kolmapäev, 7. september 2016

Kas laps saab piisavalt liikuda ja mürada?

Laps vajab päevas 3 tundi aktiivset liikumist.

Meil on lastega kodus põhiline tegevus müramine. Mürame 3-4 tundi päevas, paar tundi hommikupoole ja paar tundi õhtupoole. Lisaks väljas liikumine. Roosi võib kodus joosta tunde ühest toast teise. Tänases ajalehes Helsingin Sanomat on antud alla 8-aastaste Soome laste jaoks uus soovitus, mis näebki ette päevas vähemalt kolm tundi aktiivset liikumist. See on siis jooksmist, müramist või liikumismänge. Varasem soovitus oli kaks tundi.

Ühtlasi soovitatakse lapsi vähem käskida ja keelata, lasta lastel vabalt ringi joosta ja liikuda ning rohkem lastega mürada.

Mul on mure, kas lasteaias lastakse ikka lastel piisavalt ringi liikuda, joosta ja mürada? Kas lasteaias lapsi liiga palju ei keelata?

15 kommentaari:

Kana Kaks ütles ...

Natuke keelata tuleks Tähismaa-lapsi ka, seda on ju videotelt näha.

Anonüümne ütles ...

Lasteaiatöötaja vastab:

Lapsed tuuakse 7.30-st alates aeda. Soovitavalt kuni 8.15, sest siis on pilt selge, kes kohal, kes mitte (ja kelle mammad-papad pole suvatsenud teatada). Hommikusöök 8.30, enen seda tuleb tuba ära koristada ja käed pesta.
Kuni selle ajani mängitakse.
LOOMULIKULT on siseruumised jooksmine keelatud. Samuti täiest kõrist röökimine, kiusamine, riietest rebimine, ilma loata mängutoast väljumine, radika ja toolide-laudade peal ronimine, asjade lõhkumine ja lasteaiavara ainult enesele hoidmine, inetud sõnad ja teod jm.
Jah, seda keelame ja umbes 1000 x päevas.

Peale sööki on erinevad tegevused: mängimine, muusikatund, liikumine, õppekava (kleepimine, värvimine, joonistamine, jutustamine, tähtede õppimine, arvutamine).
10.30 läheme õue (VÄGA halva ilma korral jätkub tegevus toas). Õues võib joosta ja karjuda, aga mitte vägivallatseda, liiva loopida, puid ja lilli rebida, tõukida, väiksemaid kiusata jne. Jah, jälle KEELAME!

11.30 on lõuna ja peale seda vaba aeg või olenevalt nädalapäevast ka meisterdamistund. Enne sööki kätepesu (toakoristus ka) ja KEELAME sel ajal seebiga mulistada, pritsida, kraae lahti jätta, ilma asjata pesujärjekorras jokutada.

13.00 - 15.00 uneaeg, millele eelnevalt KEELAME päevariietega voodisse minna (nii, nagu toariietega KEELAME õue minna) ja KEELAME unejutu ajal lobiseda, niheleda, teisi häirida.

Peale magamist 15.30 on õhtusöök, millele eelnevalt KÄSEME käed puhtaks pesta ja päevariided selga panna.
Söögijärjekorras NÕUAME vaikust ja rivi, söögisaalis NÕUAME korralikku söömist ja kaaslaste austamist.

Peale söömist kuni vanemate tulekuni (lasteaed sulgub kell 17.30) on lapsed kas õues või toas, olenevalt, kuidas meie ja nemad otsustavad.

Seega jah... keelame ja käseme vist tõesti jube palju :o

Ann ütles ...

Lasteaias on kord nii, et viid hommikul lapse lasteaeda, paned ketti. Vahepeal lükatakse suvalist möga neil suust sisse, lastakse matil magada ja õhtul antakse vanemale üle.
Vaatan, et sa pole ikka üldse oma poiste lasteaia eluga kursis olnud. Lasteaias on 2h õuesoleku aega, lasteaias on võimlemistunnid jne jne. Lasteaias on palju rohkem ruumi, kui teie kodus. Ja müramine ei ole nüüd küll nii oluline, et seda peaks päev otsa tegema. Laps vajab mänge, et läbi nende areneda. Laps vajab voolimist,e t käeline tegevus areneks. Laps vajab teisi lapsi, et ei tuleks kodused lamajad nagu teie. Appi, äkki mõni lapse sõber rikub perekonna läheduse ära.

marge ütles ...

Keelama peab ju- lapse enda ja ka teiste turvalisuse huvides.

Anonüümne ütles ...

Kolm tundi õues on võimalik nii käia, et lapsevanemad võtavad vähemalt 1,5 tundi sellest enda peale. Eestis käiakse õues heal juhul tund või poolteist tundi. Stockholmis on küll oma silmaga näinud, kuidas lapsed on juba pärast hommikusööki õues ja toimub õuesõpe. Soomes ju ka ollakse väga palju väljas. Meil tihti paraku ei viitsita lapsi ka õhtupoolikul välja viia, ehkki ju võiks.

Keelatakse seal muidugi, aga minu meelest on see asjakohane. Lasteaed on ettevalmistus kooliks, kus distsipliin on hädavajalik.

Mirjam Kala ütles ...
Autor on selle kommentaari eemaldanud.
Mirjam Kala ütles ...

Meie lasteaias käivad küll lapsed 2 korda päeva jooksul õues ja isegi väikese vihma korral. On olemas ka katusealused, kus saab mänge mängida. Suvel on enamus tegevusi õues ja vahel sööme isegi õhtusööki väljas.
Täna läksid lapsed juba kell 10.00 õue, sest liikumistunni õpetaja tund oli ka õues ja lapsed tulid tuppa 12.15, et õigeks ajaks lõunasöögile jõuda.
Meie lasteaed on avatud 19.00-ni.

Anonüümne ütles ...

Siian puha erialainimesed koos ja sellepärast söandan küsid, kas on ka tegelikult nii et Soomes on lasteaialapsed iga päev õues (mingil ajal) hoolimata temperatuurist ja sellest, mis taevast alla sajab?

Inno ütles ...

Meie Irjaga keelame lapsele ainult arvutiga mängimist. Irja oma Apple'i arvutit lapsele algul ei keelanud, laps tagus klaviatuuri kätega, kuni arvuti andis otsad. Pärast seda keelasin arvutiga mängimise ära.
Siis keelasime Roosile ära ka Juulikese juustest tirimise. Rohkem ei keela me midagi, lihtsalt paneme mõned asjad ära, millega mängida ei tohi. Roosikese lemmiktegevus on praegu asjade vanni uputamine - vetsuhari, hambaharjad ja pastad, vaibad, käterätid, vetsupaberi rullid, mänguasjad ja muu säärane lendavad vanni. Õnneks enam mitte vetsupotti - sinna asjade loopimisest on Roosike loobunud.
Mulle meenub, et kui meil Ingridiga oli vanem poiss umbes pooleteisene ja lastesõime kohti Tallinnas ei olnud, siis panime ta ühte minilasteaeda, kust ta sai esimese hooga kohe kirbud ja soolenugilised. Kasvatajad vaatasid põhilise aja telekast seebikaid, lapsed olid omapead ühes toas, söömise ajaks toodi nad kööki, lükati lastel lõuad laua peale ning aeti lusikaga toitu suust sisse. Nõnda oli kasvatajate jutu järgi kõige kiirem ja parem moodus lapsi sööta. Me olime natuke üllatunud ja edaspidi võtsime lapsele hoidja. Üks hoidja, vanem naine haises ühtelugu viina järele ja teine, noorem naine lõhkus toidunõusid.

ann ütles ...

Ma ei ütleks, et ma oma last täiesti keeluvabalt kasvatanud oleks - jah, toas võis joosta, pealeistutava autoga sõita ja ükskõik kui kõva häält teha - meil maamaja, keegi ei kuule niikuini. Mänguasju võis mööda põrandat vedeleda (kui jalgu jäid, kõndida ei saanud, siis ajasin mänguasjad lihtsalt põrandal "vaalu", no nagu heinamaal aetakse hein vaaludesse), diivanilauale ja madala kapi otsa võis ronida, suvalist kätteantud pappkarpi või paberitükki võis ribadeks-helvesteks rebida ja neid ribasid-helbeid karpi-topsikusse toppida (see oli poja lemmikmäng mingis vanuses), ohutuid tarbeesemeid võis endale küsida (kulbid, potikaaned) ja võis nendega mängida. Mängu võis laps ise valida - mina ei dikteerinud, millega või mida mängima peab. Sahtlite puhul ma ei keelanud - kuid eemaldasin kõik käepidemed.

Kuid keelasin (mingisugune virin ega kisa ei lugenud - kui oli "ei!", siis jäi "ei!"-ks) näiteks: asjade minu käest ära rebimist, nugade ja kääride mangumist, söögilauale ronimist, toiduga mängimist, mänguasja purukspeksmist, millegi aknasse/telekasse viskamist, millegi wc-potti viskamist, toalillede rebimist, kõva asja issi, emme või teise lapse pihta viskamist, raamatu pastaka või pliiatsiga sodimist, poes kauba riiulist võtmist, vanaema kassi otsa ronimist, kõvasti patsutamist, käppade kiskumist (pai teha muidugi võis). Kui oli juba beebi, siis keelasin beebi käest asjade kiskumist, oma keharaskusega otsa ronimist/muljumist.

No näe - üsna pikk nimkiri keelde sai. Ma ei usu ka, et lastaiaõpetajad mingid hullunud keelamise fanaatikud oleksid, aga osa asju lihtsalt peab keelama ja nii neid keelde koguneb.

Nüüd on üle 3 ja - toas eriti ei jookse, mängud on maru vähe segadust tekitavaks ja enamasti ka vaikseks muutunud. On "mina ise" - periood - on maru püüdlik, tahab kõiki töid-tegevusi ise teha. Selline hea periood, kus piisab vaid iitsatada, et "tee/teeme seda" - ja poiss kohe ülientusiastlikult on nõus! Ainult ei tohi midagi ise tema eest ära teha, mida tema tavaliselt teeb (et hakkan hajameelselt tema riideid ise ära panema vms.) - siis võib tulla ahastav karjatus "Mina ise panen!" ja nutt!

ann ütles ...

Kasvatajad vaatasid põhilise aja telekast seebikaid, lapsed olid omapead ühes toas, söömise ajaks toodi nad kööki, lükati lastel lõuad laua peale ning aeti lusikaga toitu suust sisse.
---

Appi! No see polnud küll mingi lasteAED , vaid kõige labasem lasteHOID - ja isegi laste järelvalvest viiliti tegelikult kõrvale! Kuigi see oli ka ju üle 10a tagasi, kui eralastehoidude asi vist üsna algeline? Tänapäeval sellist haltuura-eralastehoidu vist enam ei aktsepteeriks keegi? Mul ühe tuttava laps käib ka erahoius (mõned päevad nädalas, muidu on kodus) - vähemalt laps ise on küll rahul.

Anonüümne ütles ...

Miks te toodate (I ja I) mingeid valearusaamu ja kirjutate sellest, millest te isegi ei tea. Ma ei tea oma tutvusringkonnas (ja ma töötan suures asutuses) kedagi, kelle laps käiks sellises lasteaias, kus õpetajad ei tahaks lastega õues olla. Pigem tuletatakse vanematele just meelde, et tooge nüüd varuks veel riideid vms et lapsed saaks ka sellise ilmaga õues olla. Sügisel ja kevadel järgi minnes on lapsed alati õues. Väike vihmasabin pole ka kunagi takistanud. Selle jaoks ongi seal ju ka eraldi õueriided.
Lisaks teevad lapsed koos seal väga väga vahvaid asju. Nt on neil rühmaruumis stange kostüümidega (karud, rebased, oravad, rüütlid jne) ja lapsed päris tihti talvel kui õhtupoolikul õue enam ei saa minna, mängivad seal üksteisele teatrit. Olen ise istunud ja vaadanud ja see, kuidas nad koostoimetavad, on ikka üliäge.
Samamoodi on enamikes lasteaedes laulutunnid, sporditunnid ja ka nii mõnigi ring, kui laps tahaks midagi lisaks teha. Tüdruk nt alustas meil lasteaias akrobaatikaga ja käib siiani (nüüd juba koolilaps). JA see on igasugusele füüsisele, julgusele, meeskonnatöö oskustele väga hästi mõjunud.
Mind teeb väga kurvaks see kui halvasti te vahepeal kipute lasteaedadest rääkima, ise tegelikult teadmata kui vahva võib lapsel seal olla. Pigem tuleks lasteaiaõpetaja tööd palju rohkem väärtustada.
PS! Minu lapsed ei käi lasteaias, sest nad peavad või mul ei ole piisavalt aega. Mina saan teha tööd kodust ja haiguste ajal saavadki nad rahulikult kodus olla. Aga nad on alati ise väga väga oodanud, millal saaks tagasi sõpradega mängima.
Mina ise olen kodune laps. Sain lasteaeda alles vahetult enne kooli ja siiski vaid pooleks päevaks. Päris ausalt - ma olin väga õnnetu, et teised said teha lasteaias lõunaund, aga mina pidin minema koju lõunat sööma. Tahtsin koos teistega süüa ja magada ja mängida.

Pesukaru ütles ...

Inno, oma poegade lasteaias käimisega puutusid sa kokku väga ammu. Elu on edasi läinud, pedagoogika on arenenud, samuti kontroll lasteaedade ja seal toimuva üle.
Päris kindlasti saaks mõlemad teie lapsed lasteaias rohkem tegelemist kui kodus. Ei ole koolieeliku päevakavas olulisemail kohal müramine. Ajutöö on täpselt sama tähtis.
Samuti on lapsele oluline, et paigas oleks reeglid, et ta hakkaks aru saama, et ühiskonnas kehtivad mingid normid, mida võib ja mida ei või teha. Ei pea käskima ja keelama, saab selgitada, läbi rääkida ja paika panna asju. Ma pole täheldanud ega ka lastelt kuulnud, et nende lasteaias mingi käskimine ja keelamine käiks. Inimlik suhtlus on.
Samuti pole nad sealt mingeid parasiite saanud.
Lasteaias pole ühelgi õpetajal võimalik telekat vaadata. Sel lihtsal põhjusel, et lasteAIAS pole rühmaruumides telereid. Nagu siin keegi eespool juba ütles, siis sinu laps käis ilmselgelt lastehoius.

Anonüümne ütles ...

Väga hõlpsasti võib saada soolenugilised kodust, kus vannis on läbisegi vetsuharjad ja hambaharjad, muust kraamist rääkimata. Või ostate iga kord pärast Roosi vastavat tegutsemist kõigile uued hambaharjad? Huvitav, mille eest, kui söögirahagi pole. Ja kirbud on ka kergesti tekkima, kui elamine on kogu aeg sassis ja tolmune (nagu teie "kaitstud kodu" piltidelt näha võib). Aga oluline on see, et lasteaias on kõik hullem veel - ime et te neid veel pole koonduslaagritega võrrelnud, nagu omal ajal erikoole, kui raiusite nädalate kaupa kui rauda, et Juulil on täielik õigus tavakooli minna

Anonüümne ütles ...

Olen nüüd lugenud neid kirjutisi ja kommentaare oma paar kuud. Ausalt, hirm hakkab. Kuhu te küll välja jõuate, Tähismaad? Kui juba lasteaed tundub ahistavana, kuidas siis küll ... vähemalt Roosi kooli läheb?