegevusteks.

4. Ära tee midagi. Selle asemel, et kogu aeg midagi teha, võta aega mitte millegi tegemiseks, lihtsalt olemiseks. Tänu sellele muutud innovatiivsemaks ja loovamaks.

5. Ole hea iseenda vastu. Selle asemel, et end pidevalt piitsutada ja olla kriitiline enda vastu, ole endaga kannatlik ja pea meeles, et aju on loodud selleks, et õppida uusi asju. Nõnda parandada oma võimet saavutada edu ja õppida vigadest.

6. Ilmuta huvi teiste suhtes. Selle asemel, et olla kinni ainult enda tegemistes, ilmuta huvi teiste vastu. Nõnda saavutad parema positsiooni oma kolleegide silmis.

Eestlastele teadmiseks: te pole üksi oma õnnetuse murega. Õnneraamatu autor kirjeldab, et kui asus elama Stanfordi USA Läänerannikul, kus asuvad Palo Alto ja Silicon Valley, siis polnud ta kusagil mujal näinud nii palju õnnetuid ja läbi põlenud inimesi ja ei olnud kohanud kusagil nii palju enesetappe kui seal. Eestis tuuakse eeskujuks Silicon Valley't, aga vähesed teavad, mis elu seal tegelikult elatakse ja mis on sealse nn edu hind tegelikult.

11 kommentaari:

Alice ütles ...

Kas kirjutasid jälle endast, et miks te õnnetud olete?Teil pole sõpru ja sugulasi, kes teiega väga läbi tahaksid käia. Kirjutate siin ainult minevikust ja niu, niu postitusi.Inimestele te väga ei meeldi ja ma pole kohanud siin ka kedagi, kes teist vaimustuse oleksid.
Mina näen küll tänaval õnnelikke inimesi. Lähen ujulasse ja seal naeratavad inimesed vastu ja on positiivsed. Sõidan rattarajal jalgrattaga ja inimesed juba noogutavad ja lehvitavad, sest me oleme ennegi kokku trehvanud. Tööl teeme nalja ja naeratame üksteisele ja tunneme rõõmu.
Loomulikult on ka kurbi päevi elus, aga kui sõbrad ja pere on kõrval, siis saab sellest koos üle.Mina küll ei näe kõike nii mustades värvides ja tunnen, et elu on ikka rohkem rõõmsapoolne ja inimesed on enamasti ikka õnnelikud.

Kats ütles ...

Võib-olla teie tutvuskonnas on jah kõik inimesed nukrad, aga minul ei ole. Inimesed on õnnelikud, tänaval inimesed naeratavad vastu kui neile naeratada ja keegi pole tusane. Kõik algab endast, kui kogu aeg vingutakse iga asja peale, siis ongi kõik sitt ja paha, aga kui mõtestada enda mõtted ümber, siis läheb asi ka paremaks.
Seds, et Eestis sünnib vähe lapsi mõjutab see, et noored tahavad keskenduda enda karjäärile ja jõuda üles tippu ning ei soovita kohe noores eas lapsi. Paljud kardavad et ei tule lapsega toime ja sellest pole midagi, inimesed on erinevad ja sellest ka erinevad arusaamad laste kohta. Paljud noored alustavad juba pereelu väga varakult.
Haiguste kohapealt ei saa nüüd öelda, et see mõjutab seda kui õnnetud inimesed on. Palju haiged on sünniga kaasa tulnud, isegi minul ja haigekassa maksab mu ravimid kinni.

Ann ütles ...

Sa jälle üldistad. Sul on ainult Irja ja lapsed. Sõpru ja sugulasi pole. Oled õnnetu hing.

Ma tean mitte naervaid inimesi vähe, ju olen sattunud õnnelike inimeste sekka ja olen ise ka õnnelik.

Kui siin riigis nii halb on olla, siis miks te ometi ära ei koli. Saaksite ka äkki õnnelikes.

Inno ütles ...

Ann ja Alice on nagu ühe perse kaks kannikat. Sama kirjaviis, samad arvamused, üks ja sama inimene? :) 24/7 siin blogis hängimas, aga väidavad, et muudkui teevad tööd, tegelevad hobidega, on koos perega, suhtlevad sõpradega ja on muidu rõõmsad. Isegi minul pole nii palju aega muude tegemiste ja toimetuste kõrvalt, et mõnes võõras blogis päevad läbi hängida. Järeldus: tegemist on trollide, palgaliste kommentaatoritega. Eesmärgiga ...?

. ütles ...

Jah, Inno oma vanas tuntud headuses: kui kommentaari kohta pole midagi öelda, siis ründa kommenteerijat.
Hale.

Inno ütles ...

Ma vastasin neile kahele nende enda moodi. :)

. ütles ...

Ei vastanud, sa vastasid a'la "Innol pole mitte sittagi öelda, aga soe õhk tahab väljaajamist"-moodi.
Alla oled käinud, endine ajakirjanik.

Ann ütles ...

Blogi polegi kõigile lugemiseks ja kommenteerimiseks?
Ma loen paljusid blogisid. Tänapäeval on sellised võimalused, et ei pea väntama arvutit käima ja ei pea ka toas istuma, et blogi lugeda.
Alice kahjuks elab põhjas, mina lõunas.
Aga ega ma ei oodanudki Innolt positiivset kommentaari, Inno inisbki kõigi kallal. Hea on ainult see kust niisama raha saab.

Alice ütles ...

Tere, tere. Terve päeva olin blogist eemal, aga nüüd peale ilusat sügisest perepäeva siia väikesele vahepausile tulles, kus ma olen isegi alles sügiseses metsas, keset vahtralehti ja viimaseid päikesekiiri, loen täpselt seda, mida ma olen 100 korda ennegi lugenud. Kui ma ei ole Savisaaare sabarakk, siis järelikult olen siin kahe nimega. Kas sa selle peale pole tulnud, et inimesed lihtsalt elavad ja ongi rõõmsad päriselt oma pere, laste ja tuttavate seltsis ja kõik on tõeline. Seda nimetatakse päris eluks ja selle üle tuntakse rõõmu. See on see kui sa ärkad hommikul naeratusega ja uinud õhtul täpselt samuti, sest sa tead, et see kõik on su elus päriselt olemas ja mitte keegi ei võta seda ära.Samuti naudid tööl käimist ja mitte ainult sellepärast, et selle eest antakse raha vaid see on just see mida sulle meeldib ja mida sa tahad teha ning millest rõõmu tunned.
Inno sa oled ikka päris loll mees.Mul pole sinust isegi kunagi kahju olnud, et sa elada ei oska, aga nüüd on juba ilmselt hilja ka. Kui sa siiamaani pole suutnud, siis ega sa enam ei suuda ka.

Inno ütles ...

No ja mis see minu isik sind kogu aeg torgib? Armunud oled või? Mul on oma naine olemas. :)

Alice ütles ...

Enne hüppaks ojasse kui sellist lohet meie majja tahaks. :D Mul on ka MEES rõhk sõnal mees olemas ja palju kauem kui sinul Irja.
Sina ikka torgid mind. Kirjutasid 14.34, siis kui mina oma perega väljas ilusat ilma nautisin minust ja Annist terve pika kommentaari. Arvad, et mul pole muud teha kui päevad läbi siin blogis istuda. Teil ongi 2 arvamust põhiliselt kas 10 aastat ilma olnud või siis armunud. Irja on siis ka Savisaarde armunud, et ei saa temast üle ega ümber ja armastusest vihkamiseni pidi ainult 1 samm olema.