esmaspäev, 12. september 2016

Vabaduse kool alustab! I peatükk: vabadus on see, kui võid vajadusel kelle iganes perse saata

Meie blogi on kritiseeritud, et me muudame pidevalt arvamusi ja ei allu kellegi tahtele, mõtleme ja kirjutame mida parasjagu soovime. Aga tere tulemast! See ongi vabadus.

Eestlasel on olemas orjageen, seetõttu on raske vabadust mõista. Soomlastel seda geeni pole ja nende suhtumine on hoopis teine. Olen seda oma kodusoomlase Irja pealt õppinud - kui vaja, võid kelle iganes perse saata.

Ajaloostki on hästi teada, kuidas soomlased 1939. aastal Nõukogude Liidu hirmuvalitseja Jossif Stalini perse saatsid. Keegi ei julgenud toona perse saata ei Stalinit ega Hitlerit. Soomlased olid esimesed, riskides sellise sammuga oma vabadusega, aga risk õigustas end: Soome jäi vabaks. Eestlased allusid Stalini käskudele ja said kaela 50-aastase orjapõlve. Eestlased ohverdasid oma vabaduse, kuna ei julgenud Stalinit perse saata. Ja pärast kirusid oma saatust - aga ise olid süüdi, nagu öeldakse, igaüks on oma saatuse sepp. Kui end orjusse annad või müüd, pole süüdistada kedagi peale iseenda.

Nii ka nüüd. Kui panete tähele, võivad soomlased perse saata kelle iganes, nii venelase kui ameeriklase. Eestlased, kes ameeriklastele perse poevad ja kedagi perse saata ei julge, on seepärast koguni soomlaste peale kadedad. Aga pole siin midagi kadetseda - soomlastest tasub eeskuju võtta. Kui oled vaba, siis saadki kõik perse saata, isegi ameeriklased, kes tahavad, et soomlased NATO-sse astuksid. Aga soomlased ei taha ja teenivad oma enesekindlusega isegi suurema lugupidamise kui eestlased, kes on ameeriklastele juba aastaid perse pugenud.

Ma imetlesin, millise elegantsiga Irja hiljuti Edgar Savisaare perse saatis. Sest ta on oma valikutes vaba. Ta ei lase end käsutada ega kamandada. Seni pole mitte keegi julgenud Savisaart perse saata. Sest eestlased ongi sellised, orjageeniga. Mina näiteks poleks samuti julgenud. Aga Irja julges, sest ta on soomlane. Ta on nõus pigem kannatama, aga oma vabadust ära ei anna. Võtkem eeskuju, eestlased!

20 kommentaari:

Alice ütles ...

Kuidas kellegi kasvatus on. Võib-olla ta issukene õpetaski, et võta töö eest palk vastu, löö laiaks ja siis saada perse. Mina ei näe siin küll midagi mille üle uhke olla või mis näitaks inimese uhkust. Pigem on see taunismisväärt ja jätab inimesest veel halvema muljekui tal juba on Ja ma ei väsi kordamast ükskõik kelle ta perse saatis on minu arvamus endine. Töö tegemeta jätmine ja siis inimese halvustamine kui tasu on kätte saadud on eriti inetu ja hoolimatu.
Väga suur eeskuju oma lastele.

Inno ütles ...

Tööd saab teha ainult vabatahtlikult. Irja saatis käsutaja perse.

Inno ütles ...

Ja Alice, jäta meelde, selle töö eest mingit tasu pole keegi maksnud.

Alice ütles ...

Vaata siis seda blogipostitust kus te ise sellest pikalt ja laialt kirjutasite. Kuidas me muidu siis seda oleksime teadnud ja kui sa selle oled juba kustutanud, siis ma võin sulle saata, sest ma igaks juhuks koppisin endale ära. :D
Muidugi vabatahtlikult, aga siis ei võeta vastu ka tasu selle töö eest.
Irja ju ise kirjutas uhke nagu ta on, et selle raha lõime ka juba laiaks. :D

Irja ütles ...

Savisaare sabarakud kopivad Savisaare vastaseid tekste, kas sa kujutad ette :).

Liina Lillak ütles ...

Irja alias Siim Susi, 2B.

Alice ütles ...

Kuidas sinust nüüd siis suur Savisaare vastane sai. Ma ei suutnud su alles hiljuti avaldatud kiidukõne Savisaare vastu lõpunigi lugeda. Ma ei teadnudki, et ta nii väärt mees on nagu sa kirjutasid.Nüüd kui oma raha tahab tagasi, siis ei kõlba enam kuskile.

Alice ütles ...

Ma just vaatasin te oletegi selle blogiloo eemaldanud, kus sa täpselt kirjeldad mida tegemata jätsid ja kuidas Savika perse saatsid. Kas tahate ma saadan teile. Seal oli ju nii täpselt kõik kirjeldatud. :D Innot tsiteerides, et ilmselt lõi junni jahedaks.Eks väike hirm on ikka nüüd juba sees ka.

ann ütles ...

Hmm. Minu meelest rotid lahkuvad uppuvalt laevalt ehk siis vana seisud on vist halvad.

ann ütles ...

Pragmaatiline, kuid kangelaslikkust, mida lausa Soome ajalooga võrrelda, ma siin ei näe.

LPR ütles ...

Elegantselt saatis perse Marie Antoinette, kui ütles rahvale, et söögu torti kui leiba ei ole. Irja saadab perse rohkem nagu venelasest turu muti tasemel.

Kristi P ütles ...

Ma olen üsna kindel, et ma ei ole elus haigemat ja ajuvabamat juttu lugenud kui siit blogist läbi aegade. Piinik on vähe öeldud.

Liina Lillak ütles ...

Alice ütles ...
Ma just vaatasin te oletegi selle blogiloo eemaldanud, kus sa täpselt kirjeldad mida tegemata jätsid ja kuidas Savika perse saatsid. Kas tahate ma saadan teile. Seal oli ju nii täpselt kõik kirjeldatud. :D Innot tsiteerides, et ilmselt lõi junni jahedaks.Eks väike hirm on ikka nüüd juba sees ka.

Aga kopi siia uuesti!
Ja näiteks Perekooli ka!
Ausus eelkõige!
Ja siis loevad ka need, kes varem seda pasabolgi pole juhtunud külastama ja usuvadki, kui rõlgelt tühismaadele tügna tehakse - antakse raha ja tahetakse selle eest tööd vastu! Vuihh!

Inno ütles ...

Keegi pole midagi eemaldanud, Alice'l on rohud võtmata ja kõik sassis praegu. :)

Alice ütles ...

Mida pole, seda pole. Te lihtsalt ei julge seda enam näidata.Minul pole ühtegi rohtu vaja võtta,

Alice ütles ...

Inno kus see postitus siis on kus Irja juba pealkirjas Savisaare perse saatis? Seda ju pole enam. Kas sul on rohud võtmata, et ei mäleta, et te selle eemaldasite?

. ütles ...

http://innojairja.blogspot.com.ee/2016/08/mingu-nad-perse-oma-artikli-ja.html


Nad on selle oma värske sõnnikut alla matnud, Alice.

eijah ütles ...

Elegante p--e saatimine??? Pigem jõhker, matslik ja toores. Kui selline asi käib elegantse alla, siis on kuivatist tulnud puuhobune baleriin.

Liina Lillak ütles ...

Kui te Portugalis olite, siis oli ju küberrünnak teie Eestissee tulemise vastu. Isegi raha maksti peale, et te sinna jääks.

Ehk tegelikult on see Savika 2000 eurot hoopis selleks, et te ei tuleks?!
Ja nüüd on vihane, et istute siin nagu mättaga löödud ja sestap Savipäts teid kinni pista tahabki ja kohvikut ründab?

Tunnistage üles, et asi oli nii, ärge kruttige pinget üles!Pliiiis!

Liina Lillak ütles ...

https://toptop.ee/page/4/
Ligi paar kuud tagasi, enne jaanipäeva, kui hakkasime Eestisse sõiduks raha koguma, algas Titeblogi vastu massiivne rünnak. Selline küberrünnak, mille eesmärk oli takistada meie pere Eestisse jõudmist. Seda öeldi otse välja: soovime, et te Portugali jääks. Oldi nõus isegi peale maksma.