pühapäev, 25. september 2016

Toimetulekutoetus tagab kindlustunde

Kui me Irjaga kaks kuud tagasi pärast 10 kuud äraolekut Portugalist naasime, siis olime täiesti rahatud ja meil puudus kindlustunne. Meile soovitati, et minge metsa marju ja seeni korjama. Või siis, et minge tööle. Hea soovitus, aga kus sa rahatuna ja väikeste lastega sinna metsa ikka lähed. Eriti, kui metsa ei tunne ja pole varem eriti metsas käinud. Ning kust sa seda tööd kohe päevapealt leiad. See oli selline küüniline soovitus.

Meil oli juba mõte minna Soome, sest Eesti palgad on väga väiksed. Ja Soomes elavad Irja sugulased. Aga kuivõrd mulle oli elatise võlgnevuse pärast määratud karistuseks ÜKT tunnid, siis olime sunnitud vähemalt mõneks ajaks Eestisse jääma. Et vähemalt nende tundidega algust teha. Ning siis hakkasime otsima võimalusi toimetulekuks. Alustuseks käisime Toidupangas. Sealt saime küll hulga toitu, aga selgus, et seda saab ainult kaks korda kuus. Toidupangast oli suur abi, aga selle võimaluse peale ei saanud ka lootma jääda. See pole nagu Soomes, et käid Toidupangas kasvõi iga päev.

Edasi vormistasin end töötuks. Selleks tuli teha kulutusi, ligi 40 eurot, et end osaühingute juhatusest taandada ja FIE likvideerida. Aga see tasub ära, sest töötuna saab töötutoetust veidi üle 100 euro kuus, lisaks võimalusi koolituseks-ümberõppeks. CV-d õppisin ka vormistama. Ma pole elus kunagi varem pidanud CV-d koostama.

Töötuks olemine on oluline veel üheks asjaks, nimelt toimetuleku toetuse jaoks. Ja see on päris hea toetus. Arvestusega, et meie perele peab jääma kuus kätte ligi 500 eurot, makstakse kinni eluasemega seotud kulud ja veidi peale ka. Lisaks tuleb veel vajaduspõhine peretoetus ja lapse- ning puudetoetused, kokku ligi 1000 eurot kuus. Pole paha, eksole! Ma olen isegi üllatunud. Ma julgen küll öelda, et toimetulekutoetus tagab kindlustunde. Ning sellega saab hakkama. Mistõttu ma ei mõista neid, kes ütlevad, et ei saa hakkama. Kui alkoholi ei tarvita, suitsu ei tee, elada tagasihoidlikus korteris, osta kasutatud rõivaid ja toiduga mitte väga priisata, tuleb väga hästi toime. Vähemalt algul, et end sisse seada ja ringi hakata vaatama. Soome kolimise aktuaalsus on samuti kadunud. Ma julgen küll öelda, et ainult toetuste pärast pole mõtet küll Soome minna, Eestis on need juba päris korralikud. Kui sünnib kolmas laps, tuleb 300 eurot kuus veel toetust juurde. Kokku 1300 eurot kuus, see on juba peaaegu nagu Soomes. Eriti kui arvestada, et Eestis toetused pigem suurenevad, aga Soomes vähenevad.

24 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Mina olen oma pisikese lapsega igal aastal käinud koos metsas marjul ja olen saanud igal aastal suure sügavkülma marju täis korjata. Asi on ikka tahtmises.

. ütles ...

Mida????
"Kui sünnib kolmas laps, tuleb 300 eurot kuus veel toetust juurde"

Ei, ei, ei! SEE ei ole ju ometi tõsi?

Inno ütles ...

No kas siis ainult Roosike peab tulevikus Juulikest ülal pidama? 1-2 õde-venda võiks veel olla ju. ;)

Anonüümne ütles ...

Issand :S LASTEKAITSE!!! Kas keegi ometi sinna mingit anonüümset vihjet ei saa anda või midagi? Need kaks debiilikut panevad selle kolmanda hakkama, sest siis saab 300€ kuus rohkem!? Mis teil viga on? Palju te neid õnnetuid hingi sinna 1-toalisse töötutue süüdimitute vanemate juurde sünnitada kavatsete? Et puudega õde keegi hooldaks?? Te ei ole isegi idioodid vaid täielik inimrämps ja ühiskonna häbiplekk. Ime, et Inno pojad isa pärast elu lõpuni peavad kannatama, vähemalt oli poistel oidu nimi ära vahetada.

Anonüümne ütles ...

Ja no Irja saab ju jälle emapalka ka 18 kuud ja elu nagu lill. Kusjuures ma olin kindel, et need kaks lollo sellise lükke võivad teha. Aga no loodame, et see ei ole nii. Palun ära rasestu.

Ann ütles ...

Appi, Jumal, sa näed ja ei mürista.

Viimases ajakirjas Puutepunk, oli ka juttu vaimupuudega inimeste sigimisest. Te läheta ka nende alla. Inno ei saa 4 lapse kasvatamisega hakkama, siis kuidas 5ga saaks?

. ütles ...

Sa, mees, vaata oma naisele otsa! Ega tal pole tervis nagu talunaisel, tahad oma lastega üksi jääda või mis?
Vara, mille eest oleks võinud laste tuleviku kindlustada lõite niikuinii laiaks nagu ullikesed, teie lastel pole enam pärandusi ega isa ehitatud maju, mida oma lillutamise peale laiaks lüüa. Nemad peavad teie lustielu nüüd kinni maksma - lastelt varastatud elu on see, mida elate.
Loodan, et see on järjekordne nõme Inno-stiilis "nali". Irja enese pärast soovin, et ta ometi aher oleks!

Inno ütles ...

Eks see oleneb muidugi Irjast. :) Ja Ann, teadmiseks, mul on kaks väikest last. Eelmisest suhtest on üks juba täismees ja teine ka kohe-kohe.

Ann ütles ...

Poisid olid väikesed kui sa nad hülgasid. Sa räägid koguaeg isa eeskujust ja et pojad hülgavad vanemad. Kas Irjal on kindlus, et sa Roosit ja Juulit ei hülga? Kas lastel on mingi kindlustunnet, et kui teiega midagi juhtub? Teil pole sõprugi kelle poole nad pöörduda saaks.
Ma pole teil piltidel näinud arendavad mänguasju, ainult pehmikud, tahvel ja Irja märkmik.

Imestaja ütles ...

Sa Inno mõtled ka mida suust välja ajad? Toiduga mitte priisata? Te ju priiskate,ostate asju mida tavainimene ei jaksa ammugi osta ja siis järgmine hetk on hala et raha pole. Mõistust pole ollagi sa laisk lohe!

Anonüümne ütles ...

Süüdimatud olendid...

Inno ütles ...

Ann, kas ma oleks pidanud poisid vägisi enda juurde viima või? Või mismoodi sa seda asja ette kujutad? Irjat ja lapsi pole põhjust hüljata, sest Irja pole vägivaldne.
Ning üksikute piltide põhjal võhivõõraste inimeste elu üle otsustamine näitab lihtlabast rumalust, või mis? Samahästi ma võin Ann teie kohta väita, et olete pervert ja lapsepilastaja, teie jutu põhjal. On see nii? :)
Ja imestaja, mis toit see siis on, mida me sööme, aga mida tavainimene osta ei jaksa?

Anonüümne ütles ...

Kurjategija võiks laste tegemise asemel hoopis tööle minna.

Anonüümne ütles ...

Inno oled sa mõelnud selle peale, et kui kõik mehed sinu sarnaselt kodus naise-laste kõrval kükitavad, kes siis tööd teeb ja makse maksab, millest toimetulekutoetusi jagatakse..?

Anonüümne ütles ...

Ann, arendavaid mänguasju vajavad vaid vanemad, kes arvavad, et kõik peab reklaami järgi käima. Laps areneb kõige paremini loomulikku elu elades ja palju looduses liikudes. Lemmikmänguasjad lastel on niikuinii asjad, mis kuuluvad tavalise elu juurde: potid, pannid, kruusid, topsid, purgid, teleripuldid, jalatsid, pappkarbid.
Igasugune kunstlik arendamine on liiast, sama loll teguviis kui oma kassile poest ostetud mänguhiir viia.

Inno ütles ...

20:10 anole: aga täitsa pull oleks näha, mis saab, ausalt! Poliitikute tegevust jälgides jääb mulle mulje, et raha kasvab puu otsas. Ju siis tulebki maksuraha sealt puu otsast. :)
Kusjuures ma arvan, et laste tegemine ja naise kõrval kodus kükitamine annab majandusele ja kogu eluolule palju suurema tõuke kui päevast päeva tööl jahmerdamine. Tõestage palun vastupidist!

Anonüümne ütles ...

Oh Inno sa oled ju ehtne lohe. Ettekäändeid on sadu, et jumala eest ei peaks tööle minema. Ainult üks hala.

Anonüümne ütles ...

Eesti on tõesti rikas riik, kui teiesuguseid abirahadest üleval peab. Teie aarvates kasvab raha muidugi puu otsas ja kui teiesugustel on vaja, siis raputavad puud, 1000 eurot kuus kukub kolinal suhu. Kusjuures kuna kõik, kes teevad tööd, on lollid ja lamedad inimesed - aga huvitav, kui neid poleks, kust see raha sinna "puu otsa" saaks? Ja Innol ei tasu nüüd hakata oma tavapärast ila ajama, kui palju aastakümneid oma elust on ta palehigis tööd rõhmanud, alustas vist lausa kuueaastaselt juba om jutu järgi. Muide, mitu aastat Irjakene oma umbes neljakümnest tööd on teinud ja makse maksnud? Paar aastakest pärast ülikooli vist mängis prokuröri, siia sai ühe hädise luuleraamatuga maha ja tatas, et tema on nüüd luuletaja ja võttis ennast töölt öahti. See nagu ongi kogu staaž? Aga kolmas (neljas, viies) laps on muidugi hea mõte teil, kui veab, saate ehk mõne pealt rohkemgi kui 300 euri... järjekordset puudetoetust näiteks. Ainus probleem on see, et kas Irjal õnnetub endale vahepeal veel mõni rind kasvatada, sest eks järgmised tuleb ju ka sinan otsa riputada. Alguses kooliminekuni, siis ehk põhikooli lõpuni jne.

Anonüümne ütles ...

KOLMANDALE lapsele ei jagu ju teil rindasid!

Mari ütles ...

Kas sa Inno saad aru, et Juuli õed-vennad ei pea teda üleval pidama ja hooldama? Teie peate seda tegema aga Roosi ei ole küll selleks tulevikus kohustatud.

Marina ütles ...

Seda oligi arvata, et anonüümsed kommentaarid jälle lubatakse :D. Kahju teist kohe natuke, nii selgrootud.

Raili ütles ...

Kus NÜÜD Võru lastekaitseametnikud on? Aastaid tagasi oli suur skandaal, kui üks haige naine ei saanud oma lapse kasvatamisega hakkama ja jättis lapse oma vanemate hoolde, aga elas ise vist ka mingi aeg seal. Siis oli lastekaitse seal kogu aeg peale passimas...Samas minu teada see laps ei olnud puudega ja elutingimused olid ka palju paremad- kas äkki oli oma maja isegi, või suurem korter vähemalt....

kadri kevade ütles ...

Muidugi on,alates juuli 2017

kadri kevade ütles ...
Autor on selle kommentaari eemaldanud.